ÖMSS sınavı yılda kaç kez yapılacak?

gazap1347

Üye
Üye
merhaba.ben 23 yaşındayım.sol bacağım doğuşdan 23 santim kısa ve telafi protezi kullanıyorum %50 rapor aldım.liseyi okudum ama son sınıfda çok zayıf derslerim vardo onları veremediğim icin acık öğretime gönderdiler.mezun olmam için 60 kredi kaldı ocakdaki sınavda ve mayısdaki sınavlarda kredimi tamamlayıcağım ve mezun olacağım.ÖMSS sınavı nisanda olacağı söyleniyor mezun olamadıgım için sınava giremezsem.bidaha nezaman olacak sınav ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok minnettar kalırım teşekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
En fazla yılda bir kez yapılır. 2012 yılı nisan ayında ilk sınavın yapılacağı söyleniyor. O tarihten sonra belkide 2-3 yıl yapılmayabilirde.

vuslat

Üye
Üye
bir defa yapılacak sınav bütün kamu engelli açığını doldurabilecek mi acaba merak konusu.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yani bir defa yapılacak derken en azından her yıl bir kere yapılır demek istemiştim. Daha sonra ihtiyaca göre başka sınavlarda yapılır tabi. KPSS gibi düşünün bunuda.

gazap1347

Üye
Üye
peki ilköğretim mezunları nasıl katılabilir sınava o nezaman olabilir?

YassaX

Üye
Üye
merhaba.ben 23 yaşındayım.sol bacağım doğuşdan 23 santim kısa ve telafi protezi kullanıyorum %50 rapor aldım.liseyi okudum ama son sınıfda çok zayıf derslerim vardo onları veremediğim icin acık öğretime gönderdiler.mezun olmam için 60 kredi kaldı ocakdaki sınavda ve mayısdaki sınavlarda kredimi tamamlayıcağım ve mezun olacağım.ÖMSS sınavı nisanda olacağı söyleniyor mezun olamadıgım için sınava giremezsem.bidaha nezaman olacak sınav ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok minnettar kalırım teşekkürler

gazap1347 Öncelikle Çok Geçmiş Olsun Size.. ÖMSS 29 Nisan 2012 ÖYSM tarafından yapılacağını bilmeni isterim.. ÖMSS 2 senede bir yapılacak.. ÖMSS den puan alanlar tercih hakkı bakımında diğer sınav yapılana kadar geçerli olacak, yani yaklaşık 2 yıl gecerli olacak.. Senin durumun ise biraz karışık.. Netleşmesi icin Sınav KLavuzunun yayımlanmasını beklemen gerekecek.. Orada senin ve senin durumunla ilgili olanlar icin gerekli acıklamalar yer alacak... Sınav Klavuzu 15 Ocak ile 30 Ocak Arasında yayımlanmasını beklemekteyiz..Senin durumun icin önceki bazı sınavlarda şu şekilde uygulalar yapıldığını gördük : Okulundan " Dönem Sonunda Mezun Adayıdır " şeklinde bir yazı alarak ÖMSS ye girme şansın olabilir..Ancak yanlış anlama bu benim düşüncem.. Sınav Klavuzunda bu konularda yer alacağı kanaatindeyim... Hakkınızda İnşallah Hayırlısı Olur..

İlköğretim Mezunları ÖMSS ye Sadece Kura ile atanmak üzere başvuru yapabilirler.. ÖMSS 'de Sınava Girme Hakları Yoktur..Şu şekilde bir durum sözkonusudur : ömss başvuracak ilköğretim mezunları ilk etapta ömss başvuru formunu doldurup diğer evraklar kimlik sağlık raporu sertifika ömss başvuru bürölarına vereceklerdir daha sonra başvurunuz onaylandıktan bir süre sonra tercih kılavuzları yayınlanacaktır bu tercih kılavuzuna göre çalışmak istediğiniz kurumları kura başvuru belgesinde seçerek doldurup ilgili merkeze vermek suretiyle kuraya tabi olacaksınız.noter huzurunda bilgisayar ortamında yapılacak kura sonucu işe yerleştirileceksiniz .

kunt

Üye
Üye
ömss sınavında nasıl sorular bizi bekliyo çalışmak ve hazırlanmak için bi kaynak önerir misiniz?

