ÖMSS Sonucu atandım. Görevde yükselme için ne yapmalıyım?

akoqlan

Üye
Üye
Arkadaşlar 2012 yılında yapılan ÖMSS sonucu tarım bakanlığına atandım ve göreve başlayalı neredeyse 2 ay oluyor.Açıköğretim tarım bölümüne kayıt olmuştum ve 1. sınıfta okuyorum şimdi sorum şu : ben kurumda genel hizmetlerdeyim 2 yıllık bölümü bitirip diplomayı kuruma verirsem bana ne faydası olur maaşım mı yükselir?

G

güz gülleri

Guest
akoğlan seninle aynı başlamışız gıda tarıma...benimde nerdeyse iki ay olacak.şu an sanırım lise düzeyindesin.önlisans veya lisans diploması versen öncelikle kıdem derecen yükselir.maaşını biraz etkiliyor. memrlukta yükselmek içinde kurumun kendi içinde yükselme ve branş değiştirme (teknik sınıf olursan maaşın farklı değerlendiriliyor) sınavları oluyor. onları takip edip girip başarılı olman lazım.aldığın sertifikayla görevde yükselebilirsin.
başarılar:)

suat

Üye
Üye
Bende hizmetli olarak gorev yapiyorum diplomani alinca maasta yukselme olacaktir tabikide okumaya devam edersen zireat muhendisligi su urunleri gibi sece bilirsin parasida iyi bilgine

sebboy

Üye
Üye
ne mezunu olarak atandın arkadaşım ömssye

sebboy

Üye
Üye
cnm benim bildiğim kadarıyla sadece atandıktan sonra lisans mezunu diplomasını kuruma veren kişiler yükselme sınavına girip yükseliyor yanlışmı biliyorum cnm:)

İsen Buga

Üye
Üye
Size bilgi vereyim:

Bulunduğunuz işgal ettiğiniz kadronuzun değeri önemli:
Hangi sınıftasınız?
YHS: yardımcı hizmet sınıfı(hademe, depo görevlisi vs )
GİHS: genel idari hizmet sınıfı: bildiğimiz düz memurların genel adı
SHS: sağlık Hizmet sınıfı ebe doktor vs
THS: teknik hizmet sınıfı: mimar mühendis teknik ressam bilgisayar opretörü vs
vs...

GİHS de memur olarak çalışan biri tekniker(THS) yada işletme mezunu(V.H.İ.K olması gerekiyor) yada Bilgisayar mezunu (THS yada V.H.İ.K. olması gerekiyor muhtemelen) olursa diğer kadroya geçemez. Geçmek isterse Ünvan değişikliği sınavına girmek zorunda.

Yani, GİHS de çalışıyorsanız nereden mezun olursanız olun sadece derecenizde intibak alırsınız. Yani Kadrosu 11/1 derecen 9/1 dereceye düşer o akdar yani. Maaşında ufak oynama olur ha 10 lira ha 1 lira ne bileyim işte o kadar rrakam. Başka birşeyi etkilemez.
Ayrıca Görevden yükselme sınavına girebilir. Şef olur, Müdür olur (Tabii ki önce boş kadro varsa, unutmayın kamu dairede pekçok şef vardır ama yeterli kadro yoktur). Yada buna benzer işler...

Bir Ardakaşımız Hizmetli kadrosunda o kadrodan biri isterse önlisans, lisans yada lisans üstü yada fenası doktora yapsa bile hizmet kadrosunu değiştirmedikçe yine YHS kadrosunda kalır ve yine de hademe olur. Hademe kadrosunda olupda TIP doktorluğu bitiren arkadaşlarımız var.

Demem şu ki okumakla kariyerde yükselemezsiniz. Bunu önlemek için bulunduğunuz yani işgal ettiğiniz kadroyu değiştirmeniz gerekiyor.

