ÖMSS Sınavında yada kuralarda torpil olur mu?

HacıEmre

Üye
Üye
noter huzurunda ilkokul mezunları için kura olucak diyorlar ama torpil yapılıyor diyede duydum doğrumu acaba

YassaX

Üye
Üye
HacıEmre Öncelikle Özürlü Memur Seçme Sınavı ( ÖMSS ) tarihinde ilk defa yapılacak bir sınavDır.. İlköğretim Mezunları KURA ile atanmaya calisacaklardır. Torpil yapılıyor diyede duydum demissin ama ÖMSS daha önce icra edilmedi ki HacıEmre, o nasıl bir duyumdur... Başka Sınavlarda yapılan KURA ile atamalarda bisey duydum diyorsan, onları bilemem.. Ben ayrı bir bakış açısı daha sunmak istiyorum..KURA ya da Sınav Sonucu atanan her aday, Komisyondan da onay almak zorunda :

ÖZÜRLÜLERİN DEVLET MEMURLUĞUNA ALINMA ŞARTLARI İLE YAPILACAK MERKEZİ SINAV VE KURA USULÜ HAKKINDA YÖNETMELİK ( 3 EKIM 2011 TARİHLİ ÖMSS YÖNETMELİĞİ )
Adayların başvurmaları ve atanmaları
MADDE 17 ‒ (1) Adaylar, yerleştirildikleri kamu kurum ve kuruluşlarına, atanmak üzere Tercih Kılavuzunda yazılı olan belgeler ile birlikte süresi içinde başvurur.
(2) Kamu kurum ve kuruluşları, yerleştirmeye ilişkin olarak atamaya yetkili amirin onayı ile beş kişiden oluşan bir değerlendirme komisyonu kurar. Bu komisyon, atanmak üzere bildirilen adayları, aranılan nitelikler yönünden inceleyerek, nitelikleri uyanların atamalarının yapılmasını teklif eder.
(3) Yerleştirilen adaylar, kamu kurum ve kuruluşlarınca başka bir sınav veya mülakat yapılmaksızın, ilan edilmiş kadrolara doğrudan atanır.
(4) Ancak, atama için öngörülen koşullara uymayan veya gerekli belgeleri süresi içinde getiremeyen adayların atamaları yapılmaz.

2. maddeyi iyi okumak lazim, bir nevi mülakattan gecilecektir.. Bir torpil korkusu olacaksa , esas burada birseyler olma ihtimali olur.. İNŞALLAH EN UFAK BİŞEY OLMAZ DA...

ufuq

Üye
Üye
Hacı Emre Senin %45 şizofreni Raporun mu ? Vardi Bence Yeniden Heyete Gir Sana Az Vermişler
Sınav Olmadan Torpilmi Başladi Herşey Allah Ne Derse o Olur...

HacıEmre

Üye
Üye
inş olmaz temennim odur ama birisi demişti 30 bin ytlem olsaydı şu an memurdum diye başka bi forumda ama inş olmaz ne diyelim.

YassaX

Üye
Üye
HacıEmre bu tarz söylentiler yerine eğer Lise - Ön Lisans - Lisans Mezunu iseniz Ders ve Konu çalışmanızı, Eğer İlköğretim Mezunu iseniz ( İlkokul ve Ortaokul ) bol bol pozitif düşünüp dua etmelisiniz..Ayrıca Sınav Klavuzunun yayınlanmasını bekleyerek, sıkı takipte olmanızı tavsiye ederim.. O 30.000 TL ile memur oluyorsa bırakın olsun, KUL Hakkı yiyerek bir yerlere geliyorsalar, onların hesabı bu dunya da ya da diğer tarafta sorulacaktır.. Bir iki olumsuz örneği genelleme yapmayalım.. Durmak yok Çalışmaya ve Dua Etmeye Devam :)

YassaX

Üye
Üye
HacıEmre Bey, bu arada sizin Mezuniyet nedir ?

