ÖMSS'nin Yapıldığı Yıl İtibariyla Mezun Olabilecekler'de Sınava Katılabilecekler

gülümse_hayata

Üye
Üye
''Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları İle Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik''te yapılan değişiklikle, 29 Nisan'da yapılacak ÖMSS'ye, ortaöğretim, ön lisans veya lisans düzeyinde eğitim veren kurumlardan mezun olanların yanı sıra ÖMSS'nin yapıldığı yıl itibarıyla mezun olabilecek durumda olan özürlülerin de katılmasına imkan verildi.

Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları İle Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'' Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Söz konusu yönetmeliğin yürürlüğe konulmasının, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 13 Şubat 2012 tarihli ve 2920 sayılı yazısı üzerine, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 53'üncü maddesine göre, Bakanlar Kurulunca 15 Şubat 2012 tarihinde kararlaştırıldığı belirtildi.

Yönetmeliğin ''özürlü alımına ilişkin temel ilkeler'' başlıklı maddesinin (b) bendi, ''ÖMSS, ortaöğretim, ön lisans veya lisans düzeyinde eğitim veren kurumlardan mezun veya ÖMSS'nin yapıldığı yıl itibarıyla mezun olabilecek durumda olan özürlüler için eğitim durumları ve özür grupları itibarıyla sınav sorusu hazırlanması, değerlendirilmesi ile özürlülerin bu sınavlarda ulaşabilirlik şartları oluşturularak yapılır'' şeklinde yeniden düzenlendi.

Yönetmeliğin aynı maddesinin (c) bendi de, ''Kura, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 41'inci maddesine göre devlet memuru olabilmek için aranan asgari eğitim şartını haiz eğitim veren kurumlardan mezun veya mezun olabilecek durumda olan özürlülerden kamu kurum ve kuruluşlarına tercihlerine göre yerleştirileceklerin tespiti amacıyla noter huzurunda yapılır. Kura çekimini, kura için başvuruda bulunan adaylar da izleyebilir'' olarak değiştirildi.

Yönetmeliğin söz konusu maddesine, adaylarda, yerleştirme işlemine son başvuru tarihi itibarıyla ilgili eğitim kurumlarından mezun olma şartı aranacağına ilişkin bir fıkra da eklendi.

Böylece, 29 Nisan'da yapılacak ÖMSS'ye, ortaöğretim, ön lisans veya lisans düzeyinde eğitim veren kurumlardan mezun olanların yanı sıra ÖMSS'nin yapıldığı yıl itibarıyla mezun olabilecek durumda olan özürlülerin de katılmasına imkan verildi.

Öte yandan, yönetmeliğin ''sınav sorularının, özür grupları itibarıyla özürlülerin bilgi, yetenek ve becerilerini ölçecek şekilde; işitme, dil ve konuşmayla zihinsel özürlüler için ayrıca öğrenme ve algılama düzeyleriyle dil gelişimleri ve sözel iletişim güçlükleri esas alınmak suretiyle ayrı ayrı hazırlanacağına'' ilişkin fıkradaki ''ayrı ayrı'' ibaresi yürürlükten kaldırıldı.

Anadolu Ajansı

HacıEmre

Üye
Üye
zaten eskidende katılabiliyordu ama başvuru tarihi itibariylede mazun olma şartı arıyorlar bu ne perhiz bu ne lahana turşusu??????

mustafa öçal

Üye
Üye
ömss sınavları sonucunda atamalar şehir dışı olur mu? yoksa herkez kendi illerde herhangi bir kamu kurumuna mı girecek.

Birey

Üye
Üye
''Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları İle Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik''te yapılan değişiklikle, 29 Nisan'da yapılacak ÖMSS'ye, ortaöğretim, ön lisans veya lisans düzeyinde eğitim veren kurumlardan mezun olanların yanı sıra ÖMSS'nin yapıldığı yıl itibarıyla mezun olabilecek durumda olan özürlülerin de katılmasına imkan verildi.

