ÖMSS (özürlü memur seçme sınavı) kaç yılda bir yapılacak?

sercan1988

Üye
Üye
Özürlülerin devlet memurluğuna alınmaları" başlıklı 53'üncü maddesinin birinci fıkrası hükmü gereği hazırlanan ve 16/09/2004 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ile Yapılacak Yarışma Sınavları Hakkında Yönetmelik'te özürlü memur istihdamı ayrıca düzenlenmiş olup, buna göre kamu kurum ve kuruluşları toplam dolu kadro sayılarının (taşra teşkilatı dahil) %3'ü oranında özürlü çalıştırmak zorundadırlar. Bu suretle istihdam edilecek özürlüler için özürlü açığı bulunduğu sürece her yılın Nisan-Mayıs, Temmuz-Ağustos, Ekim-Kasım dönemlerinden bir veya bir kaçında kurumsal bazda ayrı bir sınav yapılmak suretiyle özürlülere tahsis edilen boş kadroların doldurulması zorunludur.

SINAVLARIN AÇILMA ZAMANI

Madde 7- (Değişik madde: 2006/10129-13/02/2006 S.B.K. Yön/5.mad)

Kamu kurum ve kuruluşlarınca, özürlü açığı bulunduğu sürece, her yılın Nisan-Mayıs, Temmuz-Ağustos, Ekim-Kasım dönemlerinden bir veya birkaçında sınav yapılmak suretiyle, özürlülere tahsis edilen boş kadroların ilgili mevzuatına göre doldurulması zorunludur.

YassaX

Üye
Üye
sercan1988; yukarıda verdiğin yönetmelik maddeleri, Eski Yönetmeliktendir.. O Yönetmelik Yürürlükten kaldırılmış olup, 3 Ekim 2011 tarihinden yayınlanan Yönetmelik Yürürlüğe girmiştir.. Seni ilgilendiren maddeleri aşağıda paylaştım :

3 EKIM 2011 Tarihinden Yayımlanan : ÖZÜRLÜLERİN DEVLET MEMURLUĞUNA ALINMA ŞARTLARI İLE YAPILACAK MERKEZİ SINAV VE KURA USULÜ HAKKINDA YÖNETMELİK

Yürürlükten kaldırılan mevzuat
" MADDE 24 ‒ (1) 20/8/2004 tarihli ve 2004/7754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulanÖzürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları İle Yapılacak Yarışma Sınavları Hakkında Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır. "

Kadroların tahsisi
" MADDE 11 ‒ (1) Özürlülere tahsis edilecek kadroların tespitinde, ilgili kurum veya kuruluşun, yurtdışı teşkilatı hariç, toplam dolu memur kadro sayısının % 3’ü dikkate alınır. "

ÖMSS’nin geçerlilik süresi
" MADDE 10 ‒ (1) ÖMSS sonuçları iki yıl süreyle geçerlidir. Ancak bu süre içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda sınav sonuçları, bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam eder. "

sercan1988

Üye
Üye
sağo abi bir daha yıkıldım peki burna niye belirtmemişer anlamadım

YassaX

Üye
Üye
sercan1988; Senin maddelerini verdiğin Eski Özürlü Personel Sınavıyla, ÖMSS yi karşılaştırma .. Çünkü Eski Özürlü Personel Sınavlarında her kurum kendi sınavını yapıyordu, MEB - Eğitek aracılığı ile .. ÖMSS Bambaşka bir Merkezi Sınav .. Burada ÖMSS nin 2 yıl süre ile geçerli olacağı belirtilmiştir, ancak ihtiyac olduğunda daha önce de sınav yapılabilir.. Bunun illa 3 Ekim 2011 ÖMSS yönetmeliğinde yazmasi gerekmiyor .. Devlet Kurumlarında % 3 Özürlü Kontenjanı olduğu sürece ÖMSS yapılacaktır ve buna Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Devlet Personel Başkanlığı Karar verecektir

sercan1988

Üye
Üye
peki özkan abi %40 engeli olan kpss/a/b sınavlarına girebilirmi

YassaX

Üye
Üye
sercan1988; Önceki Senelerde girebiliyordu. .. 2012 Tarihinde yapılacak KPSS Sınavlarına da girebileceğini düşünüyorum.. KPSS için Sınav Kılavuzları yayınlanınca net olarak görebileceğiz .. Şoyle bir durum olur mu bilemiyorum : ÖMSS - 2012 ilk defa yapılan Merkezi Engelli Sınavı Olması nedeniyle ; bir nevi Engelli KPSS Sınavına benziyor .." KPSS Sınav Kılavuzunda ; der ki % 40 ve üzeri Özürlü Raporu Olanlar KPSS ye degilde ÖMSS ye girebilir " --> Çok çok düşükte olsa boyle bir şart bile sunulabilir.. Ancak bu tamamen benim kişisel yorumumdur, bekleyip göreceğiz ...

