ÖMSS Lisans Soruları ile 7 Temmuz 2012 deki KPSS Sorularının Karşılaştırılaştırması

YassaX

Üye
Üye
Arkadaşlar ; malumunuz bugün yani 7 Temmuz 2012 Tarihinde KPSS - Lisans Sınavı yapılmıştır ... Lisans KPSS - 2012 'ye Giren ve Lisans ÖMSS - 2012 'ye giren bir arkadaşınız olarak ; çok şaşkın bir vaziyetteyim ... İnanin KPSS Soruları ÖMSS'ye göre çok çok basit bir sevideydi ... Abartmıyorum ; Sorular ÖSYM nin Sitesinde yayınlanınca ; bu dediğime inanacaksiniz ... Tabiki ; Lİsans Düzeyi ÖMSS için tamamen bu yorumlarım ... Hayırlısı ile bir sınavı daha geride bıraktık ... Lisans Seviyesinde ÖMSS - 2012 'ye giren Arkadaşlar ve KPSS - 2012 'ye giren Arkadaşlar yorumlarını bu başlık altında yapabilirler ... Bu sınavda değişik bir strateji izledim ve iki şıkka düşürdüğüm soruları bile işaretlemedim, ancak genel olarak çok iyi geçti ... SAKARYA MERKEZ 'de Girenler için ilginc bir süpriz oldu . Saat 10.07 de ADAPAZARI MERKEZ ÜSSÜ Olan 4.0 Şiddetinde bir deprem oldu ... Bayağ bir sallandık .. ALLAH BETERİNDEN KORUSUN İNŞALLAH ...

Herkes İçin En Hayırlısı Neyse O Olsun ...

Saygılar ...

alev_b

Üye
Üye
Geçmiş olsun YassaX, hem sınav için hem de deprem için,sınavınızın iyi geçtiğine sevindim.Hakkınızda hayırlısı olsun inşallah ..

Moderatörün son düzenlenenleri:
B

BALTAZAR_79

Guest
YassaX kardeşim, sınavının iyi geçmesine ben de çok sevindim. İnşallah en kısa zamanda emeklerinin karşılığını alırsın kardeşim...

frankenstein

Üye
Üye
ÖMSS-Lisans sınavına girmiş birisi olarak KPSS-Lisans sınavına da girdim. KPSS sınavında çoğu soruları zorlanmadan yaptım. Zamanında demiştim KPSS bile ÖMSS'den kolay diye :)

mevce

Üye
Üye
YassaX Bey öncelikle geçmiş olsun.Her iki sınava gıren biri olarak dediğiniz her şeye katılıyorum.Kpss'e Ömss'den çok daha bir kolaydı.Ömssde süre sıkıntısı yaşarken kpssde 10 dk tekrara bile vaktım kaldı.

YassaX

Üye
Üye
mevce hanım ; Teşekkürler ; sizede geçmiş olsun .. İnanir misiniz ; Türkçe'yi sona bıraktım ve Türkçe'nin Son sorusu 30. soruda iken Gozetmen ; 30 Saniyeniz kaldi dedi .. Anca Boyle denk gelir. ÖMSS bize ders oldu ; onun sayesinde KPSS deki Stratejim cok daha iyiydi ... Herkes İçin Hayırlısı Olsun Arkadaşlar ...

Saygılar ...

YassaX

Üye
Üye
Geçmiş olsun YassaX,hem sınav için hem de deprem için,sınavınızın iyi geçtiğine sevindim.Hakkınızda hayırlısı olsun inşallah ..

alev_b hanım ; Çok Teşekkürler ... Amin . İNAŞLLAH . Eksik Olmayın :)

Son düzenleme:

YassaX

Üye
Üye
YassaX kardeşim, sınavının iyi geçmesine ben de çok sevindim. İnşallah en kısa zamanda emeklerinin karşılığını alırsın kardeşim...

BALTAZAR_79 Kardeşim ; Amin . İNŞALLAH ; ALLAH RAZI OLSUN :)

Son düzenleme:

ankilozanspondilit

Üye
Üye
Hayırlısı olsun YassaX.Artık birinden birini tercih edersin sanırım...Yani iki sınava girdiysen birinden tercih kılavuzuna girmeyiverirsin..Senin gibi herkes çift şanslı olmuyor sanırım

YassaX

Üye
Üye
ankilozanspondilit; Amin . İNŞALLAH ... Bana Devlet Bu İki Sınava da Girme Hakkı verdi ise ; Sonuna kadar girerim ... O konuda ; kimseye yorum düşmez ... Tercihler Noktasında da ; ister ÖMSS den Yaparim İster KPSS den Yaparim bu da beni Bağlar ... ALLAH'IN İZNİYLE ; KİMSENİN HAKKINA BİLEREK GİRMEM ; Eğer Bunu İma Ediyorsanız ...

