ÖMSS'de, özür grubuna göre özel sorular hazırlanıyor

gülümse_hayata

Üye
Üye
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi, kurum olarak 29 Nisan'da gerçekleştirilecek Özürlü Memur Seçme Sınavı'na (ÖMSS) yönelik çalışma yaptıklarını belirterek, engellilerin her birinin kendi özür grubuna özel hazırlanmış sorularla bu sınava girmesine yardımcı olacaklarını söyledi.

Çiftçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Özürlü Memur Seçme Sınavı'nın, 29 Nisan 2012'de ÖSYM tarafından yapılacağını söyledi.

Araştırmalarına göre, dünyada ÖMSS'nin bir benzerinin olmadığına işaret eden Çiftçi, ''Bunu söylerken, memur sınavı şeklinde uygulama hangi ülkelerde var, buna da bakmak lazım. Çünkü Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), bizim ülkemize özgü bir çalışma'' dedi.

Türkiye'de memuriyete bir sınavla girildiğini ancak ortada engellilere yönelik şimdiye kadar yapılan bir uygulama bulunmadığını anlatan Çiftçi, şöyle devam etti:

''Memuriyete herkes sınavla giriyor fakat bir görme engelli, bir işitme engelli, bir zihinsel engelli, bir bedensel engelli görebilenle, işitebilenle, kolu, eli çalışabilenle aynı şartlarda rekabet etmek durumunda kalıyordu. Bu da büyük bir haksızlığa sebep oluyordu. Bunu gidermeye yönelik geçtiğimiz aylarda yönetmelik çıktı. Bu yönetmelikle birlikte Özürlü Memur Seçme Sınavı, aynı KPSS gibi bir sınav yöntemi getirildi. Bu da 29 Nisan'da yapılacak.''

-Özür grubuna göre, özel hazırlanmış sorular-

Genel müdürlük olarak bu sınava yönelik destek çalışmaları yaptıklarını bildiren Çiftçi, şöyle konuştu:

''Engellilerin her birinin kendi özür grubuna özel hazırlanmış sorularla bu sınava girmesine yardımcı olacağız. ÖSYM Başkanlığı'na bu anlamda destek veriyoruz. Örneğin görme engelliler için orada 4-5 farklı modelle sınava girme imkanı olacak. Az görenler için 15-20 puntoyla hazırlanmış sorular, daha iri yazılar yer alacak. Yine işitme engelliler her kelimeyi rahatça anlayamıyor. 'Ayakkabı' kelimesini biliyor ama 'pabuç' kelimesini bilmiyor. Biz de sınavda 'pabuç' kelimesini kullanmayacağız. Bunun gibi özel sorular hazırlanıyor şu anda.''

Sınavın en az lise mezunu seviyesi için düzenlendiğini, lise mezunu olmayan engellilerin kurayla devlet memuru olabildiğini belirten Çiftçi, ''Sınava girebilecek engelli arkadaşlarımıza ÖSYM Başkanlığından, ÖSYM'nin sitesinden ve bizim genel müdürlüğümüzün sitesinden konuyu takip etmelerini öneriyoruz. Çünkü bu konuyla ilgili sınav başvuru merkezlerinin nerelerde olacağı, sınavda sorulacak soru tipleri, bütün bunlar buralarda açıklık kazanacak'' diye konuştu.

-ÖMSS hazırlık kursları açılacak-

Genel müdür Çiftçi, bir yandan da ÖMSS için hazırlık kursları açmayı planladıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Büyük ihtimalle önümüzdeki günlerde bu kursların da açılışını yapacağız. Türkiye'nin her tarafında Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri kanalıyla bunu gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Şu anda bunun görüşmeleri devam ediyor. Bu kurslardan sonra öyle ümit ediyoruz ki devlet kadrolarında boş özürlü kadrosu kalmaz. Ümidimiz bu. Sınav şu anda 2 yılda bir yapılacak şekilde planlanıyor. İhtiyaca göre, daha sık veya daha da geç olabilir. Hem kadrolardaki boşluk durumuna göre hem de talebe göre ayarlanacak.''

Anadolu Ajansı

YassaX

Üye
Üye
Tekrar Tekrar Aynı acıklamalar ancak halen Sınav Klavuzu ortada yok.. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi, ÖMSS Hazırlık Kurslarının açılacağını ve Türkiye'nin her tarafında Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri kanalıyla bunu gerçekleştirmeyi planlıyorlar, görüşmeleri yapıldığı söyleniyor ancak halen bir çok ildeki Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerinin ÖMSS den haberi yok.. Yaklaşık 3 aylık zaman kaldi, ÖMSS Kursları 3 Olacak deniyor, anlayamıyorum bu zaman planlaması olayını.. Umarım Genel Müdür Çiftçi'nin de dediği gibi her ilde ÖMSS Kursu açılır...

jengajenga

Üye
Üye
ocak ayı bitmek üzere, henüz net bir açıklama yok. ne bulursak ona çalışmak lazım, bol şans ve açık zihinler

volkqn

Üye
Üye
Halk eğitim merkezini aradim . öyle birseyden haberimiz yok dediler

YassaX

Üye
Üye
volkqn işin ilginc yanı bu açıklayı yapan kurum Ankara'da.. Ayrıca Ankara bizim Başkentimiz.. Yani Kurumların Kurumlardan haberi yok.. Hadi Uzak bir il desek, duyulmadı, edilmedi diyeceğiz..Ancak Ankara gibi bir metropolde bu tarz durumların yaşanması üzücü..

