ÖMSS atamaları nasıl olacak?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Özürlü Memur Seçme Sınavı tercihleri nasıl ve zaman yapılacak , ÖMSS Yerleştirme Tercih Başvuruları Nasıl Yapılacak

ÖMSS yönetmeliğinde atamaya ilişkin açıklama şöyle;

MADDE 15 ? (1) Özürlü adaylar ÖMSS ve/veya kura işlemleri sonuçlarına göre Devlet memuru kadrolarına yerleştirilir.

a) ÖMSS sonuçlarına göre yerleştirme;

1) Adaylar, kadrolara;eğitim durumları ve özür gruplarına ilişkin şartları taşımaları kaydıyla, ÖMSS puanları, tercihleri, kadro sayıları ve koşulları gözönünde tutulmak suretiyle yerleştirilir. Yerleştirme işlemlerinde, diğer koşullar saklı kalmak kaydıyla, yerleştirmenin yapıldığı tarihte aynı adaya ait geçerlilik süresi bitmeyen sınavlardan alınan en yüksek ÖMSS puanı dikkate alınır ve aynı puanı alan adaylar arasından diploma tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde yaşı büyük olana, her ikisinin de aynı olması durumunda ise sınav sonucu yeni açıklanan adaya öncelik tanınır.

29 Nisan 2012 tarihinde yapılacak ÖMSS’den sonra Haziran ayı içerisinde yukarıda belirtilen şekilde atama işlemi yapılır. Daha sonraki aşamada ÖMSS yönetmeliği aşağıdaki şekilde açıklamıştır.

MADDE 17 ? (1) Adaylar, yerleştirildikleri kamu kurum ve kuruluşlarına, atanmak üzere Tercih Kılavuzunda yazılı olan belgeler ile birlikte süresi içinde başvurur.

(2) Kamu kurum ve kuruluşları, yerleştirmeye ilişkin olarak atamaya yetkili amirin onayı ile beş kişiden oluşan bir değerlendirme komisyonu kurar. Bu komisyon, atanmak üzere bildirilen adayları, aranılan nitelikler yönünden inceleyerek, nitelikleri uyanların atamalarının yapılmasını teklif eder.

(3) Yerleştirilen adaylar, kamu kurum ve kuruluşlarınca başka bir sınav veya mülakat yapılmaksızın, ilan edilmiş kadrolara doğrudan atanır.

(4) Ancak, atama için öngörülen koşullara uymayan veya gerekli belgeleri süresi içinde getiremeyen adayların atamaları yapılmaz.

erolktll

Üye
Üye
arkadaşlar bu maddelerde kurum komisyon toplayacak diyor bir kuruma 3 4 kişi başvurdu diyelim bu kişiler kurul karşısına mı çıkacak yoksa puanı en fazla olanın mı kriterlerine bakılacak ben bunu anlamadım

YassaX

Üye
Üye
erolktll bey ; ÖSYM Tercih Kılavuzunu yayınladıktan sonra ; Tercihlerimizi yapıcaz ve Atanmaya calisacağız.. Diyelim ki ; Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğüne atandınız, Milli Eğitim Bakanlığının Atık İldemi olur, Ankarada mı olur; Kurduğu 5 kişiden Oluşan Komisyona ya yuzyuze mulakat seklinde ya da Evrak bazında ; Raporunuz, Sınav sonucunuz ve diğer evraklar bazında Uygunluk verilip verilmeyeceğine karar verilecek ..Bir kuruma 3-4 kişi başvuru diye bişey yok.. Normal atandıktan sonra ; siz hangi kuruma atandı iseniz ; o kurumun komisyonunca uygunluk almaya calisacaksiniz.. Fazla Puan , az puan olayi, Atama olayi yukarıda bahsedilen ...

Saygılar ...