NOT : Bugünkü KPSS - 2012 Sınav Hakkı LİSANS MEZUNLARI İçindi .. 4 Yıllık Üniversite Mezunu Olan Herkes Girebildi ... 23 Eylül 2012 Tarihinde ise ; Ortaöğretim / Ön Lisans Mezunlarına da KPSS - 2012 ye girme hakları var ... İsteyen Girebilir ... ÖMSS 'ye Girenler de dahil ... Tercihe Kalmış Bişey ... ( KPSS - 2012 Ortaöğretim / Ön Lisans Son Başvuru Tarihi : 11 Temmuz 2012 )

Saygılar ...

Mcaglar

Üye
Üye
ben en sona türkçeyi bıraktım. zaman bitti dediğinde türkçe de 23. sorudaydım yetiştiremedim.genel kültür çok zamanımı aldı. eğitim soruları güzeldi 15 dakika arttı. bu sene eğitime hiç calışamadım. aslınd abu sınavların çalışmayla alakası yok tarih, vatandaşlık vb derslere çok çalışıyorsun adamlar gelip abuk subuk sorular soruyorlar.

türkiye teknikte kimi örnek almıştır gibi sorular var ne bileyim kimi almış tarih hocası arkadaşıma sordum sınav sonrası oda bilmiyor :)

allahın izniyle şu ömss atamalarıda belli olsa yaz zehir olmaz bali :)

YassaX

Üye
Üye
Mcaglar ; Hakkımızda Hangisi Hayırlısıysa O Olsun Ne Diyelim ... Ben de En Sonra Turkceyi biraktim ... ; 30 Uncu Soruda 30 Saniye kaldi dedi gozetmen ... Ancak ; Boş bıraktığım sorularda oldu tabiki . Hayırlısı Bakalim

YassaX

Üye
Üye
BASIN AÇIKLAMASI
(7 Temmuz 2012)

2012-Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Lisans:
Sınavın Cumartesi Sabah ve Cumartesi Öğleden Sonra Oturumlarının Tamamlanması
ve Bazı İnternet Sitelerinde Yer Alan Asılsız Haberler

7-8 Temmuz 2012 tarihlerinde dört oturumda tamamlanacak olan 2012-KPSS Lisans Sınavının 81 il merkezi ve Lefkoşa’da yapılan Cumartesi sabah ve Cumartesi öğleden sonra oturumları gerçekleştirilmiştir. ÖSYM’nin, sınav güvenliğine yönelik almış olduğu tedbirler sınavın iki oturumunda da uygulanmış ve oturumlar sorunsuz olarak tamamlanmıştır.

Sınavın Genel Kültür ve Genel Yetenek Testinin uygulandığı Cumartesi sabah oturumuna 987.352 aday, Eğitim Bilimleri Testinin uygulandığı öğleden sonra oturumuna ise 299.709 aday katılmıştır.

Sınavın uygulaması esnasında, sınava sahte belgelerle girmeye çalışan, kendi yerine başkasının sınava girmesini sağlamaya çalışan kişiler tespit edilmiş, güvenlik güçlerinin yardımı ile bu kişilerin girişimleri sonuçsuz bırakılmıştır. Bu kişilere yönelik emniyet güçlerince yapılan operasyonlarda bazı kişiler de gözaltına alınmıştır.

Sınav binalarında görev alan tüm emniyet görevlileri ve diğer sınav görevlilerinin titiz çalışmaları ile sınav sorularının sınav başladıktan sonra sınava giren bazı adaylarca sınav binaları dışına çıkarılması eylemlerinin gerçekleşmesine izin verilmemiş, bu eylemlere girişenler binalardaki emniyet görevlilerine teslim edilmiştir. Bazı adayların bireysel kopya girişimleri de sınav görevlileri tarafından engellenmiştir.

Tüm bu eylemlerin sonuçsuz kalmasına rağmen, bazı internet sitelerinde sınav sorularına yönelik asılsız iddialar yer almaktadır. İddia edilen sorular incelendiğinde, kesinlikle ÖSYM’nin kullandığı görüntüde ve düzende olmadığı, imla kuralları, noktalama işaretleri, sorulardaki eksiklik vb. diğer detayların soruların, sınava giren aday/adayların hafızasında tutarak bazı yayın organlarına kasıtlı olarak servis ettiği, sonradan zihinde tamamlanmış sorulardan oluştuğu görülmüştür. Kaldı ki iddia edildiği gibi Eğitim Bilimleri Testinde Türkçe adlı bir bölüm bulunmamaktadır.

Sınavın güvenliğine gölge düşürmeye yönelik, ÖSYM’yi karalamayı amaçlayan bu haberler, kendileri için önemli bir sınava büyük emek harcayarak hazırlanan adayların ÖSYM’ye karşı güvenini zedeleme ve çalışanlarının emeklerine gölge düşürme amacındadır.

