Ölüm aylığı

mehmet7754

Üye
Üye
Ben % 50 engelliyim erkeğim, babam emekli sgk dan öldüğü zaman onun maaşını alabilirmiyim. 1532679165645.jpg

SM-G610F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

septik

Editör
Editör
[MENTION=21934]mehmet7754[/MENTION]

Yetim maaşı alma krıterinde, erkekler için tek bir hastalığa bağlı en az %60 ve üzeri engel aranıyor,

septik

Editör
Editör
Yetim maaşınında şartları var %50 engelle vermiyorlar, fakat rahatsızlığınızda ileriye yönelik bir artış olursa dolayısı ile oranda artar ve sgk ya yetim maaşı başvurusu yapabilirsiniz.

mehmet7754

Üye
Üye
Anne baba da yok bide bende o zaman verirler mi geçim zor olucak kendi kendime bakıyom evde alırmıyım acaba o şekil sorunuz nedir

SM-G610F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

orcunaral

Üye
Üye
%55 engeliyim kalp hastasiyim babam emekli sandigi emeklisi vefat etti bir bir guvencem de yok rahhmetli babamin maasini alabilirmiyim erkek cocuguyum

orcunaral

Üye
Üye
[mention=21934]mehmet7754[/mention]

yetim maaşı alma krıterinde, erkekler için tek bir hastalığa bağlı en az %60 ve üzeri engel aranıyor,

ht ( + ) ( coversyl ) %10 tansiyon ilaci angio- lad ptca - snet %50 raparumda yazan ( oran %55 ) diyor kalp hastasiyim sayin septik abi babam 2010 yilinda vefat etti emekli sandigindan ölüm ayligini alabilirmiyim erkek cocuguyum acil cevap 2022 bagliyim muhtaclik belgem mevcut abi

septik

Editör
Editör
[MENTION=7511]orcunaral[/MENTION]

Geçmiş olsun, Mevcut hastalıklarınızdan sadece birinin oranı en az %60 olmalıki yetim maaşından yararlanabilesiniz, sgk na yetim maaşı müracaatı yapıldığı zaman sizi sevk ettikleri hastahane oran vermeden sadece mevcut rahatsızlıklarınızın durumunu yazan raporu Ankara ya gönderir oradan gelen karara göre bağlanır veya bağlanmaz.

İsterseniz şansınızı deneyin sgk na gidip yetim maaşı başvurusunda buluınmak istediğinizi söyleyin sizi yönlendirriler.

Son düzenleme:

orcunaral

Üye
Üye
tesk abı muracatımı gecen hafta yaptım ve engeli raparu + epikirz raparu + ilac cıktısı ıle yolladım bilgineze haber alır almaz burda paylasacagım

Moderatörün son düzenlenenleri:

kadir377

Üye
tekrar rapor alınarak doktorların insiyafitine bağlı olaraktan %60 verebilirler

cuneyterkurt

Üye
Üye
Günlerdir ne yapacağımı bilmediğim bir durum içersindeyim.
Bana usul erkan bir çıkış yolu tarif edebilir misiniz.
Konu: Hesaba Yatan Birikmiş Ölüm aylıklarının mahkeme tarafından el konulması

SGK'ya 30.10.2020 tarihli ilk defa ölüm ayligi baglanmasi talebimize istinaden, kisitlinin sagliginda sgk emeklisi olan anne ve babasindan, olum ayligi baglanmistir.
Anne 2005 ve baba 2010 yilinda vefat etmistir.
Vasi 2010 yilindan itibaren kayinbiraderinin vasisidir, birlikte yasamaktadirlar.
Vasi, kisitli icin 30.10.2020 tarihine kadar herhangi bir yardim almamistir. Talepte de bulunmamistir. Veyahut bilgisizliginden dosyalari usulune uygun sgk ya ulastiramamistir.
Sgk, ölüm ayligi ile beraber, geriye dönuk 5 senelik birikmis ölüm ayliklarini da kisitlinin hesabina yatirmistir.
Fakat kucukcekmece 2.sulh hukuk mahkemesi kisitli hesabina yatan parayi, mahkeme depo hesabina yatirilmak uzere bankaya yazi gondermistir.
Simdi kisitlinin hakki oldugunu dusundugumuz olan bu parayi mahkemeden hangi kosul ile alabiliriz
Ve nasil bir yol izlenmesi gerekir.
Atıyorum kısıtlı yararına araç alınacağına dair dilekçe , preforma araç faturası ile mahkemeye dilekçe verilebilir mi
Kısıtlı (dayım) yüzde 80 zihinsel engelli Yaş 61
Vasi(babam) yaş 60

septik

Editör
Editör

cuneyterkurt

Mahkeme karar gerekçesinde neden parayı size vermediğini açıklaması gerekirdi. Aslında konuya hakim değilim ama bilen arkadaşlarımız size cevap yazarlar.

Yalnız bildiğim kadarı ile vefat eden anne babadan yetim maaşı bağlanırken ilk 5 sene dolmadan müracaat edilmesi halinde para toplu olarak ödeniyor diye biliyorum, sizin durumda ilk 5 sene dolmuş sonradan müracaat edilmiş, belki sebeb budur. Fakat açıklamanızda sgk 5 seneyi hesaba yatırmış demişsiniz demekki hak edilmiş bir para ki ödeme yapılmış, mahkeme neden size vermemiş garip durum açıkçası. inş cevap verebilecek bir arkadaşımız çıkar.

Araştırmalarınızdan bir sonuç çıkmaz ise en doğru hareket bir avukata danışmak olur,

mert

Üye
Üye
[MENTION=21934]mehmet7754[/MENTION]

Yetim maaşı alma krıterinde, erkekler için tek bir hastalığa bağlı en az %60 ve üzeri engel aranıyor,
septik kardeşim slmlar aynı konuyu ben size yazmıştım vede konuyu açmıştım benimde raporum yüzde 56 babamın yetim maaşına baglanacaktım ve bu konuyu sgk ile bizzat konuştum bana dedilerki ölen babanızın yetim maaşını almak için sizin dediginiz gibi yüzde 60 olması gerek dediler sizin bahsettiginiz tek hastalıktan yüzde altmış almanıza gerek yok dediler bana sgk diger hastalıklarınız toplamı geçerli dedi bana sgk kadın memur tek hastalıktan yüze 60 aranmıyor septik kardeşim şunuda bir hatırlatmak isterim rapor belkii düşebilir belkide yükselir oda doktorun heyetin insafına baglı slmlar saygılar

septik

Editör
Editör

mert

Burada benimde kafamın karıştığı konu malüllük seviyesinde kelimesinden kaynaklanıyor. Sadece %60 engelli olan herkes yetim maaşı alabilir denmiyor, malül seviyesinde engelli olan alabilir diyor,

Tek hastalık konusunda haklı olabilirsiniz, farklı engellerin toplamının %60 iş gücü kaybı oranına bakılıyor sanırım. zaten yüzde kaç engelli olursa olsun yetim maaşı için sgk ya müracaat etmelerini tavsiye ediyorum.

Son düzenleme:
Tekerlekli Sandalye