Bu kural zaten vardı, eminim klavuzuda da okumuştum ayrıca kayıt yaptırırken bu sene mezun olacaklar da kayıt yaptırabildi.

Yönetmeliğin ''özürlü alımına ilişkin temel ilkeler'' başlıklı maddesinin (b) bendi, ''ÖMSS, ortaöğretim, ön lisans veya lisans düzeyinde eğitim veren kurumlardan mezun veya ÖMSS'nin yapıldığı yıl itibarıyla mezun olabilecek durumda olan özürlüler için eğitim durumları ve özür grupları itibarıyla sınav sorusu hazırlanması, değerlendirilmesi ile özürlülerin bu sınavlarda ulaşabilirlik şartları oluşturularak yapılır'' şeklinde yeniden düzenlendi.

Bu paragrafta '' Özür grupları itibarıyla sınav sorusu hazırlanması... şeklinde düzenlendi.'' cümlesinden çıkan sonuç; Özür grubuna göre farklı soruların sorulacağıdır. Lakin alt paragrafta

Öte yandan, yönetmeliğin ''sınav sorularının, özür grupları itibarıyla özürlülerin bilgi, yetenek ve becerilerini ölçecek şekilde; işitme, dil ve konuşmayla zihinsel özürlüler için ayrıca öğrenme ve algılama düzeyleriyle dil gelişimleri ve sözel iletişim güçlükleri esas alınmak suretiyle ayrı ayrı hazırlanacağına'' ilişkin fıkradaki ''ayrı ayrı'' ibaresi yürürlükten kaldırıldı.

''işitme, dil ve konuşmayla zihinsel özürlüler için ayrıca öğrenme ve algılama düzeyleriyle dil gelişimleri ve sözel iletişim güçlükleri esas alınmak suretiyle ayrı ayrı hazırlanacağına'' ilişkin fıkradaki ''ayrı ayrı'' ibaresi yürürlükten kaldırıldı.'' Burda ise yukardaki paragrafın aksini dile getiriyor.

Ben neyi eksik anladım, doğru olan nedir? bilgilendirirseniz sevinirim.

Birey

Üye
Üye
Atamalar için bunlar diploma almalarını da bekleyecez, tabi onları bekliyoruz demeyecekler ama bekletecekler zira başka çareleri yok. Diplomasız atamayacaklarına göre, atama yapmaları için onların diploma almalarını beklemek zorunda kalacaklar.

Birey

Üye
Üye
Hacı Emre evet ilk kez girecem. Lise mezunuyum ama hiç ünv için yada başka bişey için sınava girmiş değilim. Nasıl anladın:)

HacıEmre

Üye
Üye
:) sordum öyle dedim geçenki sınavlarda atanamadımı diye bende açık lise okuyorum diplomayı ya haziranda yada ağustosta alıcam kurayamı başvurim sınavamı girim sınavada pek çalışmadım ne yapim ?*

Birey

Üye
Üye
Şahsen senın yerinde olsam, sınava girerdim. Kura tamamıyla şansa kalıyor. Sınava hiç hazırlanmamış olabilirsin fakat açık öğretim okuyan biri olarak konular sana yabancı gelmez. Sınava 2 aydan fazla süre var, gece gündüz çalışarak yetiştirebilirsin diye düşünüyorum. Ayrıca kura ile atanan ve sınav ile atananların iş düzeyleri ( koşulları yada rahatlığı vs) muhakkak farklı olacaktır diye düşünüyorum. Benim düşüncem bu yönde ama yinede sen bilirsin sana göre doğru olan neyse onu yapmalısın tabi.