HacıEmre

Üye
Üye
ben şuan açıktan lise okuyorum ilkokul mezunuyum benimkisi kuraya kaldı inş atanırım herkes gibi çok ihtiyacım var kısmet hayırlısı olsun

YassaX

Üye
Üye
HacıEmre Hakkınızda ve Hakkımızda Hayırlısı Neyse O Olsun... Nasip Kismet işi bu işler, Ne olacağı belli olmaz... Pozitif ve Olumlu düşünmekte, sağliğimiz açisindan fayda var ..

HacıEmre

Üye
Üye
Sağolun haklsınız Allah razı olsun çok yardımcı oluyorsunuz tşkrler.

YassaX

Üye
Üye
HacıEmre Rica Ederim..ALLAH Sizden de Razı Olsun, Hakkınızda Hayırlısı Olsun...

erciyeskaplani

Üye
Üye
O zaman desenize Ruhsal ve Zihinsel Özürlüleri almayacaklar.işimiz yine kpss ye kaldı desenize :(

YassaX

Üye
Üye
erciyeskaplani Neden O sekilde bir yorum yaptınız ki? Ruhsal ve Zihinsel Özürlülere genelde Özel Sektör cok fazla sıcak bakmıyor... Ancak Devlet Memurluğunda calisan benim 2-3 tane tanıdığım var.. Önemli olan bence şu :Raporunuzda olan " Çalıştırılamayacağı İş Alanları " bölümünde yazan yazıya göre, tercihte buulunup, ona göre atandıktan sonra komisyonun karşısına geldiğinizde , Sizin Raporunuzdaki Çalıştırılamayacağı İş Alanları ile Atandığınız İşi Karşılaştırıp, sizinle de soru cevap yontemiyle o iş uygunluğunuzu ölçeceklerdir.. Tarafsiz bir Komisyon olduğu sürece ve ben tarafsiz olacaklarina cani gonulden inaniyorum, Hak Eden Hak Ettiği Kuruma Atanır düşüncesindeyim... Burada size düşen en önemli görev; Atanacağınız İşin Gereklerini Cok iyi araştirip, sizin Sağliğinizin o işi yapabileceğinize inandirmaktir... Bence Olumsuz ve Negatif Düşüncede olmamalisiniz erciyeskaplani ...Bunlarda benim goruslerim...Saygılarımla

erciyeskaplani

Üye
Üye
Benim %45 tedavi ile çalışabilir şizofreni raporum var.Raporda ağır ve karmaşık işlerde çalışamaz diyor.Mezun olduğum bölüm ise Bilgisayar Mühendisliği.Sizce ben Ömss ile mühendis olarak atanabilir miyim?Kpss puanım ise 81 küsür ve Haziran'da son atamalar var.Sizce ben ne yapmalıyım?

HacıEmre

Üye
Üye
Valla öncelikle tebrikler güzel bi bölümokumuşsunuz benimde yüzde 45 şizofren raporum var çalıştırılamayacağı iş alanları boş Allah kolaylıklar versin normal memur yapmazlar heralde sağlık raporu isterler nisan ayında sınav var ama özürlü kadrosunda bilgisayar mühendisliği açarlarmı bilmiyorum ama 81 lik kpss puanıyla bıu sınavda iyi bi puan alırsın nisandaki ömss sınavına gir lisans mezunu olarak çalışiırsın

YassaX

Üye
Üye
Benim %45 tedavi ile çalışabilir şizofreni raporum var.Raporda ağır ve karmaşık işlerde çalışamaz diyor.Mezun olduğum bölüm ise Bilgisayar Mühendisliği.Sizce ben Ömss ile mühendis olarak atanabilir miyim?Kpss puanım ise 81 küsür ve Haziran'da son atamalar var.Sizce ben ne yapmalıyım?

