Ötekilerin ötekileştiren garip halleri

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Bizler engelsizlerin dünyasınca nasıl öteki diye adlandırılıyorsak ki kimse bunun aksini iddia edemez o halde bizlere göre de engelsizler ötekileşen grup içinde yer alır. Sağlıklı insanların bakış açılarında hayata, aşka, ilişkilere karşı takındıkları ben sağlamım, ben hallederim, ben herşeyi bilirim yada özellikle gönül ilişkilerinde takındıkları '' Benden iyisini mi bulacak ben engelsizim, ne mutlu ona ki benim gibi bir engelsizle birlikte, ben onu engelleriyle kabul ediyorum da o beni nasıl istemez? '' vb söylemlerle kendilerini sanki çok farklı yaratılmışcasına üstün görmeleri hakkında uzun zamandır aklımda olanları yazıya dökmek demek bu akşama kısmetmiş...

Hey öteki nedir seni engelsiz kılan? Sağlam bir bedene sahip olman mı? Unutma ki her sağlıklı insan kaderinde varsa bir engelli adayıdır. ( hoş bu cümleyide hiç sevmem ama kullandım işte) Özellikle gönül ilişkilerinde insanları birbirine bağlayan dış görünüşleri yada sahip oldukları fiziksel özellikler değildir. Aşk, iki kişinin birbirine karşı duyduğu sevginin tutku şeklinde yaşanmasıdır. Aşık olurken ne kadar sağlam yada ne kadar engelli olduğunu görmezsiniz bile ama eğer olur da bir taraf gerçekten sapasağlamsa işte o zaman içindeki özgüveni belli belirsizde olsa inceden inceye sezdirir engelliye. Bunun adı bir bakıma aba altından ötekileştirmek değilde nedir?

Topluma mal olduğu söylenen adı her ne kadar sanatçı diye adlandırılsa da çoğu şarkıcının gaf olarak dile gelmiş cümlelerinin hepsinde bu gizli özgüven ve ötekiyi küçümseyen garip söylemleri mevcut değil midir ki bu asılsız kendine olan üstün görme halini oldukça komik bulduğumu da yeri gelmişken itiraf etmeliyim :)

'' Benim neyim eksik? '' diye başlayan cümlelere

- Aslında senin kafanın içinde taşıman gereken beynin eksik!!!

diye yanıt vermek isterdim. Asıl engel beynini yeterince kullanamama halidir, varolan zekadan faydalanamama yada akıl eksikliği mevcut olmasa dahi düşüncelerinin engelli olmasıdır hayata, sevgiye, aşka yoksa ötekilerin bu garip hallerine üzülmek yerine çoktan gülüp geçmeyi başarıyorum ama arada işte denk geldiğimde yine deli oluyorum :)

Sözün özü makbuldur o halde engellide olsa hayata karşı engelsizce yelken açtığı denizlerde kendi özgür iradesiyle birlikte duygularına sahiplenen her engelli, kimi ne kadar kabul edip etmeyeceğine yine kendisi kendince en doğru kararı verecektir. Görme engelli bir engellinin kendisini her haliyle kabul ettiğini ve ailesinede kabul ettirecek kadar güçlü olması, onu görme yetisini kaybetmiş olsa dahi kendi gözlerini bir ömür boyu feda edecek kadar çok sevmesi, sahiplenmesi , hayatını onunla paylaşma isteğinin geri çevrilmiş olması bana göre onun bu davranışını yermek yerine bu konuda ona sadece saygı duymayı gerektirir...

kartalreis

Üye
Üye
öteki, beriki, daha ötekkisi falan yok

sadece İNSAN var

selam

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Keşke öyle olsaydı kartalreis inan dünya bambaşka güzel olurdu ama öyle değil işte ve bunu en az sende benim kadar iyi biliyorsun :( Bazen insanlar gerçeği bilir, duyar hatta gözleriyle görür bizzat yaşar ama nedense çok mu içini acıtır bir türlü kabul etmek istemez işte sadece bu...

kartalreis

Üye
Üye
her şey bir düşünceyle başlar bilir misin, düşünceler kelimelere dönüşür, kelime kelebek etkisi yapabilir...

nasıl bakarsan öyle görürsün bilir misin, herkes sizin gibi bakmıyor ve görmüyor olabilir...

insan vardır gerisi teferruattır, eşitlik*özgürlük*aşk*sevgi vardır, öttekisi-berrikisi-öttekinin öttekisinin öttekkisi yoktur ...

insanlık dolu günler dilerim..

Tekerlekli Sandalye