ÖMSS sınavına girip girmemekte kararsızım

Dilsad4

Üye
Üye
MERHABA BEN DİLŞAD,
99'DAN BERİ MS (MULTIPLE SKLEROZ) HASTASIYIM..
DÖNEM DÖNEM ATAKLARLA SÜREGELEN HASTALIĞIM KALITIMSAL BİR HASTALIK.
DOLAYISIYLA ÖMÜR BOYU BENİMLE..
ZAMAN ZAMAN GEÇİRDİĞİM ATAKLARIN ARAZLARI KISMEN OLSADA BENİMLE OLMAYA DEVAM EDİYORLAR..
BEN SAKARYA M.Y.O. MAKİNA RESİM KONSTRÜKSİYON MEZUNUYUM..
UZUN SÜRE MAK.RESSAMLIĞI YAPTIM ÖZEL SEKTÖRDE.. İSTANBULDA...
ŞUAN 4-5 YILDIR; GEREK EŞİMİN POLİS MEMURU OLMASI VE BUNDAN DOLAYI SIK SIK ŞEHİR DEĞİŞTİRMEMİZ,
GEREKSE 4,5 YAŞINDA BİR KIZIMIN OLMASI DOLAYISIYLA ÇALIŞAMADIM..
ARTIK KPSSYE GİRİP KENDİME YENİ BİR YOL ÇİZMEK, EŞİMİN MESLEĞİ DOLAYISIYLA GİTTİĞİM ŞEHİRLERDE YAŞAMAK,
ÇALIŞMAK SIKINTISINI HAYATIMDAN UZAKLAŞTIRMAK İSTİYORUM...
AMA ÖZEL SEKTÖRDE HELEDE FABRİKA VS. OLMAYAN ÜCRA İLLERDE ÇOK SEVDİĞİM KENDİ MESLEĞİM BİR HAYAL ARTIK BANA...
KPSS-B İÇİN DERSHANEYE GİDİYORUM...
HEDEFLERİME HAYATIMI GERİ KAZANMAYA KARARLIYIM..
BUNUN YANINDA ŞUNLARI YAZARKEN BİLE AĞRIYAN OMUZLARIM, OTURUP KALKMAMI ZORLAYAN DİZLERİM VE ÇABUK YORULAN BEDENİM..
YORULUNCA ESKİ ATAKLARIMIN BANA BIRAKTIĞI ARAZLARI OLAN; ÇİFT,BULANIK GÖRME, DENGE KAYBI VS. GİBİ BENİ ZORLAYAN
ENGELLER YOLUMA ÇIKIYOR..
YAKIN BİR ARKADAŞIM BANA ÖMSS'Yİ DEĞERLENDİRMEMİ SÖYLEDİ..
BU BENİ ÇOK DÜŞÜNDÜRÜYOR..
BU RAPOR SADECE BENDE OLAN ENGEL DERECESİNİ ORTAYA ÇIKARACAK BİLİYORUM..
ZATEN VAR OLANI SADECE RESMİ BİR EVRAĞA ÇEVİRECEK..
AMA SANKİ O RAPORU ALIRSAM ŞUANKİ HALİMDEN YANİ ÖZLÜK HAKLARIMDAN BENLİĞİMDEN ÇOK ŞEY KAYBEDECEKMİŞİM GİBİ GELİYOR.. KORKUYORUM...

BU RAPORU ALMALI VE ÖMSS SINAVINA GİRMELİMİYİM?
YADA HİÇ BU KONUDAN HABERİM OLMAMIŞ GİBİ BU SINAVI UNUTUP HAAYATIMA DEVAMMI ETMELİYİM..
YADA ŞÖYLE SORAYIM.. BU RAPOR BANA NELER KAYBETTİRİR??????????
MESELA KPSS-B SINAVINA BU RAPORA RAĞMEN ÖMSS'YE GİRDİĞİM HALDE SORUNSUZ ŞUANKİ GİBİ GİREBİLİRMİYİM????????

"bu arada bugün yapılan muayenemde aktif bir atak geçirdiğimi alacağım tedavi sonrası durumum stabil hale gelince hemen rapor alabileceğimi, ve raporu mart ayı gibi biten tedavimin ardından alacağımı ilettiler çapa tıp fak. ms dr.larım.. bu nasıl olacak? başvuruları rapor dolayısıyla kaçırma riskimde var zaten:((( "

İLGİNİZE ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şeker kardeşim bence sen önce içinde bulunduğun durumu kabullen. Yazdıklarından anladığım kadarıyla sen hastalığı bir türlü kendine yakıştıramıyorsun. Seni çok iyi anlamakla birlikte senin yaşadığın bu kabullenme duygusunu bu sitede binlerce kişinin yaşadığını hatırlatmak isterim. Ama bazı şeyleri olduğu gibi kabul etmeliyiz. Aksi bi durumda yaşam çekilmez olur.

