ÖMSS'ye Hazırlanırken,SINAV KLAVUZU Yayınlanıncaya Kadar Çalışılacak Konu Başlıkları

YassaX

Üye
Üye
MATEMATİK

1- Kümeler
2- Bağıntı, Fonksiyon, İşlem
3- Doğal Sayılar
4- Tam Sayılar
5- Modüler Aritmetik
6- Rasyonel Sayılar
7- Mutlak Değer
8- Üslü Sayılar
9- Köklü Sayılar
10- Birinci Dereceden Bir Bilinmeyenli Denklemler
11-Geometri

TÜRKÇE

1-Sözcükte anlam
2-Cümlede anlam
3-Paragrafta anlam
4-Yazım Kuralları – Noktalama İşaretleri
5-Anlatım Bozukluğu
6-Sözcük Türleri
7-Ses Bilgisi

ATATÜRK İLKELERİ VE TÜRK İNKILAP TARİHİ

1-20. yy. başlarında Osmanlı İmparatorluğu
2-Birinci Dünya Savaşı ve Birinci Dünya Savaşı Sonunda Osmanlı İmparatorluğunun Durumu
3-Mustafa Kemal?in Hayatı ve Kişilik Özellikleri
4-Kurtuluş Savaşı
5-Atatürk İnkılâpları (Siyasal – Hukuk – Eğitim – Kültür – Toplumsal Alan ve Ekonomik Alanda Yapılan İnkılâplar)
6-Türkiye Cumhuriyeti'nin Dış Siyaseti
7-Atatürk İlkeleri
8-Atatürk'ün Ölümü

TÜRKİYE COĞRAFYASI

1-Türkiye Fiziki Coğrafyası
a-Türkiye'nin Yeryüzü Şekilleri (Dağ, Plato, Ova ve Körfezler)
b-Türkiye'nin Yer Üstü Suları (Akarsu, Baraj, Göl)
c-Türkiye'nin İklimi (Türkiye'nin İklim Tipleri)
d-Türkiye'nin Doğal Bitki Örtüsü (Bitki örtüsünün Dağılışı ve Çeşitleri)
2- Türkiye'nin Beşeri ve Ekonomik Coğrafyası
a-Türkiye'nin Nüfusu ve Özellikleri
b-Türkiye'de tarım ve hayvancılık (Tarım ürünleri ve Dağılışı)
c-Turizm (Doğal ve Tarihi Zenginlikler)

TEMEL YURTAŞLIK BİLGİLERİ

1-İnsan ve Toplusal Hayat
2-Devlet ve Devlet Şekilleri
3-T.C. Anayasası
4-T.C. Devletinin Yönetim Yapısı
5-Vatandaş Olma Sorumluluğu
6-Yasama, Yürütme ve Yargı

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ARKADAŞLAR ÖNCEKİ ÖZÜRLÜ PERSONEL SEÇME SINAVLARINDA SINAV SÜRESİ : 75 DAKIKA SORU SAYISI : 50 ADET

SINAV SORU SAYILARININ DAĞILIMLARI :

Matematik: 10 Adet
Türkçe : 10 Adet
Atatürk İlkeleri ve Türk İnkılap Tarihi : 10 Adet
Türkiye Coğrafyası : 5 Adet
Temel Yurttaşlık Bilgisi: 5 Adet
Görevin özelliğine göre mesleki bilgiler : 10 Adet

Son düzenleme:

volkqn

Üye
Üye
uğraşmısın o kadar emeğine sağlık .

YassaX

Üye
Üye
volkqn en azından Sınav Klavuzuna kadar bizi idare eder bu konular :)

volkqn

Üye
Üye
Aklımda bir fikir var . bakalım nasıl olacak .

is_seda

Üye
Üye
selam özkancey teşekkürler paylaşım için.matematik konularında problemler yok mudur ki ? :)

YassaX

Üye
Üye
is_seda mutlaka tum konular bunlardır, yeterlidir demiyoruz.. Zaten Sınav Klavuzu yayınlanıncaya kadar, Dersler ve Konu Dağılımlarını aktarmaya calistik.. Bu tarz cok faza soru ile karşılaşıyordum.. Eksiği ile Fazlasiyla paylaştık.. Yeterki Sınav Klavuzu yayınlanıncaya kadar bu konuları bitirin.. Tahminim bu konulara eklemeler olacak, ama bu konulara calişanlar icin, yeni konulara ve eski konu tekrarlarına cok daha fazla zaman kalacak.."ZAMAN YÖNETİMİ" NE cok fazla dikkat edilmesi gerektiği düşüncesindeyim...

BESYO74

Üye
Üye
selam özkancey bu konulara geometride ekleyelim demi bundan önceki sınavlarda sorular gelmiş.... Ama geometri konuları neler olabilir...Teşekkürler...

V

Vijdanatilla

Guest
ozkancey, Teşekkürler

benim sizlere başka bir sorum olacak.Sağlık Raporumun aslını bulamıyorum Noter onaylı belleğe var. noter onaylı olması yeterlimidir. Tekrar çıkarmak için benim gitmem gerekir mi? Rapor sürel,i olduğundan dolayı ailemden biri giderse verebilirler mi? Konu ile ilgili yardımlarınızı rica ederim.

