ÖMSS Sınavında hangi konulara çalışmalıyım?

Birey

Üye
Üye
Şunu sormak istiyorum, sınava kısa süre kalmış olmasına göre önce neyi çalışmamızı, sınava haftalar kala neye daha fazla ağırlık vermemizi tavsiye edersiniz Özkancey? Ben ÖMSS ile alakasız ama engelli sınavlarına yönelik ( eski bir kitap olduğundan) kitabı bitirdim. Bir kitap daha aldım, ortaöğretim ve önlisans genel kültür ve yetenek konularından onu da bir ay dolmadan bitirdim. Bu gün yine genel kültür ve yetenek ve ÖMSS lise ve dengi soru bankası aldım. Benim planım şöyle; konuları bir ay içerisinde bitirip, bir hafta içerisinde de ÖMSS soru bankasını bitirmeyi düşünüyorum. Ondan sonra da tüm konuları içeren ( sınav yöntemine göre, bir soru testinde sadece bir konu değil, tüm konuların sorulduğu testler) kitabı varsa alıp öyle çalışmayı düşünüyorum.

Şunu da belirteyim ki ben matematiği hiç çalışmıyorum vede çalışmayacam zira zere kadar olsun matematikten anlamam ve anlamayada niyetım yok! Liseyi bitireli yıllar oldu ve lisede bile doğru dürüst mat dersi görmedik çünkü sözelciydik. Gayem, diğer konularu ful doğru yapıp kayda değer bir puan almaktır.

İlk defa sınava girecem şimdiye kadar hiç bir sınava girmedim, demem o ki çok tecrübesizim:) Özkancey bana tavsiyede bulunursanız sevinirim. Nasıl çalışmamı önerirsiniz?

YassaX

Üye
Üye
Keko; Su anda önemli bir telefon görüşmesi yapiyorum, biraz uzayacak.. O nedenle bu soruna yarin cevap yazsam, sorun olmaz dimi .. Sakin Kafayla guzel bir cevap yazmak istiyorum.. Faydalı da olacağına inaniyorum.. ÖMSS için Tek bir kaynak olmadığını bilmeni isterim ... Bana bu gecelik müsade.. Yarın Yazılara devam ...

Birey

Üye
Üye
Eyvallah abı tabi ki sorun olmaz, aksine sakin kafayla daha iyi cevap yazarsınız. Şimdiden teşekkürler Özkancey.

YassaX

Üye
Üye
Keko ; Öncelikle ÖMSS İlk defa düzenlenecek Merkezi Özürlü Sınavı Olduğu için önünde bir örneği yok ... Keko Sen sanirim Lise Mezunusun .. Öncelikle Tüm Konuları Bitirdim diyorsan ( Sanirim Matematik Haric ) sana Örnek Soru Çözebileceğin, ÖSYM nin Gecmis Yıllardaki Sorularını Tavsiye ederim .. Vereceğim LİNK'teki yaziyi okumani tavsiye ederim : http://engelliler.gen.tr/f98/omssyi-duzenleyecek-olan-osymnin-yaptig-tumi-sinavlarin-arsivi-11372/
Ayrıca konular bakımından da Gecmis Yıllardaki Özürlü Peronel Sınavı Konuları yine de bizim icin bir Dökümandır, bakmakta fayda var .. Onunda Lİnki burada : http://engelliler.gen.tr/f98/omssye...caya-kadar-calisilacak-konu-basliklari-11747/ --> Bu konuları körü körüne çalış demiyorum, cunku o konuların sorularını MEB - EĞİTEK sormuştu ... ÖMSS - 2012 yi ÖSYM duzenleyecek.. Yani Sonucta bu linkteki konulardan eksiğin kalmasin...
Kitap Önerisi diyorsan: Ben 11. Sinif İnkilap Tarihi Kitabı aldım, NT Mağazasından, 10 TL civarında.. COk guzel bir kaynak.. 220 Sayfa civarinda.. Hemen hemen 10 Soru İnkilap o kitaptan cıkar dusuncesindeyim.. Zİrve Yayınlarının T.C. İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük, 2011 Ağustos Baskısı .. Yani Kitabı bir gör , incele, memnun kalirsan alirsin... Ayrica Diğer Kitaplar Konusunda YGS ( Üniversite 1. Basamak ) Kitapları , Türkiye Coğrafyası, Türkçe , Matematik ( Sana Kalmış ) , O yayinlardan hazırlanabilirsin.. ÖMSS Kitaplarını soracak olursan; Oradaki Sadece Geçmiş Yıllardaki Soruların bir arada olmasi guzel, değişik Sorular cozmek acısından, bir de Vatandaşlık konuları da anlatım olarak fena degil.. Özelden Bana maillerini gonderen arkadaslara da bazı kaynaklarımı paylaşabilirim.. Keko; Lise Mezunusun Rakibin Çok, Senin Yerinde olsam 45 Soru ile yetinmem, az da olsa Metamatiğe göz atarim, cunku inan cok basit sorularda cıkıyor.. Sana Calismalarında Başarılar.. ALLAH Hepimizin YAR & YARDIMCISI Olsun ... Saygılarımla ...

