Ötv indirim tutarı kafa karışıklığı

fatihsansali

Üye
Üye
Merhaba, foruma babam adına üye oldum onun adına konuşacağım. Cevabı kafamızı karıştıran bir kaç sorum var lütfen cevaplarsanız sevinirim.

Sağ bacağı, tümör ameliyatından dolayı düşük ayak olan babama engelli raporu almak için bu yılın ocak ayının başında heyete girdik, hocaların söylemine göre rapor oranı %45 50 civarı çıkar dediler. Heyete girdikten 1 hafta sonra doktorumuz bacağın komple kasıktan kesilmesi gerektiğini söyledi, yakında operasyon yapılacak ve komple bir ampütasyon olacak sağ bacak için. (süreci kısa kesiyorum böyle bir ihtimal hep vardı zaten) Şimdi biz araç almak istiyoruz, şuan ki aracımız otomatik değil ve babam pek eve bağlı yaşayabilecek bir adam değil.

1- Rapor yüzdesi her türlü %40 üstü çıkacak, bizim sıfır bir araçta ÖTV+KDV indirimimiz yüzde kaç olacak tam manasıyla açıklarsanız çok mutlu olurum.
2- Babam emekli, evde tek gelir sahibi o, 1 evi 1 arabası var, biz herhangi bir maddi destek almaya hak kazanıyor muyuz? (Bakım maaşı, engelli maaşı gibi)
3- Rapor çıkartma ve heyet işlemini bacağı varken yaptık, şimdi bacak ampüte edildikten sonra tekrar gezdiğimiz tüm doktorları gezip, aynı heyet işlemlerini gerçekleştirip ücret ödememiz gerekecek mi?

Sorularım bunlar, bu işlerden anlayan bir tanıdığım hiç yok maalesef, yanıtlarsanız seviniriz, teşekkürler, iyi forumlar.

İsen Buga

Üye
Üye
1. ÖTV indirimi değişken: %40-%60-%80-%220 yazmadıklarım var.. Araçlardan araça göre değişiyor siz genel olarak %80 alın..
KDV ödeniyor muafiyet yok...sadece ÖTV muafiteyi var.
2.Emekli o.. gerisi unut almıyor...
3. bu durum çelişkili. Keşke bekleseydiniz.

siz sormadınız ama ben sormadan cevaplayayım..
4. ehliyet şart. ÖTV için hem ehliyet hem rapor birebir uyumlu olmalı. bu nedenle 3. soru çelişkili dedim. hem ehliyet hem araba raporu almalısınız.

fatihsansali

Üye
Üye
1. ÖTV indirimi değişken: %40-%60-%80-%220 yazmadıklarım var.. Araçlardan araça göre değişiyor siz genel olarak %80 alın..
KDV ödeniyor muafiyet yok...sadece ÖTV muafiteyi var.
2.Emekli o.. gerisi unut almıyor...
3. bu durum çelişkili. Keşke bekleseydiniz.

siz sormadınız ama ben sormadan cevaplayayım..
4. ehliyet şart. ÖTV için hem ehliyet hem rapor birebir uyumlu olmalı. bu nedenle 3. soru çelişkili dedim. hem ehliyet hem araba raporu almalısınız.
Teşekkür ederim cevap için sağolun. Evet ehliyet şart biliyorum, o zaman tekrar heyete gireceğiz gibi gözüküyor operasyondan sonra. Peki değişken olan ÖTV indirimine bir örnek vermek gerekirse benim hesap yapabilmem için, "Hyundai i20 1.4 MPI 100 PS Elite 552.000 TL" bu aracın yalnızca %80 ötvsini mi düşeceğim bizim meblağı hesaplamak için , en kolay nasıl yapabilirim bu hesabı maks 1.6 bir araç için, zaten yüksek tutarlı bir araba alamayacağız, maksimum tutar bu gibi gözüküyor alabileceğimiz(vergiler düşünce).

İsen Buga

Üye
Üye
Teşekkür ederim cevap için sağolun. Evet ehliyet şart biliyorum, o zaman tekrar heyete gireceğiz gibi gözüküyor operasyondan sonra. Peki değişken olan ÖTV indirimine bir örnek vermek gerekirse benim hesap yapabilmem için, "Hyundai i20 1.4 MPI 100 PS Elite 552.000 TL" bu aracın yalnızca %80 ötvsini mi düşeceğim bizim meblağı hesaplamak için , en kolay nasıl yapabilirim bu hesabı maks 1.6 bir araç için, zaten yüksek tutarlı bir araba alamayacağız, maksimum tutar bu gibi gözüküyor alabileceğimiz(vergiler düşünce).
Firma aracın ÖTV.sini size söyler. Szide kabaca hesaplarsınız. Önce KDV düşülür sonra ÖTV arkasından bayi kaarı %10 civarında olur bayi kaarı
düşülürse

o zaman fabrika çıkış fiyatı olur.

%80 ÖTV genel demiştim i20 de ise verdiğim rakam doğru mu kesin olarak bilmem...

İsen Buga

Üye
Üye
2022 fiyatı için siteden gördüm: hangisi size uygunsa çoğu %50 oranında
Hyundai İ20 2022 ÖTV’siz Araç ModelleriÖTV’siz FiyatlarHyundai i20 Manuel (6 ileri) 1.4MPI Jump Benzinli (%50 ÖTV Dilimi) :221.773 TLHyundai i20 Manuel (6ileri) 1.4MPI Style Benzinli (%50 ÖTV Dilimi) :227.585 TLHyundai i20 Otomatik (6 İleri) 1.4MPI Jump Benzinli (%50 ÖTV Dilimi) :236.087 TLHyundai i20 Otomatik (6 İleri) 1.4MPI Style Benzinli (%80 ÖTV Dilimi):216.747 TLHyundai i20 Otomatik (6 İleri) 1.4 MPI Style Design Benzinli (%80 ÖTV Dilimi) :219.802 TLHyundai i20 Otomatik (6 İleri) 1.4 MPI Style Plus Benzinli (%80 ÖTV Dilimi) :224.289 TLHyundai i20 Otomatik (6 İleri) 1.4 MPI Elite Benzinli (%80 ÖTV Dilimi) :235.291 TLHyundai i20 Otomatik (6 İleri) 1.4 MPI Elite Plus Benzinli (%80 ÖTV Dilimi) :237.317 TLHyundai i20 Otomatik (7 İleri DCT) 1.0 T-GDI Style Benzinli (%80 ÖTV Dilimi) :225.847 TLHyundai i20 Otomatik (7 İleri DCT) 1.0 T-GDI 7 Style Plus Benzinli (%80 ÖTV Dilimi) :232.590 TLHyundai i20 Otomatik (7 İleri DCT) 1.0 T-GDI 48V MHEV Style Plus Hybrid (%80 ÖTV Dilimi) :252.589 TL

Tekerlekli Sandalye