ÖMSS Sınavı sonrası kendi alanlarımızla ilgili işlerde çalıştırılacağız?

erkdal

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar,

Grafik tasarımcıyım. 4 yıllık ünv. okudum lisans mezunuyum. Sormak istediğim şöyleki;

1-Kendi bölümüm ile alakalı girme şansım var mıdır? (Bunu kimsenin bilmesi gerekmiyor. Sadece merak, belki bilenler vardır)
2-Eğer işe girersem bana kendi işimi yaptırırlar mı? Asıl sormak istediğim soru da budur. İşe başladığımda kendi işimi yapabilir miyim? yoksa alakasız bir iş mi verirler bize. Tecrübelilerden bilgi alabilir miyim?

İsen Buga

Üye
Üye
1. Grafiker olarak girme sansın var
2. Eğer grafiker olarak girersen kendi işini yaptırırlar

YassaX

Üye
Üye
erkdal ; Arkadaşım Merhaba.. Öncelikle KPSS ile ilgin olmuştur mutlaka .. Nasil orada KPSS B grubu duz Memur Alımı oluyor .. ÖMSS - 2012 de aynı şekilde , KPSS B grubunun Engelli Personel Alımı versiyonu.. Sınav Kılavuzunda dikkat etti iseniz, Lisans ya da Ön Lisans Mezunları ile alakalı Alan Soruları olmadığı için, Direkt olarak Kendi Bölümünüzle alakalı, mesleğiniz icra edebileceğiniz bir işe atanma şansınız olmayacaktır.. Ancak; örneğin ; Milli Eğitim Bakanlığına Memur Olarak atandınız.. Oradaki Pozisyonda da Grafik Tasarımcılık yapabileceğiniz bir bölüm olursa, Amirleriniz tarafından görevlendirilebilirsiniz.. Mesela Eğitim Bilimleri Mezunu Öğretmen Arkadaşlarımız var, onlarda heyecanla ve merakla Öğretmen Ataması olup olmayacağını beklemektedirler .. Sizin durumunuzda hemen hemen aynı .. Ancak Alan Soruları olmadiği sürece, benim kanaatim, 60 Soruluk Genel Kültür ve Genel Yetenek Sınavı ile Alan Bolumunden Tercih hakkı olmayacağı kanaatindeyim.. Haa Tercih Kılavuzunda secilecek yerler arasında ÖZeL Şartlar Taşıyan tercihler olabilir.. Der ki : Grafik Tasarımcılık Mezunu ... Boyle bir durum olursa ancak olur .. Mesela Bazı Bolumlerin Özel Şartlarında da Bilgisayar İşletmenlik Sertifikası ya da Okulda Bilgisayar Dersi Gorduğunu ispatlamasi gibi.. Bu gibi durumlarda sozkonusu olabilir.. Takdir edersiniz ki ÖMSS İlk defa yapılacak, Merkezi Özürlü Seçme Sınavıdır.. Bir cok şey halen belirsizliğini korumaktadır.. Eski Özürlü Sınavlarını Meb - Eğitek Yapıyordu..Simdi ÖSYM yapacak.. Kısacası hersey Yeni .. Ayrıca Haziran ayı başlarında yayınlanacağın ı tahmin ettiğimiz Tercih Kılavuzunda bir cok soru cevabını bulacaktır... Hakkınızda & Hakkımızda En Hayırlısı Neyse O Olsun ...

erkdal

Üye
Üye
Desenize Haziran ayı'nı bekleyeceğiz. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

YassaX

Üye
Üye
erkdal ;Rica Ederim... Mecbur bekleyeceğiz .. Zaten Sınav 29 Nisan 2012 tarihinde .. Sonucların Duyurulması 15 Mayısı Bulur... Sonra da 14 - 25 Mayıs 2012 Tarihleri arasında İlköğretim Mezunlarının KURA Başvuruları olacak.. Mayıs Sonu - Haziran Başı da Tercih Kılavuzu yayınlanır tahminimce ve atamalar da Haziran ayı içerisinde Olur diye düşünüyorum ...

erkdal

Üye
Üye
Peki bir soru daha,
Engelli Memurların terfi ve atamaları nasıl işliyor? Norm kadro ile aynı hakka sahip oluyorlar mı? Uzman yardımcılığından uzmanlığa veya şefliğe veya müdürlüğe vs vs.

YassaX

Üye
Üye
erkdal konumuz ÖMSS Sınavı ve ÖMSS Kura Atamaları Olduğu için; sizin sorunuz , atandıktan sonraki konuları içeriyor..Bu konuda şu anda benim de yeterli derecede bilgim yok.. Bu konuda Özürlü kadrosunda devlet memuru olarak gorev yapan arkadaslar cevap verebilir ..

erkdal

Üye
Üye
Haklısınız konumuz ÖMSS ancak bu bilgileride bilmek gerekli ki ola ki kazanma sonrası neler olup bittiğinden de bilgimiz olsun. Konuyu cevaplayanlar olursa sevinirim.

