ÖTV İNDİRİMİ HAKKINDA

ozgul-44

Üye
Üye
Merhabalar, benim %62 ortopedik engelli raporum var , ötv indirimli araç almak istiyorum ama raporumda ötv ile ilgili, otomatik araç ile ilgili hiçbir şey yazmıyor. Daha önce yazılanları okudum bu şekilde bir arkadaşımız aracını satın almış. Ben de alabilir miyim acaba? Benim sol koldan ortopedik engelim var. bu orana neden otomatik arac yazmazlar? Yasada sol kol ile ilgili bir madde var mıdır? Cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

İsen Buga

Üye
Üye
Raporda doktor tarafından yazılması gereken bir cümle: yani Özel tertibatlı araç kullanıma uygundur diye yazı olmadıkça ÖTV siz araç alamazsınız

ozgul-44

Üye
Üye
Bir sorum daha olacak, bu raporun iptal edilmesi için hastane ya da il sağlık müdürlüğüne dilekçe verebiliyor muyuz? Yeni alacağım raporda nasıl bir yol izlemem gerekiyor vergi indiriminden faydalanmak için?
Teşekkür ederim

İsen Buga

Üye
Üye
2 yolu var:
1. Yol rapora itiraz etmek ve iptal ettirmek.
Kural: rapor imza tarihinden itibaren 30 gün geçmemiş olması gerekiyor:
İtiraz edilecek yer: İl sağlık müdürlüğü-uzak ilçede iseniz ilçe sağlık müdürlüğü

2. Yol: 6 ay geçmesini beklemek. 6 ay sonra yeni bir rahatsızlık bahane etmek. Örneğin işitme kaybım ilerledi duyma yetimi eskisi gibi yerine getiremiyor demek. Yada gözlerim bozulmaya başladı eskiden gözlük kullanmıyordum ilave edilmesini talep etmek vs.
Yoksa elinizde rapor neyine yetmiyor diyebilir. Demezlerse ses etme heyet muayene devam.

ozgul-44

Üye
Üye
Çok teşekkür ederim yarın iptal edilmesi için dilekçe vereceğim, rapor 15 gün oldu çıktı. Peki iptal nedenine ne yazmam gerekiyor acaba?

ahmet34

Üye
Üye
gereksız prosedurlerle mılletı ugrastırıyorlar,onlarında basına gelsın ceksınler

İsen Buga

Üye
Üye
Çok teşekkür ederim yarın iptal edilmesi için dilekçe vereceğim, rapor 15 gün oldu çıktı. Peki iptal nedenine ne yazmam gerekiyor acaba?
İl Sağlık Müdürlüğü Binası içerisinde rapor itiraz birimi var. Randevu olmaksızın günün herhangi mesai saatinde gidip İtiraz edebilirsiniz.
Prosedür gereği görevliler ilk önce sizinle görüşürler. Neden itiraz ediyorsunuz? vesaire. Bu konuda işi bilen tecrübeli arkadaşlar olur. Gerekçeleri birlikte tartışırsınız. Neler yapabileceğinize karar verirsiniz. Raporunuz eksik ve yanlış olduğunu izah edebilmelisiniz.

Uyarı tek başına gitmeyin: birlikte doğru karar alabilecek bir yakınınız ile birlikte gitmelisiniz. Git gel git gel yapmamak için.
gereksız prosedurlerle mılletı ugrastırıyorlar,onlarında basına gelsın ceksınler
Eeeeen baştakilerden başlayarak ama..
AMİN..

ozgul-44

Üye
Üye
Her konuda çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim, gelişmeleri buradan paylaşırım, iyi günler

anilmen

Üye
Üye
bildiğim kadarıyla ilk önce ehliyet kodunuzu değiştirmeniz gerekiyor, sonra raporu yenilerken ötv indirimini secmeniz dr ozman yazıyor özel tartibatlı arac alabilir diye otomatik viteste özel tartibata giriyor.
bildiğim kadarıyla ilk önce ehliyet kodunuzu değiştirmeniz gerekiyor, sonra raporu yenilerken ötv indirimini secmeniz dr ozman yazıyor özel tartibatlı arac alabilir diye otomatik viteste özel tartibata giriyor.

ozgul-44

Üye
Üye
Elimdeki bu raporla ehliyeti değiştirdiğimde ötv indirimi için yeni rapor alabiliyor muyum?

