Normal statüde çalışanlar engelli emekliliğinden faydalanabilir mi?

mefa

SMS Activated
engelli emekliliği için normal statüdemi yoksa engelli statüsündemi çalışmak lazım

Çalışma hayatınız boyunca eğer bir engeliniz var %40 ve üzeri vergi indirimi alabiliyor iseniz bordorunuzdaki vergi tutarından küçük bir bir bölüm sizin aldığınız maaşa yansıyacaktır.

Normal şartlarda çalışırken emekli süreniz vergi indinrimi almanızla beraber kısalacaktır, sgk primi daha düşük aynı zamanda emeklilik süreniz kısalır.

Engelli statüsünde çalışma şartınız yok. Alacağınız sağlık kurulu raporu %40 ve üzeri olursa kademeli engelli emekliliğinden faydalanırsınız.

yani sskda engelli girşi diye bir şey yok, çalıştığım iş yerine raporumu bildirmek zorunda değilim öylemi? birde emekli olucağım zamanmı vergi dairesine gitmeliyim

Hayır yanlış anlamaya sebeb olmayalım.

Siz çalışıyor iken ilk işe girişte sağlıklı olmanız sonradan rahatsızlanmayacaksınız anlamına gelmez, ve evet iş yeyerinize bir rapor bildirmek gibi bir zorunluluğunuz yok fakat elinizde bir rapor varsa bildirmeniz sizin faydanızadır.

Emeklilik durumunda ise çalışıyor iken vergi indirimi almanız gerekmekte, işyerinizden çalıştığınıza dair bir yazı alarak yine iş yerinizin bağlı bulunduğu vergi dairesine giderek vergi indirimi almalısınız bu alacağınız rapor %40 ve üzeri ise emeklilik için erken zamanda yani normal sgk lılık süresinden önce emekli olursunuz,

yani sskda engelli girşi diye bir şey yok, çalıştığım iş yerine raporumu bildirmek zorunda değilim öylemi? birde emekli olucağım zamanmı vergi dairesine gitmeliyim

Selam mera,

Konuyu septik arkadaşım çok güzel açıklamış. Ben madolyonun diğer yüzüne değinmek istiyorum. Fazla bir bilgi vermemişsin ama benim anladığım şu ki belki de örneklerine çok fazla rastladığımdan olsa gerek yanıt yazma ihtiyacı duydum.

Engelli kadrosunda çalışmanın sana birçok artıları var ve bu artılar senin menfaatine olacaktır hem maaşın daha yüksek olur. Vergi indirim hakkından faydalandığın için işveren seni çalıştırmaktan memnuniyet duyar, daha az vergi ödemek zorunda kalacağı için, hem bu sayede aynı emeklilik maaşıyla daha erken emekli olabilirsin. Tüm bunlar için yapman gereken, engelli statüsünde çalışmak istediğini işverene bildirmek, insan kaynakları yada personel işleri bölümüne sahip olduğun raporu göstermek hatta aslı sende kalmak suretiyle fotokopisini vermek. İşte bu noktada sıkıntı duyduğu için engelli olduğu halde normal personel kadrosunda çalışmayı tercih edenler çoğunlukta acaba sende mi öyle düşünüyorsun?

Engelli bireylerin bazıları öncelikle iş sahibi olduğu için önce mutlu olur sonra işe giriş evresinde engelini açıklamak, engelli raporunu göstermek ve bunu ilgili kişiye sunmak vs vs istemez. Duygusal sebeplerini çok da iyi anladığım öyle engelli arkadaşlarım var ki yıllardır aynı işyerinde çalışıyor olmasına rağmen kimse onun engelli kadrosunda olduğunu bilmez.

Öyle bir çekingen varsa rahat olmalısın. Sözkonusu senin geleceğin ve çalışma koşullarının uygunluğuysa gizli tutulmasını talep edebilirsin. Bencede kişinin tercihine göre sadece ilgili kişinin bilmesini gerektirecek bir durum yoksa engellinin engeline engel katılmayan her koşul benim için mübahtır :)

Umarım herşey istediğin gibi olur, hakkında en hayırlısı neyse o olsun dileklerimle,

Geri