YassaX

Üye
Üye
TERCİH ve TERCİH KILAVUZU HAKKINDA BİLGİLENDİRME : Benim Tahminim ; Tercih Kılavuzu; 7 ila 15 gün arasında yaklaşık 10 ila 15 Haziran Civarinda yayınlanacağını düşünüyorum... ÖSYM; Devlet Personel Başkanlığından Aldığı Kontenjanları; Düzenleyerk; Duyurusunu Kendi İnternet Sitesinden yapacak ... Tercih Kılavuzu yayınlandığında; Kac tane Ortaöğretim, Ön Lisans ve Lisans'ın ; hangi ilde, Hangi ilçede ve hangi özel şartla yer aldığını belirtecek ... Bize sayı olarak diyecek ki ;Örneğin : 15 Tane Tercih Hakkın var ( Bu 15 Rakamı tahmini ve örnek bir rakamdır, yanlış anlaşılmasın.. Benim Tahiminime göre 15 ila 25 Arası bir tercih hakkı verecekleri düşüncesindeyim ) .. Daha sonra ; belirlenen tarihler arasında ; Aday İşlemleri Sistemi ---> ÖSYM nin Resmi İnternet Sitesinde ; T.C. No ve Şifrenizle bu işlemi gerçekleştirerek tercihlerinizi yapacaksınız.. Tahmin Ediyorum ki ; Bir Baraj Puanı Sözkonusu olmayacaktır ... Ancak bu sadece bir tahmin. 2012 - ÖMSS nin bir örneği olmadığı için, diğer örneklerden yola çıkarak, ÖSYM nin de Mantığı Çercevesinde yorumalarda bulunuyoruz.. Bazı Kontenjanların yanında ÖZel Şartları Olabilir : Örnek : Bilgisayar İşletmenlik Sertifikası , Örnek : Eğitim Bilimleri Mezunu Örnek: İlahiyat Mezunu ---> Bunlar Kesin Olur demiyorum, Örnek Olarak veriyorum... Bu özel şartları taşımıyorsanız, o kontenjanı tercih hakkınız olmuyor .. Zaten ; Diyelim ki ; Eğitim Bilimleri Mezunu Değilsiniz; ancak Özel Şartta Eğitim Bilimleri Mezunu istiyor, siz ÖSYM nin sitesinde O tercihi yaptıktan sonra ; bir sonraki işleme geçemiyorsunuz, sistem hata veriyor, siz de bu durumu duzeltiyorsunuz ...
Kendi ilimizde kaç tane Kontenjan olacağı ise ; Tercih Kılavuzu yayınlandığında belli olacak ... Ayrıca ; Kendi ilimizdeki sıralamamızı öğrenmemiz tabiki güzel bişey ancak ; Başka illerdeki Engelli Kardeşlerimiz de bizim ilimizi Tercih Edebileceğinden ; Kendi ilimizdeki sıralamamızı Öğrenmemiz ; yerleşme ve bunu tahmin etme anlaminda , çok büyük bir farklılık olmayacaktır ... Örneğin : Kocaeli ili diyelim; İstanbul, Ankara ve Bursanın Tam ortasında bir yer .. Kocaeli de ; Lise Grubundan 2.000 inci oldunuz diyelim.. Kocaeli ilindeki sıralama da da; 200 üncü olduğunuz ... Diyelim ki ; Kocaeli de 300 Lise Kontenjanı var.. Bu durumda siz kesin yerleşirim diyemezsiniz .. Neden ? --> Çünkü ; Kocaeli Ulaşım Açısından iyi bir yerde olduğundan ; İstanbulda ki engelli kardesim, İstanbuluda Üstteki tercihlerine yazacak, ancak ; İstanbul Cok Cok Tercih Edilen bir il olduğundan ; cunku cok fazla katılım var....Sadece ve Sadece İstanbul Tercihi Yapmak ; risklidir düşüncesindeyim ... Tercih Kılavuzu ve Tercihlerle ilgili ancak bu kadar özet yorum yapabilirim ...

NOT : Herkesn Kendi Mezuniyetinden fazla alinsin, diğer taraflar fazla olursa haksızlık olur diyor .. Herkes kendince haklı; Ortaöğretim ; 47.334 kişi girdi diyor ; En Çok bizden alinsin diyor , Ön Lisans --> Ben 2 yıl engelime ragmen ne uğraşlar verdim, benden daha fazla alinsin der.. Lisans ise ; ben de ne zorluklarla 4 yıl okudum, hatta örgün okudum diyor ve sorularımızda Gercekten cok zordu, en fazla bizden alinmasi gereklidir dusuncesinde... Eee Şimdi herkes Kendine göre Haklı ise ; Haksız Kim ... Yani burada bunun Net Cevabı Yok ... Bu durumu ; Tercih Kılavuzu Yayınlandığında Net Olarak Göreceğiz ( Ben de Lisans - Örgün Öğretim Okudum - Genel Özürlü Girdim --> Benim Bu konuda Tek Yorumum Şudur : Ön Lisans ve Ortaöğretim Giren Arkadaşlar ; Bir Lisans - Genel Özürlü Sorularına Göz atmalarını Tavsiye ediyorum.. Sayı konusunda Herhangi bir yorumum yok ... Herkes Hakkında En Hayırlısı Neyse O Olsun.. Zaten Kaderinde varsa ; YÜCE RABBİM Onu bir Şekilde Nasip Eder ... Pozitif Düşünün, Olumlu Düşünün ve 3 günlük dünyada birbirimizi kırmayalim )

Saygılar ...

