Nodüllerden yakarak kurtulmak mümkün !

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Tiroid ve boyundaki iyi huylu nodüllerin tedavi yöntemlerine yeni bir alternatif daha katıldı. Karaciğer, böbrek ve kemik tümörlerinde uygulanan tıbbi adı perkütan ablasyon yöntemi (yakma) nodüllerin de tedavisinde kullanılacak.

Perkütan ablasyon yöntemi ultrasonografiden elde edilen görüntüler eşliğinde, lokal anesteziyle uygulanabiliyor. Boyunda açılan 3 milimetrelik kesiden sokulan özel iğneyle nodüllere ulaşılıyor. Nodüle uygulanan radyofrekans dalgalarıyla yakılıyor.

Prof. Dr. Düren’in verdiği bilgiye göre, yöntem, herhangi bir nedenle ameliyat yapılamayan tüm tiroid ve boyun nodüllerinde başarıyla uygulanıyor. Sadece 2-6 dakikada biten ve hastanede yatmayı gerektirmeyen bu uygulama, sağlıklı tiroid dokusuna zarar vermediğinden hastanın tiroid fonksiyonlarında herhangi bir değişikliğe de yol açmıyor.

NÜFUSUN YÜZDE 30’U TİROİD HASTASI

“Bu nodüller iyi huylu, kötü huylu ya da şüpheli nodüller olarak üçe ayrılıyor. Kötü huylu ya da şüpheli nodüllerde ilk basamakta cerrahi müdahale kaçınılmaz. Ancak iyi huylu olduğu halde büyümesinden şüphelenilen nodüller RF ablasyon yöntemiyle tedavi edilebilecek. Bu sayede hastalar anestezi almadan, cerrahi girişime gerek duyulmadan ve hastanede yatmadan tedavi olabilecek. Özellikle iyi huylu tümörü olanları ameliyata ikna etmek zaman zaman zor olabiliyor. Çünkü ortada yaşanan belli bir sorun yok. Bu hastalar için ablasyon iyi bir seçenek olabilir.”

Prof. Dr. Düren’in verdiği bilgiye göre, tiroidin her iki kanadının birleştiği ve nefes borusunun üstüne denk gelen en güvenilir yerden girilerek sağ veya sol kanatlara ya da her ikisine birden ulaşılıyor. Nodülün en altından başlanarak yukarı doğru çıkılıyor ve her santimetre karede, 1-2 dakika kalındığında 4 santimetrelik bir nodülün tamamı 20 dakikada eritilmiş oluyor. Bu kısmen aletten çıkan titreşimle kısmen de aletin her iki yanına 2’şer milimetre yayılan ısıyla gerçekleşiyor. Vakaların yüzde 90’ında tek seans yeterli oluyor. İşlemden sonra üçüncü ayda nodülün yarısı, altıncı ayda yüzde 75’i, bir senenin sonunda da yüzde 95’i erimiş oluyor. Öte yandan 15-25 yaş grubu gençlerin nodüllerinde sürpriz sonuçlar çıkabildiğinden uygulanması önerilmiyor.

KOZMETİK BİR YÖNTEM

Radyoloji uzmanı Prof. Dr. Murat Cantaşdemir, “Özellikle kozmetik kaygılar ya da bazı korkularla ameliyat olmak istemeyen hastalarda eğer nodülün cinsi de uygunsa RF ablasyonu tercih edebileceğiz. Hastanın genel anestezi almaması, yara izinin olmaması ve ameliyat komplikasyonlarını yaşamaması yöntemin en büyük avantajları. Bir de tiroid kanseri olup birkaç defa operasyon geçiren, bu nedenle de yapışıklıklar oluşan ve kanserin nüks ettiği vakalarda RF ablasyon yeni bir çare” diyor.

Radyoloji Uzmanı Dr. Abdullah Yakupoğlu da, “Türkiye’de birçok hasta iyi huylu bir tümör için tiroidinden oluyor. Sonrasında ise ömür boyu tek ya da çift ilaca mahkum oluyor. Ancak bu yöntem sayesinde bu durum ortadan kalkacak” diyor.

KENDİ HASTALIĞI İLHAM VERDİ

Yöntemi tiroid ve boyun nodüllerinde ilk uygulayan Prof. Dr. Jung Hwan Beak, ilhamı kendi benzer sorunundan almış. 3 defa üst üste tiroid nodülü şişen, kanamayla birlikte ağrısı olan Beak karaciğer tümörlerinde uygulanan RF Ablasyon’un kendi tedavisinde de uygulanabileceğini düşündü. Beak, “Diğer hocalara bu düşüncemi anlattığımda onlar da beni destekledi. Benim nodulüm kendiliğinden yok oldu. Ancak ben bana ilham veren bu hastalığım sayesinde yeni bir tedavi yöntemi geliştirmiş oldum” diyor. İlk olarak 4 santimlik bir nodülün tedavisiyle ablasyona başlayan Beak, bugüne dek yaklaşık 3 bin hastaya bu yöntemi uyguladı. Konuk, 4- 20 santimetre arası nodüllerde RF ablasyonunun başarılı sonuç verdiği söylüyor.

Tekerlekli Sandalye