ÖMSS'de Sıkca Sorulan Üç Soru

YassaX

Üye
Üye
1-ÖMSS atamaları sadece kendi iline olacak diye bir sınırlama yok.KPSS atamaları gibi başka şehirlere atanmak isteyenler o ildeki kadrolara başvurabilirler.

2-ÖMSS' de her eğitim düzeyine farklı soru ve her engel grubuna farklı zorlukta farklı sorular hazırlanacak.

3- Eski sistem atama uygulamalarından farklı olarak her engel grubu kendi grubuna ait ayrılan kadrolara başvuru yapacak.Yani kadrolara başvuru şartlarında hangi engel grubunun o kadroya başvurabileceğini belirtecek ...

Birey

Üye
Üye
Özkancey, malumunuz biz işitme engellileri iki gruba ayırdılar. İlköğretim sonrası işitme engelliler Genel Özürlü grubuyla aynı soruları görecek, acaba atama yapılırken bizleri hangi engel grubuna dahil edecekler. Şayet tüm işitme engelliler aynı grup ise bu bizim açımızdan büyük bir haksızlık olacak! onlara kolay, bize zor sorulacak ve birbirimizle yarışmış olacaz. Sonuçta onlarda lise bitirebilmiş, kimisi lisans bile okumuş. Yani salak değiller, o kolay soruları kolaylıkla çözeceklerdir.

YassaX

Üye
Üye
Keko ; senin işitme engelli grubundaki ayrım; Sınav ile ilgili olan ayrımdır.. Yerleştirme ile ilgili değildir.. Yani Haksızlık noktasında bir yorum yapmayacağım ancak; İlköğretim Öncesi İşitme Engelli Olduğunu ispatlayan İşitme Engellilere Farklı Sorular, nitekim normale gore daha farklı sorular olacak.. Ancak ben şuna inaniyorum: Mesela fark o kadar buyuk olmayacak kanaatindeyim.. Mesela; Sorular da bir Zihinsel Engelli - Genel Özürlü Grubundaki Kadar açık bir fark olmayacağı kanaatindeyim.. Sonucta sizin de bir 80 dakika sureniz var.. Biz mesela 60 dakika - Genel Özürlü .. Senden bizden avantajlısın o bakınından bakarsan .. Yerleştirme Yapılırken işitmelerde ilköğretim öncesi - sonrasi diye bir ayrım olacağını dusunmuyorum ...

Birey

Üye
Üye
Bence de haklısınız ayırım yapılmayacaktır. Cvb için teşekkürler Özkancey.

YassaX

Üye
Üye
Keko ; Rica Ederim .. ÖMSS - 2012 Sınavında Benim de Tasvip Etmediğim uygulamalar ve duzenlemeler var.. Ama ben onlara takılıpta moralimi bozmuyorum, alabileceğim en yuksek puani almak icin Geceli - Gündüzlü Çalışıyorum.. Sistem bana uyamayacağına gore ben sisteme uymak ve guclu olmak icin, ÖMSS ye 43 gün kala , Son sürat gunde 8-10 saat çalışarak tum eksiklerimi kapatmaya gayret ediyorum .. ÖMSS ye girecek olan tüm engelli kardeşlerime de sadece ve sadece ÖMSS ye odaklanıp, sınava konsantre olmalarını öneriyorum..

Birey

Üye
Üye
Çok güzel dile getirdiniz abı, haklısınız sisteme uymak zorundayız bunun iyice idrakınde olmak lazım. Ben de öyle yapıyorum 10 saat olmazsa da bile en az 6 bazen 8-9 saat vs. Elimden geldiğince... Yine tşkler abı :))

YassaX

Üye
Üye
Keko ; Rica Ederim ... Mümkün olduğunca bolca çalışarak.. Hele ki bir işte çalışmayan engelli kardeşlerimiz mutlaka ve mutlaka gunde 4-5 saatten fazla ders calismalilar.. Bir işte çalışan Engelli Kardeşlerimizin de ALLAH Yardımcısı Olsun.. Gercekten zor zaman kalıyor çalışmaya .. Ancak , işten vakit buldukca da calışmaları gerekir .. Rakip Cok cunku.. Yuce Rabbim Herkesin Hakkında En Hayırlısını Nasip Etsin İnşallah ..

yalvaçlı_32

Üye
Üye
4 yanlış 1 doğruyu götürüyor mu yoksa atma şansımız varmı..:)

YassaX

Üye
Üye
yalvaçlı_32; ÖMSS - 2012 Sınav Kılavuzunun 16. Sayfasında Aşağıdaki Bilgiler Yer Almaktadır ... Yani 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürmektedir.. Atmak Malesef yok

3.8 DEĞERLENDİRME

ÖMSS’de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı saptanacaktır. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır.

gulay_06

Üye
Üye
özcan bey murat yayınları ömss kitabı çıkarmış benim elimde şuan akıllı adam yayınları ve yargı yayınları soru bankası var yargı yayınlrını bitirdim lisans olarak gircem sınava murat yayınlarını öneriyor musunuz?