erolktll

Üye
Üye
bayağdır okudum yorumlarınızı da peki şöyle bir kanun var mı memurun okuma hakkı engellenemez ben bu sene liseden mezun olacağım vee ygs puanımda iyi üniversiteyi kazanırsam ne olacak ömss puanımda 92 .16 nasıl bişey olur tahmininzce

YassaX

Üye
Üye
erolktll Genelde buradan ağırlıkta gidiyorum.. Ben yine de sizi ekliyeyim.. Ancak ; Sorularınızı buradan sorduğunuzda ; bende cevapladiğim anda Tüm Engelli Kardeşlerimizde bunu görüp faydalanmış oluyor ...

erolktll

Üye
Üye
haklısınız böylkesi daha iyi ama siz yinede ekleyin farklı bişey olduğunda burada da bilgi notu olarak eklersiniz zaten..

YassaX

Üye
Üye
erolktll ; Puaniniz guzel.. İkisinide aynı ile denk getirmeye calisin... Memurlukta bir ile ataninca ; Yaklasık 1 yıl aday memur oluyorsunuz. 1 yıl sonunda ; Asaletiniz tasdiklenince ; Asil memur olup, Tayin isteme hakkınız oluyor .. Bu gecelik bana musade ..Hayırlı Geceler.. Hakkınızda Hayırlısı Olsun

Saygılar ...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
ÖMSS ye giren tüm arkadaşlara,

Hepinizi tebrik ederim sizler bu sınava başvurdunuz, hazırlandınız ve herkes sınav sonucunu öğrendi. Bundan sonra yapılacak , tercih kılavuzunun ösym tarafından yayınlanmasını beklemek olmalıdır. Çok iyi bir tercihle hepinizin kamuya yerleşmenizi diliyorum. Bu konuda benim puanım düşük olduğu için ( lisans genel özürlü 64 puan aldım ) ben kendi engel grubumda yani kendi sınavımda 64 ün üstünde olanların yerleşmesini istiyorum. Yerleştirme adil bir şekilde olmalı ve en yüksek puandan başlanarak tabii bir de engel grubu gözönünde bulundurularak yapılmalıdır.
İnşallah bu sınav sonucunda herkes hakederek yani aldığı sınav sonucuna göre kendisi için en uygun işe yerleştirilir.
Ben kendimi saymıyorum bile, bu durumda 65 puan alan kişinin yerleşmesi, hak yenmediği için beni çok daha mutlu edecektir.
Sınav sonuçlarınızı okuduğumda gerçekten çok yüksek puan alan arkadaşlarımı kutluyor ve kesinlikle kamuda kendisine yer bulmasını temenni ediyorum.
Allah herkesin gönlüne göre versin, birbirinizi kırmayın, üzmeyin sabredin arkadaşlar birazcık daha sabır sadece...

gulay_06

Üye
Üye
Allah herkesin gönlüne göre versin inşallah bir torpil durumu olmaz...

Sevda_Mevsimi

Üye
Üye
abim rabbim herşeyin hakkımızdan hayırlısını nasip etsin cümlemize inşaallah

YassaX

Üye
Üye
Gazoz Agacı ; yorum ve düşüncelerini Tebrik Ediyorum ... Herkes icin En Hayırlısı Neyse Onun Olmasini Çok İstiyorum ...

Sevda_Mevsimi

Üye
Üye
amin herkes için hayırlısı neyse o olsun inş bütün arkadaşlarım mutlu olur

YassaX

Üye
Üye
Sevda_Mevsimi ; Amin İNŞALLAH ... Amin ...

Sevda_Mevsimi

Üye
Üye
Rabbim nasip etmeyeceği hiçbirşeyi hayal ettirmez...Allah deyip gerisini O'na bırakalım ve güzelce sabredelim inş...

YassaX

Üye
Üye
Sevda_Mevsimi; Amin . İNŞALLAH ....

FMDAG

Üye
Üye
Engelli bir vatandaşın duasi çabuk kabul olur arkadaşlar duanizi hiç eksik etmeyin hergün ellerinizi acip dua edin.

Normal bir vatandaş engelli bir vatandaştan allah'a daha yakın değildir. ben görünüşüm böyedir

YassaX

Üye
Üye
FMDAG; Yorumunuza ve düşüncesinize aynen katılıyorum.. Hatta Engelli Kardeşlerimizin Hayır Duasını almanında cok cok guzel birsey olduğunu dusunuyorum ...

sofya

Üye
Üye
Arkadaşlar herkese merhaba.Bu siteye yeni üye oldum ve konu açmak istiyorum.Yardımcı olrsanız sevinirim.

Tekerlekli Sandalye