Sağlık kurulu raporu alman ve sakatlığını resmi olarak tescil etmeden sana bişey kaybettirmez. :) Yani o rapor sana da banada %100 sağlamdır bu adamlar dese durumumuzda bir değişiklik olmaz. Biz yine engelliyiz yine engelliyiz. Raporun sana kaybettiklerine değil sana kazandıracaklarına bak derim. Öncelikle öözürlü statüsünde memur olacaksın, daha erken emekli olacaksın, çalıştığın iş sağlık durumuna uygun olacak ve sırtını devlete yaslayacaksın. Bundan iyisi şamda kayısı. :)

YassaX

Üye
Üye
Dilşad Hanım öncelikle çok geçmiş olsun, Halil Bey'in yorumlarına aynen katılıyorum...Bende kendimce sizin sorularınızı cevaplamaya çalışıcam.. Özelden bana yazmışsınız, ancak konuda açmışsınız..Yeni konu açıp, bunları dile getirdiğinizi yeni gördüm..Öncelikle bu rahatsızlığınızdan dolayı ; Özürlü Raporu Vermeye Yetkili bir hastaneden % 40 ve Üzeri Her türlü Özürlü Haklarından Yararlanabileceğiniz bir Özürlü Raporu Almalısınız.. ÖMSS 29 Nisan 2012 Tarihinde yapılacak, Ancak Sınav Klavuzu 15 gün icerisinde yayınlanacak.. Başvurular tahminen Şubat ayı içerisinde olacaktır düşüncesindeyiz.. Bulunduğunuz ilde Raporu vermeye yetkili hastanelerden en kısa sürede bu raporu veren hastaneye başvurup Raporu almaya bakın.. En erken 20 işgününde Raporu veriyorlar..Bazı Hastanelerde 1 ayı 1,5 ayı bulabiliyor.. Özürlü Raporu Almanız size hic bir şey kaybettirmez, aksine kazandırır. Vereceğim Link'te Engellilerin Hakları Konusunda Bilgi Sahibi Olabilirsiniz : Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü | Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı | SSS
Ayrıca 3 EKIM 2011 tarihinde yayınlanan ÖMSS Yönetmeliğini de link'te veriyorum inceleyin : Ba
Sitemizde Kamu Kurumlarına Engelli Personel Alımı Başlıklarının altında olan Özellikle ÖMSS Yazılarını Okumanızı tavsiye ederim.. ÖMSS bir cok açıdan KPSS ye göre avantalı olduğunu dusunuyorum... Bende her iki Sınava Girmeyi dusunuyorum.. Ancak ÖMSS Merkezi Özürlü Sınavı olarak ilk defa 29 Nisan 2012 de yapılacak.. Yani bir anlamda Engelli KPSS si gibi bisey.. ÖMSS ve KPSS lerin Sınav Klavuzlarında Özürlü Raporu Olan ÖMSS ye girer, KPSS ye giremez şeklinde bir ibare vs olursa o konuda bisey diyemem.. Yani ben o konuda sizi illa Özürlü Raporu Alın ya da almayın diye telkinde bulunamam.. ÖMSS ilk defa yapılacağı icin Sınav Klavuzu yayınlanmadiğindan bir cok soru isareti var kafalarda..Şubat Ayı başlarında Klavuzun yayınlanmasını bekliyoruz.. Ancak siz klavuzun yayınlanmasını beklerseniz , ÖMSS ye girmeyi dusunuyorsanız,ÖMSS Başvurularına yetişemeyebilirsiniz.. Ben size ancak Buyuk Fotoğragı sunabilirim, Kararı verecek olan tamamen sizsiniz .. Şartları yukarıdaki linklerde verdiğim yerlerden okuyun..Bu sitenin Kamu Kurumlarına Engelli Personel Alımı bölümündeki bir cok yazıyı okumalısınız, faydası olacaktır..
Özürlü Raporu Alırsam diyorsunuz, KPSS ye girmem de yada atanmam bir sorun olur mu ?? --> Bu sorunun yanıtını bende bilmiyorum, KPSS Sitelerine girip yoneticilere sordum, cok net yanıtlar bulamadım..Ben o sorunuzu musadenizle yanıtsız bırakacağım.. Bende ÖMSS ve KPSS B ye girmeyi dusunuyorum nasipse, sorun olmayacağı kanaatindeyim, ama bu benim kişisel yorumum.

YassaX

Üye
Üye
MERHABA BEN DİLŞAD,
"bu arada bugün yapılan muayenemde aktif bir atak geçirdiğimi alacağım tedavi sonrası durumum stabil hale gelince hemen rapor alabileceğimi, ve raporu mart ayı gibi biten tedavimin ardından alacağımı ilettiler çapa tıp fak. ms dr.larım.. bu nasıl olacak? başvuruları rapor dolayısıyla kaçırma riskimde var zaten:((( "

İLGİNİZE ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...

