ÖMSS Sınav Sonuçları Açıklanmasından Sonra; İlk Etapta Alınacak Kişi Sayısı Hakkında

YassaX

Üye
Üye
Devlet Personel Başkanlığına Gönderilen Engelli Devlet Memuru Alımına İlişkin Yazının Cevabı :

İlgi talebiniz incelenmiştir.

Özürlü personel alımları konusunda Başkanlığımızca önceden yapılmış bir belirleme bulunmamaktadır. Konuya ilişkin belirlemeyi (öğrenim düzeyleri; mezun oldukları mesleki ve teknik okullar ve bölümler ile öğrenim seviyeleri; orta öğretim, ön lisans ve lisans mezunu olmaları gibi), ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının mevcut kadroları ve ihtiyaçları dikkate alınarak kamu kurum ve kuruluşlarınca belirlenmektedir. ÖMSS sonuçlarının açıklanmasını müteakip kurumlar taleplerini Başkanlığımıza iletecek Başkanlığımızca hazırlanan tercih kılavuzu ÖSYM Başkanlığının internet sayfasında ilan edilecektir. Bu sebeple ne kadar özürlü alınacağına ilişkin şu an için bir rakam vermek mümkün değildir.

Bilgilerinizi rica ederim.
Devlet Personel başkanlığı

V

Vijdanatilla

Guest
ozkancey; Bilgilendirme için Teşekkürler... Emeğine sağlık...

YassaX

Üye
Üye
Vijdanatilla ; Rica Ederim ...

mevce

Üye
Üye
Bir bilgilendirme yapsalardı şaşırırdım zaten.

canbaz78

Üye
Üye
bir bilgilendirme yapsalardı şaşırırdım zaten.

katiliyor neyi tam doğru yaptilar ki ömss girdim bende tekerlekli sandalyede olan arkadaslrimi 3. Kata dersliğe vermişlerdi şaka gibi sonuçlar ne zaman açiklanacak oda ayri bir muamma kesin bir cevap yok bu hafta deniyor doğrumudur...

laylaylom

Üye
Üye
Herşey iyi güzelde haziran ayındaki tercihlere kadar kurumlar memur ihtiyaçlarını nasıl bildirip yetiştirecekler anlamıyorum,Özkan arkadaşımızın verdiği daha doğrusu memurun verdiği prosödür doğrudur, Kpss de bile memur ihtiyaçları en az 6 ay önceden Develet Personel Başkanlığına bildirilir, ÖSYM bu bilgiler doğrultusunda tercih klavuzu hazırlar bu klavuz o kadarda dikkatli hazırlandığı halde, tek tük yanlışlıklar çıkabilmekte anlaşılan bu haziran tercihleri baştan savma olacak,Klavuza şöyle bir göz atıp diğer atamalarıda bekleyebilirim.

YassaX

Üye
Üye
Bakan Faruk ÇELİK ; Meclis Konuşmalarında yaptığı 3.512 kişilik rakam ; Kurumların Devlet Personel Başkanlığı'na bildirdikleri rakam... Nerden mi biliyorum ? --> Bakan Faruk ÇELİK'in yaptığı 3.512 Kisi acıklamasından sonra ben ertesi gun; Devlet Personel Başkanlığı'nda yetkilisi birisi ile telefon görüşmem sonucunda da bu şekilde bir bilgi verilmişti.. Daha sonra sayının artması bana gore ; oluşan Kamuoyu Baskısı; ayrıca CHP nin verdiği Soru Önergesi vs lerden sonra; muhtemelen; tepeden bir emirde gelmis olabilir.. Bir Bakan farklı bir sayı acıklıyor , diğer bakan cok farklı bir sayı soyluyor, Kurumlar arası çatışma izlenimi veriyor .. Ayrıca ; yazılı ve görsel basından da bu konuda tepkiler gelince; hemen sayılar arttı.. Ancak ne kadar arttı diye sorarsanız ; cevap yok.. Ben biraz bu durumu BORSA'ya benzetiyorum.. Her gun ENDEKS gibi artiyor - azaliyor.. HAKKIMIZDA HAYIRLISI NEYSE O OLSUN ...

