ÖTV indirimli alınan aracın satış fiyatı fabrika çıkışı üzerindenmi hesaplanır?

ggne

Üye
Üye
Merhaba

Kayınvalidemin %90 ağır özür raporu var.

1. Ben yani DAMAT kayın hısmı sayılır mı yani aracı ben de kullanabilirmiyim...
2. Aracı kullanacakların isimleri ruhsatta yer alacakmı yoksa trafik kontrolünde problem çıkmaz mı...
3. %37 ÖTV indirimi aracın satış fiyatı üzerindenmi yoksa fabrika çıkış fiyatı üzerindenmi hesaplanır kısaca 50 bin tl lik araç kaç liraya düşer...
4. Engelli kişi adına araç kredisi almanın bir avantajı varmı...

Cevaplarınız için teşekkürler...

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evet siz kayınvalidenizin adına araç alabilirsiniz hemde 1. dereceden hısmı sayılıyorsunuz öylemi yönetmlikte şöyle der;

Birinci Derecede Kan Hısımları;

Kişinin;

- Çocukları (ve eşleri)

- Annesi (ve eşleri)

- Babası (ve eşleri)

Araç kadınvalidenizin adına olacak ruhsatta onun adı olacak siz sadece şoförü olacaksınız araç trafik kontrolünde sadece sizin sürüyor olmanız yeterli kısacası trafik kontrolünde kayınvalidenizin olması olmaması sorun çıkarmaz, aracı siz sürüyr olun sorun yok.

Arabanın satış fiyatından hesaplanıyor %37 lik ötv indirimi kdv çıktıktan sonra hsaplanıyor ve 50 bin liralık araç size şu fiyata gelir,
50000/1.18= 42372 bu kdv önce çıkartılacak sonra
42372/1.37= 30929 söz konusu ötv çıkartldıktan sonra
30929*1.18= 36416 kdv geri eklenince size aracın ötv den arıtılmış fiyatı ortaya çıkıyor yani 50 bin liralık araç size 36.416 liraya geliyor.

Kredi işi için avantajları derken tam anlamadım bir indirim yok herkese nasıl kredi şartları varsa engellilere de o şartlar uygulanır özel bir indirim kolaylık söz konusu degildir.

Tekerlekli Sandalye