Bunun için ÜNVAN DEĞİŞİKLİĞİ sınavına girmeniz gerekiyor; çok zor bir sınavdır. ÖMSS ye nazaran inanılmaz çok zordur. KPSS den daha da zordur. Sorular inanılmaz kazıktır. Korkmayın ama sağlam ders çalışın: bölümünüz ile ilgili sorular sorulacak dolayısıyla geniş yelpaze yerine ilgili bölümlerle alakalı çalışın diyorum. Amacım korkutmak değil bilin ona göre önlem alın demek istiyorum.

YHS de hademe olarak görev yapan bir arkadaşım: siz olurda fırsatınızı değerlendirir ve ileride üniversite okursanız mezun olursanız: Ünvan değişikliği sınavına girmek zorundasınız. YHS sınıfından atlar inşallah THS sınıfında teknik eleman oalrak görev yaparsanız: Varsa derecenizde intibak alırsınız. Muvaffakat alırsınız. Ayrıca maaşınızda THS sınıfından yükselir.
GİHS deki maaş geneldir, THS deki maaş yüksektir.
GİHS dekiler Bilgisayar işletmeni olursa THS sınıfına transfer olmak zorunda bunun için Ünvan değişikliği veya görevden yükselme(sadece V.H.İ.K için) sınavına girmek zorundalar.

GİHS deki arkadaşlar veri hazırlama işletme kontrollüğü (V.H.İ.K.) sınıfından görev alırsanız maaşınız THS ile kıstas olarak yükselir. THS de alacağınız maaşınızın altında olur yinede... Bunun için sadece görevden yükselme sınavı yetiyor.

İlkokuldan lise, Liseden Üniversite bitirmek size sadece kadro derecenizin değişmesini sağlar. Söyle böyle maaşınızda artış olur yinede genel olarak göreviniz değişmez.

Tarım Bakanlığında çalışıyorum bende yükseleyim ve Su ürünleri mühendisi olayım demeyin: Kadro varmı hele onu bir düşünün. Her Su Ürünleri Mühendisi kadro bulamaz yinede hademe olarak kalabilir mesela. Dedim ya hademe olup da Tıp Doktorluğu bitiren birileri var.

sebboy

Üye
Üye
ben büro yönetimi ve sekreterlik mezunuyum YHS GİHS SHS THS bunlardan hangi sınıfa atanırsam sadece görevde yükselme sınavıyla şef,müdür yardımcısı,uzman yardımcılığı vs kadar yükselebilirim

İsen Buga

Üye
Üye
Liseyi Teknik Lise olarak bitiren bir arkadaşımız THS sınıfından teknisyen olarak kamuda görev aldı diyelim.
O arkadaşımız fırsat buldu da Mühendis okudu, diyelim. Mühendislik ve Teknisyenlik THS sınıfında olduğu için, Teknisyen olan arkadaşımız sadece bir Dilekçe ile eklerine diploma fotokopisi iliştirerek otomatikman Mühendis kadrosuna geçebilir.

Sağlık Meslek Lisesi Mezunu yada Ticaret Liesi Mezunlarımız var onları da düşünelim:
Örneğin Sağlık Lisesi mezunları Ebe yada Sağlık Memuru olurlar, Kamuya geçtiklerinde SHS(sağlık Hizmet Sınıfına) dahil olabilirler. Ayrıca GİHS ye de dahil olabilirler. Ancak SHS ye geçenler olurda ileride fırsat bulup da TIP okurlarsa (maşallah diyelim), dilekçe verip otomatikman hak ettikleri Doktor Ünvanını kullanırlar. Ancak GİHS ye geçen sağlık lisesi mezunlarına gelince bu hak onlara tanınmaz; sadece derecesine intibak alır..

Demiştim ya daha önce YHS sınıfında Hizmetli olupda TIP okuyan var. Görevi yinede Hizmetli, valla billa yazık oldu arkadaşa...

by_handsome25

Üye
Üye
turk kamu hastanelerınde calışan engellı bır memurun 1 yıl sonra bılgısayar sertıfıkasını verıp te vhki olarak calışması maasına ne kadar etkı eder acaba ....

akoqlan

Üye
Üye
Şimdi ben 2 yıllık tarım bölümü diploması alıp araziye falan çıkamam mı yani? Yoksa o iş kuruma mı falan kalmış?

Tekerlekli Sandalye