ÖDES projeleri ile özürlülere bire bir yerinde destek verilecek

gülümse_hayata

Üye
Üye
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi, bundan sonra Özürlüler Destek Programı(ÖDES) kapsamında

yürütülen projelerle artık direkt kişilere ulaşılarak hizmet götürüleceğini söyledi. Çiftçi, "Bundan sonra tek tek illerde, ilçelerde ve köylerde yerinde destekleme çalışmalarına devam edeceğiz. ÖDES, yerinde destek programıdır.’’ dedi.
Özürlüler Destek Programı(ÖDES) kapsamında yürütülen projelerin açılış programı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi'nin katılımıyla ile Bayburt’ta gerçekleştirildi. Polis Meslek Yüksek Okulu Hikmet Çağlar Konferans Salonu'nda yapılan toplantıya Bayburt Valisi Hasan İpek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi, Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Basın Müşaviri Kenan Önalan, Sağlık Bakanı Danışmanı Alim Tunç, Bayburt Belediye Başkanı Hacı Ali Polat ile ilde görev yapan kamu kurum yetkililer ve çok sayıda davetli katıldı.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi, yaptığı konuşmada, ''Caddeleri, sokakları, binaları, ulaşım araçlarını engelliler için ulaşılabilir hale getirmemiz gerekiyor.'' dedi. Bakanlıklarının yeni kurulduğunu hatırlatan Aylin Çiftçi, daha önce devlet bakanlıklarına bağlı bulunan birimlerin artık bir bütün olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çatısı altında yer aldığını söyledi. Çiftçi konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bu zamana kadar belki yasal sayılabilecek düzenlemelerle yürütülen çalışmalar artık direkt kişilere ulaşılarak ve kişiye hizmet götürülerek devam edecek. Biz genel olarak bir masa başında karar verebiliriz, ne yapacağımızı planlayabiliriz, ama bunun hiçbir zaman doğru olacağını düşünmüyoruz. Çünkü esas olarak problemi yaşayan veya çözümünü de bilen kişilerle temasta olmazsak, doğru bir iş planlaması yapamayız. Bundan sonra Bayburt'ta yaptığımız gibi tek tek illerde, ilçelerde ve köylerde yerinde destekleme çalışmalarına devam edeceğiz. ÖDES, yerinde destek programıdır. Burada amaç, sorunun çözümünü en iyi yaşayanlar bilir noktasından hareket ederek, Bayburt'un sorununu ve bunun çözümünü en iyi Bayburt'ta yaşayanlar bilir düşüncesini hayata geçirmektir. Bugün de 2011 yılında planlanmış ve kabul edilmiş olan projenin tanıtımı için buradayız.’’

Engelliler alanında yapılacak çok işleri olduğunu vurgulayan Çiftçi, ''Bunlardan bizim için en önemlisi, 2012 yılında vazgeçilmez olan ulaşılabilirlik çalışmaları. Bugün bizim caddeleri, sokakları, binaları, ulaşım araçlarını engelliler için ulaşılabilir hale getirmemiz gerekiyor. Engelliler için diyoruz ama yarın hepimiz için gerekli olacak. Şimdiden yatırım yapmamız gerekiyor. Bu nedenle belediye başkanlarımızın bu konuya hassasiyetiyle ilçelerimizde, köylerimizde yollarımızı, caddelerimizi engellilere uygun hale getirmeye yönelik bir ulaşılabilirlik seferberliği başlatıyoruz.’’ şeklinde konuştu.

Engelli kişilerin istihdamının önemine de değinen Çiftçi, ''Bununla ilgili 29 Nisan'da Özürlü Memur Seçme Sınavı'mız var. Bu Türkiye'de ilk defa yapılacak bir sınav. Nasıl KPSS varsa, engelli kişilerin de eşit şartlarda rekabet edebileceği, kendilerine uygun soru modelleriyle yarışabileceği bir sınav ortamı olacak. Devlet kadrolarında boş bulunan tüm özürlü kadroları bu sınavla dolabilsin, bunu istiyoruz.'' diye konuştu.

Panelde konuşan Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Basın Müşaviri Kenan Önalan, Türkiye'nin ilk görme engelli basın müşaviri olduğunu belirterek, ''Benim sıkıntım sistemi kuranlarda. Kaldırımı, binaları adam gibi yapmayanlarda. Bizim istediğimiz, yaşamdaki hakkımızı almak, bize düşeni almak. Ben görmüyorum, benim materyalim farklı, siz gözünüzle, ben elimle okuyorum. Olaya böyle bakarsak sorunu çözmüş oluruz.'' ifadelerini kullandı.
Engelliler için düzenlenen kapak toplama kampanyalarına dikkat çeken Önalan, ''Artık belediyelerimiz kapak toplamasın, engellilere uygun kaldırımlar yapsın.'' çağrısında bulundu.
ÖDES tanıtım programı, katılımcılar ile panelde konuşanlara plaket verilmesiyle sona erdi.

Tekerlekli Sandalye