ÖMSS Kura başvurusu nasıl olacak?

bigboss

Üye
Üye
İyi günler kuraya başvuru yapacağım ama kura nasıl oluyor bunun hakkında bilgi verir misiniz ?

İsen Buga

Üye
Üye
BASIN DUYURUSU
(10 Mayıs 2012)

Özürlü Memur Yerleştirme İşlemleri:
Kura Usulü Yerleştirmeler için
Başvuruların Alınması

03/10/2011 tarihli ve 28073 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ile Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik” uyarınca, kura usulü yapılacak yerleştirmeler için adaylardan başvuru alınacaktır.

Kuraya; en az % 40 özürlü, ilköğretim/ilkokul/ortaokul mezunu veya mezun olabilecek durumda olan ve 25 Mayıs 2012 tarihi itibari ile 18 yaşını tamamlayan adaylar başvuracaklardır. Bu adaylar sınava girmeyecek, sadece kuraya katılmak için başvuru yapacaklardır.

Bir ortaöğretim kurumundan, ön lisans veya lisans programından mezun olan veya ÖMSS’nin yapıldığı yıl mezun olabilecek durumda olan özürlü adayların 20 Şubat-2 Mart 2012 tarihlerinde 2012-Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) başvuruları alınmış olduğundan 2 Mart 2012 tarihi itibariyle bir ortaöğretim kurumundan (Lise) diploma almaya hak kazanan adaylar ile 2012-ÖMSS’ye ortaöğretim düzeyinde başvuran adaylar kuraya başvuramazlar. Başvuru koşullarından herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adaylar, kuraya alınmış olsalar bile kura sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlandırılmazlar.

Başvuru süresi 14 Mayıs 2012 tarihinde başlayacak, 25 Mayıs 2012 tarihinde sona erecektir.Adaylar; Akbank, T. Halk Bankası, T. Vakıflar Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, T.C. Ziraat Bankası ve DenizBank’ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı aracılığıyla başvuru ücretini (10,00 TL) yatırabileceklerdir. Başvuru yapmadan önce başvuru ücretinin yatırılmış olması gerekmektedir.

Tüm adayların başvuru yapmak için ÖSYM Başvuru Merkezlerine gelmeden önce, bulunduğu adres ilindeki (varsa adres ilçesinde) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü İl Müdürlüğünden başvuru yapacağı özür grubunu belirtir onaylı Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesini, yukarıda belirtilen süreler içinde almaları gerekmektedir. Bu belgesi olmayan adayların ÖSYM Başvuru Merkezlerince başvuruları alınmayacaktır.

Ortaöğretim Kurumu (Okulu) Müdürlükleri ve ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ÖSYM Başvuru Merkezi olarak görev yapacaklardır. Başvuruda; 3,00 TL Başvuru Hizmeti Ücreti adaylar tarafından ödenecektir.

Kuraya başvuracaklar ile ilgili kurallar ve işlemler, 2012-ÖMSS Kılavuzunda yer almaktadır. Kuraya başvuracaklar için ayrı bir kılavuz bulunmamaktadır. Kuraya başvuracak adayların bu Kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir. 2012-ÖMSS Kılavuzu, ÖSYM'nin http://www.osym.gov.trİnternet adresinden bulunmaktadır.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

İsen Buga

Üye
Üye
önce bulunduğunuz ilde eski adı ile sosyal hizmetler il müdürlüğü yeni adı ile Aile ve sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı hizmetleri genel müdürlüğüne gidiyorsun.
sonra bankaya gidip kimlik no gösterip para yatırıyorsun
sonra ÖYSM merkezine gidip başvuruyorsun

