ÖMSS Sınavında işitme engellilerin sınav süreleri?

egribey

Üye
Üye
arkadaslar işitme engelliler işitme engel gurubunda mı yoksa genel gurubundamı bide sınav suresı işitme engellilerde 60 dk +20 dakıkamı yoksa sadece 60 dk mı bu konuya acıklık getırebılcek bırı varmı?

muneza

Üye
Üye
Özür Grubu Ek Süre Toplam Süre
1) Genel Özürlü Grubu
a) Ortopedik, Ruhsal ve Duygusal,
Süreğen (kronik) Hastalıklara Sahip Özürlüler - 60 dakika
b) Yaygın Gelişimsel Bozukluğu Olanlar (Otistik, Asberger,
RETT Sendromu, Dezintegratif Bozukluk vb.),
Özgül Öğrenme Güçlüğü Olanlar (Dikkat Eksikliği, Hiperaktivite,
disleksi vb. olanlar), Dil ve Konuşma Bozukluğu Olanlar 20 dakika 80 dakika
c) Okuyucu/işaretleyici yardımı alarak
soru kitapçığını hiç okuyamayan CP hastaları 40 dakika 100 dakika
Bende İlkokul öncesiyim ama genel özür grubundan giriyorum . 60 dakika olcak galiba bizim için birşey yazmamışlar ortada kalıyoruz işe bak arkadaş

egribey

Üye
Üye
benım aldıgım cıkdı yanı basvuru cıkdısında işitme özürlü yazıyor geneldeıl ondan soruyorum işitme özürlü 60dk +20 dk ama ben ilk ögreım baslama yası öncesi deıl sonrası özürlü oldum 4 sinifta iken benım için 60 dk + 20 k ? mı yoksa genel özürlümü onun bılgısını net olarak bılmek ıstıyorum

muneza

Üye
Üye
Bilen birine sormak lazım net gibi bişey yok arayıp soracağız galiba

egribey

Üye
Üye
senın basvuru cıkdısında genel özürlü mü işaretli yoksa işitme özürlümü?

muneza

Üye
Üye
İşitme özürlü benim başvuru da da

egribey

Üye
Üye
tamam o zaman işitme özürlüden girmemız gerekmıyormu genel özürlüyüde nerden cıkardın :s

egribey

Üye
Üye
bilgisi olan bırı aydılatsa bızı bu konuda

Birey

Üye
Üye
Arkadaşlar ben de kişisel görüşümü yazacağım...

Sınav klavuzunun 12. sayfasında;

Genel özürlü, görme özürlü ve ilköğretime başlama yaşı sonrası işitme özürlü olan adaylar için
içeriği aynı bir soru kitapçığı olacak ancak özür gruplarına göre farklı sınav uygulamaları
yapılacaktır.
İlköğretime başlama yaşı öncesi işitme özürlü olan adaylar işitme özürlüler için hazırlanan soru
kitapçığını kullanacaklardır.
Zihinsel özürlü olan adaylar zihinsel özürlüler için hazırlanan soru kitapçığını kullanacaklardır.
Cevaplama süresi 60 dakika olacak ancak; özür gruplarına göre farklı sınav uygulamaları
yapılacaktır.
Yazılmaktadır.

Görme özürlü ve İ.Ö sonrası işitme özürlü olanlar Genel Özürlü grubuyla aynı soruları görmesine rağmen, alttaki sayfada görme özürlüleri ayrı bir kategoriye alıp ek süre verildiği yazılmaktadır. Söz konusu işitme özürlülere verilen ek süre ibaresinde ne İ.Ö öncesi diyor nede İ.Ö sonrası diyor yani hepsini kapsıyor, anlamını çıkardım. Yine de bunların sağı solu belli olmaz...

egribey

Üye
Üye
ewt o konuda pek ayrıntı yok bu +20 dk ilk ögretım oncesimi yoksa işitmelerin tamamınımı kapsıyor özkan abi bu konuda bizi aydınlar duyyosan xD +20 dk demek benım amtten full cıkarmam demek formul olmadan cözüdgüm için cogu soruları biraz fasla dusunuoım matte o bakımdan ama suana kadar ömss de gecmsı soruların matte en fazla 1 dk cogunu 30 sanıyede cozuoım xd

YassaX

Üye
Üye
egribey; ilk gittiğin yerde Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünde Senin icin Doldurulan " Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı" nda Ne yaziyor.. Bir nushasi sende kaldi onun, bir bak bakalim.. Özür Grubu Kısmında ne yaziyor? Özür Durumu 1 (Eğer var ise): Burada bisey yaziyor mu ? İşitme Engelli Adayların hepsi , + 20 Dakika olacak..

Senin ÖSYM Merkezinde Alınan ÖMSS - 2012 Aday Kayıt Formunda İşitme Özürlü Yazacak.. Ancak ilköğretim Çağından Sonra olduğu icin, o başliğin altında bir kutucuk daha var ; İLKÖĞRETİM BAŞLAMA YAŞI ÖNCESİNDE İŞİTME ÖZÜRÜ EDİNMİŞ kısmı sende işaretlenmediğinden , senin soru grubun diğer işitme engellilerden farklı olacaktır

Ayrıca Arkadaşlar Kontenjanlar Belli degil, israrla soruyorsunuz .. Oturun çalışın, bırakın kontenjanı filan.. Sınav Sonrasında Haziran ayı civarında Kontenjanlar belli olacaktır.. Sen Genel Özürlü Girmeyeceksin , işitime Grubunun, sonradan İşitme Özürlü Olanından gireceksin.. Sorularını soruyorsan, o bolumu cok detaylı kılavuzdan okumadım.. Yani işitme engellilerin sonradan olanlar Sanirim Genel Özürlülere Sorulan sorularla aynı olacaktır .. Bunun icin acin Sınav Kılavuzunu okuyun.. Sizin avantajiniz 20 dakika ekstradan süre verilecek ve 80 dakika olacaktır

egribey

Üye
Üye
tamam tesekkurler abi :] +20 dk olması benm için onemli abi sorular cok basıt gelıyo buyuk koonusmamyayımda sorular kolay :d bizim kursda yas ortalaması 28 30 larda adamlar işden güçden ders calişamıyo dogal olarak gel özürlü gurubundalar ben işitme özürlüyüm bide +20 dk olunca ..kolay gelıo yani

YassaX

Üye
Üye
egribey Rica Ederim.. Umarım Hakkında Hayırlısı Olur .. Hic bir zaman cok rahat olma, bu kadar rahatlıkta iyi degil.. az da olsa daha dikkatli ol.. Eski Soruları filan baz alma.. COk cesitli kaynaklardan sorular da cozebilirsin

Tekerlekli Sandalye