YassaX

Üye
Üye
erkdal ; haklısınız ancak, bu başlığın amacı ÖMSS ve Kura Atamaları olduğu için o şekilde yoğunlaşıldı ... Size Tavsiyem Kamu Kurumlarına Engelli Personel alımı -- > Bu LİNK'ten Konuyu açıp oradan yorumları alabilirsiniz, dediğiniz konularla alakalı olarak ...

mahoni_48

Üye
Üye
arkadaslar ben bır su ürünleri muhendısıyım ve ömss ye gırecegım benım sorum su yonde ömss sınavı sonrası su urunlerı muhendısı alımı olurmu mısal gıda tarım ve hayvancılık bakanlıgı su urunlerı muhendısı alımı yaparmı bılgısı olan varsa yazarsa sevınırım bır de ömss ye gırenler arasında kac tane su urunlerı muhendısı var bılgısı olan varmı

YassaX

Üye
Üye
mahoni_48 ; ÖMSS ilk defa yapılacak Merkezi Özürlü Memur Alım Sınavıdır.. Bir nevi Engelli KPSS B grubu Sınavı gibi düşünün... Su ürünler Mühendisi diye bir alım olacağını pek sanmıyorum.. Ancak Gıda , Tarım - Hayvancılık Bakanlığına Özürlü Personel Alımı olabileceğini düşünüyorum, oda memur statüsü şeklinde olacaktır tahminen... Kac tana Su Ürünleri Fakültesi Mezunu olduğunu bilmemize imkan yok.. Ancak ÖMSS ye Başvuruların Genel Anlamsa açıklanan istatistiklerini öğrenmek istiyorsan LİNK'e bakabilirsin : Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü | Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı |

ÖMSS ye yaklasik 34 gün var.. Sorduğunuz soruların cevapları Sınav Sonrasında puanlar acıklandıktan sonra yayınlanacak Tercih Kılavuzunda belli olacaktır.. O zamana kadr tavsiyem, bu soruların yerine ÖMSS ye cok cok iyi ve sıkı çalışarak en yüksek puani alma hedefi daha cok fayda sağlayacağı kanaatindeyim... Hakkınızda Hayırlısı Neyse O Olsun

bloke_man

Üye
Üye
engelli olarak atama sadece ilk atamada bu ibare mevcuttur.atandıktan sonra norm, tayin vs. tüm haklarınız diğer memurlarla aynı, hiç bir fark yok.

YassaX

Üye
Üye
bloke_man ; bilgilendirme icin Tesekkurler ... Evet ilk atama harici tüm özlük hakları, normal atanan memurla aynı .. Hatta özel zamanlarda izinler olsun, vs daha iyi haklari da olduğunu soyleyebiliriz ....

egribey

Üye
Üye
özkan agabey bu görüntülü ders yanı video olarak ders nerde dınleyebılırızı bılgın link varmı tüm konular olcak ama
bide türkceden dılbılgısı gelecekmı gelırse kaç soru olur benım dılbılgısı pek yokda:s

YassaX

Üye
Üye
egribey sitemizde daha önceden görüntülü ders anlatımıyla ilgili bu paylaşımlar yapılmıstı, LİNK'i : http://engelliler.gen.tr/f98/omss-goruntulu-ders-anlatimlari-12322/

Ayrıca Türkçe Konusunda ancak gecmis yıllarda Özürlü Sınavlarının Konuları veriyorum :

TÜRKÇE

1-Sözcükte anlam
2-Cümlede anlam
3-Paragrafta anlam
4-Yazım Kuralları – Noktalama İşaretleri
5-Anlatım Bozukluğu
6-Sözcük Türleri
7-Ses Bilgisi

Onun haricinde ÖSYM nin yapmış olduğu KPSS Sınavında Türkce Konularının Dağılımı da Şu Şekildedir :

TÜRKÇE

1-) Sözcük Bilgisi - % 5
2-) Dil Bilgisi - % 10
3-) Anlatım Özellikleri - % 5
4-) Okuduğunu Anlama -% 30

talihsiz

Üye
Üye
Özkan bey birşey sorcam...atanırsak eğer kendi alanlarımızla ilgili işlerde çalışacakmışızz...peki vasfı olmayan ne olacakk mesleği olmayanlar...
benim 2 tane sertifikam var pc ve wep tasarım bunun üzerindemi dururlar acaba

YassaX

Üye
Üye
talihsiz; öncelikle ÖMSS - 2012 ye girilecek.. Oradan bir puan alinacak .. Sonra da ÖSYM Tercih Kılavuzu yayınlayacak.. Mesela 20 ya da 25 tercih hakkı olacak diyelim ... Bu tercihleri yaparken, açıklanan kadroların yanlarında Özel Şartlar olacak.. Mezuniyete gore , Özür Grubuna göre , Mesleğine göre secilecek yerler olacak.. Örneğin; 4 Yıllık Lisans Mezunu, Bilgisayar İşletmenlik Sertifikası olan bir Kontenjan olacak; Ona sadece O şartları taşıyanlar secebilecek.. Aynı sekilde özel şartlar bolumunde farzedelim; Lise Mezunu, Genel Özürlü Grubunda, Meb Onaylaı Web Tasarım Sertifikası olan kisiler secebilecek.. Bunlari ÖSYM nin yayınlayacağı Tercih Kılavuzunda göreceğiz.. Acele etmeyin.. İlk olduğu icin belirsizklikler var.. Şu an icin En Önemlisi ÖMSS ye Odaklanıp, Cok Çalışmak ..

talihsiz

Üye
Üye
KPSS' yle farkı yok bunun öylesee...aslında vasıfda çook önemli..hayırlısı artık..

Tekerlekli Sandalye