ÖMSS Sınav sonuçlarımı değerlendirir misiniz?

egribey

Üye
Üye
SELAM ARKADASLAR sizce nasıl?

T.C. Kimlik Numarası
Adı ve Soyadı
Öğrenim Durumu ORTAÖĞRETİM

Sınav Tarihi 29.04.2012
TESTLERDEKİ DOĞRU VE YANLIŞ CEVAP SAYILARI
Doğru Yanlış
Genel Yetenek Testi 20 6
Genel Kültür Testi 26 4
ÖMSSP1 Puanı 88.67913
Öğrenim Durumundaki Başarı Sırası 890
Öğrenim Durumundaki Aday Sayısı 47334
1. Tercih 10020122895 TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU / MEMUR (KONYA / TÜM İLÇELER - Taşra)
02. Tercih 10020122949 TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU / MEMUR (KARAMAN / TÜM İLÇELER - Taşra)
03. Tercih 10020122913 TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU / MEMUR (NİĞDE / TÜM İLÇELER - Taşra)
04. Tercih 10020122945 TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU / MEMUR (AKSARAY / TÜM İLÇELER - Taşra)
05. Tercih 10020122963 TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU / MEMUR (OSMANİYE / TÜM İLÇELER - Taşra)
06. Tercih 10020122887 TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU / MEMUR (KAYSERİ / TÜM İLÇELER - Taşra)
07. Tercih 10020122667 TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU / MEMUR (KONYA / TÜM İLÇELER - Taşra)
08. Tercih 10020121635 GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI / BİLGİSAYAR İŞLETMENİ (KONYA / TÜM İLÇELER - Taşra)
09. Tercih 10020121665 GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI / BİLGİSAYAR İŞLETMENİ (KARAMAN / TÜM İLÇELER - Taşra)
10. Tercih 10020122147 GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI / VERİ HAZIRLAMA VE KONTROL İŞLETMENİ (KONYA / TÜM İLÇELER - Taşra)
11. Tercih 10020122189 GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI / VERİ HAZIRLAMA VE KONTROL İŞLETMENİ (KARAMAN / TÜM İLÇELER - Taşra)
12. Tercih 10020121101 BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI / VERİ HAZIRLAMA VE KONTROL İŞLETMENİ (KARAMAN / MERKEZ - Taşra)
13. Tercih 10020121645 GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI / BİLGİSAYAR İŞLETMENİ (NİĞDE / TÜM İLÇELER - Taşra)
14. Tercih 10020121839 GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI / MEMUR (KONYA / TÜM İLÇELER - Taşra)
15. Tercih 10020122343 KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ / BİLGİSAYAR İŞLETMENİ (KONYA / SELÇUKLU - )

YassaX

Üye
Üye
egribey ;Hatırladığım Kadarıyla Sınava İşitme Engeliniz Nedeniyle Girmiştiniz. Yanlış Hatırlamıyorsam .. İLköğretim Öncesi İşitme Engeli Edinmeyi ispatlamışmıydınız Bilemiyorum . Ancak ; ispatlasanız da ispatlamasanız da 60 Soru 80 Dakika Süre Aldınız . Her Detayı Yazmışsınız ÖMSS ile ilgili ; Nedense bunu yazmamışsınız . . Hatta İlköğretim Öncesi İşitme Engeli Olupta Bunu iSpatladı iseniz ; size hem 80 Dakika hem de daha basit sorular soruldu ... Yukarıdaki Mesajınızda Her Detayı Açıklayan biri olarak bunu da açıklamanızı beklerdim ... Kim Ne Derse desin ; İşitme Engelli Olarak Sınava Giren ; Ortaöğretim - Ön Lisans - Lisans Mezunları Arkadaşlar gercekten kendilerine güzel avantaj sağladılar . Nerden mi biliyorum . Yüzlerce Sınav Sonucu Öğrendim Her gruptan ; Puanlara ve Başarı Sıralarına baktığımda bu Sonucu görebiliyorum ... 19 Farklı Kitapcıkla ; Her Özür Grubuna Eşit Sınav Şartları Dense de ; Hele Hele Lisans - Genel Özürlü Soruların hic birinin Engellilere Hitap Etmediği Açıkca Ortadadır ...