HacıEmre

Üye
Üye
teşekkürler 2 ayda yetiştiririm diye düşünüyorum ama bu türk kültür ve medeniyetleri ne oluyor ?
bide güncel ve sosyoekonomik konulart

Birey

Üye
Üye
Rica ederim Hacı Emre, inan benımde bu konularda fazla bilgim yok. Kimi diyorki, osmanlı tarihinde önceki eski Türk Medeniyerleri, kimi de hayır osmanlı tarihi de dahildir diyor. 3 soru için bütün türk tarihini okumak bana komik geliyor:)) ama mecburuz... Güncel ve sosyo ekonomik sorular ise sanırım yakın zamanda gelişen önemli olaylar. Mesela, arap baharı, 2010 anayasa değişiklikleri yada TC nin dünyada ki konumu vs olabilir. Ben net cevap vermekten çekınen biriyim yanılıyor da olabilirim bunun için siz başkalarına da sorun öğrenırsınız. Ayrıca zaten kpss kitaplarında bu tür bilgiler mevcuttur.

HacıEmre

Üye
Üye
anladım tşkrler bakalım kursada gitmek lazım hayırlısı olsun herkes için ne diyelim çalışan kazanır :)

Birey

Üye
Üye
Rica ederim, haklısın çalışan kazanır.

gazap1347

Üye
Üye
mesela ben temmuzda mezun olucam açık öğretimden ben atanabilirmiyim

gülümse_hayata

Üye
Üye
Arkadaşlar bu yapılan açıklamada benim anladığım kadarıyla sınav tarihinden önce mezun olmuş olanlar sınava dahil ediliyordu. Yeni düzenlemede 29 Nisan'da yapılacak ÖMSS'ye, ortaöğretim, ön lisans veya lisans düzeyinde eğitim veren kurumlardan mezun olanların yanı sıra ÖMSS'nin yapıldığı yıl itibarıyla mezun olabilecek durumda olan özürlülerin de katılmasına imkan verildi. Yani anladığım kadarıyla sınav tarihinden sonra mezun olabileceklerde artık sınava katılabilecekler. ben ilk başta açmış olduğum konudan özet olarak bunu çıkardım yanlış anlamış olabilirim

keko bana yöneltmiş olduğunuz sorularında en net cevaplarını bu konuyla birebir ilgilenen yönetici arkadaşımız özkan bey verecektir.

Birey

Üye
Üye
Tamam, teşekkürler gülümse_hayata

YassaX

Üye
Üye
Ben neyi eksik anladım, doğru olan nedir? bilgilendirirseniz sevinirim.[/QUOTE]

Keko ; " ÖMSS'nin Yapıldığı Yıl İtibariyla Mezun Olabilecekler'de Sınava Katılabilecekler " başlıklı yazının özeti şudur : 3 Ekim 2011 tarihinde yayınlanan ÖMSS Yönetmeliğine Ekleme yapmışlar ... Sınav Kılavuzunu hepimiz okuduk.. Sınav Kılavuzunda olan, 3 Ekim 2011 ÖMSS Yönetmeliğinde olmayan eksik maddeleri eklemişler. Yani yeni birşey yok, usülen yapılmış bir değişikliktir.. Aynı bilgiler zaten Sınav Kılavuzunda yer alıyor.. Ayrıca sıkıntılı durum şu; Bu yıl itibariyle mezun olan liseli adaylar, sınava katılabilecek ancak yerleştirme işlemine son başvuru tarihi itibarıyla ilgili eğitim kurumlarından mezun olma şartı var.. Yani belki duz lise mezunları yerleştirmeye katılabilir.. Ancak Açık lise okuyan adaylar , Temmuz - Ağustosta mezun olacaklar da var.. Üniden mezun durumda olacaklar da aynı şekilde.. Üniversite Mezuniyetleri temmuz dan once olmuyor.. Orada da durum sıkıntılı.. Yukarıda Kekonun bahsettiği, Atama için mezun durumda olanların mezun olmasi bekleneceğini düşünmüyorum, 20 Hazirandan sonra atamalar yapılır düşüncesindeyim

Birey

Üye
Üye
Özkancey teşekkürler abı.

Tekerlekli Sandalye