KPSS adaylarının sınava ve Merkezimize güvenlerini sarsmaya yönelik bu tür uygulamalara adaylar itibar etmemelidir. Sınava girecek adayların, bu ve benzeri yanıltıcı durumlara itibar etmemeleri, Merkezimize ve sınavın güvenirliğine inançlarını kaybetmeden sınavın diğer oturumlarına katılmaları önemle hatırlatılır. ÖSYM gerçekleştirdiği sınavların güvenliğini sağlamaya kararlıdır. Tüm sınavlarda olduğu kadar, bu sınava katılan adaylarımızın da eşit şartlarda yarışarak başarıya ulaşmalarını sağlamak Merkezimizin en önemli görevidir.
Merkezimiz, bu önemli sınavda insanların duygularını sömürerek, böylesi bir yolla kazanç sağlamaya yönelen kişi ve kurumları şiddetle kınamaktadır. İlgililer hakkında Savcılığa ivedilikle suç duyurusunda bulunulacak ve gereken yasal işlemler yapılacaktır. Bu nedenle bu türden yalan asılsız haberlere itibar edilmemesi önemle rica olunur.
Adaylara ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

KAYNAKÇA : ÖSYM:::T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi

Saygılar ...

Sevda_Mevsimi

Üye
Üye
çok geçmiş olsun YassaX bey sınavınızın iyi geçmesine yürekten sevindim inş emeğinizin karşılığını alırsınız bu arada olan deprem içinde üzüldüm onun içinde geçmiş olsun desenize iki sınavı birden verdiniz rabbim hakkınızdan hayırlısını nasip etsin...

YassaX

Üye
Üye
Sevda_Mevsimi ; Çok Teşekkür Ederim , Sağolun .. Amin . İNŞALLAH ... Evet Sınav anında Deprem Olunca ilginc bir durum oldu ... Amin. ;İNŞALLAH ... ALLAH RAZI OLSUN ...

Saygılar ...

YassaX

Üye
Üye
KPSS - 2012 GENEL KÜLTÜR SORULARI -I

1. Eski Türk devletlerinde hükümdara,yönetme yetkisini Tanrı tarafından verildiğineinanılmıştır.
Aşağıdakilerden hangisi, İslamiyet’ten öncekurulan Türk devletlerinde bu yetkiyeverilen addır?
A) Telkin
B) Toy
C) Kut
D) Balbal
E) Şad