YassaX

Üye
Üye
bigboss; İsen Buga Arkadaşımızın dediği gibi işlemler.. Ben 1-2 ekleme yapmak istiyorum ... Size Şu Şekilde bir Tavsiye verebilirim : http://www.osym.gov.tr/dosya/1-59223/h/basvuruda-adaylarin-izleyecegi-yol.pdf ---> Bu verdiğim LİNK'teki adreste izleyeceğiniz yolu kısaca açıklamış ÖSYM ...
İlk önce vereceğim LİNK'ten Aday Başvuru Formunun çıktısını alıp dolduruyorsunuz. LİNK : http://www.osym.gov.tr/dosya/1-59219/h/2012-ozurlu-memur-secme-sinavi-omss-aday-basvuru-formu.pdf
Sonrasında Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne gidiyorsunuz; "Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı " doldurup, 2 nüshayı siz alıyorsunuz.. Sonra Sınav Kılavuzunda belirtilen Bankalardan birine T.C Numaralı Kimliğinizle; 10 TL ÖMSS - 2012 - Kura Başvuru Ücretini yatırıyorsunuz.. Sonrasinda ise ; ÖSYM başvuru merkezlerinden birine gidip kaydınızı tamamlıyorsunuz ( ÖSYM başvuru merkezleri ; her il ya da ilçedeki Ortaöğretim Kurumları yani Liseler olabilir ) ..
Ayrıca Size tavsiyem LİNK'te size vereceğim ÖMSS - 2012 Kılavuzunu Detaylıca Okumanız ...
LİNK : http://www.osym.gov.tr/dosya/1-59235/h/2012omsskilavuzyeni220-2-2012.pdf

Saygılarımla ...

bigboss

Üye
Üye
Bilgileriniz için teşekkür ediyorum Haftaya başlıyor . bi sorum daha olucak form doldururken mezuniyet tarihi yazıyor ben şuan açık öğretim lise okuyorum ama donuk o mezuniyet tarihi olarak ortaokul mezuniyet tarihimi olucak ?

ibocan

Üye
Üye
meraba adayların evrak işlerinden sadece şu aklma takıldı..
(( İlköğretime başlama yaşı öncesi işitme özürlü olan işitme özürlü adayların bu durumunu gösterir resmî belge/belgeleri))
benim sorunum çocukluktan beri vardı fakat raporumu geçen sene aldım yüzde 48 işitme

YassaX

Üye
Üye
ibocan; Kura başvuruları icin İlköğretim Öncesi İşitme Engeli Edinmiş aday olup olmamak önemlimi emin degilim.. 29 Nisan'da ki Sınav icin önemli idi, cunku 2 grubunda soruları farklı idi ..Ayrıca ilköğretim Öncesi işitme Özürünüzü ispat edemiyorsanız yapacak bişey yok... Kafanızda takılan Sorular icin sizi 2 tane telefon numarası vericem, oradan bilgi alabilirsiniz .. ÖSYM Telefon: 90(312) 298 80 50 (Çok Hatlı Santral) --> Ya da T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Tel: 0 (312) 229 55 11 ... Buradaki yetkililer o konuda size bilgi verebilirler.. .. Yani öncelikle 0 312 229 55 11 numaralı telefonu aramanız daha iyi olacaktır. Zaten ÖSYM nin telefonunu duşurmek bayağ bir zor ..Hakkınızda Hayırlısı Olsun

YassaX

Üye
Üye
Bilgileriniz için teşekkür ediyorum Haftaya başlıyor . bi sorum daha olucak form doldururken mezuniyet tarihi yazıyor ben şuan açık öğretim lise okuyorum ama donuk o mezuniyet tarihi olarak ortaokul mezuniyet tarihimi olucak ?

bigboss ; ÖSYM Başvuru merkezine gittiğinizde sormanız daha uygun olur .. Önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına gideceksiniz, oradan da ÖSYM Başvuru Mekezine.. Siz Mezuniyet Tarihini boş bırakın, ÖSYM Başvuru Merkezine gidince yetkililer yardımcı olacaktır.. Arzu ederseniz : ÖSYM Telefon: 90(312) 298 80 50 (Çok Hatlı Santral) --> Bu numaradan yetkililerle görüşebilirsiniz ...Hakkınızda Hayırlısı Neyse O Olsun ...

İsen Buga

Üye
Üye
mezun olunan tarih denmiş. Dolayısıyla lisede okumak (açıköğretim lisesi) elinizde herhangi belge olmadığından yani ilkokul diploması dışında belge olmadığından lisede okumanız durumunda halen ilkokul mezunu sayılırsın. Bu durumda kuraya başvurabilirsin.

