ÖMSS ile emeklilerin tekrar çalışması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

NDUZCE

Üye
Üye
Size bir sorum olacak.ben ömss ye başvuru esnasında emekli olduğumu bunun bana daha sonra sorun çıkartıp çıkartmayacağını belireterek başvuru yaptım.başvuru esnasında bana emekliliğimin sorun olmayacağını söylediler.bende sınava girdim.akabinde bilecik bölgesi kamu hastanelerine atama sonucum geldi.ben ankaradan atamamın onayını beklerken benim memur olarak atanmamın mümkün olmadığını devlet personel başkanlığından bir memur belirtti.vergi indiriminden dolayı emekli olan kişiler atanamazmı?lütfen beni aydınlatın.size vermiş olduğum rahatsızlıktan dolayı özür dileyerek sizden cevap bekliyorum.

turukku

Üye
Üye
hem emeklisiniz hemde neden çalışmak istediğinizi anlamadım şayet madden zorda değilseniz (ki emekli maaşınız var) sizin yerinize ihtiyacı olan birinin çalışması gerekmezmiydi. bu yaptığınız kul hakkına girmiyor mu.

marcus_oredius

Üye
Üye
turukku herkesin sınava girme hakkı vardır. elbette emekli bir kişinin de girmeye hakkı vardır bunda yalnış birşey yoktur. sonuç olarak daha iyi yaşam koşulları elde etmeye çalışmak insan doğasındadır. Ndüzce nerden ve hangi kurumdan emeklisiniz. eğer emekli sandığından emekliyseniz bildiğim kadarıyla tekrardan emekli sandığına bağlı bir kurumda çalışamazsınız. diğer sosyal güvenlik birimlerinde ( sgk bağkur) bu yoktur onlarda çalışma hakkınız mevcuttur.

turukku

Üye
Üye
belki bu kişinin (emekli olduğu için söylüyorum.) en azından bir geliri bulunmaktadır. sınava girmesi demek muhtemelen bir işe ihtiyacı olan başka birinin hakkına tecavüz demektir. aşağı yukarı hepimizin başına gelmiştir, engelli olduğu için iş bulamamak, ümitsizliğe kapılmak, kendini faydasız hissetmek gibi duyguları yaşayan gerçekten işe ihtiyaç duyan başka bir engelli kardeşimiz belki bu arkadaşımız yüzünden dahada ümitsizliğe kapılacak.

marcus_oredius

Üye
Üye
anlıyorum turukku. keşke düzenlemeler daha uygun şekilde yapılmış olsaydı da kesin bilgilerle girebilsek ama şu anda ilk defa olduğundan bir sürü problem var. keşke sınava girenlere 1. emeklilik durumları incelense 2. çalışıp çalışamayacağına bakılsa. bu iki problem çok büyük aksaklıklara neden olmaktadır. bugün bir başka arkadaşda şizofren yüzünden ataması olmadığını yazmıştı.

sevme_

Üye
Üye
selam arkadaşlar ben şimdi şunu anlamıyorum devlet bu kadar zengin mi ki hem emekli maaşını verecek hem de memur olan arkadaşlara maaş vercek ben bu konuyu adminlerin gündeme taşımasını istiyorum acale bu ne ya ne kadar saçma bişi o kadar muhtaç insan varken 2 maaş çok şaçma devlet maaşlerın 1 tanesini mutlaka kesmile hatta bakanlıoğa bu konu hakkında yazı yazılması gerekli