2. Batman’daki Malabadi Köprüsü ve Mardin’dekiHatuniye Medresesi, aşağıdakiTürk devletlerinden hangisinin egemenliğidönemine aittir?
A) Danişmentliler
B) Saltuklular
C) Anadolu Selçukluları
D) Artuklular
E) Mengücekliler
3. Satuk Buğra Han, amcası OğulcakKadir Han devletin başındaykenİslamiyet’i benimsemiş, amcasındansonra hükümdar olunca da İslamiyet’iresmi dinolarak kabul etmiştir.Bu bilgiye Karahanlılarda,
I. Devleti yönetme yetkisinin hanedanaait olduğu,
II. İslamiyet’in Türkler arasında yayılmasınınhızlandığı,
III. Arapçanın resmi dil olarak kabul edildiği
Yargılarından hangilerine ulaşılabilir?
A) Yalnız I
B) Yalnız II
C) Yalnız III
D) I ve II
E) I, II ve III
4. Aşağıdakilerden hangisinin, OsmanlıDevleti’nde ticareti geliştirmek ve ticaretyollarında güvenliği sağlamak amacıylayapıldığı savunulamaz?
A) Derbentler
B) Kervansaraylar
C) Bedestenler
D) Menziller
E) Dârülkuralar
5. Aşağıdakilerden hangisi, Osmanlı tımarsistemine göre dirlik sahibinin görevlerindenbiri değildir?
A) Kapıkulu askerlerine ulufe dağıtmak
B) Savaş zamanı cebelü denilen askerleriyleorduya katılmak
C) Dirliğindeki vergileri toplamak
D) Bulunduğu bölgenin güvenliğini sağlamak
E) Bölgesinde üretimi arttıracak tedbirleralmak
6. I. Şer’i hukuk kuralları
II. Eskir Türk gelenekleri
III. Fethedilen bölgelerde daha öncekiuygulamalarOsmanlı Devleti’nin hukuk sisteminde yukarıdakilerdenhangileri etkin olmuştur?
A) Yalnız I
B) Yalnız II
C) Yalnız III
D) I ve II
E) I, II ve III
7. Aşağıdakilerden hangisi, İttihat ve TerakkiPartisi’nin milli ekonomi oluşturmaçabaları arasında gösterilemez?
A) Yabancı şirketlere belirli sayıda Türk çalıştırmazorunluluğu
B) Tarıma destek amacıyla Ziraat Bankasınınkurulması
C) Gümrük tarifelerinin yükseltilmesi
D) Halkın yerli malı kullanmaya teşvik edilmesi
E) Kapitülasyonları 1914’te tek taraflı kaldırmagirişiminde bulunulması
8. Osmanlı Devleti’nde 23 Aralık 1876tarihinde Kanunuesasi’nin ilan edilmesiylebaşlayan dönemle ilgili olarakaşağıdakilerden hangisi söylenemez?
A) Anayasal düzene geçildiği
B) Padişaha karşı sorumlu bir hükümetinkurulduğu
C) Devletin teokratik yapısının sonra erdiği
D) Parlamentolu siyasi hayatın başladığı
E) Halkın, yönetime kısıtlı olarak katıldığı
9. Osmanlı Devleti’nde
I. askeri eğitim sisteminde yenileşmeler
II. bürokraside düzenlemeler
III. Enderun mektebinin kurulması çalışmaları
Uygulamalarından hangilerinin, modernleşmeyeyönelik olduğu savunulabilir?
A) I ve II
B) Yalnız II
C) I, II ve III
D) Yalnız I
E) Yalnız III
10. 8-9 Temmuz 1919 gecesi askerlik görevindenistifa eden Mustafa Kemal Paşaaşağıdaki savaşlardan hangisindensonra milli iradenin isteğiyle yenidenaskeri görevi üstlenmiştir?
A) Birinci İnönü
B) İkinci İnönü
C) Kütahya – Eskişehir
D) Sakarya
E) Büyük Taarruz
11. Kuvayımilliye birlikleriyle ilgili olarakaşağıdakilerden hangisi söylenemez?
A) Düşman ilerleyişini yavaşlattığı
B) Bölgesel mahiyette olduğu
C) Bazı yerel isyanların bastırılmasındaetkili olduğu
D) Doğu cephesinde etkin rol oynadığı
E) İşgallere karşı halkın tepkisi sonucuoluştuğu
12. Sovyet Rusya Türkiye’ye 1920 yılındaher türkü silah ve malzeme yardımındabulunmuş, bu yardım 1921 yılında büyükoranda artarak devam etmiştir.Sovyet Rusya’nın yardımının artmasındaaşağıdakilerden hangisinin etkili olduğusavunulabilir?
A) Kuvayımilliye birliklerinin oluşturulmasının
B) Misakımilli’nin kabul edilmesinin
C) Ulusal cemiyetlerin birleştirilmesinin
D) TBMM’nin açılmasının
E) TBMM ordusunun askeri başarılarının
13 . Mustafa Kemal Paşa’nın MondrosAteşkes Anlaşması’ndan sonraİstanbul’a gelerek düşüncelerini yaymakiçin Fethi Bey’le birlikte çıkardığıgazete aşağıdakilerden hangisidir?
A) Tasvir-i Efkâr
B) Minber
C) Yenigün
D) Hakimiyet-i Milliye
E) İkdam
14. Mustafa Kemal Paşa ve TemsilcilerKurulunun, Sivas Kongresi’nden sonraİstanbul Hükümetine karşı kazandığı ilksiyasi başarı aşağıdakilerden hangisidir?
A) Mebusan Meclisinin açılması
B) Misakı milli’nin ilan edilmesi
C) Saltanat Şûrasının toplanması
D) Amasya Görüşmelerinin yapılması
E) Amasya Genelgesi’nin yayımlanması
15. Aşağıdakilerden hangisi, ErzurumKongresi’nin toplanmasının nedenlerindenbiri değildir?
A) Doğu Anadolu’nun Ermenilere verilmesiolasılığı
B) İstanbul’un, Anlaşma Devletleri tarafındanresmen işgal edilmesi
C) Pontus Rum Devleti kurulması amacıylagirişilen faaliyetler
D) Erzurum ve Trobzon’da kurulan cemiyetlerinbirleştirilmek istenmesi
E) Anlaşma Devletlerinin Osmanlı
Devleti’nin kimi bölgelerini işgal etmesi
16. 1921 tarihli Teşkilat-ı EsasiyeKanunu’nda ilk değişiklikle aşağıdakilerdenhangisi gerçekleştirilmiştir?
A) İstiklal Marşı’nın kabulü
B) Halifeliğin kaldırılması
C) Cumhuriyetin ilanı
D) Saltanatın Kaldırılması
E) Lozan Antlaşması’nın onaylanması1