Birey

Üye
Üye
Çok teşekkürler Özkancey, haklısınız rakip çok. Ben kitapları almış bulunmaktayım şayet olurda bunları bitirirsem soru bankası alırım artık. Evet lise mezunuyum doğru dediniz. Matematiğe hangi konulara göz atmamı tavsiye edersiniz. Mesela kesın çıkacak bi üç konu belirtirsenız sevinirim.

YassaX

Üye
Üye
Keko Rica Ederim ... Vereceğim LİNK'ide takip etmeni öneririm : http://engelliler.gen.tr/f98/omss-k...ersler-hakkinda-detayli-bilgi-paylasim-12525/

Sayılarla İlgili Temel Kavramlar , Doğal Sayılar , Tam Sayılar, Rasyonel Sayılar , Tek ve Çift Kavramı ( Sayılarda ) , İrrasyonel Sayılar( Kesirli Sayılar ) , Tam Sayılarda Dört İşlem ( Toplama - Çıkarma - Bölme - Çarpma ) , Dört İşlemde İşlem Önceliği, Ardışık Sayılar , Ardışık Sayılarda Toplama, Asal Sayı,Aralarında Asal Sayılar , 2 hafta da bu konuları işledik ... Bence onemli konular..Ayrıca Kümeler Konusuna da bir bakarsın

Birey

Üye
Üye
Çok sağolun inanın bu cevaplar işime yarayacak, evet bu yorumunuzu okudum matematiğe başlayınca buna göre çalışırım. Tekrar çok tşkler, Allah hepımizin yardımcısı olsun, hakkımızda hayırlı olan neyse o olur inş.

YassaX

Üye
Üye
Keko; Rica Ederiz ... Umarim sana ve bu konuyu okuyan diğer arkadaşlarımıza faydamız dokunur.. ALLAH Hepimizin YAR & YARDIMCISI Olsun ... Çalışmalarınızda Başarılar ...

mevce

Üye
Üye
Özkan Bey bende foruma yazdıktan sonra farkettim.

YassaX

Üye
Üye
mevce Hanım ; olsun , yine de emeğiniz için teşekkürler :)

ahuse

Üye
Üye
yasaxx arkadas ömss ye calısabılecgım bır konu anlatımlı kıtap mevcutmu zihinsel engellier le ılgılı

YassaX

Üye
Üye
ahuse ; malesef o şekilde bir kaynak kitap şu an için yok. Ancak, benim size önerim, direkt olarak tek bir kaynak yerine şu şekilde yapın : ÖSYM:::T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi sitesinde ÖMSS - 2012 Özürlü Memur Seçme Sınavi Bölümüne girip, Sınav Soru ve Cevapları bölümünden, sorulara, konulara bakıp, kendi çalışma tarzınızı oluşturun... Bu arada, raporunuzda Zihinsel Bölümüde işaretli olsa, 2012 ÖMSS de, birçok bu şekilde Engelli Arkadaşımız Genel Özürlü gruptan sınava girmek zorunda kaldı. Zihinsel Engelli Olarak Sınava girmek için, Zeka Geriliği , Zihinsel Okul Mezuniyeti, RAM Raporları vs gibi şeyler istediler bilginiz olsun, iyice bir araştırın. Benimde bu konuda bildiğim bu kadardır. Saygılar ...

ahuse

Üye
Üye
yassax ben %80 şizofrenıyım benım durumumnda olanlar zihinsel engelli bolumunden sınava gırıyormus ben oyuzden zıhınsel engellı dedım

YassaX

Üye
Üye
ahuse ; bir üst mesajımda yazdım ... ÖMSS Başvurusunda önce kendi ilindeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde olan Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne gittiğiniz zaman ; Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı dolduruyorsunuz, işte o zaman sizin hangi bölümünden gireceğinizi de belirliyorlar. % 80 Şizofren ; Zihinsel Engelli Olmanız demek ; Zihinsel Bölümünden gireceksiniz diye bir kaide yok ... Ben; ÖMSS - 2012 Tecrübeme dayanarak sizin Ruhsal Duygusal Engelli Sağlık Sorunu var olan kısımdan Genel Özürlü Bölümünün Sorularını cevaplandıracaksınız ... 60 Dakika ; 60 Soru ... Süre ve SOru avantajı yok ... Siz yine de araştırın , aile ve sosyal politikar il müdürlüğüne de gidip , ÖMSS Konularıyla ilgilenen yetkililere sorabilirsiniz ... Telefon ederekte bilgi alabilirsiniz ... Ancak ; cok iyi araştırmanızı tavsiye ederim... Bana bu konuda başka da soru sormayın ... Benim de bildiğim bu kadar ahuse ...

Saygılar ...

simsek16

Üye
Üye
Hayırlı akşamlar lise mezunuyum %45 Atipik psikoz çalışabilir raporum var sınav konuları tek çatı altındamı yoksa ruhsal ve duygusal sorunu olanlar başka kategoridemi ?

Tekerlekli Sandalye