talihsiz

Üye
Üye
Sayın özkan bey ben şimdi anlmadım, yeni rapor aldığım için pek bu işlerin içeriğini bilmiyorum..anlamadığım nokta şu ; Ben normal KPSS sınavına engelli olarak girebiliyormuyum..yani arasındaki fark nedir...engelli olarak girdiğimde şansım dahamı yüksek olur ..normal girsemmi yüksek olur..açarsanır biraz seviinirim tşkler

YassaX

Üye
Üye
talihsiz, Normal KPSS ye Engelli Olarak girdiğiniz takdirde size ancak Fiziksel Anlamda Sınav Esnasında bir yararı olur : Örnek : Ortopedi Engelli iseniz; Sınav Salonunuz Zemin katta olmasi, Görme ya da İşitme Engelli İseniz, Okuyucu, İşaterleyici vs buna benzer kolaylıklar sağlanir.. Yerleştirme açısından, Sorulan Sorular açısından, ya da diğer açılardan hic bir farklılığı olmaz... Onun icin zaten ÖMSS yi bir nevi Engelli KPSS B grubu Sınavına benzettiler .. Sanirim Sorunuza gerekli cevabı verdim.. Tahminim siz, ÖMSS başvurularından sonra Özürlü Raporunuzu aldınız ve KPSS de bir faydasi olup olmadiği hususunu araştırıyorsunuz .. Dediğim gibi , içerik açısından pek bir yararı yok, sadece sınava fiziki olarak kolaylık sağlıyorlar ..Aslinda ÖMSS - 2012 Sınavının Puanları 2 Yıl gecerli diyorlar.. Ancak ÖMSS nin ikincisi belki 2 yıl surmez daha kısa surede yapilabilir.. Aile ve Sos. Politikalar Genel Müdürü Aylin ÇİFTÇİ bir açıklamasında ona benzer bir ifade kullandı, bekleyip göreceğiz.. Bizi izlemeye devam edin ..

talihsiz

Üye
Üye
Aynen düşündüğünüz gibi özkan bey aydınlattığınız için çook teşekkür ederim...k.bakmassanız birşey sorcam..şimdi bu ÖMSS sınavından başka sınav varmı girebileceğimiz...iş kurada başvurmalımıyım acaba hiç bir fikrim bilgim yok..birde bu ÖMSS kaç yılda bir yapılacakk bilginiz varmı tşkler

YassaX

Üye
Üye
talihsiz ; arkadaşım sana yazdiğim cevabi 1 kez daha okursan, ÖMSS nin kac yilda bir yapilacaği düşüncemi, Genel Müdürün acıklamasıyla anlatmaya calistim.. Sınav Sonuclari 2 yıl gecerlidir bu net. ÖMSS nin 2. si ne zaman olur o cok net degil.. Açıklamamı okursan daha iyi anlarsin.. Ayrica İŞKUR a kayıt olduğunda şu olabilir: Özel Sektorde işletmelerde % 3 Özürlü Kontenjanı Olduğu icin, sana uygun bir iş olursa çalışabilirsin.. ÖMSS den başka bir Özürlü Sınavı bilmiyorum.. Şu oluyor bazen; Normal KPSS ye giriyorsun, bir sonuc aliyorsun, İŞKUR daki kaydına , Devlette İşçi Statüsunde çalışmak icin zaman zaman kontenjanlar olabiliyor ..Takip edeceksin

talihsiz

Üye
Üye
pekii tşkler...bu soruyu sormamdaki maksat..bazı arkadaşlar orman bakanlığı ,milli eğitim bakanlığına felan sınavlarına girmişler..onun için sordum...