17. Atatürk, “Bir toplum aynı amaca, bütünkadınlar ve erkekleriyle beraber yürümezseilerlemesi ve medeniyetleşmesinebilimsel olarak imkân yoktur.” demiştir.Aşağıdakilerden hangisinin, Atatürk’ün busözü doğrultusunda gerçekleştirildiğisavunulabilir?
A) Halifeliğin kaldırılması
B) Soyadı Kanunu’nun yürürlüğe girmesi
C) Medeni Kanunu’un kabul edilmesi
D) Şapka giyilmesi hakkında kanun çıkarılması
E) Saltanatın kaldırılması
18. Türkiye Cumhuriyeti, Birinci Beş YıllıkSanayi Planının hazırlanmasında teknikve ekonomik desteği aşağıdaki devletlerinhangisinden almıştır?
A) Amerika Birleşik Devletleri
B) İtalya
C) İngiltere
D) Fransa
E) Sovyetler Birliği
19. Aşağıdakilerden hangisi, 3 Mart 1924günü TBMM’de kabul edilen kanunlarkapsamında değildir?
A) Halifeliğin kaldırılması
B) Osmanlı hanedan üyelerinin Türkiyesınırları dışına çıkarılması
C) Şeyhülislamlık makamının lağvedilmesi
D) Şer’iye ve Evkaf Bakanlığının kaldırılması
E) Tekke, zaviye ve türbelerin kapatılması
20. Aşağıdakilerden hangisinin, ekonomikilişkilerdeki karışıklıkları önlemek amacıylayapıldığı savunulamaz?
A) Ölçü sisteminin değiştirilmesi
B) Hafta tatilinin Cuma gününden Pazargününe alınması
C) Soyadı kanununun çıkarılması
D) Kılık ve kıyafet alanındaki düzenlemelerinyapılması
E) Miladi takvimin kabul edilmesi
21. TBMM’nin Saltanatı kaldırması, aşağıdakilerdenhangisine kanıt olarak gösterilemez?
A) Devlet rejiminin adının konulduğuna
B) Milli egemenliğin güçlendirildiğine
C) Kişisel egemenliğin sona erdiğine
D) Demokrasiye geçiş için adım atıldığına
E) Tüm yetkilerin TBMM’de toplandığına
22. Aşağıdakilerden hangisinin dilde sadeleştirmeyeetkisi olduğu savunulamaz?
A) İktisadi Müesseselerde Mecburi Türkçe
Kullanılması Hakkında Kanun çıkarılması
B) Türk Ceza Kanunu’nun çıkarılması
C) Türkçe bilim terimlerinin hazırlanması
D) Türk Dil Kurumunun kurulması
E) Harf inkılabının yapılması
23. 1294 Anayasası’nın 88. Maddesi“Türkiye’de din ve ırk ayırt edilmeksizinvatandaşlık bakımından herkese Türkdenir.” şeklindedir.
Bu madde Atatürk’ün
I. Milliyetçilik,
II. Laiklik
III. Halkçılık
İlkelerinden hangileriyle ilişkilendirilebilir?
A) Yalnız I
B) I, II ve III
C) I ve II
D) II ve III
E) I ve III
24. Aşağıdakilerden hangisi, yeni Türk alfabesininkabul edilmesinden sonra okuryazaroranını artırmaya yöneliktir?
A) Türk Ocaklarının kurulması
B) Öğretimin Birleştirilmesi Yasası’nın kabuledilmesi
C) Azınlık ve yabancı okullarının denetimaltına alınması
D) Millet mekteplerinin açılması
E) Ankara Hukuk Mektebinin açılması
25. Mustafa Kemal Paşa’nın Nutuk’unda,
I. TBMM’nin açılması
II. Halifeliğin kaldırılması
III. Serbest Cumhuriyet Partisinin kurulması
Olaylarından hangileri yer almaktadır?
A) Yalnız I
B) I ve II
C) Yalnız III
D) Yalnız II
E) I, II ve III
26. Aşağıdakilerden hangisinin, AtatürkDönemi’nde Türkiye ile İngiltere arasındakiilişkilerin gelişmesine katkısı olduğusavunulamaz?
A) Türkiye’nin Milletler Cemiyetine üye olması
B) Türkiye’nin Sadabat Paktına üye olması
C) Almanya’nın yayılmacı politika izlemesi
D) Musul’un Ankara Antlaşması ile Irak’a
bırakılması
E) Türkiye’nin Briand-Kellogg Paktına katılması

27. 1923-1930 yılları arasında Türk dış politikasınınbaşlıca faaliyet alanını aşağıdakilerdenhangisi oluşturmuştur?
A) Bölgesel paktlar oluşturmak
B) Boğazları denetim altına almak
C) Lozan Antlaşması’ndan kalan sorunlarınıgidermek
D) Milletler Cemiyetine üye olmak
E) Hatay sorununu çözmek
28. Aşağıdaki sorunlardan hangisinin çözümünde,Milletler Cemiyeti devreyegirmemiştir?
A) Etabli
B) Musul
C) Bozkurt-Lotus
D) Hatay
E) Yabancı okullar
29. Atatürk Dönemi’nin son başbakanı aşağıdakilerdenhangisidir?
A) Rauf Orbay
B) Fethi Okyar
C) Şükrü Saraçoğlu
D) İsmet İnönü
E) Celal Bayar
30. İkinci Dünya Savaşı öncesinde,
I. İtalya,
II. Fransa,
III. Avusturya
Devletlerinden hangilerinin yayılmacı politikası,Türkiye’nin boğazlar sorununugündeme getirmesine neden olmuştur?
A) Yalnız I
B) Yalnız II
C) Yalnız III
D) I ve II
E) I, II ve III

