Önceden sigortalı olan biri 2022 maaşı alabilir mi?

MürselSakallı

Üye
Üye
Herkese selamlar,
Öncelikle böyle bir site açıp bizlere bilgi desteği verdiğiniz için teşekkür ederim. Benimde engelli bir kardeşim var ona dair size sorularım olacak. Yardımcı olursunuz umarım. Kardeşim down sendromlu. Rahmetli babamın sağlık karnesinden yararlanıyor. Aynı zamanda 230 tl yetim maaşı almakta. sakatlık oranı %85 olup raporunda süreklidir yazıyor. Ben iki yıl önce bilgisayar malzemeleri üzerine bir dükkan açmış ve down sendromlu kardeşimi dükkanımda çalışıyor göstererek sigortasını yatırmıştım. Yalnız sigortasını sadece 2 ay yatırabilmemiştim. İşler umduğumuz gibi gitmedi ve dükkanımı başka birine devretmek durumunda kaldım. Kardeşim annemle birlikte yaşıyor ve sürekli yardıma ihtiyaç duymakta.
Annem babamdan kalan dul maaşını almakta. Bizler kardeşim için 2022 sayılı yasa gereği özürlü maaşı bağlatmak istiyoruz. Ancak önceden sigortasının yatmış olmasının başvurumuz esnasında sıkıntı yaratıp yaratmayacağı konusunda tereddütte kaldık. bu konuda bize tavsiyeleriniz ne olabilir.

ek olarak kardeşim için evde bakım ücreti de alabilirmiyiz. yani hem yetim maaşı alacak, hem 2022 maaşı hemde evde bakım maaşı. bu üç maaşı aynı anda almamıda bir sakınca varmı yasal açıdan.
Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür eder hepinize esenlikler dilerim.
Mursel Sakallı

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Daha önce sigortalı olması 2022 maaşı almaya engel degil, gerekirse bile sigortadan ilişkisi kesilmiştir diye evrak beyan ederek sigortalı olmadığını gösterirsiniz, ancak hem yetim maaş almak hemde 2022 maaşı almak mümkün degil, 2022 maaşına başvurup aylık gelirlerin toplamından kardeşiniz 18 yaşından büyükse mutfak gideri kira gideri gibi giderleri çıkarttıktan sonra kalan miktarı evdeki kişi sayısına bölünce 100 lirayı geçmiyorsa alabilirsiniz, 18 yaş altındaysa bütün gelirleri evdeki kişi sayısına bölün 100 lirayı geçmiyorsa 2022 maaşı almanız açısından sorun yoktur.
Hem 2022 hemde yetim maaşı alamazsınız, yetim maaşını alırsa 2022 maaşını alamaz, ancak alınan yetim maaşı 2022 maaşından az olursa, miktar 2022 seviyesine çıkartılıp aradaki fark ödenir, rapora göre çocuk 18 yaş üstüyse 3 aylık alınacak maaş 950 civarı yani aylık ortalama 315 civarı eder hangi maaşı tercih edeceginiz size kalmış.
Down sendromlu birisi sağlık açısından evde bakım maaşı için uygun ağır özürlü sürekli bir raporla birlikte kişi başına 380 lirayı geçmiyorsa geliriniz shç ye başvurup evde bakım maaşıda almanız mümkün.

MürselSakallı

Üye
Üye
Kardeşim 24 yaşında. Bu durumda (2022 maaşı için) giderleri çıkartıp öle hesaplama yaptıracağız. Doğru anlamışım dimi?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet, doğru anlamışınız. Kira, mutfak masrafı v.b gibi giderler çıkartılıp öyle hesaplanacak...

Tekerlekli Sandalye