İsen Buga

Üye
Üye
Mümkün. Değiştirmeden de ayrıca ÖTV muafiyetli rapor alabilirsiniz. Ehliyet ile uyumlu olursa daha iyi.

ozgul-44

Üye
Üye
Ehliyet kodunu değiştirme aşamalarını yazabilir misiniz? Ne yapmam gerekiyor?
Bir sorum daha olacak, ehliyeti değiştirip yeni raporu alma işlemini ikamet ettiğimiz şehirin dışında başka şehirde yapabiliyor muyuz?

İsen Buga

Üye
Üye
yukarıda yazdım. benzeri.
İl Sağlık müdürlüğünde Rapor İtiraz Birimi kısmına gideceksiniz.
Görevli ile görüşeceksiniz. Neden itiraz etmek istediğinizi söyleyeceksiniz. Gerekçeye uygun itiraz dilekçesi yazıp size imzaya verecek.
Görevliler o itiraz dilekçesini ilgili birimlere yollayacak..

Bana söylenen söyle:
İtiraz yapıldığında SMS yada telefon ile ilgili birimler sizi çağırabilir. Daha çok komşu ilde itiraz komisyonuna gideceksiniz. Ama genelde çağırmıyorlar; itirazınızı iyi yazdıysanız değerlendiriyorlar. İtirazınıza birşey yapamadığı için onlarda komşu büyük ile ilave yolluyor.
Misal: Ankara'da ikamet eden biri itiraz ettiğinde komşu il Kırıkkale.ye İtiraz komisyonuna yollanıyor. Komisyon olumlu bulursa işlem yapar geri yollar.
İtirazınızı değerlendiremezse; Samsun'a sizi muayeneye yollar.
Anlayacağınız işi yokuşa sürüyorlar.
Ancak ben o işlemleri 2022 yılında Kasım ayında itiraza sinirlendiğim için görevliden öğrendim. İşleri yokuşa sürmek.
Yıl olmuş 2024 değişen birşey var mı bilmem.
Geçen sene Ocakta arkadaşımızı itiraza yönlendirdim oda aynı şey söyledi. Sakarya.da oturan yakınım: Komşu il Kocaeliye; oradan İstanbula yollandı.

ozgul-44

Üye
Üye
B sınıfı ehliyetime hangi kodlar yazılacak ve bu kodların yazılmasına hangi kurum karar verecek
yukarıda yazdım. benzeri.
İl Sağlık müdürlüğünde Rapor İtiraz Birimi kısmına gideceksiniz.
Görevli ile görüşeceksiniz. Neden itiraz etmek istediğinizi söyleyeceksiniz. Gerekçeye uygun itiraz dilekçesi yazıp size imzaya verecek.
Görevliler o itiraz dilekçesini ilgili birimlere yollayacak..

Bana söylenen söyle:
İtiraz yapıldığında SMS yada telefon ile ilgili birimler sizi çağırabilir. Daha çok komşu ilde itiraz komisyonuna gideceksiniz. Ama genelde çağırmıyorlar; itirazınızı iyi yazdıysanız değerlendiriyorlar. İtirazınıza birşey yapamadığı için onlarda komşu büyük ile ilave yolluyor.
Misal: Ankara'da ikamet eden biri itiraz ettiğinde komşu il Kırıkkale.ye İtiraz komisyonuna yollanıyor. Komisyon olumlu bulursa işlem yapar geri yollar.
İtirazınızı değerlendiremezse; Samsun'a sizi muayeneye yollar.
Anlayacağınız işi yokuşa sürüyorlar.
Ancak ben o işlemleri 2022 yılında Kasım ayında itiraza sinirlendiğim için görevliden öğrendim. İşleri yokuşa sürmek.
Yıl olmuş 2024 değişen birşey var mı bilmem.
Geçen sene Ocakta arkadaşımızı itiraza yönlendirdim oda aynı şey söyledi. Sakarya.da oturan yakınım: Komşu il Kocaeliye; oradan İstanbula yollandı.
Süreç sıkıntılı geçiyor o zaman
Peki ehliyet değişikliği hakkında bildiklerinizi ayrıntılı olarak yazabilir misiniz? Hakkınızı helal edin, çok yardımcı oldunuz, manuel eski bir araç kullanıyorum maddi ve manevi olarak gerçekten çok yordu beni, çok masraf çıkarıyor, madem böyle bir hakkımız var bunu kullanayım dedim ama yol yordam bilmediğim için yapamadım.
Mümkün. Değiştirmeden de ayrıca ÖTV muafiyetli rapor alabilirsiniz. Ehliyet ile uyumlu olursa daha iyi.
Ehliyet ile uyumlu olması için ne yapmam gerekiyor