YassaX

Üye
Üye
KPSS - 2012 GENEL KÜLTÜR SORULARI -II

31. Türkiye’nin dağlarıyla ilgili aşağıda verilenbilgilerden hangisi doğrudur?
A) En yüksek zirve kıvrımlı dağlar üzerinedir
B) Dağların yükseltisi doğudan batıya doğrugidildikçe artmaktadır
C) Karadeniz ve Akdeniz kıyıları boyuncauzanan sıradağlar kırılmaya oluşmuştur.
D) Ülkenin batısında çok sayıda volkanikdağ vardır.
E) Güncel buzullar çoğunlukla ülkenin doğusundakidağlar üzerindedir.

32. Türkiye’nin jeopolitik önemi üzerindeaşağıdakilerden hangisinin etkisi dahaazdır?
A) Eski dünya karaları arasında merkezi birkonuma sahip olmasının
B) Uluslar arası deniz ulaşımı açısındanönemli bir bölgede bulunmasının
C) Önemli petrol ve doğal gaz yataklarınasahip ülkelere komşu olmasının
D) Dört mevsimin belirgin olarak yaşanmasınınve aynı anda farklı iklim özellikleriningörülmesinin
E) Ekonomik ve siyasal bir güç merkeziolan Avrupa Birliği ülkelerine komşuolmasının

33. Bursa’nın komşu olduğu illere göre, nüfusununfazla olmasında aşağıdakilerdenhangisinin etkisi daha azdır?
A) Turizm olanaklarının ve çeşitliliğinin fazlaolmasının
B) Endüstrinin gelişmiş olmasının
C) Önemli yer altı kaynaklarına sahip olmasının
D) İklim koşullarının elverişli olmasının
E) Tarıma elverişli geniş topraklara sahipolmasının

34. Türkiye’de nüfusun tarihsel gelişimi vesayım dönemlerine göre nüfus hareketlerigöz önüne alındığında aşağıdakilerdenhangisi yanlıştır?
A) Özellikle 1950’den sonra tarım sektöründeçalışanların oranı sürekli azalmıştır.
B) En düşük nüfus artış hızı 1940-1945 yıllarıarasındadır.
C) Yıllık nüfus artış hızının fazla olduğu dönem1955-1960 yılları arasındadır.
D) Sayım dönemlerine göre kentsel nüfus,kırsal nüfustan daha fazla olmuştur.
E) Cumhuriyet Dönemi’nde ilk nüfus sayımı1927 yılında yapılmıştır.

35. I. Gece ve gündüz süresine
II. Yarımada özelliğine
III. Yer şekillerinin çeşitliğine
IV. Orta kuşakta bulunmasına
Türkiye’nin farklı yörelerinde değişik yönlerdenesen meltem rüzgarlarının görülmesi,yukarıdakilerden hangilerinebağlanabilir?
A) I ve II
B) I ve III
C) II ve III
D) II ve IV
E) III ve IV
36.Yukarıdaki haritada, Türkiye’de ticaret hacmigeniş olan bazı liman kenteleri gösterilmiştir.
Aşağıdakilerden hangisi, bu kentler için ortak bir özellik değildir?
A) Turistak yolcu taşımacılığı gelişmiştir.
B) Kara yolu ağı gelişmiştir.
C) Nitelikli iş gücü fazladır.
D) Üçüncül ekonomik etkinlikler gelişmiştir.
E) Nüfus yoğunlukları fazladır.

37. Aşağıdaki mesleklere sahip kişilerdenhangisi, farklı bir ekonomik faaliyet grubu
içinde yer alır?
A) İzmir – Ankara arasında bir otobüs firmasındaçalışan şoför
B) Konya’da bir hastanede görev yapandoktor
C) Mardin’de bir ilköğretim okulunda görevyapan öğretmen
D) Çubu Ovası’nda buğday tarımı yapançiftçi
E) Ilgaz Dağı’ndaki bir otelde çalışan aşçı

38. Aşağıdakilerin hangisinde, yer altıkaynağının rezerv bakımından zenginolduğu yer yanlış verilmiştir?
A) Demir – Sivas (Divriği)
B) Krom – Elazığ (Guleman)
C) Barit – Antalya (Alanya)
D) Manganez – Konya (Seydişehir)
E) Bakır – Artvin (mungul)

39. Türkiye’de tarım sektörünün en önemlisorunlarından bir işletmelerin parselbüyüklüğünün giderek küçülmesidir. Busorunun çözümü için küçük arazilerintoplulaştırma yoluyla birleştirilmesi konusundaçalışmalar yapılmaktadır.