YassaX

Üye
Üye
kunt Yargı Yayınevine ait bazı kaynaklar piyasada mevcut ( Yarg ) Verdiğim Yargı Yayınevi sitesindei kitapları bir incele istersen...Yalnız ÖMSS yönetmeliği çıkalı şurda (3 Ekim 2011 ) ne kadar zaman geçti ki hemen kısa zaman içinde ÖMSS hazırlık kitapları piyasaya çıktı ? 3 EKIM 2011 ÖMSS Yönetmeliği Çıkmadan Önce 3 Kitap vardı bu konuyla ilgili, Sınav Klavuzu yayımlanmadan ve konular net olarak belli olmadan bir anda 7 oluverdi kayak kitaplar. İlginç değil mi? Bence bu kitaplar eski sınav sistemine göre hazırlanmış ve ÖMSS yönetmeliğinin çıkmasıyla birkaç değişiklik yapılarak ve yeniden basılarak ÖMSS hazırlık kitabı olarak piyasaya sürülümüştür.

Faydası olmaz mı derseniz elbette olur. Özellikle Yargı Yayınevinin Bazı kitaplarında Vatandaşlık ve Görevin Gerektirdiği Mevzuat iyi anlatılmış..Ayrıca Geçmş Senelerdeki Özürlü Personel Sınav Soruları da toplu halde yer almakta.. Ancak ÖMSS'de Cevap Şıkları 4'lümü olacak 5'li olacak belli değil. Önceki Özürlü Personel Sınavlarını MEB - EĞİTEK ( Milli Eğitim Bakanlığı ) düzenliyordu, artik ÖMSS'yi ÖSYM düzenleyecek..Yani Soru tipleri - Konular - Cevap Şıkları değişkenlik göstereblir kanısındayım. Henüz Sınav Klavuzu yayımlanmadı ve sınav konuları hakkında net bir bilgi yok 3 Ekim 2011 'de çıkan yönetmelikte. Sadece ders kitapları işaret edilmekte. Onun icin KPSS Konu Anlatımlı hazırlık kitaplarıda bana göre işe yarar. En azından Sınav Klavuzu ( Sınav Yönetmeliği ) çıkana kadar ve konular netleşinceye kadar.

Tabiki bunlar benim düşünce ve yorumlarım. Ticari Rant düşüncesiyle yapılmış son dakika işleri konusunda dikkatli olmak lazım. Benim naçizane Tavsiyem : Öncelikle SInav Klavuzunu ( Sınav Yönetmeliğini ) beklemek ve ardından da başlayacağı söylenen ÖMSS Kurslarını sıkı takip edip, o kurslara katılabilmek. Zaten kurslar tahminimce Sınav Klavuzu yayımlanınca, oradaki Konular netleşince düzenlenmeye başlayacaktır. ( SInav Klavuzu Ocak Ayı Sonlarına Doğru yayımlanacağını beklemekteyiz. ÖMSS Kursu ve ÖMSS Başvuruları da Şubat ayı başlarında başlar düşüncesindeyim ) Ben de ÖMSS 'ye gireceğim; şu anda 11. Sinif T.C. Atatürkçülük ve İnkilap Tarihi Kitabına Çalışıyorum.. Zirve Yayınevine ait, 2011 Ağustos Baskılı, NT Mağazalarında Mevcut ....

kunt aşağıda verdiğim link'lerdeki konuları da incelemeni tavsiye ederim :

http://engelliler.gen.tr/f58/omss-o...vi-icin-kaynak-kitap-notlar-dokumanlar-10375/

http://engelliler.gen.tr/f58/omss-o...v-hazirlik-soru-ornekleri-ve-cevaplari-10372/

http://engelliler.gen.tr/f58/omss-ozurlu-memur-secme-sinavi-konusunda-sikca-sorulan-sorular-10631/

http://engelliler.gen.tr/f58/ozurlu-memur-secme-sinavi-omss-29-nisan-2012-tarihinde-yapilacak-11112/

volkqn

Üye
Üye
1 defa yapilacak . 2 sene geçerli olacak . Bilgileri aldim YassaX bilgiye hakimdir

