ÖMSS'ye başvurular cuma günü sona erecek

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bu yıl ilk kez düzenlenecek Özürlü Memur Seçme Sınavı'na (ÖMSS) başvurular, 2 Mart Cuma günü sona erecek. ÖSYM'nin “www.osym.gov.tr” internet sitesinde yer alan kılavuzda sınava ilişkin adayların merak ettiği tüm sorular yer alıyor.

ÖMSS ve ardından yapılacak kuraya, Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümlerine uygun yüzde 40 ve üzerinde özürlü olduğu Özürlü Sağlık Kurulu raporlarıyla belirlenmiş adaylar başvurabilecek.

Özürlü Sağlık Kurulu raporlarında yüzde 40'tan daha az özürlü olduğu belirtilen adaylar, ÖMSS ve kuraya başvuramayacak.

ÖMSS'ye ortaöğretim kurumlarından, yükseköğretim ön lisans veya lisans programlarından mezun veya ÖMSS'nin yapıldığı yıl itibarıyla mezun olabilecek durumdaki özürlüler başvurabilecek. Birden fazla öğrenim düzeyinden mezun olan adaylar, mezun oldukları en üst düzeyden ÖMSS'ye başvurmak zorunda olacak.

Kuraya ise ilköğretim, ilkokul, ortaokul mezunu veya ÖMSS'nin yapıldığı yıl itibarıyla mezun olabilecek durumdaki engelli adaylar başvurabilecek. Ancak mezun olabilecekleri öğrenim düzeyinden başvuran adayların, ÖMSS sonucu ve kuraya göre yerleştirme işlemlerinin yapılabilmesi için yerleştirme işlemine son başvuru tarihi itibarıyla ilgili eğitim kurumlarından mezun olmaları şartı aranacak.

Kuraya başvuran adaylar sınava girmeyecek ancak ÖMSS sonuçları açıklandıktan sonra ilan edilecek tercih kılavuzuna göre tercihleri doğrultusunda yapılacak yerleştirme işlemine tabi tutulacak.

Önce aday başvuru formu doldurulacak

ÖMSS'ye başvurular, 2 Mart Cuma gününe kadar alınacak. Kuraya başvurular ise 14-25 Mayıs 2012 tarihleri arasında yapılacak.

Adaylar, ÖMSS Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna ÖSYM'nin “http://www.osym.gov.tr” internet adresinden ulaşabilecekler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak.

ÖMSS'ye ve kuraya başvuracak adaylar, öncelikle Aday Başvuru Formu'nu dolduracaklar. Adaylar daha sonra bu formun çıktısıyla özürlü sağlık kurulu raporları, öğrenim durumunu gösterir belge, nüfus cüzdanı veya pasaport, ilköğretime başlama yaşı öncesi işitme engelli olan adayların bu durumunu gösterir resmi belgeyle varsa 2006 yılından sonra mezun olan veya ÖMSS'nin yapıldığı yıl itibarıyla mezun olabilecek durumdaki zihinsel engelli adayların, Rehberlik Araştırma Merkezi raporları, mezun oldukları zihinsel engellilere ait okul diplomaları veya öğrenim durumlarını gösterir resmi belgeyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine şahsen başvuracaklar.

Özür grubuna göre farklı sınav uygulanacak

Aday Başvuru Formunda adayın kişisel bilgilerinin sorulduğu bölüm dışında, sınavda “okuyucu, yardımcı” isteyip istemedikleri, sınava girerken adayların yanında getirebilecekleri araç ve gereçler, şeker hastası adayların sınavda yanında insülin pompası bulundurup bulundurmayacağına ilişkin sorular yer alıyor.

Adaylar, sınav merkezi tercihi olarak adres ilini yazacak. Adres ili KKTC veya yurt dışı olanlar Ankara sınav merkezlerinden birini seçecek. Adayların atandıkları sınav merkezleri değiştirilemeyecek.

Genel engelli, görme engelli ve ilköğretime başlama yaşı sonrası işitme engelli olan adaylar için içeriği aynı bir soru kitapçığı olacak ancak engel gruplarına göre farklı sınav uygulamaları yapılacak.

Sınav, 29 Nisan 2012'de 81 il merkezinde gerçekleştirilecek.

Anadolu Ajansı

sercan1988

Üye
Üye
malesef sınava yetişemedik :(

başvuru süresi çok kısa idi

YassaX

Üye
Üye
sercan1988; Bunda da vardır bir hayır.. Ayrica yasın daha cok genc.. Belki ÖMSS'nin ikincisi 2 yıl gecmeden bile duzenlenebilir.

sercan1988

Üye
Üye
zaten okulu bitireli 3 senem oldu 4 sene gircem :(

sercan1988

Üye
Üye
3 hastaneye gittim

ilki 30 mayısa gün verdi
diğer 16 nisana
diğer 1 günde alabilirsin dedi
ama pzt*salı*çrş günleri gelmen lazım dedi,

he bugün alayım dedim yetişmez dedi başımı öne eğdim çıktım.

malesef türkiyede daha engeller kaldırılamamışşş

YassaX

Üye
Üye
2 yılda bir mi oluyor aman allahım

sercan1988 ; Sınav Kılavuzunda ÖMSS - 2012 2 Yıl Süreyle gecirlidir diyor.. Ara Ara eksik kalan kontenjanlar icin ek yerleştirme de yapılabilir..

Ayrıca 22 Şubat 2012 tarihinde ; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi'nin açıklaması aynen şu şekilde :

Devletteki özürlü memur kontenjanının kısa sürede doldurmayı hedeflediklerini de vurgulayan Çiftçi, şöyle devam etti:

"Özürlülerin devletteki memur kontenjanı Çalışma Bakanlığı verilerine göre 20 ile 29 bin arasında. Dolayısıyla bu çok önemli bir rakam. Çok büyük bir potansiyel. Ama biz yapılacak olan bu sınavla da bunu dolduracağımızı çok tahmin etmiyoruz. Çünkü lise mezunu olan kaç engelli var buna baktığımız zaman bu sayıyı çok fazla karşılamıyor. O nedenle bizim daha fazla gayret etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Engelliler olarak daha fazla eğitimin içinde olmalıyız. Diplomamızı alma noktasında daha hırslı olmalıyız. Ancak bu sayede bu boşlukları doldurabileceğiz. Özürlülerin devletteki memur kontenjanı ilk yerleştirmelerde dolmaz ise tekrar sınav yapılacak. Kısa sürede kontenjanları doldurmayı hedefliyoruz."

Yorum sizin ... Açıklama bu şekilde ... Saygılarımla ...

YassaX

Üye
Üye
sercan1988; Sende Sağolasın, Hakkında Hayırlısı Olsun

Tekerlekli Sandalye