ODTÜ kolejliler engellilere sahip çıktı

gülümse_hayata

Üye
Üye
ODTÜ Geliştirme Vakfı Ankara Okulları Özel İlköğretim Okulu Öğrencileri, 'İnsan Hakları Günü'nde Engellenen Haklar' Temalı Bir Etkinlik Düzenledi.
ODTÜ Geliştirme Vakfı Ankara Okulları Özel ilköğretim Okulu öğrencileri, "insan Hakları Günü'nde Engellenen Haklar" temalı bir etkinlik düzenledi.

Etkinlikte 2. Kademe (6, 7 ve 8.sınıf) öğrencileri, "engelliler ile ilgili farkındalığı artırmak" için biraraya gelerek neler yaptıklarını ve projelerini anlattılar. ilköğretim Okulu öğrencilerinin, öğretmenlerin ve velilerin katıldığı etkinlikte, çocuklar slayt ve film gösterisi eşliğinde konuşma yaptı ve hikayeler anlattılar. Türkiye'de 10 milyon kişinin engelli olduğuna dikkat çeken öğrenciler, "Tane tane kapak toplayalım, adım adım engelleri aşalım" sloganıyla hayata geçirdikleri projelerini arkadaşlarına anlattılar.

Bir çevre projesi özelliği taşımakla birlikte sosyal sorumluluk kampanyası çerçevesinde toplanacak olan her 250 kilogramlık plastik kapakla bir tekerlekli sandalye alınabileceğini söyleyen öğrenciler, bütün arkadaşlarını bu konuda duyarlı olmaya çağırdılar. Toplanan kapaklardan elde edilen gelirle alınacak tekerlekli sandalyeler, Türkiye Sakatlar Derneği aracılığı ile ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlara teslim edilecek.

Engellilerin gündelik hayatta karşılaştıkları sorunlara ilişkin kendi çektikleri fotoğrafları da sergileyen öğrenciler, "Neden onları göremiyoruz?" sorusunu "Çünkü onlar fiziksel engelleri nedeniyle evinden çıkamıyor, sokakta görünmüyor, okulda yoklar, otobüslere binmiyorlar" diyerek cevapladılar. Asıl sorunun "fark etme - fark edilme" sorunu olduğunu vurgulayan ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel ilköğretim Okulu öğrencileri, "engellilerin sosyal ve hukuksal haklarındaki düzenlemelerin yetersizliğinin insan hakkı ihlali olduğunu" ifade ettiler.

-BiR ÇOK ALAN ENGELLiLER iÇiN ZORLUKLARLA DOLU-

Engellilerin günlük hayatta karşılaştıkları sorunları daha iyi anlamak için insanların sıkça gittiği yerleri gezdiklerini belirten öğrenciler; alışveriş merkezlerinin ve birçok alanın engelliler için zorluklarla dolu olduğunu belirttiler. Türkiye'de engelli bireylerin ülke nüfusuna oranının yüksek olmasına rağmen, çok az bir kısmının eğitim imkanlarından faydalandığının belirtildiği etkinlikte, Avrupa ülkelerinde ise eğitim imkanının engellilerin ayağına kadar götürüldüğü vurgulandı.(ANKARA)

KAYNAK

Tekerlekli Sandalye