mahoni_48

Üye
Üye
tercıh klavuzları ne zaman yayınlaır bır de omss sonucları ne zaman acıklanır bılgısı olan varmı

YassaX

Üye
Üye
ARKADAŞLAR Az Önce Bir sitede bir Arkadaşımız Bir Konu Paylaşmış, Önemli Gördüğüm icin buradan paylaşıyorum.... ; Aynen Aktarıyorum : "" arkadaşlar sonuçlar bu hafta açıklanmayacak boşuna beklemeyin önümüzdeki hafta açıklanacak az önce engelli programındaydım fatma şahin hanım açıklama yaptı ayrıca alınacak kadroyu 7000 olarak yineledi. ""

mevce

Üye
Üye
En azından 7000 i hala tekerrür ediyorlar.Sevindiğim duruma bakın ya ağlanacak halimize güler olduk.

YassaX

Üye
Üye
mevce; evet malesef dediğin gibi ... Bu arada meric kultur merkezinde engelliler icin bir programa katılmıs Bakan Fatma ŞAHİN .. O programa katılan bir arkadasin sozlerini paylastim ben.. Internet sitelerinde yazılara, ajanslara baktım; 7.000 rakamı yine yok .. Sadece Şu açıklamaya ulaşabildim :

"" "Engelliler adaletli bir şekilde işe yerleştirilecek"-

Engelli memur alımı için iki hafta önce sınav yapıldığını hatırlatan Şahin, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile 4 ay söz konusu sınav için çalıştıklarını söyledi.

Şahin, engellilerin adaletli bir şekilde işe yerleştirileceklerini dile getirerek, "Siz mutlu olmadıkça biz mutlu değiliz. Siz huzurlu olmadıkça biz huzurlu değiliz. Sizin ve bizim kaderimiz bir. Etle tırnak olmuşuz" diye konuştu. ""

polo42

Üye
bakanın samimiyetine inanıyorum lakin engellilerin istihdamı için daha çok gayret sarfedilmeli. sadece kamu için sınav yaparak engelli istihdamını çözemezsiniz. özel sektörüde bu konuda gayrete getirmek için engelli istihdamında bulunan işveren firmalara çalıştırdıkları engelli sayısına göre özel vergi ve sigorta primi indirimleri getirilmeli. 3 aylık çalışmayan engelliye 700-1000 tl arası bir ödeme zaten yapılmakta. halen maaş almakta olan engellilerin çalışma hayatına kazandırılarak yapılan bu ödemelerin dolaylı olarak işverenlere aktarılmasıda özendirici olacaktır. yeterki çözüm için kararlı ve tutarlı olunsun. gerisi gelecektir.

YassaX

Üye
Üye
ÖMSS Sınavı ve Kura Ataması ; öncelikle Devlet Memurluğu'u ilgilendiren bir durum ... Yasamıza göre ; Devlet Kurumlarında da ; çalıştırılan Personel sayısının % 3'ü Engelli Personel çalıştırma zorunluluğu var ... Devletimiz önce kendi kurumlarında bu yasayı; hakkıyla uygulasın ki ; özel sektöre de örnek olsun ve yaptırımı olsun.. Devlet Kanunu kendi koyup; uygulamassa esas bu durum hiç hoş olmaz .. Denetim mekanizmaları cok daha iyi bir sekilde islemeli.. Özel Sektöre konulan % 3 lük kota ise ; firmaların Yüzde 80 ininde Yardımcı Hizmetler - Temizlik Hizmetlerinde çalıştırılacak engelli almaya bakıyorlar .. Tabiki Kurumsal firmalar icin soylemiyorum ancak gördüğüm çoğunlugu boyle ...

