ÖMSS çıkacak sorular belli bir kısmı mı kapsar yoksa genel olarak mı çıkar?

pıtırcık

Üye
Üye
arkadaşlar kurumlar sadece inkilap tarihinden soruodu ama bu yeni sınav sistemine tarihin bütün konularımı kapsar yoksa inkilap tarihimi çalışcam ama kafam karışık biri yardımcı olsun lütfen :(

YassaX

Üye
Üye
pıtırcık ÖMSS yani Özürlü Memur Seçme Sınavı daha önce örneği olmayan ilk Özürlü Merkezi Sınavı olacak. Onun icin Sınav Klavuzunun ( Sınav Yönetmeliğinin ) çıkmasını beklemekteyiz. Devlet Personel Başkanlığı bu konudaki çalışmalarını sürdürmektedir. Aralık 2011 ortalarına doğru en geç Ocak 2012 de bu Yönetmelik yayınlanacaktır.. Orada soru sayısını, konuları , sınav şartlarını vs her şeyi bulabileceğiz. Gecen özürlü sınavlarında Meb ( eğitek ) hazırlarken Toplam 50 soru sorulurdu ve tarih konusu olarak inkilap tarihinden sorulurdu. Ancak ÖMSS 'yi hangi kurumun yapacağı henüz belli değil ( OSYM yüksek ihtimal - Meb - Eğitek bir ihtimal ) . Soru sayıları artabilir, artarsa inkilap tarihi harici osmanli tarihi, turk islam tarihi ve genel tarih konulari da dahil olabilir. Cevap şıkları geçmiş özürlü sınavlarında 4 şıklı iken ÖMSS de 5 şıklı da olabilir. Dediğim gibi bizimkiler sadece yorum.. Bana sorarsan şu anda inkilap tarihi çaliş derim. Çunku kendim inkilap Tarihi'nde başladim. 11. sinif inkilap tarihi kitaplarından ya da KPSS kitaplarından calişabilirsin.

pıtırcık

Üye
Üye
çok teşekkür ederim özkanbey bende şimdilik o konulara çalışmaktayım inkilap tarihinden sormaları hepimiz için en iyisi olçak...

YassaX

Üye
Üye
pıtırcık aklın yolu bir.. İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük her halükarda sorulacaktir. ÖMSS Sınav Yönetmeligi cıktıgında daha detayli bilgilere ulasacağız, soru sayıları da - konularda az cok belli olacaktir. Kamu Kurumlarına Engelli Personel Alımı başlığı altında ÖMSS ( Özürlü Memur Seçme Sınavı ) ile ilgili konularıda takip ederseniz, guncel olarak gelişmeleri paylaşmaktayız. Çalışmalarınıza Başarılar ...

semyh jan

Üye
Üye
Özkan abicim daha dün üye oldum bu siteye fakat bu gün bütün yazılarınızı okudum allah yardımcımız olsun inşallah bu hastalığa yakalandıgımdan beri piskolojim bozuldu ... İnşallah dediğiniz gibi olur da şu sınav hayatımı kurtarsın diye dua ediyorum her kafadan farklı bir ses .. ilk okul mezunları ayrı lise önlisans ayrı lisans düzeyı ayrı gruplarda mı soruya tabı oluyor ..

YassaX

Üye
Üye
semyh jan ilköğretim mezunları kuraya tabi olacaklar. Lise - Ön Lisans - Lisans Mezunları Sınavla gireceklerdir. Ayrica İşitme - Ortopedi - Görme - Zihinsel olarak Kategorilere ayrilip o şekilde sınav soruları hazırlanarak sınava tabi tutulacaklardır. Tüm kafamızdaki sorular ise Aralık 2011 ya da en gec Ocak 2012 de yayınlanacak Sınav Yönetmeliğinde cevap bulacaktır. Ancak şu anda acıklamalar bu yonde..

semyh jan

Üye
Üye
Sayın abim demişsin ki İşitme - Ortapedi - Görme - Zihinsel engellilerde kendi aralarında sınava girecekler diye fakat benim özür durumum bu 4 gruplada alakalı değil... Lise - Ön Lisans - Lisans Mezunları soruları aynı mı yoksa onlarında soruları da 3 grup mu olacak benım raporum yeni sayılır o yuzzden girmedim sınava ve bir bilgim yok açıklamaların için çok teşekkür ederim ...