Öncelikle Mart ayı için Özürlü Raporu vereceklerini ifade ediyorsa Doktorlarınız , 29 Nisan 2012 Tarihinde yapılacak olan ÖMSS ' ye yetişemezsiniz.. ÖMSS 2 Yılda bir Kamu da Özürlü Memur Kontenjan açığı olduğu sürece yapılacak.. Yani 2014 tarihinde 2. ÖMSS yapılması muhtemel olacaktır.. Yalnız işin ilginc tarafı sizin zaten rahatsızlığınız belli ise, Özürlü Raporları Yönetmeliğinde de Teşhisiniz ve Oranı bellidir.. Sonucta Tedaviye vereceğiniz yanıtı görmek isteyebilirler.. Ama yine de bir Rapor verebilirler düşüncesindeyim.. En iyisi siz bu konuyu Doktorunuzla yüz yüze görüşün..Sinav Tarihi ve Başvuru tarihleri hakkında bilgi verin.. Doktorunuzun size söylemine göre kararı vermiş olursunuz.. Hakkınızda Hayırlısı Olsun...

Dilsad4

Üye
Üye
Her ikinizinde ilginize ve cevabınıza çok teşekkür ederim...
bazen kabullenmemek hayata normalmiş gibi devam etmeye daha çok yardım eder insana...
yani oram ağrıyor buram ağrıyor dedikçe ağrıları geçmeyen aksine çoğalan insan çok fazladır...
insan beyninde bulunan nöropeptitler hakkında bilginiz varmı bilmiyorum ama;
neye nasıl yaklaşırsanız beyniniz buna odaklanırmış ve bu nöropeptitler sayesinde insan onu yaşamaya daha çok yönelirmiş.
(bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek)
bu rapor bana "özür olduğumu kanıtlayacak" demek istemedim ki yazımda... bunun varlığının tabiki farkındayım herkes gibi..
ama bana bu kabul etmememin etkilerini dr.larım sadece nöropeptitlerle açıklayabiliyorlar...
bu sihir yada büyü değilki...
sadece kendinle barışık olma hali...
benim beynimde (tüm ms hastaları gibi) ataklarım sırasında lezyonlar gelişiyor.
normal şartlarda tahlil ve mrlarıma göre yatalak durumda olmam gerekirken,
fiziksel muayenemde herhangi bir şey çıkmıyor ve bu durumda prof. dr.mefküre hocam tarafından şaşkınlık ve sonrasındada
nöropeptitler olarak açıklandı...
YANİ ALLAH BİZE BİR SINAV YAŞATIYOR, BAZEN ZOR BAZEN AVANTAJLI(ÖMSS GİBİ:)
AMA BUNU EN İYİ ŞEKİLDE ŞÜKREDEREK, VARSADA HAYAT DEVAM EDİYOR, YOKSADA DİYEREK EN İYİ ŞEKİLDE HAYATI SÜRDÜRMEK DÜŞÜYOR BİZE...
EN AZINDAN BENİM DÜŞÜNCEM BU..
ZATEN EĞER BİR ÖZRÜNÜZ VARSA BUNU İSTEDİĞİNİZ KADAR KABULLENMEYİN, O KENDİNİ SİZE MUTLAKA HATIRLATIR.. HATTA UNUTTURMAZ...

UMARIM BU SINAV HEPİMİZ İÇİN HAYIRLI OLUR...
VE BEN RAPORUMU ALIP:) ÖZÜRÜMÜ EVRAK ÜZERİNDEDE İSPATLAYIP BU SINAVA GİREBİLEYİM:)

ŞUAN ATAK DÖNEMİNDE OLDUĞUM İÇİN BANA RAPOR VEREMİYORLAR İSTESEMDE(-ki bugün;
çapa tıp fak. talep ettiğim halde atak döneminde özürlü rapor almamın imkansız olduğu cevabını aldım)...
GEÇMESİDE 1 AYI BULACAK..
YANİ DOSTLAR; UMARIM SINAVA YETİŞEBİLİRİM...
hepinize tekrar tekrar teşekkür ediyorum..
İyiki varsınız:)

YassaX

Üye
Üye
Rica Ederim Dilşad Hanım, herşeyden önce Sağlık.. Öncelikli olarak Sağlıklı Olmaya çalışıyoruz, gerisi bir şekilde halledilir.. ALLAH ACİL ŞİFALAR VERSİN, ALLAH HERŞEYİ GÖNLÜNÜZE GÖRE VERSİN... Umarim Raporuzu alıp , ÖMSS Başvuru Tarihlerine kadar yetiştirirsiniz.. 4-5 gün önce Bakan Fatma ŞAHİN TBMM Tv de yanlışlıkla mı, yoksa bilincli olarak mı bilemiyoruz, HAZİRAN AYINDA yapacağımız Sınavla dedi.. Ancak ÖSYM nin olsun, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Resmi İnternet Sitelerinde Halen Sınav 29 Nisan 2012 görünmektedir... Vereceğim link'te Fatma Şahin'in açıklamalarını görebilirsiniz : http://engelliler.gen.tr/f58/bakan-...av-aciklamalari-kafalari-karististirdi-11797/ .. Hakkınızda Hayırlısı Olsun...

Dilsad4

Üye
Üye
hepimizin hakkında hayırlısı neyse o olsun..
iyi dilekleriniz için teşekkürler...
umarım her şey gönlünüzce olur...

YassaX

Üye
Üye
Dilşad Hanım, sizinde iyi dilekleriniz için biz teşekkür ederiz.. Umarım Herşey Gönlümüzce Olur ....

Tekerlekli Sandalye