Norveç´te her engelliye bir asistan veriliyor

gülümse_hayata

Üye
Üye
Alanya Özgün Kardelen Özel Eğitim Okulu Yönetim Kurulu Başkanı Feridun Özdeş, incelemelerde bulundukları Norveç kurumlarında engelli vatandaşlara her ihtiyacını karşılaması için birer asistan verildiğini söyledi.

Özel eğitim kurumlarını incelemek ve karşılıklı işbirliği altyapısını gerçekleştirmek üzere Norveç’e giden Alanya Özgün Kardelen Özel Eğitim Okulu heyeti, dönüş sonrası izlenimlerini aktardı. Yönetim Kurulu Başkanı Özdeş, Okul Müdürü Perihan Özdeş ve Okul Aile Birliği Başkanlığı’nı temsilen Deniz Dündar'ın katıldığı geziyi, Norveç'i temsilen Builging Our Future kuruluşundan Grethe Petrsen ve Bente organize etti.

Okul Müdürü Perihan Özdeş, toplamda beş kurumu ziyaret ederek inceleme yaptıklarını kaydetti. Uzmanların, Norveç eğitim sisteminden ve programlarının nasıl hazırlandığını, eğitim materyallerinin neler olduğunu aktaran Özdeş, yaşam evlerini yerinde incelediklerini söyledi. Yedişer yetişkin insanın kaldığı merkezde her şeyin ihtiyaçlara göre düzenlendiğini aktaran Özdeş, Oslo'da 40’ın üzerinde bulunan ve belediye tarafından finansı sağlanan iş atölyelerini de ziyaret ettiklerini söyledi.

Oslo’da yaklaşık üç bin özel insanın çalıştığı atölyelerde üretim yapan engelli bireylerin üretime olan katkılarını gözlemlediklerini ifade eden Özdeş, şunları ifade etti:"Çalışmaları, bizlere göre daha ileri düzeyde. Bunun nedeni bizden daha çok bilgiye sahip olmaları değil. Bizden daha iyi imkanlara sahip olmalarıdır.

Küçük bir örnek verecek olursak 75 öğrencili bir okulda 130 çalışan var. Her özel çocuğun yanı başında ona sürekli yardımcı olması için bir asistanı bulunuyor. Özel insanlar devletin sağladığı özel araçlarla istedikleri her yere gidebiliyorlar. Aile sürekli destekleniyor. Yaşam evleri çok etkileyiciydi.

Ayrıca, bizde olmayan en önemli artıları, belediyenin koşulsuz desteği. Norveç'le karşılıklı ilişkilerimiz devam edecek. Kendileri ile uluslararası bir projeyi birlikte hazırlama kararı aldık. Önümüzdeki aylarda detayları şekillenecek. Ayrıca, karşılıklı ziyaretlerimiz devam edecek. Yaz aylarında bir grup aile ile karşılıklı ziyaretlerimiz olacak.”

CİHAN

Tekerlekli Sandalye