Lisans - Genel Özürlü Olarak SInava Girmeyen ve Soruları Merak eden arkadaşlar LİNK'ten Ulaşabilirler : http://www.osym.gov.tr/dosya/1-59967/h/omssggorist-2lis9-punto.pdf

Saygılar .

egribey

Üye
Üye
ilk ögretım sonrası işitme engelliyım ben önvesı deıl

egribey

Üye
Üye
ama +20 dakkıanın avantası oldgunu kabul etmek gerek

YassaX

Üye
Üye
egribey ; Çok Çok Fazladan bir Avantaj Olduğu Düşüncesindeyim . Sakın kimse yanlış anlamasın . Ancak ; herkese eşit şartlar deniyor bence eşit olmadı . Ayrıca ; Bence işitme engeli olayında ; ilköğretim öncesi ve sonrası diye ayırmadan ; farklı bir soru kitapçığı ile ; her işitme özürlüye tek bir soru kitapçığı ile 60 soruya 60 dakika olmalıydı . Bu benim kişisel görüşümdür . Çünkü ; İlköğretim öncesi ve sonrası olayı bile çok tartışıldı ; çok kavgalara, bölünmelere neden oldu . Hakkımızda Hayırlısı .. Benim Lisans - Genel Özürlü Olarak Girdiğim sınav hiçte Özürlü Sınavı gibi değildi . 7 Temmuz 2012 tarihinde girdiğim KPSS - Lisans Sınavı Soruları daha kolaydı . Benim gibi düşünen 10'larca Arkadaşım var .. Neden boyle oldu anlamiş değilim. Sıralamam 1.000 Lerde ; cok kötü değil ancak; yanlış bir uygulama yaptılar düşüncesindeyim . En basitinden; kafam kadar kocaman cevap anahtarı 60 soruda 7-8 dakikamızı aldı toplamda.. O Turkce Paragraf soruları neydi oyle . hala anlamiş degilim. Hakkımızda Hayırlısı Olsun Ne diyelim

Birey

Üye
Üye
Ben de ilköğretim sonrası işitme engelli olarak girdim sınava. Genelözürlü grubuyla aynı soruları gördüm ama bi avantajım vardı ki o da 20 dakika fazla süremiz vardı.

İnanın o 20 dakika hiç umrumda değildi, zira ben mat sorularını hiç çözmedim ben testlerimi bitirdiğimde inanın geriye 20 dakika kalmıştı ( kontrol dahi ettikten sonra geriye 20 dakikam kalmıştı) beklemek istedim çıkmak istemedim ve bunu yapmam iyi oldu çünkü sınav süresi bitmesine rağmen kağıdını vermeyen biri vardı ve ben ısrarla hocayı uyarmasam kurallar hocanın pek umrunda değildi.

o 20 dakikanın 15 dakikasını bir matematik soruna bakarak geçirdim ama çözemedım, geriye kalan 5 dk da boş boş beklemekle geçti.

Ben de eşitlikten yanayım, hiçkimseye basit soru sorulmasın ve ek süre verilmesin.... yok eğer veriliyorsa o zaman alımlarda engel grubuna göre dağılım olmalı aksi halde avantaj üstüne avantaj alanlar yüksek puan alıp atanacaktır. Şüphem yok ki lise alımlarının çoğu zihinsel ve ilköğretım öncesi işitme engellilerden olacak. Allah bilir önümüzdekilerin %90nını bunlar oluşturuyor.

YassaX

Üye
Üye
Mesut Onur ; Sende Haklısın Kardeşim Ne Diyeyim . Baştan ilköğretim öncesi - Sonrası diye ayırmaları yanlıştı. Hepsine Tek kitapçık ver ve sorular aynı olsun. Süre Tartışılır . Hele ki Lisans Gruplarında ; ilk 100 de inanilmaz derecede İşitme Engelli kişi var . Cunku ; bir şekilde işitme engelli olup ; lisans mezunu oldu ise ; heleki ilköğretim öncesi ispatladı ise ; 20 dakika ve basit sorular . dereceler o şekilde cıktı . Bunu ÖMSS Sorularını Hazırlayan Bilim Kurulu Görebildi mi acaba ? 2014 te Olmasi düşünülen ÖMSS de bunlar dikkate alınacak mıdır ? Bilemiyoruz . Hayırlısı Olsun Diyelim .

frankenstein

Üye
Üye
Açık konuşayım, ÖMSS-Lisans sorularının bu kadar zor olacağını bilseydim ben de İÖ öncesi olarak girerdim.. Bebeklikten beri işitme engelliyim ve bunu doğrulayacak belgem de vardı. Dediğiniz gibi hem Lisans bitirmiş hem de İÖ öncesi işitme engelli olarak sınava girmesi bayağı bir mantıkdışı oluyor. İÖ öncesi sınavı sorularına baktığımda tam KPSS tarzındaydı. Normal Lisans sınav soruları rezaletti. Gören de doktora sınavına girdik zanneder. Resmen soruları yapamasınlar diye hazırlanmış gibiydi. KPSS de bile böyle değil.. Adı üstünde Özürlü Sınavı'na giriyoruz, bizden istedikler sağlam insanları da aşmak..

