Ödediğin kadar maaş doğrumu?

ben bir yazıda okumuştum 3600 gün ile emekli olursan odedıgın prım kadar maaş alırsın diye bu dogrumu.
benım sartlarım suanda şöyle:
3600 gün istege baglı bağkur
23 yıl öncedende ssk gırısım var sskdan fazla prim gun sayım yok sadece birkaç gün.
yuzde 40 uzerıde raporum var (gercı bagkurda ayrılacagın zamanki rapor onemlıymiş)
bugun bu sekıl emeklı olsam suan odedıgım 370 tl kusur prım kadarmı maaş alıcam.

Sn. semaxx,
taban aylık uygulaması var,
bundan dolayı emekli maaşları belli bir rakamın altında bağlanmıyor..
(Şuan için bu rakamı bilmiyorum..)

Bir ekleme yapayım. Engelli emekliliginde pirim gün sayısı 3060 ise bu 3060 olarak değil 5000 küsür günden hesaplanıyor şuan cepten girdiğimden detaylara giremiyorum.

Engellilere erken emeklilik hakkından faydalanarak emekli olduklarında bağlanacak olan emekli maaşı asgari ücretten daha düşük olamaz deniyor yani en az asgari ücret düzeyinde maaş bağlanıyor ama üst sınır tamamen sizin almakta olduğunuz brüt maaşlarınızın ortalaması üzerinden hesaplanıyor. Engelliler için sgk emeklilik maaşı bağlarken prim ve gün yılından ziyade brüt maaşınıza göre hesaplama yapıyor.

En son bu konuda görüştüğüm Resul Hoca bana engellilerin doldurması gereken günden fazla çalışması halinde bağlanacak olan emekli maaşlarının daha yüksek olması yerine tam tersine tamamladığı gün itibariyle fazlasında daha düşük olacağını anlattı. Bir anlamda SGK nın bu zıtlığa açıklaması şöyle;

Biz engelli personellerin erken emekli olması için bir takım şartlar getirdik ve yaş şartı aramıyoruz onlar daha fazla çalışma hayatı içinde yıpranmasın, zarar görmesinler diye bu kolaylıkları sağladık ama onlar daha fazla yıl ve daha fazla prim hesabını yaparak emekli maaşlarını yükselteceklerini sanıp aldanıyorlar. Maalesef durum bu ve bu tezatlık düşününce gayet mantıklı görünüyor.

Konuyla belki uzaktan ilgisi vardı ama bildiklerimi paylaşmak istedim.

Sağlıcakla kalın,

tamam.benim brüt maaşım yok ben isteğe bağlı bağkur ödüyorum en düşük düzeyden oda 370tl civarı prim öduyorum.asgari ücret primide o civar heralde.konuyu anladım .ben suanda emekli olsam ozaman asgari ücretli birinin emekli oldugu kadar falan maaş alıcam aşagı yukarı. anladım en azından asgari ücretten az olmayacak buraya kadar tamam ancak ben emekliye ayrılcağım zamanmı rapor alıcam yoksa elimde olan eskisi geçerlimi.bagkur oldugu için emekli olcagın zaman rapor istenıyrmuş.güncel olacakmış yani.bu dogrumu.ssk gibi baştan vergi indirimi olmuyor bızde.istege baglı bagkurda yani.

Rapor tarihi güncel yani yeni alımöamış ve üzerinden yıllar geçmişse evet yeni rapor isterler...

Geri