ÖMSS ile Atanamayan 60 Bin Engelliye İKİNCİ ŞANS

YassaX

Üye
Üye
5 bin engelliye iş kapısı açılıyor

03.08.2012 / 10:00

Hükümet, dünyada ilk defa yapılan Özürlü Memur Seçme Sınavı'nda ter döken 60 bin engelliden atanamayanlara ikinci şans veriyor.

İlk tercihleri sonucu hiçbir kamu kurumuna yerleşemeyen adaylar, aynı puanlarıyla 2013'te 5 bin kişilik kadroya geçebilecek.

2012 itibariyle kamuya alınacak 7 bin 746 engellinin yerleştirmesi ise 9 Ağustos'ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirilecek.

KAYNAKÇA LİNKİ : 5 bin engelliye iş kapısı açılıyor - Personel Kamu Net | Kamu Personeli | Kamu Personel | Kamu Çalışanları | Memur | Memurlar | Memurlar Net | Sağlık Personelinin Maaş ve Ek Ödemeleri

Saygılar ...

faruks63

Üye
Üye
HayırLısı oLsun YassaX Kardeşim Umarım 2.nci atamalarda Sayı Çok daha fazLa oLurda iŞ imkanına Çok Daha Fazla kardeşimiz Sahip oLmuş oLur.

YassaX

Üye
Üye
faruks63 ; Amin . İNŞALLAH . Temennimiz o yönde.

marcus_oredius

Üye
Üye
hani yoplamda 20000 kadro olacaktı şu anda bahsedilen 12000-13000 kadro kalan 7000 ne olacak merak ettim

derderbo

Üye
Üye
5 binden kotayi actiklari iyi atama tarine kadar kadro sayisi 7-8 bini bulur tahminim o yonde hayirlisi olsun

frankenstein

Üye
Üye
Öyleyse 5.000 kez daha sabıra ihtiyacımız olacak :D

YassaX

Üye
Üye
hani yoplamda 20000 kadro olacaktı şu anda bahsedilen 12000-13000 kadro kalan 7000 ne olacak merak ettim

marcus_oredius kardeşim ; ÖMSS - 2012 den alınan Puan ve Başvurulan KURA 2 Yıl için geçerli . İlk Atama 7 bin civarı ; ikinci atama 5 bin civarı eee Etti 12 - 13 bin ... Haber de tamam alımlar bu kadar demiyor ki ; Belki yine 2013 içerisinde 3. atama ; belki 2.014 te 4. atama olacak . Toplam yine 20 binlik rakamı yakalayabilirler .

YassaX

Üye
Üye
Est. marcus_oredius kardesim ...

mr.boris

Üye
Üye
Benim merak ettiğim özel şirketlere nasıl özürlü memur statüsünde alım yapacaklar?Bununla ilgili kayda değer bi açıklama yapmadı bakanımız.Özel sektör olursa daha iyi olur gibi geliyor çünkü tercih yaparken herkes nerdeyse kendi ili ve çevresini yazdı sanırsam.Atanma şansı bu yüzden birçok kişi de azaldı.Hakkımızda hayırlısı neyse o olsun İNŞ.

YassaX

Üye
Üye
mr.boris ; Özel Sektör dediği Devlet Memurluğu haricinde ; piyasadaki iş kollarına . Bunların nasıl alınacağı belli zaten . Engelli Raporunu ; Bulunduğun İldeki İŞKUR'A gidip kaydettiriyorsun. Ondan sonra ; İŞKUR'A Hic Kaydın yoksa ; onu oluşturuyorsun. Sonrasında ise ; ister İŞKUR vasıtasıyla istersen kendin şahsen firmalara başvuru yapıyorsun. Piyasadaki Firmalarda 50 İşçi ve Üzeri Çalıştıranların % 3 Engelli Personel Çalıştırma zorunlulukları var . O nedenle ; Engelli İşçi arayan çok sayıda firma olduğunu bilmeni isterim.

Ancak ; bir yorumuna katılmıyorum. Özel Sektör Devletten daha iyi olmaz. Cunku ; Özlük Hakları , Maaş - Güvence - Çalışma Şartları vs vs bunları Devlet ile karşılaştırdığında ; Özel Sektör devletin yarısı bile olamaz. Neden İnsanlar Devlet Memurluğu icin bu kadar uğraşıyorlar . Örneğin 23 Eylül 2012 Tarihinde Yapılacak olan Ortaöğretim/ Ön Lisans KPSS -2012 Sınavına yaklaşık 3 milyon kişi başvurdu. Mesela ÖMSS 2012/KURA 'ya 65.800 kişi başvurdu ve ilk atamada sadece 988 kişi alınacak . Bu 988 in 124'ü İlköğretim ( ilkokul ) , 864'ü İlköğretim ( Ortaokul ) Olacaktır ... Yani kısaca Devlet Memurluğu ile Özel Sektörü iş anlamında karşılaştıramayız ... Tabiki de herkes Devlet Memuru olamayacak ve Özel Sektörde işe girmeye çalışacak. 50 ve Üzeri işçi çalıştıran firmalar öncelik verip ; kurumsal firmalarda çalışmaya özen göstermek lazım.

