ÖMSS Sonuçları Gelecek Hafta Açıklanacak ( Bakan Fatma ŞAHİN'İN Açıklaması )

YassaX

Üye
Üye
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) sonuçlarının gelecek hafta açıklanacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ''Türkiye'nin sadece engelli vatandaşı yoktu. Engelli bir demokrasisi, engelli bir hukuku ve engelli bir sosyal devlet anlayışı vardı'' dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Gaziantep'te düzenlenen ''Kalyoncu Üniversitesi Öğrencileri ile Zihinsel Engelli Çocuklarımız El Ele Toplantısı''na katıldı.

Bekir Bozdağ, üniversitenin hukuk fakültesinin amfisindeki toplantıda, Türkiye'de engellilerle ilgili önemli adımlar attıklarını söyledi. 2004'e kadar Türkiye'de engelli vatandaşlarla ilgili müstakil bir kanun olmadığını, ilk defa kanunla bu alanı buluşturan adımı 2004'te attıklarını ifade eden Bozdağ, ''Şimdi daha önemli yatırımları bu adımın üzerine bina ediyoruz. Eğitim konusunda, bakım konusunda önemli destekler verdik. Yavrular, anneler babalardan ayrılmasın diye destekler verdik. Sorunlarına çare olmaya çaba sarf ettik. Elbette daha başka sorunlar var ama o sorunları çözmek için gayret göstermek hepimizin vazifesidir'' diye konuştu.

''Türkiye'nin sadece engelli vatandaşı yoktu. Engelli bir demokrasisi vardı, engelli bir hukuku vardı, engelli bir sosyal devlet anlayışı vardı'' diyen Bozdağ, bu kadar engelli yapı arasında elbette hükümetlerin engelli vatandaşlarına yeteri kadar destek veremediğini söyledi.

Bozdağ, hükümet olarak demokrasinin önündeki engelleri kaldırarak, hukuk devletini güçlendirerek, sosyal paydada ve bütün paydalarda milleti buluşturarak, Türkiye'nin önündeki engelleri kaldırmakla ilgili ciddi adımları attıklarını ve atmaya devam edeceklerini vurguladı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in konuşması

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de engellileri evden çıkardıklarını, onlara eğitim, sağlık, evde bakım hizmeti verdiklerini ve onlara 'birinci sınıf vatandaş olacaksın' dediklerini belirtti. Engellilerin yaşam kalitesini yükselten bütçeyi 1.2 milyar TL'den, 15 milyar TL'ye çıkardıklarının altını çizen Şahin, engellilerinin ülkenin kalkınmasına katkıda bulunma talepleri olduğunu söyledi.

Engellilerin ''Biz iş istiyoruz. Engelimiz elimizde, ayağımızda olabilir ama kafamız yerinde. Bu ülkenin kalkınma hamlesinde yerimizi almalıyız'' gibi çok önemli bir taleplerinin olduğunu ifade eden Şahin, şöyle konuştu:

''Engellilerin kamudaki istihdamının artırılmasıyla ilgili açıkların bir an önce doldurulması gerekiyordu. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin bütün istihdam sayısı 15 bindi. Başbakanımızın talimatıyla bu sayı 50 bini aştı. Toplam kadro ve eksiğimiz nedir diye baktığımızda halen 20 bin açığımız var. Bunu doldurmamız için gerekli talimatı verdik. Engellilerin sınavlarını kategorize ettik. Aynı tarihte bedensel, zihinsel ve işitme engelliler aynı sınava giriyordu. Biri görüp, öbürü işitip, diğeri anlayana kadar, bedensel engelli sınavı bitiriyordu. 10 gün önce 60 bin engelli kendi içerisinde kategorize edilmiş bir şekilde sınava girdi. Sınav sonuçları gelecek hafta açıklanacak.

Devlet Personel Genel Müdürlüğü ile beraber nerede açık var, bunun karşılığında engellimizin aldığı puan ne? Hangi engelli grubu hangi puanı almış, bunu eşleştireceğiz. İnanıyorum ki vicdanlarımızda 'bu sefer oldu' dediğimiz eşleştirme yapacağız. Engellimizi evden çıkardık. Eğitim imkanı verdik. Sağlık imkanı verdik. Evde bakım hizmeti verdik. Artık onlara 'Birinci sınıf vatandaş olacaksın' diyoruz.''