Birey

Üye
Üye
ÖSYM nin açıkladığı konulara yönelik basılmış konu anlatımlı ÖMSS kitabı bulursam ben de alıcam. Ltf arkadaşlar rastlayanınız olursa bizi de haberdar etsin.

gulay_06

Üye
Üye
ÖSYM nin açıkladığı konulara yönelik basılmış konu anlatımlı ÖMSS kitabı bulursam ben de alıcam. Ltf arkadaşlar rastlayanınız olursa bizi de haberdar etsin.
yargı yayınlarını alabilirsin soruy bankası güzel .yeni murat yayınları çıkarmış kitap yarın gidip ona bkıcam bakalım beğenirsem alacam:9

Birey

Üye
Üye
Gulay_06 çok teşekkürler.Szden bir ricam daha olacak, kitabı net üzerinden nerden bulabilirim ayrıca yarın murat yayınlarına baktıktan sonra cvb versenız daha iyi olur. Yargı yayınları çok önceden basmış olabilirler şayet murat ösym nin konularına göre basmışsa onu muhakkak alırım. Yargı yayınlarından yana şüpheliyim...

YassaX

Üye
Üye
özcan bey murat yayınları ömss kitabı çıkarmış benim elimde şuan akıllı adam yayınları ve yargı yayınları soru bankası var yargı yayınlrını bitirdim lisans olarak gircem sınava murat yayınlarını öneriyor musunuz?

gulay_06 hanım, öncelikle ismim ozkan.. Kim kitap cıkarırsa cıkarsın, 17 Şubat 2012 tarihinden açıklanan ÖMSS - 2012 Kılavuzuna uygun mufredat ben goremedim kitaplarda.. Ayrıca , ÖMSS - 2012 yapıldıktan sonra yayınlanacak Kaynaklar bir sonraki sınav icin cok faydali kaynaklar olacaklardır.. http://engelliler.gen.tr/f98/omss-sinavinda-hangi-konulara-calismaliyim-12792/ -- > Bu linkte calisma yontemi hakkında paylasimlarda bulundum.. ÖMSS ye tek bir kaynaktan sakın hazırlanmayın. Çeşitli kaynaklar ve çeşitli sorularla hazırlanmaya çaba gösterin

YassaX

Üye
Üye
" 2012 ÖMSS Lisans Konu Kitabı Murat Yayınları " Bu kitabı alan ya da inceleme fırsatı bulan arkadaşlarımız varsa, buradan kitapla ilgili görüşlerini paylaşsinlar.. Faydali ise bizde arkadasşlarımıza tavsiye ederiz ...

Birey

Üye
Üye
Gulay hanım, kitaba baktınız mı? baktıysanız görüşünüzü yazarsanız seviniriz, şimdiden teşekkürler.

YassaX

Üye
Üye
Arkadaşlar ;" 2012 ÖMSS Lisans Konu Kitabı Murat Yayınları " --> Okuyup ya da alıp inceleyeniniz yok mu ?

Birey

Üye
Üye
Arkadaşlar; 2012 ÖMSS Ortaöğretim Önlisans Konu Murat Yayınları linkte ki kitabı aldım. ÖMSS sınavlarına yönelik özel olarak basılmış, konu anlatımında daha önceki engelli sınavlarında çıkmış sorulara yer veriyor. Anlatımı diğer kpss kitaplarından farklı ve daha kolay anlaşılacak türdendir ve ayrıca konu anlatımında arasıra esprilere yer veriyor (Henüz bir kaç yaprak çalıştım, yorumlarımı buna göre yazıyorum). Geçen Perşembe günü akşam üzeri internetten sipariş ettim, bu sabah elime ulaştı.

Kitabın adı; ÖMSS Orta Öğretim - Önlisans Murat Yayınları

Dipnot: Kitabın fiyatı; 30 tl ama eve ulaşana kadar kargo vs. ben de 43 tl ye ulaştı.

Tekerlekli Sandalye