ÖTV indirimi ile araç alma

hayrettin as

Üye
Üye
merhabalar. ben istanbulda yaşıyorum.Urfada %90 engelli abim var.Yeni yasaya göre ÖTV ve KDV vermeden araç alabilrmişim. Urfadaki abimin doktor raporu ile istanbuldan araç alabilirmiyim? Almak için neler gerekiyor? Bir de oğlumda kullanabilir mi. şimdiden teşekkürler...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
KDV değilde ÖTV ödemeden araç alabilirsiniz. KDV için bir ara mahkeme karar vermiş özürlüler araç alımında KDV den muaftır demişti ancak daha sonra bir üst mahkeme o kararı bozdu.

ÖTV İndirimli araç alabilmek için eğer alınacak aracı özürlü kişi kullanacaksa "H sınıfı ehliyet alır" raporu ayrıca aracı hareket ettirmek için özel bir donanıma ihtiyaç duyuyorsa h sınıfı ehliyet alır ibaresinin yanına "özel tertibatlı otomobil kullanır" ibaresinin olması gerekmekte. Yok eğer aracı kendi kullanmayacaksa sadece sağlık raporu yeterlidir. Bu arada arabayı dilediğiniz yerden alabilirsiniz.

hayrettin as

Üye
Üye
teşekkürler halil bey. benim bir sorum daha olacaktı. 90.000 lik bir aracı bu kanunla nekadara alırım acaba?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kabaca 62 bin tl civarı bişeye mal olur.

taygunkaya1903

Üye
Üye
Herkese merhaba,

kardeşim %96 zihinsel engelli,

hastalığını sürdürdüğü hastahaneden ve mahkemenin gönderdiği hastahaneden raporunu aldık,

bunun dışında vasisi olmak adına mahkemeye başvurduk,

haftaya da mahkememiz var,

* 1'den fazla kişi vasisi olabilirmi Anne-Baba- Abi?
* emniyet-Hastahane Vs. evrakları hallettik şuanda eksik bir şey gözükmüyor aynı gün mahkeme vasi davasını sonuçlayıp vasisi olabilir miyim sonuç olarak eksik bir evrak yok?
* Engelli indirimi ile kardeşime araç aldığımda vasisi ben olsam anne ve baba aracı kullanabilir mi?
*Bu davanın hızlanması adına avukat gereklimi aynı gün işlemi çözmek adına?

yardımlarınız için teşekkür ederim.

İskender Durgun

Üye
Üye
1'den fazla kişi vasi olamaz.

Genellikle ilk mahkemede vasi sonuçlanır. Fakat kalemden gerekçeli kararı 1-2 hafta sonra alırsınız.

Avukata gerek yoktur.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İskender Abiye ek olarak, sakatlık oranı %90 ve üzeri olupta aracında "özel donanım olmayan" kişiler adına aracı herkes kullanabilir.

taygunkaya1903

Üye
Üye
İskender bey,

biz 3 kişi aday olduk anne,baba,abi olarak ve bizlere 3 kişininde vasisi olabileceği söylendi zaten mahkeme kağıtları da ayrı ayrı geldi,

engelli oranı %96 bize mahkemeden sonra aynı gün bir kağıt verilir mi vasi olduğumuza dair hani kesin sonuç kağıdı 1 hafta sonra bile verilse en azından bir kağıt verilmez mi kesin acaba?araç alacağımızı hakime söylememize gerek varmı?