NDUZCE

Üye
Üye
arkadaşlar.emekli olan bir kişi devle t memuru olunca zaten emekli maaşı kesiliyor.sizin sandığınız gibi çift maaş almıyor.diğer taraftan sgk primi yatırmadan çalışan diğer emekliler kayıt dışı çalışmış oluyor.bu devlet kayıt dışı çalışmanın önüne geçmek istiyorken emeklilerin prim yatırmadan çalışması devletin bu politikasına ters düşüyor.
ayrıca sizin de bildiğiniz gibi emekli maaşları 2 tane küçük çocuğu rahatlıkla okutacak kadar iyi değil.ve bu sınava girma şartlarında emekli yada çalışan gözetmeksizin herkesin başvuru yapabileceğini bildirdiler.en başında çalışan yada emekli olan bu sınava giremez diye bir ibare koyulsaydı bu kadar kimsenin başı ağırmazdı.bu suçu devlet personel başkanlığı,aile sosyal politikalar bakanlığı ve ösym yapmıştır.bu yüzden sınava girerek hak edenlere anlayış göstermenizi beklerim.
marcus_oredius! ben 2011 aralık ayında ssk dan vergi indiriminden emekli oldum.bu benim atanmama engelmidir?5335 sayılı kanunun 30.maddesine göre atanmam mümkün değilmiş.o halde ben ne gibi işlemler yapmak zorundayım.TEŞEKKÜRLER

marcus_oredius

Üye
Üye
hayır ndüzce anlıyorum. cocuklarımıza daha iyi gelecek vermek için elimizden gelen herşeyin en iyisini yaparız bende babayım.

bildiğim kadarıyla emekli olmanızın bilhassa sgk dan emekli olmanızın sizi engelliyecek bir durumu yoktur. bu benim şahsi bilgim sizin ilk mesajınızdan sonra sgk da çalışan bir arkadaşımı aradım akşama size daha kesin bilgi verebileceğim. ama sonuç olarak işe başlarsanız emekli maaşınızın kesilmesi garantidir.

bende 5335 nolu kanunu inceliyorum ama sizin durumunuza engel olacak birşey bulamadım şimdilik. incelemek isterseniz diye linki ekliyorum T umarım gönlünüzdeki gibi olur.

NDUZCE

Üye
Üye
7. Emeklilerin Yeniden Devlet Memurluğuna Alınmaları

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 93 üncü maddesinde; "T.C. Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre emekli olanlardan (emeklilikle ilgili görevlere yeniden atanamayacaklar hariç) sınıfında yazılı nitelikleri taşımakta bulunanlar Kanunun 92 nci maddesi hükümlerine göre kurumlarda boş kadro bulunmak şartıyla yeniden memurluğa alınabilirler." hükmü yer almaktadır.

Diğer taraftan, 5335 sayılı Kanunun 30 uncu maddesi ile de herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanların kamu kurum ve kuruluşlarında istihdamlarına ilişkin düzenlemeler getirilmiştir.

27/04/2005 tarihli ve 25798 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 5335 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 30 uncu maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında; "Cumhurbaşkanı tarafından atananlar, Bakanlar Kurulu kararı veya müşterek kararnameyle atanan veya görevlendirilenler, Türkiye Büyük Millet Meclisince yapılan seçimler sonucunda görev verilenler ile yükseköğretim kurumlarının öğretim üyeliklerine yapılacak atamalar hariç olmak üzere, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanlar, genel bütçeye dahil dairelerin, katma bütçeli idarelerin, döner sermayelerin, kefalet sandıklarının, sosyal güvenlik kurumlarının ve bütçeden yardım alan kuruluşların kadrolarına açıktan atanamazlar. Diğer kanunların bu fıkraya aykırı hükümleri uygulanmaz.
Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanlar bu aylıkları kesilmeksizin; genel bütçeye dahil daireler, katma bütçeli idareler, döner sermayeler, fonlar, belediyeler, il özel idareleri, belediyeler ve il özel idareleri tarafından kurulan birlik ve işletmeler, sosyal güvenlik kurumları, bütçeden yardım alan kuruluşlar ile özel kanunla kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşları, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bunların bağlı ortaklıkları ile müessese ve işletmelerinde ve sermayesinin %50'sinden fazlası kamuya ait olan diğer ortaklıklarda herhangi bir kadro, pozisyon veya görevde çalıştırılamaz ve görev yapamazlar." hükmü yer almaktadır.