Bu göre, arazi toplulaştırmasıyla birlikteaşağıdakilerden hangisinin ortaya çıkmasıbeklenmez?
A) Mülkiyet yapısının değişmesi
B) Tarımsal işlerde zaman kaybının azalması
C) İşletme sayısının artması
D) Tarımsal üretimde artış sağlanması
E) Teknolojiden yararlanmanın artması

40. I. Maki
II. Bozkır
III. Çayır
IV.Çiçekli bitkiler ve orman

Yukarıda Türkiye’deki bazı bitki tür ve topluluklarıverilmiştir.Buna göre, bu bitkilerin egemen olduğuyerlerde doğal koşullara uygunlukve üretimdeki verimlilik bakımındansırasıyla hangi hayvan türlerinin yetiştirilmesive hayvancılık faaliyetlerininyapılması beklenir?
I II III IV
A) Koyun sığır Arıcılık Kıl keçisi
B) Kıl keçisi Koyun Sığır Arıcılık
C) Kıl keçisi Koyun Sığır Arıcılık
D) Koyun Kıl keçisi Arıcılık Sığır
E) Arıcılık Koyun Kıl keçisi Sığır

41. Aşağıda verilen termik santrallerdekullanılan enerji kaynakları göz önünealındığında hangisinin, hava kirliliğiüzerindeki etkisinin daha az olmasıbeklenir?
A) Ambarlı
B) Yatağan
C) Seyitömer
D) Çatalağzı
E) Soma

42. Türkiye’nin kıyı kesimlerindeki ovalardatarımsal ürün çeşidinin, iç kesimlerdekiovalara göre daha fazla olmasının temelnedeni aşağıdakilerden hangisidir?
A) Ulaşım olanaklarının çeşitli olması
B) Toprak çeşitliliğinin fazla olması
C) İklim koşullarının elverişli olması
D) Pazarlama olanaklarının gelişmiş olması
E) Modern tarım yöntemlerinin kullanılması

43.Türkiye’nin dış ticaret hacminin giderekbüyümesine karşın, dış alımı karşılamaoranı istenilen düzeye ulaşamamıştır.

Bu durumun oluşmasında aşağıdakilerdenhangisinin etkili olduğu söylenemez?
A) Dış satımdaki turizm gelirleri payınınartmasının
B) Enerji kaynakları bakımından dışa bağımlılığınfazla olmasının
C) Dış pazarlarda rekabet güçlüğü yaşanmasının
D) Üretilen ürünlerin çoğunun iç pazarlardatüketilmesinin
E) İmalat sanayisinde dışa bağımlılığınyüksek olmasının

44. Endüstri kuruluşlarının yer seçimini belirleyenetmenler göz önüne alındığındaKaradeniz’in kıyı kesiminde çay, fındıkve kâğıt endüstrisinin gelişmesindeaşağıdakilerden hangisinin etkisi dahafazladır?
A) Nitelikli iş gücü
B) Ham madde
C) Ulaşım
D) Enerji
E) Sermaye

45. Türkiye’nin gündeminde olan aşağıdakiulaşım projeleri tamamlandığında hangisinin,yolcu trafiğindeki payının dahafazla olması beklenir?
A) İstanbul Boğazı geçişini de kapsayanMarmaray Projesi
B) Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren HattıProjesi
C) Bakü-Tiflis-Kars Deniz Yolu Hattı Projesi
D) Ankara-Eskişehir-Bursa Yüksek Hızlı
Tren Hattı Projesi
E) Rize-Erzurum arasında Ovit Dağı tünelgeçişi

46. Aşağıdakilerin hangisinde insanlarındoğal çevre üzerindeki etkisi dahaazdır?
A) İstanbul Boğazı'nın her iki yakasını birbirinebağlayan köprülerin yapılması
B) Elmalı ilçesindeki Avlan Gölü ileKaragöl'ün tarım alanı oluşturmak amacıylakurutulması
C) Yatağan termik Santrali'nde elektrik üretilmesi
D) Doğu Karadeniz yaylalarında arıcılık faaliyetlerininyaygın olması
E) inebolu – Abana arasındaki kıyı şeridindedenizin doldurularak kara yolu yapılması

47. Türkiye'de bölgeler arasındaki gelişmişlikfarklarını azaltmak için yapılan çalışmalardanbiri de bölgesel kalkınma projeleridir.
Buna göre, aşağıdakilerden hangisi,bu projelerden biri olan YeşilırmakHavzası Gelişim Projesi kapsamındakiillerden değildir?
A) Samsun
B) Yozgat
C) Tokat
D) Amasya
E) Çorum