erciyeskaplani öncelikle Özürlü Memur Seçme Sınavı ( ÖMSS ) ilk defa yapılacak bir Sınav olduğu icin kafalardaki bir çok soru cevapsız. Size tavsiyem vereceğim link'teki yazıyı ve 3 EKIM 2011 de yayınlanan ÖMSS Yönetmeliğini öcelikle okumanız : T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ( Bu Sayfada Yönetmelik Metnine Ulaşmak icin tıklayınız dediği yönetmelik, 3 Ekim 2011 tarihli ÖMSS Yönetmeliği ) ... ÖMSS de Gruplama şoyle olacak : Öncelikle Mezuniyet Durumuna göre ; Lise - Ön Lisans - Lisans olarak gruplandırma olacak, sonra da kişinin Özür Grubuna göre bir gruplandırma olacak; yani Ortopedi - İşitme - Konuşma - Görme - Zihinsel... erciyeskaplani sizin Kategoriniz : Lisans - Zihinsel Grubunun sorularını cozeceksiniz.. Bilgisayar Mühendisliği Mezun olmanız nedeniyle ekstra bir alan sorusu vs olmayacak.. Bir nevi KPSS B grubu yani Genel Kültür ve Genel Yetenek Sınavına tabi olacaksınız.. Alan bölümü Sorusu, eğer Öğretmen Alımı olacaksa, Eğitim Bilimleri Mezunları için, Eğitim Bilimleri Soruları olacaktır.. erciyeskaplani Lisans - Zihinsel grubu sorularını cozdukten sora bir puan alacaksınız..Daha sonra Tercih edeceğiniz kadrolar acıklanacak.. O kadroların icerisinde Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Mezunu olarak Özel Şartlarda belirtilen bir kadro olursa ancak başvurabilirsiniz.. Ancak ben cok fazla ihtimal vermiyorum.. Ayrıca diyelim ki İstanbul da bir yerde Bilgisayar Mühendisliği kadrosu var, yazdiniz ve atandiniz.. Ondan sonra Atandiğiniz kurum 5 kişilik bir komisyon kuracak, Komisyonun karşısına gecince Raporunuzdaki " ağır ve karmaşık işlerde çalışamaz " bu ibare sonucunda, Eğer Bilgisayar Mühendisliği mesleğini icra edeceğiniz bir yer olursa bana göre size bu komisyon , ağır ve karmaşık işlerde çalışamaz yazısı nedeniyle onay vermeyecektir.. Bu bahsettiğim aslinda düşük bir ihtimal. Cunku ben zannetmiyorum ki ; Bilgisayar Mühendisliği kadrosu olacağını.. Yani kısaca siz ÖMSS ile Düz Memur olarak atanma durumunuz olacaktır.. Atanacağınız yeri iyi secmeniz ve " ağır ve karmaşık işlerde çalışamaz " durumuna uygun bir yer olmalıdır.. KPSS puanınızla yine atanmayı deneyin, ancak Özürlü Memur Seçme Sınavı ( ÖMSS ) Sınav Klavuzunu takipteki kalın, Ocak Sonu Şubat başı yayınlanacağı ifade edilmektedir.. Sınav Klavuzu yayınlanınca ; Soru Sayısı - Sınav Konuları - Başvuru Koşulları - Raporlarla ilgili Sorular - Alan Mezunlarının Durumu - Mezun durumda olanlar ve daha bir cok soru cevap bulacaktır.. Şu anda size tavsiyem : Sitemizdeki Kamu Kurumlarına Engelli Personel Alımı Başlığı altındaki tüm konuları takip edip okumanızdır, ÖMSS Konuları ağırlıktadır.. Saygılarımla ...