Yukarıdaki hüküm çerçevesinde ve 5335 sayılı Kanunun 30 uncu maddesindeki şartlara uygun olarak yeniden memurluğa dönmek isteyen emeklilerin, atanmak istedikleri kamu kurum ve kuruluşlarına başvurmaları gerekmektedir

diye bir kanun varmış.bilginize....

arkadaşınızdan hayırlı haberler bekliyorum.

turukku

Üye
Üye
emekli maaşınız kesilmesi beni ilgilendirmiyor neticede memur olarak atanmasanızda bir geliriniz var. ama işsiz olup herhangi bir geliri olmayanların hakkını gasp ediyorsunuz. eğer memur olarak atanırsanız oradanda emekli olacaksınız bu sefer çift emekli maaşı alacaksınız. yani her türlü haksızlık. hakkaniyetszilik.

sevme_

Üye
Üye
düzce bu ülkede o emekli maaşı ile 3 cocuk okutan ek geliri de yok sen kaç aldın bu arada pardon?? ne mezunusun?

marcus_oredius

Üye
Üye
arkadaşlar lütfen. bir çoğunuzun kızgınlığını anlıyorum. bende belirli bir bakımdan kızıyorum ancak sınav sistemindeki eksikliklerden dolayı emekli arkadaşların sınava girmesi ve atanmasında bir sakınca görülmemiş. görüştüğüm arkadaş emekli olmuş bir kişinin tekrardan devlet memuriyetine geçmesinin zor olduğunu belirtmiştir. bu bilhassa emekli sandığından emekli olmuş olan personel için geçerlidir.

sistemdeki açıklar zaman geçtikce kapatılacaktır. ancak şunuda düşünün bu arkadaş atanmasına rağmen göreve başlayamaya bilir.

umarım daha fazla insan mağdur olmadan düzeltilir.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Arkadaşlar,

Hepinize sevgi ve saygılarımı iletiyorum...Hayat herkese farklı kapılar açıyor çoğu zaman biz farkında olmasak da...Kimi kapanan kapıya kendini o kadar kaptırıyor ve üzüntüden diğer kapıların açıldığını, başka fırsatlar olabileceğini göremiyor...Geçim derdi zor, evlilik ve çocukların ihtiyacını karşılayabilmek, maddi anlamda güç yaşam koşulları yüzünden kimileri için dört gözle beklenen emeklilik hani o baldan tatlı denilen '' emeklilik maaşı '' hayal kırıklığı olabildiğinden insanlar yeniden çalışma hayatına devam etmek zorunda kalabiliyor.

Yaşamsal zorluklar ve bu hayatın içinde varolabilmek adına katlanılan nice güçlükler yüzünden kimsenin kimseyi ne yargılamaya ne de eleştirmeye hakkı olmamalı...İnanın arkadaşlar devlet bizler ve kendi adına bu dengeyi bazen çok da güzel koyduğu yasalarla dengelemeyi başarmıştır. Emeklilerin kamuda çalışmasının engellenmesi ( emekli maaşının kesilmesi ile mümkündür.), ssk dan emeklinin tekrar ssk lı olarak çalışmasının SGK Destek Primi ödemesine bağlı olması gibi...

Güzel vatanım, keşke gelişmiş bir ülke olsaydı da bizler maddi ve manevi anlamda daha iyi yaşam koşullarına sahip olabilseydik. Bu anlamda yapabileceğimiz en doğru şey ; hayata devam edebilmemiz için yolumuzda karşılaştığımız diğer arkadaşların hakkına saldırmamak , onu kendi haklarımıza sahip çıkarken de bir tehlike olarak görmemektir.

