Neden Yapılan Ayrımcılıkları Bitiremiyoruz.?

gülümse_hayata

Üye
Üye
İnsanlar hemen hemen her konuda ayrımcılıklara uğruyor bir pazar tezgahındaki meyveler nasıl'ki kalitesi, görünüşü, fiyatı itibariyle farklı tutulup ona göre değerlendiriliyorsa insanlara'da tıpkı bu muamele yapılıyor. eğitimi, kültürü, maddi durumu, görünüşü kılığı kıyafeti vs.. hep insanları işte örnekteki gibi birbirinden ayırıyor, Çoğumuzda bu ayrımcılığa sessiz kalıyoruz .

Fakat bu ayrımcılığı yaşayan elbetteki en çok engelliler sürekli bundan şikayetci olunsada acaba yeteri kadar etkili olabiliyorlarmı?

Bu durum günümüzde engellilerin en çok canını yakan olayların başında geldiğine inanıyorum çünkü hiç kimse'nin böylesi davranışlara maruz kalmak istemeyeceğini çok iyi anlayabiliyorum. Girilen toplumlarda engelli diye bir takım öncelikler sağlanması veya tam tersini düşünelim hiç bir önceliğin tanınmaması arka planda tutulması engellidir yapamaz ,edemez gözüyle görülmesi hangisi daha çok sizi üzer? Engelli diye ön planda tutulmakmı yoksa engelli bir şey yapamaz diye arka plana atılmakmı?

Bana kalırsa her ikiside ayrımcılığın iki farklı versiyonu bundan dolayıdır'ki her iki muameleyede maruz kalan engelli bir birey kendini yetersiz ve kötü hissedecektir. Bu bakımdan doğru olan davranış engelini görmemek herkeze uygulanan muameleyi engelliyede uygulamak diye düşünüyorum. Tabiki düşüncem yanlış olabilir bir kısmımız onaylarken diğer kısım kabul etmeye bilir. Bu gayet normal bir durum herkezin kendine has farklı düşünceleri vardır.

Nasılki bayanlarda açıklık ve teseddür durumları hep bir ayrıcalık sebebiyse günümüz Türkiyesinde hala teseddürlü ve açıklık konusunda çatışmalar yaşanıyor ve çoğu yerde kapalılar mağdur ediliyorsa engellilerde'de bu durum hep süregelmiştir. Engelliler'de hep bu ayrıcalık çatışmalarından paylarına düşeni almışlar ve hep üzülen taraf olmuşlardır.

Malesefki ne dersek diyelim insanların tutumlarındaki bu ayrıcalıklı tavırlara engel olamıyoruz. Her kulvarda bu durum yaşanıyor iş hayatı, ev hayatı, arkadaş çevresi, tanıdığı veya tanımadığı tüm insanlar'dan bu tür ayrıcalıkları görmediği belkide tek bir gün bile geçmiyordur.

Oysaki birazcık durup düşünsek kendimize yapılmasını istemediğimiz bir takım şeyleri başkasına yaptığımızı anlayacağız. Belkide işte ozaman bu ayrımcalıklara bir nokta koyacağız. Dediğim gibi bunu yapabilmek için biraz düşünmemiz lazım paramıza para katmayı , onun bunun hayatına burnumuzu sokmayı ,kısacası sadece kendimizi düşünüp kendimiz için yaşamaktan vazgeçmeyi öğrendiğimiz zaman engellileride anlamayı öğreneceğiz.

Tekerlekli Sandalye