erciyeskaplani

Üye
Üye
Kpss'de puanlar en son 81 küsürde kaldı(küsüratla kaçırdım) yani son alımlarda biryere yerleşebilme durumum var.Kurum tam teşekküllü bir hastaneden "Yurdun her yerinde ve her iklim koşulunda çalışabilir" raporu isteyecektir.Peki bu durumda ne olacak?Hastane beni psikiyatri polikliniğine sevkedince ne demem gerekecek veya bu raporu alabilecek miyim?Sorduğum birkaç kişi hastalığını gizleyip atamadan sonra vergi indirimi belgesini kuruma sunmuşlar.Sizce bu yol uygun mudur?Ömss'de Bilgisayar Mühendisliği kadrosunun açılma ihtimalini düşük görmüşsünüz.Sağlık Bakanlığı'ın en son açtığı engelli sınavında Elektrik-Elektronik mühendisinden(Zihinsel grubu da dahil) tutunda makine,inşaat mühendisi ve diğer alan mesleklerinden alım yapılmış.Raporumda ağır ve karmaşık işlerde çalışamaz yazmasının yanında Özürlü olarak çalışır ve Özürlü kimlik kartı alabilir yazmaktadır.Peki bir kişi zihinsel engelli olupta nasıl mühendislik yapabiliyor(Bu arada benim kategorim ruhsal engelli oluyor).Biraz fazla soru soruyorum fakat sorduklarımın cevabı öyle kolay bulunmuyor.Cevaplarınız için teşekkür ediyorum.Saygılarla...

HacıEmre

Üye
Üye
Dostum psikolojik engellilerde zihinsel alanından sınava giriyor bilgmühendisliği hiç görmedim 2010 yılındaki sınavlara baktım hiç alınmamış hastalığında düzelme yokmu sen kendini nasıl hissediyorsun eğer iyiysen bence raporunu iptal et ben şizofrenim dedim işkurda iş alımında adam tuhaf tuhaf baktı tamam dedi kısacası almıyorlar işe

erciyeskaplani

Üye
Üye
Benim iyi olup olmamam kimsenin umrunda değilki birkere.Söylediğin zaman zaten öyle kolay kolay inanmıyorlar zararsız olduğuna.Söylemeyince de kolay kolay anlaşılmıyor hastalık.ilaç kullanıyorum sende bilirsin şizofreni geçici bir hastalık değil sadece kontrol altında tutulabiliyor.Başka bir hastaneye gitsem sağlam raporu alabilirim.Raporu iptal etme gibi bir durum olmaz herhalde.Askerlikte 2.defa ertesi yıla bırakma kararı verdiler.Doktor işe girdin mi diye sordu,yok deyince belkide muaf yazmadı,ertesi yıla bıraktı.Raporu erken emekli olabilmek için kullanmayı düşünüyorum.En fazla 25 sene filan çalışabilirim diye düşünüyorum ve yaşı beklemek istemiyorum.Cevabın için sağol fakat daha bilgili birileri cevaplarsa daha iyi olur.

YassaX

Üye
Üye
erciyeskaplani senin durumun biraz karışık.. Tamam haklısın sorularına cevap ariyorsun.. Oncelikle ÖMSS icin yukarıda sana yaptığım yorumların haricinde şu an icin bir yorum yapamam ( Cunku Sınav Klavuzu yayınlanmadan, yapacağım yorumlar havada kalır. )..Ayrıca yukarıda da belirttiğm gibi atamalarda bazı mesleklerden atama olabiliyor, özel şartlar kısmında bunlar belirtiliyor..Ancak Ben bilgisayar Mühendisliği alanında kontenjana rastlamadim.. ÖMSS de olur mu? Bilemeyiz belki de olabilir. O nedenle ÖMSS Konusunda biraz daha beklemen gerekecektir.. KPSS Konusuna gelince; siz demişsiniz ya daha bilgili birileri cevaplasın diye ; Facebook'ta KPSS Sayfaları var, KPSS konusunda bilgili olanlarda var.. Oradan bu soruna cevap aramalısın.. Aslinda ben senin yerinde olsam; T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü , DPB , http://bimerapplication.basbakanlik.gov.tr/Forms/pgMain.aspx , bu 3 kurum ancak net olarak cevaplayabilir.. Tabi KPSS ve ÖMSS ile ilgili sorunu sorarken, raporu gizleme ya da iptal ettirme vs gibilerinden degilde, ne yapman gerektiği gibilerinden sorabilirisin.. Bilmediğim konularda yorum yapma hakkı görmediğimden sizi bu şekilde yönlendiriyorum..

mevce

Üye
Üye
İnşallah bu hafta klavuz yayınlanır da bütün sorular cevaplanır.

Tekerlekli Sandalye