O.Pedik engelliyim. Vergi indirimi almazsam emekli olamaz mıyım?

Merhaba Halil Bey,
%45 doğuştan ortopedik engelim var. 1999 yılı 8 ayda ssk girişim var. toplam 1100 gün ödenmiş primim var.şuan engelli kadrosunda çalışmaktayım. vergi indiriminden de faydalanmıyorum. vergi indiriminden faydalanabilmem için ne yapmalıyım? bu indirimden faydalanmazsam engelli statüsünde emekli olamıyor muyum? birde vergi indirimine muracatta rapor oranını çok düşürdüklerini ve onaylamadıklarını söylüyorlar.

teşekkür ederim.

halil bey benim raporum %40 2006'da aldım çalışıyorum vergi indirimine başvuruda bulundum raporu %36 düşürdüler olumsuzgeldi ben neyapmalıyım. . ?

halil abi merhaba
2002 yılında %40 engelli raporum var,ilk işbaşı tarihim 2000 yılı 11. ay fakat o zaman engelli raporum yoktu. 2002 yılında raporu aldım %40 olarak ve 2004 yılı itibari ile ülkerde engelli kadrosunda çalışyorum. vergi indirim raporu alamıyorum. bir kaç kez denedim %25i geçemiyorum bu şartlarda nasıl emekli olurum şimdiden tşk.

SSK mensubu iseniz ve 1 ekim 2008 öncesi işe girmişseniz, vergi indirimi almadan emekli olamazsınız. Ya vergi alacaksınız yada normal şartlarda emekli olacaksınız. Başka bi yolu yok malasef...

15.08.1996'da yedek subay olarak emekli sandığına kaydım var. 360 gün emekli sandığı günüm var. 5.9.1997'de ssk girişim var ve 5300 gün primim var. Sol kulakta işitme kaybım ve behçet hastalığım var. SSK girişimden sonra bu hastalıklar oldu. %40 özür raporu çıkacağını tahmin ediyorum. İlk sigorta girişimin emekli sandığı olması 17 yıl 3920 gün emekli şartını etkiler mi? Özürlü emekliliği yasasına göre emekli sandığı girişim mi ssk girişim mi başlangıç sayılır. Yasa memur ve eski ssk lıyı ayırmış. Yardımcı olursanız sevinirim.

Birden fazla sosyal güvenlik kurumuna prim yatırılması halinde hangi kurumdan emekli olunacağına son 3.5 yıl içinde hangi kuruma daha fazla prim ödenmişse o kurumdan olunur.

Selam rahim,

Aslında emekli sandığına bağlı bulunduğunuz süre de az değilmiş.360 gün yani bir yılı siz ssk ile birleştirme işlemini gerçekleştirin ve ssk nın engelli emeklilik hakkından faydalanacaksınız çünkü çalışma yıllarınızın yani primlerinizin büyük çoğunluğu ssk olarak yapılmış olduğundan önce hizmet birleştirmesi yaparak emekli sandığından olan 360 günü de ekletin ve başlangıç tarihiniz bana göre kesinlikle 15.08.1996 olarak geçecektir.

Geri