YassaX

Üye
Üye
semyh jan raporu yeni ise yani 16 Aralık 2010 tarihinden sonra alındı ise Raporunun Arka yüzünde Kişinin Özür Grubu kısmı var..Orada işaretli olan hangisi.. Hic bir özür grubuna girmiyor ise Diğer işaretli olmalidir. Lise - Ön Lisan - Lisans Mezunlarının tabiki de soruları farklı olacak. Aynı zamanda İşitme - Ortopedi - Görme - Zihinsel - Ruhsal - Duygsal - Konuşma - Diğer kategorilerine göre herkese ayrı sorular sorulacaktır. Bende ilk defa ÖMSS ile Özürlü Sınavına gireceğim nasip olursa.

semyh jan

Üye
Üye
Sanırım diğer grubuna giriyorum ... verdiğin cok değerli bilgiler için teşekkür ediyoru abicim allah yardımcımız olsun inşallah

YassaX

Üye
Üye
smyh jan dediğim gibi Raporunun Arka yüzüne bakıp anlayabilirsin ( 16 Aralık 2010 tarihinden sonra alınmış Özürlü Raporu ise ) kişinin özür grubu kısmında ne yazdığını ve eğer hiç birşey yazmıyor ise büyük olasılıkla Sınıflanmayan ( Bir anlamda Diğer gibi ) kısmı işaretli olmalıdır. Eğer 2-3 tane bölümden teşhis konup baltazar formülü uygulanıp bir Özürlü Raporu aldıysan, hangi teşhisin yüksek ise o teşhisin geçerli olmalıdır. Ayrıca şu önemli bilgiyi de paylaşmak isterim :

10 KASIM 2011'de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi'nin açıklamalarında ekstra şu detaylarda var : Adaya özel sınav yöntemi: ÖMSS'nin her ilde yapılacağını ve bu konuda ÖSYM ile anlaşma sağlandığını belirten Çiftçi, ''Bir ilde tek kişi bile girmek istese o ilde sınav yapılacak'' dedi. Çiftçi, önemli olanın, hangi özür grubuna hangi sınavın yapılacağı olduğunu, bunun sınav merkezlerinde belirleneceğini belirterek, şöyle devam etti:

''Sınav başvuru merkezlerinde en az bir uzmanımız olacak. ÖSYM merkezlerine başvuran engellilerin aday kimlik belgeleri hazırlanırken, bir taraftan da bizim uzmanlarımız adaya hangi yöntemle sınava gireceğini soracak. Adayla uzmanımız sınav yöntemine ortak karar verecek. Yani adaya özel sınav yöntemi, adayın onayıyla belirlenecek.''

semyh jan

Üye
Üye
Canım abim benim engelli kimlik trakımda hangı gruba dahil oldugu yazmıyor kan hastalığı oldugundan dolayı sanırımdneb e diğer engel grubuna giriyorum ..

YassaX

Üye
Üye
semyh jan anlaşamadığımız bir nokta var sanırım. Ben engelli kimlik kartını kastetmedim. Özürlü Sağlık Raporu'nu belirtmiştim. Zaten Engelli Kimlik Kartlarında sadece Özür Oranı yazar. Eğer sen Engelli Kimlik Kartı diyerek Özürlü Sağlık Raporunu kastediyosan 16 Aralık 2010 tarihinden önce alınmış olan Özürlü Sağlık Raporlarında Kişinin Özür Grubu yer almıyor olabilir. Sonuc olarak sen sınava başvuru yaparken Özürlü Raporunu da yanında götüreceksin ve oradaki yetkili kişi sana bu konuda yardımcı olacaktır. Tabiki sınav başvuru tarihi vs daha belli değil.

Tekerlekli Sandalye