ÖTV İndirimi İle Alınacak Aracalarda Ticari veya Binek ÖTV farkı varmıdır......

İsmlkrc

Üye
Üye
Merhaba...
Arkadaşlar oğlumun rahatsızlıgından dolayı elımde %94 raporu vardır.Gecenlerde açtığım konuda Halil Beyin yardımına göre herhangi bir engel olmadan Ötv indiriminden yararlandığımı öğrendim.Yalnız internet ve forumlardan duyduğum kadarıyla resmi bi yazı okumadan ÖTV indiriminin hangi tarz araba alırsanız alın ister ticari ister binek olarak farketmeden bana %37 ÖTV indirimi alacağım söylendi.
Bugun telefon ile bilgi almak için bir FİAT satıcısını aradığımda 2012 Model 1,3Multijet Doblo Safeline marka arabanın fiyatını sordugumda arabanın 31000 ila 32000 arası olduğu söylendi.Hemen arkasından satıcıya ÖTV indiriminden yararlanmak istiyorum dediğimde yaptıgı hesaba göre 26,250 tl bu aracın otv ındırımlı fıyatı dedi benım burda anlamadığım %37 indirim olmadığını sordum ticari ve binek farkı vardır dedi ama çok bi bilgi vermediler.
Sizden ricam bu konu ile ilgili resmi bir yazının oldugu bi yer yada daha once doblo tarzı almış bir kişinin bana bu konuda yardımcı olmasını istiyorum. Ayrıca 32000 tl fiyatındaki doblo bi araçın ötv indirimli fiyatı nedir.
Herkese çok teşekkürler....

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ticari araçlarda ÖTV indirimi düşüktür Hususi araç alırsanız ÖTV indirimi daha yüksek olur. Bildiğim kadarıyla ticari araçlarda ötv %15 gibi.

İsen Buga

Üye
Üye
Telefon ile bayiye ulaşmak olmaz. Gidip konuşmalısınız hatta birkaç bayiye de gitmelisiniz. Aynı marka aynı araba olsa dahi farklı bayiilere gidin %10 oranında daha oynayacaktır rakam.. Ticari araçlarda %10 ile %15 arası ÖTV var diğer binek araçlarda ise %25 ile %37 arasında ÖTV oranı var. Ve Araç Fabrika Çıkısından sonra %10 bayi karı eklenerek satılıyor. Bazıları ise ÖTV KDV ekledikten sonra Bayi Karı ekliyorlar. Dolayısıyla her yerde fiyatlar aynı çıkmayacaktır. Ancak kampanya fiyatı heryerde aynıdır o ayrı bir mevzu.

İsmlkrc

Üye
Üye
Yorumlarınız Teşekkürler...

((((((((((((((((((3-) ÖTV’den istisna taşıt araçları hangileridir?
Özürlülerin özel tertibat/tesis yapılma şartı olsun veya olmasın ÖTV ödemeden iktisap edebilecekleri taşıt araçlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

- Motor silindir hacmi 1600 cm3 ü aşmayan binek otomobilleri,

- esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar (steyşın vagon,arazi taşıtı ve jeepler dahil),

- motor silidir hacmi 2800 cm3’ü aşmayan eşya taşımaya mahsus taşıtlar,Motosikletler, mopedler ve bir yardımcı motoru bulunan tekerlekli taşıtlar’ın Sakatlık derecesi % 90 veya daha fazla olan malul ve engelliler veya bizzat kullanmak amacıyla sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malul ve engelliler tarafından, beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere yetkili satıcı veya galeriden satın alınmasında ÖTV tahsil edilmeyecektir.
)))))))))))

BU yazıya göre aracın ticari yada binek arabalardaki ÖTV farkı bişey görmediğim için bu konuyu tekrar açmak zorunda kaldım burdan anladığım kadarıyla ticari araçlarda % 37 ÖTV yoktur......

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet ticari araçlarda ÖTV %37 değil. %10-15 arası değişiyor.

Tekerlekli Sandalye