Nüfus Cüzdanları Evlerinde Teslim Ediliyor

gülümse_hayata

Üye
Üye
Samsun'un İlkadım ilçesinde Kaymakamlık tarafından başlatılan uygulama ile yaşlı, hasta ve engellilerin TC Kimlik Numarası verilmiş nüfus cüzdanları evlerine gidilerek kendilerine teslim ediliyor.

İlkadım Nüfus Müdürlüğü, kimliği üzerinde TC Kimlik Numarası bulunmayan ve kimlik değiştirme işlemlerini yaptırmak için Nüfus Müdürlüğüne gelemeyen vatandaşların, 12 Haziran Genel Seçimlerinde oy kullanma hakkından mahrum olmamaları ve diğer işlemlerini yaptırırken mağdur olmamaları için bir uygulama başlattı.

Kaymakam Zafer Orhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede kimliği üzerinde TC Kimlik numarası yazılı olmayan toplam 4 bin 800 kişi tespit ettiklerini belirterek, İlçe Nüfus Müdürü'nün fikri ile kendilerine gelemeyen kişilere hizmeti ayaklarına götürme kararı aldıklarını söyledi.

12 Haziran seçimlerinde TC Kimlik Numaraları olmayan vatandaşların oy kullanamayacağını ve artık günümüzde özel ve kamu kuruluşlarında işlem yaptırırken TC Kimlik Numarasının arandığını ve bunun zorunlu olduğunu hatırlatan Orhan, şunları kaydetti:

"Nüfus Müdürlüğümüzden bu kişiler için bir yazı çıkarıldı ve nüfus müdürlüğüne davetleri sağlandı. 'Gelin bu hakkınızdan mahrum olmayın, bu işlemlerinizi yapalım' şeklinde kendilerine çağrılarda bulunduk. Gelebilen vatandaşlar zaten gelip işlemlerini yaptırdılar. Gelemeyenlerin yakınları bilgilerini, taleplerini sundu ve biz onların işlemlerini yaptıktan sonra evlerine gidip tasdik edip huzurlarında kimlik belgelerini teslim ediyoruz. Hizmeti vatandaşın ayağına götürmek çok güzel bir düşünce. Bizim de nüfus idaresine gelemeyen yaşlı insanlarımız var, engelli insanlarımız var. Kurduğumuz ekiple bu insanların nüfus işlemlerini bizzat yanlarına, evlerine giderek, huzurlarında yapıyoruz. "

Bunun için altyapı eksiklikleri olduğunu, evlere giderken kullanacak araç sıkıntılarını ise İlkadım Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın aracını kullanarak, kendi hizmetleri olmadığı sürece diğer kurumların ve İlçe Özel İdaresi'nin araçlarını kullanarak çözmeye çalıştıklarını anlatan Orhan,

"Haftanın iki, bazen üç günü nüfus müdürlüğünde çalışan arkadaşlarımız evlere kadar gidip kimlik işlemlerini yapıyor" dedi.

Kaymakam Orhan, Türkiye'nin vatandaş memnuniyetini gözeten bir devlet anlayışı olduğunu ifade ederek, son yıllarda kamunun hizmet alanında büyük atakları olduğunu sözlerine ekledi.

-"İLÇEDE 390 KİŞİNİN NÜFUS İŞLEMLERİNİ EVLERİNDE YAPILDI"-

İlkadım Nüfus Müdürü Hakkı Kurucuoğlu da, bugüne kadar ilçede 390 kişinin nüfus işlemlerini evlerinde yapıldığını bildirdi.

"Devletin görevi vatandaşa hizmet etmek. Biz bu düsturla 6 aydır böyle bir çalışma yapıyoruz. Daha önce Türkiye'de mobil araçlarla mahallelere gidilerek nüfus işlemleri yapıldı fakat hiç eve giderek birebir vatandaş huzurunda böyle bir çalışma yapılmadı" diyen Kurucuoğlu, bu çalışma ile Türkiye'de ilk olduklarını düşündüklerini söyledi.

Kurucuoğlu, "Belki bu çalışmamız emsal teşkil edecek ve bütün illerde nüfus hizmeti vatandaşın ayağına gidecek" diye konuştu.

-BİZ DEVLETİ BÖYLE BİLMEZDİK-

Hizmet alan vatandaşlar ise, İlkadım Nüfus Müdürlüğü'nün yaptığı uygulamadan çok memnun olmalarının yanında oldukça şaşırdıklarını dile getirdiler.

İlk defa böyle bir uygulama ile karşılaştıklarını söyleyen vatandaşlardan, kimliğini evinde teslim alan Suriye Cam, "Biz devleti böyle bilmezdik, bugüne kadar devlet bizden hep aldı, hep alacak sanırdık. Devlet memuru olarak eve ya icra memuru gelirdi eşyalara el koyardı, borcun karşılığını isterdi ya da nüfus sayımında gelirdi, kayıt tutar giderdi. Bugün ise kimlik vermeye ayağımıza geliyor, bir şey almak istemiyor. Eskiden bir nüfus işlemi için saatlerce beklerdik, şimdi hemen hallediyoruz" diyerek şaşkınlığını dile getirdi.

haber3

Tekerlekli Sandalye