Bakan Şahin'in annesine ''yılın annesi'' ödülü verildi

Bakan Şahin, zihinlerdeki engelleri kaldırıp beraber yaşama kültürünü yakalayacaklarını, empati kuracaklarını ifade ederek, ''Merhameti ve şefkati hem öğreneceğiz hem öğreteceğiz hem de çocuklarımıza öğreteceğiz. Bu o kadar önemli bir değer ki bu değerleri bir tarafa koyduğunuz zaman dünyanın en mükemmel yasasını çıkarsanız bile hiçbir şey ifade etmiyor. Biz bunlara bütün olarak bakıyoruz'' diye konuştu.

Bakan Şahin, engelliler içinde en zor durumda olanların zihinsel engelliler olduğunu ifade etti. Hayatın bir sınav olduğunu ve bu sınavın ''engelliler ve engelsizler'' sınavı olarak nitelendirilebileceğini dile getiren Şahin, ''Engelliyi anlayamadığımız zaman, onun sorumluluğunu kendi sorunumuz olarak görmediğimiz zaman, onun kaderini kendi kaderimizle örtüştürmediğimiz zaman bu sınavı hiç birimiz geçemeyiz. Bu makamların da hesabını veremeyiz'' şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Hasan Kalyoncu Üniversitesi tarafından yılın annesi seçilen Bakan Fatma Şahin'in annesi Perihan Kıymık'a ve eğitim öğretim döneminde dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

Toplantıya AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Ali Şahin, Mehmet Erdoğan, Nejat Koçer, Derya Bakbak, Halil Mazıcıoğlu, Vali Erdal Ata ve engelli çocukların aileleri katıldı..

YassaX

Üye
Üye
Alper58 Bey ; Hayırlısı ...

V

Vijdanatilla

Guest
YassaX; Sonunda diyorum..Büyük gün yaklaşıyor...Herkes için hayırlısı ne ise o olsun...Teşekkürler...

Moderatörün son düzenlenenleri:

Escobar

Üye
Üye
14*20 Mayıs arası açıklanır inşallah. Herkes için hayırlısı olsun.

smyzkrkc

Üye
Üye
bakan şahin genelde tarihleri karıştırıyor inş. bu sefer doğrudur

hunter

Üye
Üye
tercihlerde kura başvurularının son güne 25 mayıs'a kadar sürer tahminim haziran'ın ilk haftasıda atamalar belli olur..Allah herksein gönlüne göre veriri inşallah.

YassaX

Üye
Üye
hunter ; bence Tercih Kılavuzu; Sonucların hemen ardından yayınlanmaz.. Benim tahminimde 18 Mayıs 2012 Cuma Öğleden Sonra Sınav SOnucları acıklanır.. Tercih Başvurularında şoyle bir durum sozkonusu... Lisans Son Sınıf Okuyanlar, Ön Lisans Son Sınıf Okuyanlar ve Ortaöğretim Son Sınıf oKuyan arkadaslar ; Tecihlerin Alınmasının Son günü itibariyle Mezun durumda olmuş olmaları gerekiyor .. Eğer Mayısın son haftası tercihlerin yapılmasının son günleri olursa ; İlk atamaya Yüzlerce kisi başvuramamış oluyor .. Bunu da düşüneceklerini tahmin ediyorum .. Cunku Lİsans 4. Sınıf yani Son Sınıf Okuyan bir kisi ; Haziranin Sonunda Mezun olabiliyor ve ÖMSS - 2012 ye bu kisi Lisans MEzunu ya da Mezun Durumda olabilecek kisi olarak girdi.. Benim dusuncem de bu sekilde ...

Vijdanatilla; Rica Ederim ...

sebboy

Üye
Üye
hakkımızda hayırlısı olsun inş allahım utandırmasın hiçbirmizi ben korkuyorum çok rezil olcam gibi geliyor:((

hunter

Üye
Üye
YassaX;

HAziran sonu çok geç olmaz mı ya?? zaten yıl sonu geldi sayılır mezun olup olmayacaklarını üç aşağı beş yukarı bilirler bence bu tercihleri bu kadar bekletmezler??

