ÖMS sınavına girmek için lise mezunu olmak şart mı?

fatih33

Üye
Üye
ömss sınavına girmek için lise mezunu olmak şart mı?

YassaX

Üye
Üye
Fatih Bey, ÖMSS Yönetmeliği 3 EKİM 2011 de yayımlandı : Ba

Bu yönetmeliği dikkatlice okumanızı tavsiye ederim. İlkokul ve Ortaokul ( Birleşti --> İlköğretim Oldu ) yani İlköğretim mezunları ÖMSS'de Noter Huzurunda Kura ile atanmayı bekleyecekler, sınava giremeyeceklerdir. Sizin sorunuza gelince , şöyle bir durum var: Lise Son sınıfta iseniz, " Okulunuzdan alacağınız Dönem Sonunda Mezun Adayıdır" şklinde bir yazı ile ÖMSS'ye girme ihtimaliniz olabilir. Yalnız bu yorumu ben önceki bazı sınavlarda uygulandığı icin yapıyorum. Bu konuda açıklanmış, netleşmiş bir bilgi değildir, yanlış yönlendirme yapmak istemem.. Bu ne zaman netleşir diyorsanız : Yukarıda verdiğim Yönetmelik , ÖMSS Yönetmeliği idi, bir de Sınav Klavuzu ( SInav Yönetmeliği ) Yayımlanacak. İşte orada Lise son sınıfların durumu, Universite Son Sınıfların ve Ön Lisans okuyanlar icin gerekli ve net acıklamalar yapılacaktır. Siz eğer Lise son sınıf değilseniz , otomatikman Kura ile atama yöntemine tabi tutulacaksınız. Biz bu durumu yulkarıda verdiğim 3 EKIM 2011 ÖMSS Yönetmeliğinden cıkardığımız sonuc ile yazabiliyoruz. Ancak yine de yuzde yuz İlköğretim mezunları Kura ile atanır durumu SInav Klavuzunda açık ve net olarak yer alacaktır. Saygılarımla ..

mutlu1985

Üye
Üye
YassaX mrb sana bir de bu kulvardan soru yöneltsem orta 2 den terk ilkokul mezunu kuraya tabii mi? yoksa ilköğretimden aşağı olmuyor mu ben tam emin olamadım?

Moderatörün son düzenlenenleri:

YassaX

Üye
Üye
mutlu1985 merhaba. İlköğretim kesintisiz 8 yıl olduğu icin artık otaokul mezunu diye bir kavram kalmadi. Yani ilköğretim denince İlkokul ve ortaokul un birleşimi anlayacağz. Soruna gelince; orta 2 den terk birisi kura ya tabi oluyor.. Şoyle ki Kesintisiz 8 yıl eğitime geceli cok olmadi. Kesintisiz 8 yıl eğitime gecildiği zaman okuyan birisi 7. siniftan ayrılınca ilköğretim mezunu da olamayacak... Yani bu yeni nesil icin gecerli bir durum diyebiliriz mutlu1985..Sorunuzun cevabı, Kura ile atama şansı oluyor.

mutlu1985

Üye
Üye
teşekkür ederim YassaX

TİKİCAN41

Üye
Üye
merhaba YassaX bey ömss tarihi belli oldu mu ve dediğiniz kilavuz çikti mi ne olur bilgi veriniz.

YassaX

Üye
Üye

TİKİCAN41

Üye
Üye
çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgi ve bilgiler için ...

bigboss

Üye
Üye
YassaX merhaba abi sorum şu ben açık öğretimden lise okuyorum devam ediyorum kura ile mi atancam yoksa kurasız mı ilköğretim mi gözüküyorum bilgi verir misin

İsen Buga

Üye
Üye
lise okuyanlar henüz lise bitirmedikleri için ellerindeki diploma olmadığından;ilköğretim mezunu olarak gözükür.
HEnüz netleşmeyen bir durum neticesi ile şimdilik senin durumu konusunda açıklama yapmak erken. hele bir ortam netleşsin..

bigboss

Üye
Üye
O zaman beklemeliyim yani iş kur'a basvurmak için acele etmem gerekmiyor mu

YassaX

Üye
Üye
YassaX merhaba abi sorum şu ben açık öğretimden lise okuyorum devam ediyorum kura ile mi atancam yoksa kurasız mı ilköğretim mi gözüküyorum bilgi verir misin

bigboss, ÖMSS Yönetmeliği 3 EKİM 2011 de yayımlandı, bu link'ten ulaşabilirsin : Ba

Bu yönetmeliği dikkatlice okumanızı tavsiye ederim. İlkokul ve Ortaokul ( Birleşti --> İlköğretim Oldu ) yani İlköğretim mezunları ÖMSS'de Noter Huzurunda Kura ile atanmayı bekleyecekler, sınava giremeyeceklerdir. Sizin sorunuza gelince , şöyle bir durum var: Lise Son sınıfta iseniz, " Okulunuzdan alacağınız Dönem Sonunda Mezun Adayıdır" şklinde bir yazı ile ÖMSS'ye girme ihtimaliniz olabilir. Yalnız bu yorumu ben önceki bazı sınavlarda uygulandığı icin yapıyorum. Bu konuda açıklanmış, netleşmiş bir bilgi değildir, yanlış yönlendirme yapmak istemem.. Bu ne zaman netleşir diyorsanız : Yukarıda verdiğim Yönetmelik , ÖMSS Yönetmeliği idi, bir de Sınav Klavuzu ( SInav Yönetmeliği ) Yayımlanacak ( Tahmini Olarak 2012 Ocak Ayı Sonuna Doğru ) İşte orada Lise son sınıfların durumu, Universite Son Sınıfların ve Ön Lisans okuyanlar icin gerekli ve net acıklamalar yapılacaktır. Siz eğer Lise son sınıf değilseniz , otomatikman Kura ile atama yöntemine tabi tutulacaksınız. Biz bu durumu yulkarıda verdiğim 3 EKIM 2011 ÖMSS Yönetmeliğinden cıkardığımız sonuc ile yazabiliyoruz. Ancak yine de yuzde yuz İlköğretim mezunları Kura ile atanır durumu Sınav Klavuzunda açık ve net olarak yer alacaktır. bigboss ayrıca lise okuyorum demissiniz ancak kacinci sinifta olduğunuzu yazmamissiniz. Lise son sinif degilseniz otomatikman Noter Huzurunda Kura ile atanmayı bekleyeceksiniz. Saygılarımla ...

Son düzenleme:

bigboss

Üye
Üye
Saol verdiğin bilgi için abi bugün bakacam zaten açık öğretime kacıncı sınıf olduguma vs. büyük ihtimal kurayla atanırım

YassaX

Üye
Üye
bigboss Rica Ederim.. Hakkında Hayırlısı Neyse O Olsun ...

Tekerlekli Sandalye