Ötv için bu ifade yeterli mi, yeni rapor mu almak gerekir?

maksimus

Üye
Üye
Merhabalar, Ehliyet için İl sağlık Kurulu heyete girip aşağıdaki kodlarla engelli B ehliyet alabileceğim belirtildi.

10.02 Otomatik vites ,32.01 Tek elle idare edilen kombine fren ve hızlanma sistemi,
35.02Direksiyonu bırakmadan kullanılabilen kontrol cihazları, 47. İki tekerlekli araç kullanamaz,
78.Sadece otomatik vitesli araç kullanabilir, 102. Ticari araç, resmi araç, ambulans kullanamaz

Mayıs 2019 yılında Hastaneden engellilik Sağlık kurulu raporu almıştım. Bu raporda
Başvuru Nedeni: Engelli Raporu
Geçerlilik Süresi: Sürekli
Engel Grubu: Ortopedik
Engel Oranı: 11
Açıklama : Özel tertibatlı araç kulanması gereklidir.

Raporda "Sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gereklidir" ifadesi geçmediği ve başvuru nedeni olarak "ÖTV için" yazmadığından ÖTV muafiyeti için tekrar rapor için başvurmam gerekli mi yoksa bu rapor yeterli olur mu?
Aslında aldığım raporun altındaki uyarılarda "Sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gereklidir" şeklinde ifade yazın denilmiş ama yukardaki şekilde benim raporuma yazmışlar.

İsen Buga

Üye
Üye
Cevabi siz verdiniz. son cümle ile yazmışsınız ki o doğru cevap..

maksimus

Üye
Üye
Cevap için teşekkürler, maliye'ye gittim, Görevli inceledi ve "bu raporla ÖTV'siz araç alabilirsiniz, araç bayiine gidin" dedi. İl sağlıktan sürücü olur raporumu belirtilen kodlarla aldım.
Şimdilik araç araştırma ve bir süre bekleme aşamasına geçtim. malum sınırı geçmeyen araç bulmak zorlaştı. Hatta yurtdışı araç alımıyla alakalı bile düşünmeye ve araştırmaya başladım.

İsen Buga

Üye
Üye
Kolay iş değiş...
Mezaketli ve uğraştırıcı.. Ama istediğiniz cevapları almışsınız.

Ancak merak ettiğim bir nokta var: Yıllardır bu nokta yüzünden sıkıntıya giriyoruz ;

Cevap için teşekkürler, maliye'ye gittim, Görevli inceledi ve "bu raporla ÖTV'siz araç alabilirsiniz, araç bayiine gidin" dedi. İl sağlıktan sürücü olur raporumu belirtilen kodlarla aldım.

Görevliden sözlü değil de yazılı cevap alabildiniz mi?
Gereçke açıklayayım: belki bilgilenmiş oluruz hem siz hem de biz.

Hareket ettirici özel tertibat yazılmamış raporda: buna rağmen 10.04 kot gereğince uygun görülmüş diye biliyorum. Buradan 10.04 kod açıyorum: 10:04 kot normalde hareket ettirici özel tertibat kapsamındaymış gibi anlatılıyor. Çünkü diğer 78 nolu kod var. 78 kod genelde otomatik vites kapsamında ama hareket ettirici vurgusu yok..

Buna rağmen maliyeden olur alabilirsiniz gibi cevap alınıyorsa: ki bizim aklımız karışıyor. ucu açık bir cevap olmuş bazılarımız alamıyorken bazılarımız alabiliyor. O nedenle bunu yazdım....

maksimus

Üye
Üye
Ne yazık ki ilden ile bile değişen ugulamaları ben de değişik yerlerde duydum. Aslında mantıken çok kolay olan bir olay dallanıp budaklanıyor ve zaten engelli olarak yeterince sorun olan insanlar bir de bunlarla uğraşıyor. Uzun zamandır takipteyim öyle değişik durumlar duydum ki ben de rapordan şüphe edip tekrardan sadece hareket ettirici... şeklindeki kısmı ekletmeyi düşünmeye başlamıştım.

Maliyeye gitmeden telefonla sordum, tam cevap vermediler raporları görmeliyiz dediler, gidip raporları görünce problem yok dediler. İşin garip tarafı Hastaneden aldığım engelli raporumun orjinalini bulamıyorum, Mayıs 2019'da raporu almama rağmen e-devlette barkodlu olarak görünmüyor. İl sağlık Müd. aradım Engelli Bilgi sisteminde görebildiklerini söylüyorlar ama Maliye raporu barkodlu olmadığı için göremediğini söyledi. Raporu aldığım hastane de getirin aslı gibidir şeklinde belge veririz dediler, noter yerine hastanenin verdiği aslı gibidir geçerli mi bilmiyorum. e- nabızda ilgili kurumlara belge no ve Tc ile vermeniz yeterlidir diyor ama .pdf olarak indirilemiyor. İyice kafam karıştı.

Diğer taraftan kendi durumumu biraz daha açayım kodlarla ilgili anlattığınız durumla alakasına bakalım. Benim sağ ayağımda doğuştan pes ekinovarus sekeli, kısalık ve hareket kısıtı var. 32.01 ve 35.02 ile elden kontrol edilebilen fren, gaz ve silecek sistemi istendi, direksiyonu bırakmadan kullanım istendiği için de 10.02 ve 78 kodlarıyla otomatik vites şartı getirildi diye yorumladım. Tabii gerçekten bu şekilde mi düşünülüp herkese böyle mi bakılıyor bilemiyorum.

Bu arada ticari araç kullanamaz derken şahsi olarak alacağımız Doblo tarzı bir aracıda mı kullanamam?

Tekerlekli Sandalye