Moderatörün son düzenlenenleri:

YassaX

Üye
Üye
hunter; benim anlatmak istediğimi anlayamadiniz.. Lisans 4. sinifta olan birisi; bu sene mezun olup olamayacağını tabiki kendisi de bilir.. Ancak; ÖSYM bunu kişinin kendisine bırakmıyor.. Diyelim ki ; Lisans 4. sinifta giden bir kisi 29 Haziran 2012 de resmi olarak mezun oldu ve çıkış belgesini aldı... ÖSYM ise ; Tercih Kılavuzunu yayınladı ve dedi ki ; yerleştirme işleminin son günü 25 Haziran 2012 . Yani bu durumda bu arkadaş ilk atamaya katılamıyor.. 29 Haziran 2012 de mezun olacağını bilse de ; 29 Haziran öncesi Çıkış belgesi alamadiği icin başvuruda bulunamiyor..Aynı şey lise - Ön lisans icin de gecerli .. Aşağıda ÖMSS - 2012 Sınav Kılavuzunun 3 ve 4. sayfalarındaki Başvuru Koşulları yer almaktadır.. Siyay kalın Puntolarla görülen kısım; yeterince açık anlatıyor ...

2. B A Ş V U R U

2.1. BAŞVURU KOŞULLARI

ÖMSS’ye ortaöğretim kurumlarından, yükseköğretim ön lisans veya lisans programlarından mezun olan veya ÖMSS’nin yapıldığı yıl itibariyle mezun olabilecek durumda olan özürlü adaylar başvurabileceklerdir. Birden fazla öğrenim düzeyinden mezun olan adaylar mezun oldukları en üst düzeyden ÖMSS’ye başvurmak zorundadır.
Kuraya ise ilköğretim/ilkokul/ortaokul mezunu Kuraya ise ilköğretim/ilkokul/ortaokul mezunu veya ÖMSS’nin yapıldığı yıl itibariyle mezun olabilecek durumda olan özürlü adaylar başvurabileceklerdir. Ancak; mezun olabilecekleri öğrenim düzeyinden başvuruda bulunan adayların, ÖMSS sonucu ve kuraya göre yerleştirme işlemlerinin
yapılabilmesi için yerleştirme işlemine son başvuru tarihi itibariyle ilgili eğitim kurumlarından mezun olmaları şarttır
. Kuraya başvuran adaylar sınava girmeyecek ancak, ÖMSS sonuçları açıklandıktan sonra ilan edilecek Tercih Kılavuzuna göre tercihleri doğrultusunda yapılacak yerleştirme işlemine tabi tutulacaktır.

fcbülent

Üye
Üye
0/0 57 ortapedi sol kol yok ve göz astigmat atanma şlansım nedir sizce istanbuldan 35 yaşındayım

hunter

Üye
Üye
özkancey;

Desenize atansak bile göreve başlamamız temmuzu bulacak daha çok var ya...beklemek bu sürecin en kötü,en sıkıcı tarafı...

YassaX

Üye
Üye
hunter ; yeter ki atanalım da ; Eylul de göreve başlasak olur... Zaten Normal Şartlarda atanma olsa da; mutlaka Ağustos ayını bulur göreve başlamak.. Önce Sonuclar açıklanacak, sonra Tercih Kılavuzu yayınlanacak, ondan sonra tercihlerde bulunacaz ve oda belli bir süre alacak.. Ondan sonra yerleştirmeler olacak ve yerleştirme sonrasında ise atamanın ardından; mülakat olayı da var ..Tum bu surecler goz onune alındığında; benim tahminim Temmuz sonlarına dogru islemler biter... Haa şoyle bişey olursa ; Bu sene Mezun durumda olanları düşünmezlerse; Tercih kılavuzunu yayınlayıp, Tercihlerin alınmasının son gunu 10 Haziran olursa ; bu sefer Mezun durumda olan ; Ön Lisans - Lisanslar ilk atama da yerleşme imkanları olmamiş olur.. Lise sanirim 8 haziran da tatile giriyor.. Yani boyle alternatiflerle de karşılaşabiliriz.. O zaman Temmuz başında bile goreve başlama olabilir dusuncesindeyim

YassaX

Üye
Üye
27 netim var yaş 35 şansım nedir sizce

fcbülent; Mezuniyetinizi ve Hangi Özür Grubundan girdiğinizi yazmamışsınız ... O bilgileri de bizimle paylaşirsaniz ; ancak size 1-2 yorumda bulunabilirim.. Kesin bilgi tabiki de veremem ... Zaten Bu hafta sonuna doğru sonuclar muhtemelen açıklanacak

fcbülent

Üye
Üye
özkan bey lise mezunyum 0/0 57 ortapedik engelliyim yaş 34 yaşındayım 27 netim var atanma şansım sizce varmıdır ilk etap olmasada diğerlerinde??