Son düzenleme:

İsen Buga

Üye
Üye
Cevaplayayım:
ÖTV araç alımında GENEL olarak şu 5 kritere bakarlar:
1. Sağ bacak
2. sol Bacak
3. Sağ kol
4. Sol kol
5. Boy kısalığı..
Yukarıda saydıklarıma bakarlar: Onun dışında engelimiz varsa ÖTV muafiyetinden faydalanamayız. (Ola ki bazılarımız memurun işgüzarlığı yüzünden alanlar var. Onu saymıyorum Cezası büyük çünkü).
Bunun için doktor buna karar verir: ÖTV.siz araç almalı ve tertibat takarak kullanmalı gibi. Burada bir istisna var: sol bacak engelli. Yani Sol bacak engelimiz varsa otomatik vitesli araç rahat kullanırız. Ama yinede ÖTV.siz alabiliyor. Eskiden alamıyordu. (sol kol engelli için özel aparat olmadıkça ÖTV.den faydalanamıyor. ille de özel aparat olacak nokta.)

Yukarıda yanlışım varsa düzeltebilirsiniz.

Kodlara gelince ilk önce doktor görüş yazar. Örneğin gözlük kullanıyor der. Burada kod yazılmıyor. Ama yazılacak. Misal verdim nokta...
Sırayla doktorlar görüş bildirir.

Topu İl Halk Sağlığı Müdürlüğüne atar. Onlarda ilçe Halk sağlığı Müdürlüğüne atar. Kararı orada kurulacak komisyon verir.
Kızdığım için buraya sinirli sinirli yazıyorum. 1 adet bilgisayardan anlayan memur 1 adet işi gücü olmayan makina mühendisi 1-2 adet mevzuatı okumayan yada yarım yamalak okuyan işgüzar doktor. Doktorun branşı yok. Onlar karar veriyor. Size değil o komisyona kızıyorum. İşini sağlam yapan varsa lafım yok özür dilerim onlara...

Ne yapmışlar ben gittiğimde: bilgisayarının ekranına yapışkanlı kağıt asmışlar. Rapora bakıyor gözlük takıyor tamam kod yazılacak 1 tane değil bulabildiği bir sürü kod. yahu gözlük 0.5 numara dinlenme gözlüğü.. sonuç yokuşa sürmek...
bana gerekli olmayan bir sürü kod yazmış, yakınıma ise 50 nolu kod yani: ....plakalı araç kullanır yazmış (bu ÖTV ile alınan ortopedi engelli aracı). Engelimiz aynı. bana otomatik vites yazmış arabam manuel ne olacak? Gidip otomatik mi alacağım: Arabamdan memnunum niye değiştireyim. eski ama klass.

şimdi son sorunuza geliyorum: Heyete girerken hem ehliyet hem ÖTV muafiyetinden faydalanmak istiyorum diyeceksiniz.
Yada ehliyet gösterip ona uygun kodlara çakışmayacak rapor yazın diyeceksiniz.

bilmem anlatabildim mi? Başka sorunlarınız varsa çekinmeyin.
Yarın göreve çıkıyorum. Sorularınız varsa: bugün halledersem yazarım olmazsa uygun zamanda cevaplarım.

ozgul-44

Üye
Üye
Çok açıklayıcı oldu, yardımınız için çok teşekkür ederim.

Tekerlekli Sandalye