İskender Durgun

Üye
Üye
taygunkaya1903,

Mahkemede vasi tayin edilir ve sonradan gerekçeli karar yazılır. Gerekçeli karar olmadan herhangi bir belge verileceğini zannetmiyorum. Araç alacağınızı söyleseniz de olur söylemeseniz de. Mahkemeyi etkilemez.

taygunkaya1903

Üye
Üye
çok teşekkür ederim yardımlarınız için o zaman davandan sonra en az 1 hafta bekleyeceğim,

iyi çalışmalar.

taygunkaya1903

Üye
Üye
Herkeze tekrar merhaba,

Bugün mahkeme sonuçlandı ve kardeşimin vasisi olarak atandım mahkemeden sonra bir kağıt da çıktı olarak verildi,

asıl karar 3 hafta içinde verilecek ancak şuandaki kağıtta vasisi olarak kabul edildiğim net olarak yer almaktadır,

yanlız notere gittim ve noter işlemimi yapmadı vasisi olduğum ancak kağıtta onun adına araba alıp alamayacağım yazmıyormuş böyle bir bilgi yazmak zorunda mı yoksa noterden kaynaklı bir problemmi?

aslı kağıtı 3 hafta içinde çıkıcak bunuda bahane ettiler benim mahkemeye ek olarak araç alacağımımı belirtmem lazım?

İskender Durgun

Üye
Üye
merhaba,

Kardeşinizin bütün alıp satma işlemlerini vasi tarafından mahkeme kararı çıkartılarak yapılır. Noter doğru işlem yapmıştır. Mahkemeden ayrıca kardeşinizin adına araba alacağınızı belirten ek karar çıkartmanız lazım...

taygunkaya1903

Üye
Üye
Merhaba,

Aklıma takılan bir soru var,

Madem ben kardeşimin vasisiyim onun adına bugün bana hakim tüm banka işlemleri vs. işlemlerini yetkili olarak yapabileceğimi söyledi,

neden noterler zorluk çıkartıyor,araba alabilir diye bir ibare yokki mahkemede hakim zaten tüm yetkiyi bana vermiş ben hasta olan kişiyi de borçlandırmıyorum aksine ben ödüyor onun adına araç alıyorum,

her işlemde ben tek tek mahkemeye gidip şunu alcam diye ibaremi ekleticem vasi olan kişinin ne anlamı kalıyor,

zaten mahkemeye başvurduğumuzda 3 ay sonrasına gün veriliyor bence noterler ile ilgili bir sıkıntı var benim raporum tamam,mahkeme kağıdımda tamam extra olarak yük bindiriyorlar...

İskender Durgun

Üye
Üye
Merhaba taygunkaya,

Mahkeme kısıtlının hakkını korumak için vardır. Size verilecek gerekçeli kararda vasinin yetkisi tanımlanmıştır. Tanımlanmayan işleri ancak mahkeme kanalıyla yapacaksınız. Vasinin görevi zaten budur. Mahkeme kanalıyla yapmaktır vasilik.

Bence noterde bir sıkıntı yok.

taygunkaya1903

Üye
Üye
Merhaba,
2014 İtibari ile Engelli indiriminden yararlanarak nasıl araç sahibi ve Vasi tayini olunabilir bunu elimden geldiğimce anlatıyor olacağım,

Dikkat:Bu İşlemler Sadece 18 yaşından büyük engelliler için geçerli,
Bu İşlemler yaklaşık 3 ile 6 ay arası sürmekte olduğunu aktarmak isterim,
Öncelik ile Yapmış olduğumuz başvuruları Anlatıyor olacağım,
Engelli olan kardeşimin vasisi olmak istedim ancak bu vasi tayini aileden 1’den fazla kişide olabiliyor,
Bizler ben annem babam olarak 3 kişi başvuruda bulunduk mahkemeye,
Öncelik ile Gelişiminin takibi sağlandığı hastaneden Engelli olduğuna dair Rapor istedik,
Onlarda bizleri hastaneden almış olduğumuz Rehberlik müdürlüğüne gönderdiler raporun onaylanması adına,
Bizler daha sonra mahkemeye başvuruda bulunduk vasi olmak adına,
Mahkemeye 13/02/2014 tarihin de başvurduktan sonra elimize kağıtlar ulaştı 25/04/2014 tarihin de duruşma olduğuna dair zaten bu işlemler e-devlet şifresi ile de “mahkeme dava dosyası sorgula” kısmından da sorgulaya biliyoruz,
Daha sonrasında Mahkeme gününü beklememiz istendi ancak ortada bir eksik vardı adliyenin söylemediği biz şans eseri mahkeme gününden 1 ay önce adliyeye uğradık bizlere kendilerinin göndereceği devlet hastanesinden ve Emniyete kontrol amaçlı başvurmamız istendi,
Şişli hastanesine başvuruda bulunduk ve 1 hafta sonra bizlere raporun teslimini sağladılar normal şartlarda daha geç verilebilirdi ancak adliyenin hatası nedeni ile acil kağıdı ile işlemleri sağladık hastane kendisi bu arada dosyaları gönderiyor,
Emniyet tarafından da telefon üzerinden arandık birkaç soru soruluyor vasi ile hasta arasında problem var mı diye daha sonra onlarda araştırmasını yapıp adliyeye dosyaları gönderiyor.