YassaX

Üye
Üye
talihsiz ; KArdeşim işte Diyoruz yaa ; Eski Özürlü Personel Sınavlarını Her Kurum Kendi Yapiyordu..Milli Eğitim Bakanlığı ( Eğitek ) bu sınavları duzenliyordu.. MEB , Sağlık Bakanlığı ve Diğer Bakanlıklar.. 3 Ekim 2011 tarihinde yayınlanan ÖMSS Yönetmeliği ile Eski Özürlü Personel Sınav Kanunu Yürürlükten Kaldırıldı ve Yerine ÖMSS geldi .... Sitemizdeki ÖMSS Sınavı ve ÖMSS Kura Atamaları ---> Tum Konulara vakit ayırarak okursanız, soracağınız tüm soruların cevabını bulmuş olacaksiniz.. Biraz yorulacaksiniz ancak eminim cevaplar bakımından tatmin olacaksınız ..

YassaX

Üye
Üye
talihsiz; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi, 22 Şubat 2012 Tarihinde Yaptığı açıklama Aşağıdaki Gibidir : "Özürlülerin devletteki memur kontenjanı Çalışma Bakanlığı verilerine göre 20 ile 29 bin arasında. Dolayısıyla bu çok önemli bir rakam. Çok büyük bir potansiyel. Ama biz yapılacak olan bu sınavla da bunu dolduracağımızı çok tahmin etmiyoruz. Çünkü lise mezunu olan kaç engelli var buna baktığımız zaman bu sayıyı çok fazla karşılamıyor. O nedenle bizim daha fazla gayret etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Engelliler olarak daha fazla eğitimin içinde olmalıyız. Diplomamızı alma noktasında daha hırslı olmalıyız. Ancak bu sayede bu boşlukları doldurabileceğiz. Özürlülerin devletteki memur kontenjanı ilk yerleştirmelerde dolmaz ise tekrar sınav yapılacak. Kısa sürede kontenjanları doldurmayı hedefliyoruz."

talihsiz; Sen bu açıklamadan ne anliyorsan ben de aynısını anliyorum.. Yani Tekrar Sınav Yaparız dusuncesi nedeniyle, ikinci bir ÖMSS nin ne zaman olacağı belirsiz bir durum olarak karşımıza cıkıyor.. Bekleyip, acıklamaları goreceğiz ...

talihsiz

Üye
Üye
Hımm.. YassaX Bey açıkcası sizin yazdıklarınızı okudukdan sonra bu sisteme canım ısındı ,tek çatı altında toplandı artık bu hoş birşey bence
bundan sonra tek diyebileceğim...herkes için hayırlısı olsun zaman ne gösterecek bakalımm..

Özürlülerin devletteki memur kontenjanı ilk yerleştirmelerde dolmaz ise tekrar sınav yapılacak....Bu msjda aslında sevindirici olabilr sınava girecek olanlar açısından diye düşünüyorum..

Moderatörün son düzenlenenleri:

YassaX

Üye
Üye
talihsiz ; yapılmak istenen ÖMSS bence cok mantıklı bir uygulama.. Her uygulamanin ilkinde sıkıntılar mutlaka olacaktır.. Herkes Umarim Hayırlı Olur..

bykardelenn

Üye
Üye
talihsiz; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi, 22 Şubat 2012 Tarihinde Yaptığı açıklama Aşağıdaki Gibidir : "Özürlülerin devletteki memur kontenjanı Çalışma Bakanlığı verilerine göre 20 ile 29 bin arasında. Dolayısıyla bu çok önemli bir rakam. Çok büyük bir potansiyel. Ama biz yapılacak olan bu sınavla da bunu dolduracağımızı çok tahmin etmiyoruz. Çünkü lise mezunu olan kaç engelli var buna baktığımız zaman bu sayıyı çok fazla karşılamıyor. O nedenle bizim daha fazla gayret etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Engelliler olarak daha fazla eğitimin içinde olmalıyız. Diplomamızı alma noktasında daha hırslı olmalıyız. Ancak bu sayede bu boşlukları doldurabileceğiz. Özürlülerin devletteki memur kontenjanı ilk yerleştirmelerde dolmaz ise tekrar sınav yapılacak. Kısa sürede kontenjanları doldurmayı hedefliyoruz."

talihsiz; Sen bu açıklamadan ne anliyorsan ben de aynısını anliyorum.. Yani Tekrar Sınav Yaparız dusuncesi nedeniyle, ikinci bir ÖMSS nin ne zaman olacağı belirsiz bir durum olarak karşımıza cıkıyor.. Bekleyip, acıklamaları goreceğiz ...

Tersten okuyacak olursak kadrolar dolarsa 2 yıl geçse de tekrar ÖMSS yapılmayack mı acaba??*

gülayşeekin

Üye
Üye
ömss ye girmiş olduğunuzda kpss ye de girebiliyorsunuz.

Tekerlekli Sandalye