48. Türkiye'de turizm etkinlikleri çeşitlenmekte,bu da turizm gelirlerinin ekonomidekipayını giderek artırmaktadır.

Buna göre, aşağıdaki turizm etkinliklerindenhangisinin, ülke ekonomisineyıl boyunca katkı sağlaması beklenir?
A) Deniz turizmi
B) Akarsu turizmi
C) Kış turizmi
D) Kaplıca turizmi
E) Yayla turizmi
49. I. Kanun hükmünde kararname
II. Tüzük
III. Yönetmelik
IV. Genelge
Yukarıdakilerden hangileri, sadeceBakanlar Kurulu tarafından çıkarılabilir?
A) Yalnız II B) Yalnız I C) I ve II
D) I, II ve IV E) I, II ve III
50. 1982 Anayasası'na göre, BakanlarKurulu ile ilgili aşağıdaki ifadelerdenhangisi yanlıştır?
A) Bakanların, Türkiye Büyük Millet Meclisiüyeleri arasından atanması zorunlu değildir.
B) Bakanlıkların kurulması ve kaldırılmasıkanunla düzenlenir.
C) Bakanların görevine doğrudan doğruyaBaşbakan son verilebilir.
D) Bakanlar Kurulu tüzük çıkarabilir.
E) Başbakan, Türkiye Büyük Millet Meclisi
üyeleri arasından atanır.
51. 1982 Anayasası'na göre, ara vermeve tatil sırasında Türkiye Büyük MilletMeclisinin toplantıya çağrılmasıile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisiyanlıştır?
A) Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulununistemi üzerine Meclisi toplantıya çağırır.
B) Meclis Başkanı, doğrudan doğruya kendisiMeclisi toplantıya çağırabilir.
C) Meclis üyelerinin beşte birinin yazılı istemiüzerinde Meclis Başkanı, Meclisitoplantıya çağırır.
D) Başbakan, doğrudan doğruya kendisiMeclisi toplantıya çağırabilir.
E) Cumhurbaşkanı, doğrudan doğruyakendisi Meclisi toplantıya çağırabilir.
52. 1982 Anayasası'na göre, CumhurbaşkanlığınaTürkiye Büyük Millet Meclisiüyeleri içinden veya dışından aday gösterilebilmesi
için en az kaç milletvekilininyazılı teklifi gerekir?
A) 10 B) 20 C) 25 D) 30 E) 35
53. I. Kamu iktisadi teşebbüsleri
II. Ticaret odası
III. Hukuk fakültesi
IV. İl özel idaresi
Yukarıdakilerden hangileri, yönetmelikyapma yetkisine sahip değildir?
A) Yalnız II B) Yalnız III C) III ve IV

54. Hukuk kuralları arasında aksine birhukuksal işlem yapılması mümkünolmayan kurallara ne ad verir?
A) Tanımlayıcı kurallar
B) Yorumlayıcı kurallar
C) Emredici kurallar
D) Tamamlayıcı kurallar
E) Yedek kurallar
55. Türk hukukunda olağan hallerde evlenmeyaşı aşağıdakilerden hangisidir?
A) Kadınlar ve erkekler bakımından 17 yaşıntamamlanması
B) Kadınlar bakımından 17, erkekler bakımından21 yaşın tamamlanması
C) Kadınlar bakımından 15, erkekler bakımından17 yaşın tamamlanması
D) Kadınlar ve erkekler yaşının 16 yaşıntamamlanması
E) Kadınlar bakımından 13, erkekler bakımından14 yaşın tamamlanması
56. Borçlunun sorumluluğu ile ilgili aşağıdakiifadelerden hangisi yanlıştır?
A) Borçlunun borca aykırı davranışı halindeözgürlüğünün kısıtlanması mümkündeğildir.
B) Borçlunun sorumluluğu mal varlığı sorumluluğudur.
C) Borçlunun borca aykırı davranışı nedeniylesorumluluğu ortaya çıkar.
D) Borçlunun mal varlığı sorumluğu sınırsızolabileceği gibi, durumun niteliğine
göre sınırlıda olabilir.
E) Borçlu, şahıs varlığı ile de koşulları varsasorumlu tutulabilir.
57. Aşağıdakilerden hangisi bozulmasıkamu düzeninin ihlali anlamına gelmez?
A) Genel ahlak B) Genel sağlıkC) Esenlik D) GüvenlikE) Genel inanç

Soru- 58. T ürkiyenin kredi notunu hangi kuruluş düşürdü C: s&p standart and poors

Soru - 59: Davos 2012 nerde yapıldı İSTANBUL

Soru - 60: 3- Nato 2012 nerde yapıldı C: chicago(ABD )

Tekerlekli Sandalye