Sonradan aklıma gelen birşeyi paylaşmak isterim. İŞKUR'daki İş ilanlarını ve Devlette İşçi olabilme ilanlarını hem İŞKUR'A giderek hemde www.iskur.gov.tr sitesinden takip edebilirsiniz. Ayrıca ; İŞKUR'un sitesinden kendi TC numaranız ve Şifrenizle kayıt olup İŞKUR'A Gitmeden tüm işlerinizi halledebilirsiniz . Ayrıca ; İŞKUR'da Devlette İşçi Olabilmek için zaman zaman ilanlar oluyor . Şu anda ; KPSS ye girme şartı arıyorlar bunun için. Yakın bir zamanda bu ÖMSS ye girme şartına çevrilebilir. Herhangi bir puan istemiyor . KPSS den 1 Puan almak yeterli diyor . Bazı İlanlarlarda en az 60 Puan alma şartı arayanlar da oluyor Devlette İçşilik icin ama nadiren.

YÜCE RABBİM HERKESİN GÖNLÜNDEKİNİN HAYIRLISINI VERSİN İNŞALLAH ...

Saygılar ...

marcus_oredius

Üye
Üye
Mr. boris ben özel şirkette çalışıyorum ( bir devlet kurumuna bağlı olarak) her ne olarak girersen gir seni temizlik işcisi olarak alıyorlar ( ben bilgisayar operatörüyüm/ büro görevlisi ancak kayıt bilgilerimde temizlik personeli olarak görünüyorum) şirketler insanları kullanabilecekleri şekilde kullanırlar hafta en fazla tatilin 2 gündür ki bu da çok zor genelde 1 günle sınırlıdır.çalışma saatlerin daha uzun. ayrıca sendikal hakların yok hiçbir şirket sendikaların kuruma girmesini istemez. alacağın maaş ne kadar olacakj ne zaman alacağın belli değildir. (örnek olarak benim çalıştığım yerde ayın 1i ila 5i arasıonda denmektedir ancak ayın 15ine kadar aldığımızoldu.)

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selamlar Arkadaşlar,

İşe girmek isteyen , çalışabilecek durumda olan tüm engelli arkadaşlarımın özellikle kamuya yerleşmesini diliyorum. Hangi yolla olursa olsun ister ömss ister işkur aracılığıyla kamuda çalışabilmeniz için duacıyım özel sektörden emekli olmuş ve sadece özel sektörde yıllarını vermiş bir engelli olarak kesinlikle gönlüm kamudan yana. Yani sizler için kamu özel sektörden bin kat daha iyidir diyebilirim gönlüm rahat...

Bana yol gösteren olmamıştı ya da kader beni hep özel sektörde çalışmaya yönlendirdi diyelim şimdi...Kardeşlerim , sonuçta 752 tl maaş bağlanan bir özel sektör emeklisiyim ve ben yandım siz yanmayın diyorum :) başka ne diyebilirim ki...

mr.boris

Üye
Üye
Artık devlette memur olmak istiyorum.Özel sektörü sadece çevremdeki şirketleri düşünerek istemiştim.Değerli bilgileriniz için çok teşekkürler.

cinbomlu36

Üye
Üye
peki bır öncekı tercıh gecerlımı tekrardan tercıh mı yapmalıyız aga

YassaX

Üye
Üye
cinbomlu36 ; Yeniden Tercih Kılavuzu yayınlanacak ve Yeniden tercihlerde bulunacaz. Önceki tercihler geçerli değil ... Ösym Sitesini, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Bizim Sitemizi takipte kalmaya devam edin ...

Saygılar ...

berke

Üye
Üye
Mr. boris ben özel şirkette çalışıyorum ( bir devlet kurumuna bağlı olarak) her ne olarak girersen gir seni temizlik işcisi olarak alıyorlar ( ben bilgisayar operatörüyüm/ büro görevlisi ancak kayıt bilgilerimde temizlik personeli olarak görünüyorum) şirketler insanları kullanabilecekleri şekilde kullanırlar hafta en fazla tatilin 2 gündür ki bu da çok zor genelde 1 günle sınırlıdır.çalışma saatlerin daha uzun. ayrıca sendikal hakların yok hiçbir şirket sendikaların kuruma girmesini istemez. alacağın maaş ne kadar olacakj ne zaman alacağın belli değildir. (örnek olarak benim çalıştığım yerde ayın 1i ila 5i arasıonda denmektedir ancak ayın 15ine kadar aldığımızoldu.)

marcus bende senin gibi bilgisayar operatörüydüm yaklaşık 3 sene hastanede temizlik taşeron firmasında eleman olarak görev yaptım .hastanede çalıştığım için haftasonları mesai olmuyordu ama sorun şu ki çalışma güvencen yok her sene bir başka müdür kendi elemanını getirmeye çalışıyor işine gelmeyenleri hatta günahsızları bile atıyorlar tamamen hastane müdüriyetinin insiyatifine kalmış . hastane işi güzeldi bir dakikan bile boş olmuyor ben böyle çalışmayı seviyorum en azından laklak la geçirecek zamanımız olmuyordu . faturada hasta kayıtta tanı kodları girişinde her yerde çalıştım ,ve bulunduğum görevde çok başarılı olmama rağmen başkasını getirdiler yerime , ömss ye girdikten sonra bende yerleşemedim hala olursa devlet hastanelerini çok istiyorum . bakalım kısmet Allah herkesin yolunu açık etsin bende uzun senelerdir işsizim .

marcus_oredius

Üye
Üye
valla ne diyeyim berke ben hastahanelerden uzak durmak istiyorum. çünkü bir çok şeyden tiksindim.

Tekerlekli Sandalye