Öğretmenler Arasında Kİ Dedikodu Görme Engelli Tarihçinin Başını Yaktı

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
6116.jpg

Adana'da, doğuştan görme engelli 23 yıllık tarih öğretmeni Ali Ercan,son görev yaptığı okulda "huzur ve sükun ortamını bozduğu" gerekçesiyle maaş kesintisi, tayin ve kınama cezasıyla cezalandırıldı.

Ercan, Anayasada engellilere tanınan "pozitif ayrımcılık" hakkı bulunmasına rağmen, "negatif ayrımcılığa" uğradığını iddia etti.

Hasan Adalı Lisesi'nde Ağustos 2009'dan beri görev yapan Ali Ercan, okulda iki erkek öğretmen hakkında eşcinsel ilişki içinde olduklarına dair bazı dedikodular yayıldığını söyledi. Öğretmenler Odası'nda ki bir sohbet sırasında, her iki öğretmen için "Heteroseksüel" tanımı kullandığını belirten Ercan, bunun "Homoseksüel" olarak algılandığını ileri sürdü. Bu yüzden dedikodulara konu olan öğretmenlerin kendisiyle alay ettiğini iddia eden Ercan, "Öğretmenler odasında karşıma geçip, öpüşüyormuş gibi sesler çıkartıyorlar, sonra gülüyorlardı. Akabinde müffettişler konuya el attı" dedi.

Hazırlanan rapor doğrultusunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün alınan kararın kendisine tebliğ ettiğini söyleyen ifade eden Ercan, "Soruşturma tamamlanıncaya kadar Hacı Ahmet Atıl Lisesi'ne atanmıştım. Maaş kesintisi, tayin ve kınama cezasıyla cezalandırılmışım.. Şimdi hangi okula atanacağım meçhul.. Bu 15'inci atamam olacak. Büyük mücadelelerle başladığım ve severek sürdürdüğüm öğretmenlik mesleğimde sık sık haksızlığa uğruyorum" dedi.

"Gözleriniz görmediği halde, abartılı bir şekilde yalan iddialar ileri sürerek iki öğretmeni zor duruma düşürüp, zan altında bıraktınız" şeklinde gerekçe gösterilerek cezalandırıldığını kaydeden Ercan, "Tamamen yanlış anlaşıldım. Ben öğretmenler için bu iddialara inanmadığımı belirtmek amacıyla, 'heteroseksüeller' tanımı kullanmıştım. Bunu 'homoseksüel' olarak yaymışlar. Hakkımı sonuna kadar arayacağım" diye konuştu.

Mesleğe Ankara'daki Görme Engelliler İlköğretim Okulu'nda başladığını belirten Ali Ercan, "Nedensiz yere görevimden uzaklaştırılınca dava açtım. Ankara 3. İdare Mahkemesi kararıyla göreve geri döndüm. Bu ilk hukuk zaferimdi" dedi. Ercan, mecburi hizmet döneminden sonra memleketi Adana'nın Yeşilyurt Mahallesi'ndeki Mehmet Kemal Tuncel Lisesi'nde 1995 yılında göreve başladığını anlatarak, "Bu okulda 8 yıl görev yaptım. Görevimin 7. yılında okul idaresinde görevli bazı müdür yardımcıları ve öğrenciler arasında birtakım istenmeyen olaylar yaşanmış. Olaylara adı karışan müdür yardımcıları görevden alındı.

Bu gelişmelerin benim tarafımdan çevreye yansıtıldığı düşüncesiyle cephe alındı. Hatta, akli dengemin bozuk olduğu ileri sürülüp Adana Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne yatırılmak istendim. Kınama ve kademe durdurma cezası verilerek başka bir okula atandım. Birleşmiş Milletler'e kadar giderek Engelliler Sözleşmesi'nde yer alan haklarımı sonuna kadar savunacağım" diye konuştu.

Tekerlekli Sandalye