Herkes çalışmak zorunda kalabilir emekli olduğunda...Ben ömss sınavına girdiğimde sadece özel bir bankada çalışan ve emeklilik kararı almadan acaba kamuya geçebilirsem daha mı iyi olur düşüncesindeydim. Bir şans olabilir miydi ? hiç hazırlanmadan belki de kendimi denemek için bu sınava girdim. Daha sonrasında yoluma kamuda değil de özel sektörden emekli olarak devam etmeyi seçtim. Bu benim tercihim tabii ki. Lisans mezunuydum ve 84 puan almış olmama rağmen tercih yapmadım. ( sizlere 84 ü söyleyemedim bile )..Elimde kullanmam gereken imkan bana yetiyordu ve vicdanım o kadar rahatsız oldu ki 84 puan aldığım için bile kendimi mutsuz hissettim. Kamu da çalışma hakkı; çalışmayan, bu sınava aylarca hazırlanmış, kamuda çalışma ihtiyacı olan engellilerin olmalıydı. Kararımı verdim ve özel şirketten emekli oldum.Emekli maaşım o kadar düşük ki bu gelirle yaşamımı sürdürebilmem imkansız. Aynı sektörde SGK Destek Primi ödeyerek çalışmaya devam ediyorum. Bu arada hala başkalarının hakkı olup olmadığını da sürekli sorguluyorum kendime.

Ama eğer devletim bana erken engellilikten faydalanarak bağladığı emekli maaşımı geçim şartlarına uygun olarak verseydi işte o zaman ben tekrar çalışmak zorunda kalmayacak ve bulunduğum iş yerindeki pozisyonda başka bir engelli arkadaşımın çalışmasını sağlayacaktım.

Kendimden örnek verdim çünkü bazen hayat insanları öyle zorlar ki vicdanınızın sesiyle birlikte seçmiş olduğunuz yolda ilerlerken kimsenin hakkını elinden almadığınıza emin olmak istersiniz.

Şu an rahatım, vicdanım da rahat. SSK emeklisiyim ve hala çalışıyorum ama bunu yaparken de emeğimin karşılığını alın terimle aldığımı biliyorum. Dileğim, herkes dilediğini seçerken geride kalan kimsenin üzülmesine neden olmasın, rızkına mani olmasın...

Sağlıcakla kalın,

turukku

Üye
Üye
gazoz ağacı sen ve ndüzcenin yapmış olduğu kabullenebilir bir şey değil. sizler hem erken emeklilikten yararlanıyorsunuz hemde tekrardan çalışmaya devam ediyorsunuz. bu yaptığınızın vicdanen açıklaması işsiz engellilerin hakkını yemektir. zira kendi işinizi yapmıyorsunuz. ben kamuda engelli kadrosunda işçi olarak çalışmaktayım ömss'den yerleştirildim. atamam olduktan sonra isitifa edeceğim. benim için rahat çünki istifa ettiğim işyerim benden sonra başka bir engelli arkadaşımızı istihdam edecek (yasal mevzuat). yani bir sürkülasyon olacak. ama siz çalışmışsınız. yasal haklarınızı kullanmışsınız erken emekli olmuşsunuz. ama sen hala çalışıyorsun ve de ndüzce ise memur olmak istiyor. yani sizler isteseydiniz çalışabilirdiniz. ama emekli olmayı tercih ettiniz (yasal hakkınızdır) tekrar çalışmak istemeniz açıkçası haksızlık çünki sizin yerinize işsiz bir engellinin hakkını yiyorsunuz. bunu dışında tekrar emekli olacaksınız bu da ahlaksızlık çünki bu sefer daha fazla emekli maaşı alacaksınız. geçim sıkıtısından bahsetmişsiniz, ya hiöbir işi olmayan bir engelli ne yapsın.o geçim sıkıntısında değil mi? şayet erken emekli olmayıp çalışmaya devam etseydiniz maaşınız şu anki emekli maaşınızdan yüksek olacaktı ve de daha sonra emekli olacağınız için hem emekli ikramiyeniz yüksek olacaktı hemde emekli maaşınız. hemde şu anda başka bir engelli sizin yerinizde olacaktı.