Daha sonra mahkeme günü geldi 25/04/2014 mahkemeye girdik ve hakim hangimizin vasi olması gerektiğini sordu normal şartlarda birden fazla kişi vasi olabiliyor ancak araç alırken veya banka işlemlerinde her zaman beraber gitmeleri gerektiği için sadece ben oldum,
Aynı gün aynı dakika mahkeme sonuçlanıyor zaten mahkeme olduğuna dair elimize vasi olduğumuzu anlatan bir tutanak veriliyor ancak bu kağıdın araç için yetkisi yok,
Bizlere sonucun 2 ay sonra alınacağı aktarıldı,
Evet 25/06/2014 tarihinde bu kağıdı teslim aldık ancak bu hiç kolay olmadı mahkemede tanıdık veya bu işlemleri hızlandıracak bir avukat yakınınız olması gerekmektedir,
Bizler haziran ayında her hafta dosyayı sorgulattık işler çok ağır ilerledi dosyanın yazdırılması bilgisayardan çıktının alınıp hakim beye tekrar imzalanması uzun sürüyor dediğim gibi tanıdık önemli,
Daha sonra Bu alacağımız kağıt ile işlemlerin biteceğini düşündük ancak hiç de öyle olmadı,
“araç yetki belgesi” adı altında içeri bir dilekçe verilmesi gerektiği aktarıldı,
Tekrar bir dilekçe hazırladık ve içeriye verdik,
2 hafta içinde şansınız var ise bu belgeyi alabiliyorsunuz,
Bu işlem 1 ayıda bulabilir,
İşlemleri kısaca özetledim atladığım ufak tefek şeyler olabilir ancak işlemler görüldüğü gibi çok zahmetli ve uzun sürüyor,
Araç alırken bir problem olmuyor elinizde vasi olduğunuza dair kağıt ve araç yetki belgesi var ise 2 güne hallediliyor araç bayisi tarafından,
Tabi aracı aldıktan sonra muhtemelen trafiğe gidiliyordu birkaç işlem için şuan ben araç daha almadım seçme aşamasındayım,
Konu hakkında sorularınız olursa seve seve yardımcı olabilirim,

hayatyasak

Üye
Üye
Selam Halil bey ben ÖTV mtv için yeni rapor alacağım %90 için ben kullanamam ve bir dilekçe yazmam gerekiyor sizden rizam olacak bana hazır bir dilekçe rıza etsem sizden ...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Dilekceye gerek yokki. Sakatlık oranı %90 ve üzeri olupta aracı kendi kullanamayacak kişiler için tek başına rapor oranı yeterli oluyor.

Cennet35

Üye
Üye
Merhabalar ben araç almak istiyorum fakat marka ve model konusunda karar veremedim. Bu konuda fikir sunmanız mümkünmüdür?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Marka model önerisinde bulunmak için alacağınız aracın fiyat aralığını yazmanız lazım. 30 - 50 bin tl arası gibi gibi. Yoksa piyasada yüzrlerce marka ve model otomobil var. Fiyat aralığını bilmeden öneride bulunmak imkansız gibi bir şey.

Tekerlekli Sandalye