YassaX

Üye
Üye
ÖMSS Sonuçları Haftaya Açıklanıyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Dünya Engelliler Haftası Şöleni'nde yaptığı konuşmada:

önemli sorunun istihdam olduğunu belirterek, "Oturduğumdan beri 10 tane kardeşimin en az yarısı iş istediğini söyledi." dedi. İki hafta önce yapılan Özürlü Memur Seçme Sınavı sonuçlarının gelecek hafta açıklanacağını söyleyen Şahin, "Önce 7 bin kardeşimizi hangi kategoride, hangi puanı aldıysa; karşıda da hangi talep varsa bunu adil şekilde yerleştireceğiz." diye konuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Ak Parti Mamak İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen Dünya Engelliler Haftası Şöleni'ne katıldı. Şahin, burada yaptığı konuşmada, hükümet olarak engellilerin yanında olduklarını belirterek, bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. 2005 yılında çıkan yasa ile engelli vatandaşların ilk kez bir yasaya sahip olduğunu hatırlatan Şahin, "Bu yasa ile birlikte hukuki devrim gerçekleşmiştir. Ama baktık ki esas sorun zihinlerde, gönüllerde, kalplerde. Bir taraftan hukuki devrimi gerçekleştirip bir taraftan da zihinsel devrimi gerçekleştirmeye çalıştık." dedi. Esas engelin elde, ayakta, gözde, kulakta olmadığını söyleyen Şahin, "Bir kardeşimin ayağında sorun varsa, onun elinden, beyninden, kalbinden istifade etmemiz gerektiğini gördük. Herkesin insan olduğunu, hak ettiği insanca yaşam kalitesine ulaşması gerektiğine inandık." diye konuştu.

Engellilerin en önemli sorunlarından birinin istihdam olduğunu vurgulayan Şahin, şöyle devam etti: "Oturduğumdan beri 10 tane kardeşimin en az yarısı iş istediğini söyledi. En doğal hakkınız. 'Biz Mali olarak destek görüyoruz ama çalışmak istiyoruz' diyorlar. Biz de sizin çalışmanız için gerekli tüm alt yapıyı oluşturuyoruz. Hem kamuda hem özel sektörde boş olan kadroların doldurulması ile ilgili birebir takipçisiyiz. Yaklaşık iki hafta önce çok önemli bir sınav yapıldı. 60 bin kardeşimizi birebir takip ettik. Evlerinden aldık sınav yerine ulaştırdık. Önümüzdeki hafta sınav sonucu açıklanıyor. Önce 7 bin kardeşimizi hangi kategoride, hangi puanı aldıysa; karşıda da hangi talep varsa bunu adil şekilde yerleştireceğiz. Şimdi ilkokul mezunu kardeşlerimizi kura ile işe yerleştirilmesi ile ilgili talepleri almaya başladık. Bir taraftan da bunun takipçisiyiz."

Şahin'in konuşmasının ardından ihtiyaç sahibi 9 engelli vatandaşa tekerlekli sandalye hediye edildi. Programda çok sayıda özürlü vatandaşın Bakan Şahin'e çeşitli konularda taleplerini ilettiği görüldü.

erciyes57

Üye
Üye
slm: Arkadaşlar,sınav açıklandı ama yerleştirmeler hakkında bilgisi olan var mı?.Kaç puan alan nereye nasıl yerleşecek. Bilgisi olan varsa rica edeceğim.....

Birey

Üye
Üye
Erciyes malesef sorduğun sorunun cevabı henüz bilinmiyor.

YassaX

Üye
Üye
erciyes57; Tercih Kılavuzu yayınlancak... Tecih Kılavuzunda ; Kontenjanlar belirtilecek ... Ancak ; Kaç Puan Nereye yerleşecek diye bir açıklama vs olmayacak.. Cunku ÖMSS - 2012 nin önceki bir örneği yok.. Taban - Tavan Puan diye bisey yok ... Siz Hangi Öğrenim Durumundan girdi iseniz; Kacıncı olduğunuza ve Puan Durumunuza göre ; tercihlerinizi yapacaksınız ... Aşağıda size 2 Tane LİNK veriyorum.. Tercihler Konusunda; orada da yorumlarım var.. Faydası Olur düşüncesindeyim...

http://engelliler.gen.tr/f98/tercih-haklarimiz-|-ikamet-ve-farkli-sehir-14017/

http://engelliler.gen.tr/f98/omss-2...tercih-kilavuzu-hakkinda-bilgilendirme-14008/

Saygılar ...

smyzkrkc

Üye
Üye
benm tek korkum var hükümet bunu seçim taarihi civarında seçim kozu olarak kullanmasın yani bizim atama işleri filan ileri sarkmasın

Tekerlekli Sandalye