Teşekkürler&Saygılarımla

YassaX

Üye
Üye
Vijdanatilla Resmi bir evrağın Noter Onaylı Olması demek, o Resmi Evrağın bire bir aynısıdır demek.. Bence ÖMSS Başvurunda bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum.. Ancak şu da yapılabilir.. Ailenden birisi elindeki Noter Onaylı Örneğin bir Fotokopisini cekip, Hastanenin Sağlık Kuruluna fotokopi ile gidip, sizin raporunuzun hastanede kalan Nüshasını ( Asıllarından biri ) Arşivden cıkartıp, 2-3 tane fotokopisini alıp, Mühür ve Kaşe ile ASLI Gibidir vurdurabilirisiniz.. Bu işlemi neden anlattim.. Noter Onaylı Örneğinizin başvurularda sıkıntı doğurabileceği endişesi taşımamanız adına , boyle bir uygulama yapılabilir..Ancak sizin yakınınız Hastanenin Sağlık Kuruluna gittiğinde , oradaki yetkililerin keyfine göre hareketleri nedeniyle bu işlemde sıkıntı olabilir.. Oyle bir durum olursa, direk Başhekim Yardımcılarına gidebilir.. Sonucta Raporun Aslını kaybettik, Başvurular içn işlem yapılacak diye soylerseniz ...

YassaX

Üye
Üye
selam özkancey bu konulara geometride ekleyelim demi bundan önceki sınavlarda sorular gelmiş.... Ama geometri konuları neler olabilir...Teşekkürler...

BESYO74 ÖMSS'ye Hazırlanırken,SINAV KLAVUZU Yayınlanıncaya Kadar yukarıdaki başlıkları çıkardım. Cunku bu konuda cok fazla soru geliyordu.. Sınav Klauvuzu yayınlanıp, Sınav Konularıda belli olunca herşey netleşecek.. Yukarıdaki verdiğim konular haricinde mutlaka başka konularda eklenecek ya da cıkarılacaktır.. Ancak yukarıda verdiğim konulara zaten 15 - 20 gün çalışılacak, tüm konular bitmez... Şubat Ayının başında, cok yuksek bir ihtmal Sınav Klavuzu acıklanır.. Acık konusmak gerekirse, Geometri benim ve bir cok insanin hem sevmediği hem de zorlandiği bir derstir, pek ilgimi cekmez.. Ancak calismak isteyen arkadaslar , calisabilirler.. Ben Sınav Klavuzunu bekleyeceğim Geometri dersi cıkacak mı , cıkmayacak mı? diye .. Konu olarak soruyosan BESYO74 geometriden cıkmış soruların konularına bakabilirsin... Genelde, Üçgenler, Dörtgenler, Kare vs yani ne bilim o konulardır...

mevce

Üye
Üye
Özkan Bey,türkçeye sözcük türlerini de ekleseniz açıkcası soru beklediğim bir konu.Nedenini de hemen yazayım son bir kaç yıldır kpss de basıt düzeyde sözcük türlerinden soru gelmiştir.

YassaX

Üye
Üye
mevce hanım senin icin Türkçe'ye Sözcük Türlerini Ekledim... BESYO74 senin icinde Geometri'yi Matematik Konuları içerisine ekledim, ancak konu olarak bir yorumum yok ...

mevce

Üye
Üye
Teşekkür ederim inşallah arkadaşların işine yarar

YassaX

Üye
Üye
Rica Ederim mevce hanım, umarım yararlı olur ...

smyzkrkc

Üye
Üye
ygs ye yakın konular sadece yurttaşlık var ilaveden eğer sınavı geçersem aldığım puana göre mi isted,ü,m ili yazarım

YassaX

Üye
Üye
smyzkrkc YGS ye ve LYS ye yakın konular sadece yurttaşlık değil ki. İnkilap Tarihi - Türkçe - Matematik - Coğrafya --> 1. mesajda verilen tum konular, YGS - LYS çalışma kitaplarından da çalışılabilir..KPSS Konu Anlatımlı kitaplarda tercih edilebilir...
Sınava girdiniz, bir puan aldınız..Sonra ÖSYM Tercih kadrolaro açacak.. Puana göre Tercih yapılamaz, cunku Merkezi Olarak ÖMSS ilk defa yapılacak..Yapılacak Tercih sayısı ÖSYM tarafından belirlenecek..Diyelim ki ; 10 Tercih hakkınız var ; siz kontenjan olarak açıklanan yerleri Tercih edeceksiniz..İstanbul da bir kadro, ankara da bir kadro, bulunduğunuz ilde diyelim 5 tane kadro sectiniz.. ÖSYM sectiğiniz Kadrolara tercih yapılan arasında yuksek puandan düşük puana doğru bir merkezi yerleştirme yapacak, sonuc olarak atamaa şekilde olacak..Eski sistem Özürlü Personel atama sistemini aklınızdan cıkarın..ÖMSS bir nevi Engelli KPSS hatta LYS tarzı merkezi bir sınavdır..

bendane27

Üye
Üye
özkan hakkini helal et... çok emeğin geçmiş... Inanilmaz aydinlandim... Rabbim gönlüne razi olani hakkian hayirli eylesin inşallah...

smyzkrkc

Üye
Üye
teşekkürler özkancey abi bilgilerin için

Tekerlekli Sandalye