BlackBerry

Üye
Üye
Arkadaşlar merhaba. Aranıza yeni katıldım. Burada ki yorumları görünce bende sizlere yardımcı olmak amacı ile şunu belirtmek istiyorum ki kurslar başlamış. Herkesin iyi araştırması gerekiyor. Bir kaç kişiden duydum ancak nerede olduğunu bilen yok.

ufuq

Üye
Üye
volkqn işin ilginc yanı bu açıklayı yapan kurum Ankara'da.. Ayrıca Ankara bizim Başkentimiz.. Yani Kurumların Kurumlardan haberi yok.. Hadi Uzak bir il desek, duyulmadı, edilmedi diyeceğiz..Ancak Ankara gibi bir metropolde bu tarz durumların yaşanması üzücü..

Özkan abi Ben Ortaokul Mezunuyum Yinede Sınav Merkezine Başvurudda Buluncam Demi ?

YassaX

Üye
Üye
ufuq Özürlü Memur Seçme Sınavı'na ( ÖMSS ) İlköğretim Mezunları ( İlkokul ve Ortaokul ) Noter Huzurunda KURA ile atanmayı bekleyeceklerdir. ÖMSS'ye başvurular başladığında tabiki de ÖMSS Başvuru Merkezlerine Başvuru yapacaksınız. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi'nin açıklamaları : Sınavın en az lise mezunu seviyesi için düzenlendiğini, lise mezunu olmayan engellilerin kurayla devlet memuru olabildiğini belirten Çiftçi, ''Sınava girebilecek engelli arkadaşlarımıza ÖSYM Başkanlığından, ÖSYM'nin sitesinden ve bizim genel müdürlüğümüzün sitesinden konuyu takip etmelerini öneriyoruz. Çünkü bu konuyla ilgili sınav başvuru merkezlerinin nerelerde olacağı, sınavda sorulacak soru tipleri, bütün bunlar buralarda açıklık kazanacak'' diye konuştu.

Arkadaşlar İlköğretim Mezunlarının Kura ile atanması Hakkında :

ÖMSS 'ye Başvuracak ilköğretim mezunları ilk etapta ÖMSS başvuru formunu doldurup diğer evraklar kimlik sağlık raporu sertifika ÖMSS başvuru bürolarına vereceklerdir daha sonra başvurunuz onaylandıktan bir süre sonra tercih kılavuzları yayınlanacaktır bu tercih kılavuzuna göre çalışmak istediğiniz kurumları kura başvuru belgesinde seçerek doldurup ilgili merkeze vermek suretiyle kuraya tabi olacaksınız.Noter huzurunda bilgisayar ortamında yapılacak kura sonucu işe yerleştirileceksiniz . ÖMSS icin Sınav Klavuzu Daha yayımlanmadı..ufuq Yani ÖMSS Başvuruları daha başlamadı. Sınav Klavuzu Ocak Ayı Sonlarına dogru yayımlanınca , ÖMSS Başvuruları da Şubat Ayının başlarında olacağını tahmin etmekteyiz...

YassaX

Üye
Üye
Arkadaşlar , yorum yaparken Üslubunuza lüften dikkat edin.. Burada konumuz Kamu Kurumlarına Engelli Personel Alımı ve ÖMSS .. Bu konular haricindeki yorumlar silinecektir, bilginiz olsun ... Saygılarımla..

YassaX

Üye
Üye
Arkadaşlar merhaba. Aranıza yeni katıldım. Burada ki yorumları görünce bende sizlere yardımcı olmak amacı ile şunu belirtmek istiyorum ki kurslar başlamış. Herkesin iyi araştırması gerekiyor. Bir kaç kişiden duydum ancak nerede olduğunu bilen yok.

BlackBerry Aramıza Hoşgeldin.. Bu sitedeki Kamu Kurumlarına Engelli Personel Alımı Başlıklarını takip etmeni tavsiye ediyorum.. Ayrıca ÖMSS Kursları Hakkında vereceğim link'i incelerseniz, illerin durumu hakkında bilgi edinmis olursunuz.. Tüm illerden arkadaşların yorumlarını almaktayız, her ilde ÖMSS Kursu Açıldı bilgisi yanlış bir bilgi olmuş.. Bazı illerde ÖMSS Kursundan Ne Halk Eğitim Müdürlüklerinin ne de Valiliklerin haberi.. Takipte Kalmaya devam edin ...Saygılarımla

ÖMSS Kursu için Link : http://engelliler.gen.tr/f58/omss-icin-hazirlik-kursu-acilan-il-var-mi-10803/

Tekerlekli Sandalye