Sınav oldu, tercihler yapıldı, artık ne desek boş. Hakkımızda hayırlısı olsun.

B

BALTAZAR_79

Guest
İlk başta her özür grubunu ayırdık, engel türlerine göre soru soracağız, çok güzel oldu deyip, ardından da yerleştirmelerde engel gruplarını göz ardı edip, herkesi aynı kadroyu seçmeye zorlamak gerçekten çok güzel oldu:) Ayrıca zihinsel engelli sınava girip, çok kolay sorular çözerek, yine aynı tercihleri yapmaya zorlanmak da çok güzel oldu. Ben de lise genel grubundan girdim: 60 Soru-60 Dakika.

Şunu hiç düşündüler mi acaba çok merak ediyorum, zihinsel arkadaşlara çok kolay sordular ya, işte fazladan süre filan her neyse. Bu arkadaşların normal liseyi bitirebildiğini, normal Üniversite sınavına girip, normal üniversitelerde okuyabildiğini ve mezun olabildiklerini de hatırladılar mı acaba? En komiğime giden, sen adama üniversite sınavında normal sorular soracaksın, normal süre vereceksin, zorlanmadan bu arkadaş sınavı kazanıp üniversiteyi bitirecek, ee sonra ömss sınavında, çok kolay sorular sorarak, sıralamanın altını üstüne getireceksin. Gerçekten bu sınavın hazırlanması, gruplara ayrılması ve uygulamasını hangi akıllılar yaptı çok merak ediyorum_?

Son bir dipnot: Sınavın Lise bölümündeki birincisi; Zihinsel engel grubundan, başka da söze hacet yok sanırım...

frankenstein

Üye
Üye
Baltazar'ın da dediği gibi özür Grubuna göre sınav yapıp da iş tercihlere gelince aynı kategoride değerlendirilmesi kadar komik ve gülünç birşey yok! Madem böyle olacaktı sınav soruları da aynı olsaydı.. Niye bu kadar zahmet ettiler ki :)

YassaX

Üye
Üye
BALTAZAR_79 ve frankenstein ; İkinizinde görüşlerine aynen katılıyorum .

marcus_oredius

Üye
Üye
esasında düşündüğünüzde eğer tercihlerde özür gruplarına bölünmüş olsaydı çok büyük bir karmaşa cıkmış olurdu.

YassaX

Üye
Üye
marcus_oredius ; Özür Gruplarına Bölünmeyebilir de ; Ancak özel Şartlarda bazı şeyler yer alabilirdi .. Örnek : İşitme Engelli bir kişinin Santral Memuru Olarak atanması ... Zihinsel Engelli Bir Kişinin Bilgisayar İşletmeni Olarak Atanması vs vs . Görme Engelli bir kişinin ; Hizmetli - Şoför Olarak Atanması vs vs ; daha da çoğaltılabilir .. Farklı bir düzenleme yapılabilirdi .

marcus_oredius

Üye
Üye
yani haklısın. daha belirgin bir sistem olabilirdi. ancak şunuda kabul etmek gerek bu tip bir tercih ilk defa yapılmakta ve zorluklar hatalarla karılaşacağız.

YassaX

Üye
Üye
marcus_oredius ; Bunun icin Aylarca Toplantı Yaptılar , Bilim KUrullları Oluşturdular . Bu mudur Yani Sonuç ? Hele ki ben ÖMSS Lisans Sorularını Hazırlayan Kurulu Çok Merak ediyorum .

marcus_oredius

Üye
Üye
tabiki bu olmaması gereken birşeydi ama unutmamak gerekir ki. sorları hazırlayan sistemi oturtan kişiler her nekadar bu dalda uzman olsada bizi tanımıyor bizim kapasitemizi yetkinliklerimizi bilmiyor. çoğu zaman sayısal değerlere göre hazırlık yapmaktadır. kişisel bilgisi olmayan bir kişi için sayısal bilgi sadece sayısal veridir. üzernde yapacağı yorum ancak hayal güçü ile sınırlıdır. buda size bu sınavı hazırlayanların hayal gücü kapasitesinin bir göstergesi olarak alın.

Tekerlekli Sandalye