Moderatörün son düzenlenenleri:

YassaX

Üye
Üye
ÖMSS 29 NİSAN 2012 Tarihinde ilk defa yapılacak ve Sınav Sonuçları ilk etapta 2 sene geçerli olacak.. ÖMSS sonuçları iki yıl süreyle geçerlidir. Ancak bu süre içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda sınav sonuçları, bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam eder.

kunt

Üye
Üye
bu sınav çok mu zor olur yaa ben lise mezunuyum ama pek başarılı bi öğrencilik dönemim olduğu söylenemez.nasıl çalışmam neleri çalışmam lazım aklımda biçok soru işareti var inş herkes için hayırlısı olur.

YassaX

Üye
Üye
kunt öncelikle Sınav Klavuzu yayımlanmadığı icin Sınav Konuları belli ve net değil.. Soru adetleri belli değil.. Cevap şıklarının 4'lümü 5'limi olacağı net değil.. ve en önemlisi de ÖMSS' yi ÖSYM 'nin düzenleyecek olması.. ÖSYM nin yaptıları sınavları bilmektesiniz... Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı sınavlara göre daha farklı ve daha zor olur düşüncesindeyim... Yani Ocak Sonuna doğru yayımlanmasını beklediğimiz Sınav Klavuzu çıkınca bir cok soru işareti cevaplanlamış olacaktır.. Tabiki de klavuz cıkana kadar çalışmak gereklidir..Benim nacizane tavsiyem; bol bol konu çalışmak... Örneğin : İnkilap Tarihi Çalışabilirsiniz... Kaynak: 11. Sınıf Ders Kitaplarının Hepsi olur ( Ben 2011 Baskı Zirve Yayınevinin T.C. İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük Kitabı - NT Mağazalarında Mevcut ) Farzedelim Sınav Klavuzu Yayımlanınca İnkilap Tarihinin yanında Genel Tarih konuları da var..Ne yapacaz, eksik kalan yerleri calisip , öyle gireceğiz Sınava... 3 EKIM 2011 Tarihinde Yayımlanan ÖMSS Yönetmeliğini de gözden geçirmenizi tavsiye ederim : ÖMSS İle ilgi elimizde olan somut veriler ve ÖMSS Yönetmeliği şu linktedir : T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Ayrıca ÖMSS Yönetmeliği Linki : Ba

padisah

Üye
Üye
ÖMSS sınavı tekrar yapılacak mı

2012 yılında yapılan ÖMSS sınavının benzeri hangi yıl tekrar yapılacak?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bildiğim kadarıyla ÖMSS sınavı 2 yılda bir yapılacak bu iki yıl atamalar gerçekleştirilecek. Şayet durum böyle olursa bir dahaki ÖMSS 2014 yılında gerçekleştirilir.

YassaX

Üye
Üye
padisah ; Aşağıda Yönetmelikte yazdığı şekilde aktarıyorum :

ÖZÜRLÜLERİN DEVLET MEMURLUĞUNA ALINMA ŞARTLARI İLE YAPILACAK MERKEZİ SINAV VE KURA USULÜ HAKKINDA YÖNETMELİK

ÖMSS’nin geçerlilik süresi

MADDE 10 ‒ (1) "" ÖMSS sonuçları iki yıl süreyle geçerlidir. Ancak bu süre içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda sınav sonuçları, bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam eder. ""

Ayrıca ; ÖMSS muhtemelen 2014 Tarihinde yapılacaktır ... Devlet Kurumlarında Engelli Memur açığı olduğu sürece ; 2 yılda bir ÖMSS yapılacaktır ...

Saygılar ...

Tekerlekli Sandalye