YassaX

Üye
Üye
fcbülent ; Lise Grubu icin 27 Net bayağ bir düşük ... Size şoyle bişey soyliyeyim .. Lise Grubundan giren 48.000 kisi arasinda kacinci sirada oldugunuz önemli .. Onun haricinde ; Lise toplam da 2 yıl icinde kac kisi alacaklar .. Ayrıca cok cok iyi bir tercih sıralaması da yapmak onemli .. Yani size net olarak atanamassiniz ya da atanirsiniz diyemem.. Ancak Görüştüğüm Kisiler ve sitelerdeki yorumlara gore Netiniz düşük .. Hakkınızda En Hayırlısı Neyse O Olsun ...

Birey

Üye
Üye
Fatma Şahin her hafta, sınav sonuçları haftaya açıklanır, diyor

YassaX

Üye
Üye
ÖMSS Sonuçları Haftaya Açıklanıyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Dünya Engelliler Haftası Şöleni'nde yaptığı konuşmada:

önemli sorunun istihdam olduğunu belirterek, "Oturduğumdan beri 10 tane kardeşimin en az yarısı iş istediğini söyledi." dedi. İki hafta önce yapılan Özürlü Memur Seçme Sınavı sonuçlarının gelecek hafta açıklanacağını söyleyen Şahin, "Önce 7 bin kardeşimizi hangi kategoride, hangi puanı aldıysa; karşıda da hangi talep varsa bunu adil şekilde yerleştireceğiz." diye konuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Ak Parti Mamak İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen Dünya Engelliler Haftası Şöleni'ne katıldı. Şahin, burada yaptığı konuşmada, hükümet olarak engellilerin yanında olduklarını belirterek, bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. 2005 yılında çıkan yasa ile engelli vatandaşların ilk kez bir yasaya sahip olduğunu hatırlatan Şahin, "Bu yasa ile birlikte hukuki devrim gerçekleşmiştir. Ama baktık ki esas sorun zihinlerde, gönüllerde, kalplerde. Bir taraftan hukuki devrimi gerçekleştirip bir taraftan da zihinsel devrimi gerçekleştirmeye çalıştık." dedi. Esas engelin elde, ayakta, gözde, kulakta olmadığını söyleyen Şahin, "Bir kardeşimin ayağında sorun varsa, onun elinden, beyninden, kalbinden istifade etmemiz gerektiğini gördük. Herkesin insan olduğunu, hak ettiği insanca yaşam kalitesine ulaşması gerektiğine inandık." diye konuştu.

Engellilerin en önemli sorunlarından birinin istihdam olduğunu vurgulayan Şahin, şöyle devam etti: "Oturduğumdan beri 10 tane kardeşimin en az yarısı iş istediğini söyledi. En doğal hakkınız. 'Biz Mali olarak destek görüyoruz ama çalışmak istiyoruz' diyorlar. Biz de sizin çalışmanız için gerekli tüm alt yapıyı oluşturuyoruz. Hem kamuda hem özel sektörde boş olan kadroların doldurulması ile ilgili birebir takipçisiyiz. Yaklaşık iki hafta önce çok önemli bir sınav yapıldı. 60 bin kardeşimizi birebir takip ettik. Evlerinden aldık sınav yerine ulaştırdık. Önümüzdeki hafta sınav sonucu açıklanıyor. Önce 7 bin kardeşimizi hangi kategoride, hangi puanı aldıysa; karşıda da hangi talep varsa bunu adil şekilde yerleştireceğiz. Şimdi ilkokul mezunu kardeşlerimizi kura ile işe yerleştirilmesi ile ilgili talepleri almaya başladık. Bir taraftan da bunun takipçisiyiz."

Şahin'in konuşmasının ardından ihtiyaç sahibi 9 engelli vatandaşa tekerlekli sandalye hediye edildi. Programda çok sayıda özürlü vatandaşın Bakan Şahin'e çeşitli konularda taleplerini ilettiği görüldü.

Tekerlekli Sandalye