Öğretmenlerin özür grubu atamalarının yaz tatilinde yapılması doğru mudur?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Millî Eğitim Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'nin atamayı düzenleyen 37'nci maddesinde yapılan düzenlemeyle öğretmenlerin özür grubu atamalarında köklü bir değişiklik yapıldı. Yılda iki defa özür grubu ataması yapılan öğretmenler bu düzenlemeye ciddi bir tepki göstermektedirler. Aşağıda bütün yönleriyle bu sürecin nasıl yönetilmesi gerektiğini açıklamaya çalışacağız.

Madde metninde; "Öğretmenlerin bakanlıkça belirlenen hizmet bölge veya alanlarında en az üç eğitim öğretim yılı görev yapması esastır. Bunların yer değiştirme suretiyle atamaları her yıl yapılan atama plan ve programları çerçevesinde eğitim öğretim faaliyetlerini etkilemeyecek şekilde sonuçlandırılır. Bakanlıkça belirlenen özür gruplarına bağlı yer değiştirmeler ise yaz tatillerinde yapılır. Öğretmenlerin yer değiştirme suretiyle atamalarında uyulacak temel ilkeler, özür grupları, hizmet bölgeleri ve alanları, hizmet puanı ve diğer hususlara ilişkin usûl ve esaslar yönetmelikle belirlenir" hükmüne yer verilmiştir.

Öğretmenlerle ilgili yapılan her düzenleme gelecek inşasına matuf bir özellik arzetmektedir. Yıl ortasında yapılan öğretmen değişikliğinin öğrenciler üzerinde dolayısıyla da geleceğimiz üzerinde yapacağı olumsuzluğun nelere yol açacağını anlamak için müneccim olmaya gerek yoktur. Bu düzenlemeye kendi menfaatlerine aykırı olsa da en fazla öğretmenlerin sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum. Yıl ortasında öğretmen değiştirmenin öğrenciye nasıl bir olumsuzluk getireceğini en iyi bilecekler yine öğretmenlerdir. Bu nedenle öğretmenlerimizin bu konuda ciddi bir anlayış göstermesini bekliyoruz.

Şimdi de öğretmenlerimizi rahatlatacak açıklamayı yapmak gerekirse, madde metninde yer alan "Bakanlıkça belirlenen özür grubu" ifadesi aslında maddedeki katılığı giderecek türdendir ve öğretmenlerinin mağduriyetini çok rahat giderebilir. Dolayısıyla hangi özür gruplarının yılda bir kez ve yaz tatilinde yapılması gerektiğinin çıkarılacak yönetmelikte iyi tanımlanması gerekmektedir. Aksi takdirde çok ciddi sorunlar çıkabilir. Bu nedenle çıkarılacak yönetmelik görülmeden çok fazla paniğe kapılmak doğru değildir. Şunu da belirtmek gerekir ki özellikle sağlık özrü tahammülü olmayan bir noktaya gelebilir ve bu durumun çözülmesi gerekebilir. Kaldı ki bu özür grubu belirli dönemler dışına da çıkarılabilecek türden olabilir. Kanundaki bu ipucu çıkarılacak yönetmelikle birçok sorunu çözebilecek açıklıktadır. Dolayısıyla sıkıntı çıkarabilecek ve vicdanları yaralayabilecek uç örnekler düşünüldüğünde kanundaki açık kapı yönetmelikle netleştirilebilir. Sendikalarında olaya anlaşışla yaklaşmaları ve çıkarılacak yönetmeliğe yapıcı önerilerde bulunmaları son derece önemlidir. Bakanlığın da bu süreçte sendikalarla bilgi paylaşımında bulunması oldukça önemlidir. Sonuç olarak çıkarılacak yönetmeliği görmeden paçaları sıvamamak gerekir.

devamı

Ahmet Ünlü
yenişafak

Tekerlekli Sandalye