YassaX

Üye
Üye
bigboss ; İsen Buga Haklı .. Ben Sorunu tam olarak algılayamadım ilk anda.. O nedenle net cevap veremedim.. Evet Su anda Açıköğretim Lisesi okusan da , mezun degilsin.. En son mezun oldugun Okul ; eski adıyla Ortaokul yeni adıyla ; İlköğretim Okulu Mezunu.. Oraya Ortaokul yani İlköğretim Mezuniyet tarihini yazacaksın.. İsen Buga teşekkürler aydınlatıcı bilginiz için ... ( ÖMSS ile yatıp, ÖMSS ile kalkınca ; Kura Başvuruları konusunda yeterli persformans cıkmıyor, ne yapayım :) )

YassaX

Üye
Üye
ibocan; Rica Ederim .. Kurada Şimdiden Bol Şanslar .. Yuce Rabbim Tüm Engelli Kardeşlerimin YAR & YARDIMCISI OLSUN ...

bigboss

Üye
Üye
teşekkürlr bugün belgelerimin yarısı tanımamladım en son bitirdiğim okuldan daha dogrusu liseden tastiknamemi aldım çünkü lise terk ve acıkdan okuyorum..

YassaX

Üye
Üye
bigboss rica ederim ... Verdiğim LİNK'ten Aday Başvuru Formunu cıkartmayı unutmayın .. Zaten ÖMSS - 2012 Sınava Girenlerin Kılavuzu ile ÖMSS - 2012 Kuraya başvuracakların kılavuzu hemen hemen aynı ..Tek Fark: ADAY BAŞVURU FORMU .. Verdiğim Link'ten Yeni Yayınlanan Aday Başvuru formuna ulasabilirsiniz

Ya da Buradan Aday Başvuru Formunun LİNK'ini verebilirim : http://www.osym.gov.tr/dosya/1-60013/h/adaybasvuruformuomkuy.pdf

iyimser

Üye
Üye
mrb ilk okul mezunuyum 2008 de almış oldugum %76 ağır özürlü ve sürekli raporum var ve kuraya p.tesi baş vuracam yanlız raporu %45 üstü ve ağır özürlü ibaresi olanları kuraya almıyorlarmış böyle bişey dogrumu acaba bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

YassaX

Üye
Üye
iyimser ; öncelikle cok geçmiş olsun ... ALLAH Şifa versin ... Soylentilere kulak asmayın .. Bu sitede bir cok bolumde Ben Kura icin Başvuru Kılavuzu , Aday Başvuru Formunu LİNKİNİ verdim.. Oradaki yerleri okursanız; başvurabileceğinizi goreceksiniz .. Şununla karıştırıyor olabilirsiniz .. Simdi Kura ya başvuru yaptınız ve Kura da isminiz cıktı . Atancağınız Kurum; size bir mülakat ( İçeriğini ve detaylarını henuz bilemiyoruz ) yapacak.. Atandığınız işe ugygun olup olmayacağını denetleyecek... Örnek : Sizin Engeliniz diyelimki Ayakta durmayı gerektiren işlerde calışamaz diyor mesela ... Sizde yardımcı hizmetler sinifindan ayakta durmayi gerektirecek bir işe atandınız .. Burada Sıkıntı olabilir.. O bolumleri bizde bilmiyoruz su anda ... Sizin duyduğunuz şeyler bunlarla ilgili konular olabilir ...

Vereceğim LİNK'teki Bilgileri okuyun ve LİNK'teki Aday Başvuru Formunun Cıktısını almalısınız : http://engelliler.gen.tr/f98/2012-o...e-basvuru-bilgileri-14-05-2012-kilavuz-13810/

Son olarak Yukarıda size anlattım durumların; sizi karamasarlığa sevk etmesin.. ÖMSS - 2012 ilk defa yapiliyor. Kura sistemi de ilk defa uygulanacak.. Kimseye kulak asmadan; gidin şahsen başvurunuzu yapın ve Kura'yı bekleyin .. Verdiğim LİNK'te hangi evraklar gerekli hepsi yazıyor. Kura tarihi henuz belli degil.. Bekliyoruz ..

Ayrıca bildiğim kadariyla ; Ağır Özürlü Raporları En az % 51 Oluyor .. . Sen soylentilere takılma kardesim ...

Hakkınızda En Hayırlısı Neyse O Olsun ...

bigboss

Üye
Üye
İyimser; yüzde 45 olanları almasalardı benide almazlardı benim raporum yüzde 45 ve sıkıntı yok suan

YassaX

Üye
Üye
Sorun olmacayacağını dusunuyorum.. Ayrıca ÖMSS - 2012 Başvuru Kılavuzunu mutlaka okumalısınız ...Tüm sorularınızın cevabı var orada ...

Tekerlekli Sandalye