turukku

Üye
Üye
marcus sistemde açık olması demek herkezin o açıktan faydalanması demek değildir zira insanları yaratılmışların en şereflisi yapan her fırsatı değerlendirmesi değil, ahlaki (dini) değerlere sadık kalmasıdır.
saygılar

marcus_oredius

Üye
Üye
şimdi turukku kardeşim. açıkların var olması ve insanların bilmeden bu açıktan yararlanması ahlaksızlık değildir.insanın allah olan vazifesi vatana olan vazifesi aile olan vazifesi vardır. bunların coğu birbirine yakındır. dürüst olmak, kanunlara uymak gibi.

burda yargılamak için bulunmuyoruz paylaşım yapabilmek için bulunuyoruz. arkadaşımız NDÜZCE böyle bir duruma düşmüş esasında onun suçu değil arkadaşın sınava girip tercih yapma hakkını veren yönetmeliktir hatalı olan. bu konuda arkadaşın hiçbir sucu yok. hepimiz daha iyi bir yaşam geleceğimizi güvence altına almak için elimizden geleni yapıyoruz.

zaten bu arkadaşımızın atanma gibi şansı olmayabilir o yüzden bunu gelecek için referans alınması gerektiği görüşündeyim lütfen başkasını suçlamadan kendiniz bu durumda olduğunuzda aynı imkan verilmiş olsa sizin ne yapacağınızı düşünün.

birde şu var istifa ettiğinde yerine yeni birisinin geçeceğini söyledin emekli olduğu zaman ne oluyor sence.aynen senin istifa ettiğinde olan oluyor. bu arkadaşların yerine yeni engelli arkadaşlar geçiyor. lütfen birbirimizi suçlamadan güzelce tartışalım ve problemlere çözüm bulmaya çalışalım.

turukku

Üye
Üye
bir olayın ahlaksızca olduğunu söylemek suçlamak değildir. üstelik bu arkadaşların yaptığı her türlü yanlıştır, zira mevcut engelli kadrolarını şişiiyorlar yani örneğin toplamda 100.000 engelli açığı varsa bu arkadaşlar yüzünden 2 kişi eksik istihdam edilecek bu doğru mudur? (sadece bu arkadaşları örnek olarak veriyorum eminim başkasının hakkını gasp eden daha fazla insan vardır ister engelli olsun ister olmasın)

marcus_oredius

Üye
Üye
şu anda emekli olduğu yere başka bir engelli arkadaşın geçtiğini tahmin ediyorum.
yani bir kişi onun yerine geçmiş durumda.

burada önemli olan bu arkadaşların atansa bile eğer emeklilik engelse o zaman atama işlemlerinin olmayacağıdır. bu durumda bu arkadaşların kadroları tekrardan devlet personel başkanlığına döner ve tekrar tercih dönemlerinde bir başka arkadaş onların yerine geçer.

benim sizden ricam bu tür durumlarda sakin davranmanızdır. kimseyi suçlamak veya ahlağı hakkında yorum yapmadan sakin bir şekilde saygı cercevesi içersinde sorunu dinleyip eğer varsa cözümyolu bulmak veya bunun olmayacağını belirtmektir. burada eğer biz kendi aramızda medeni olamıyorsak başkalarının bize saygı göstermesini bekleyemeyiz.

atamalar tercihler hepimizin en hassas olduğu durumdur. hepimiz tercihlerin ne zaman nasıl olacak ne kadar kadro alınacak bilmediğimizden geriliyoruz.

NDÜZCE haksız mı? olabilir ama sınava girmesine hak verilmiş tercih yapmasına hak verilmiş. bundan sonrası kurumların yasaları nasıl yorumladığına bağlı. ilerde sınav olduğunda bunlar göz önünde bulundurulcaktır. yeni bir sınav her yeni oluşumda olduğu gibi bir çok gediği aksaklığı vardır. bunlar her versiyonda daha düzeltilcektir.

bu konuyu kapatıyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Tekerlekli Sandalye