ÖTV İndirimli alınan otomobili sahibinden başkası da kullanabilirmiş?

batuhan_06

Üye
Üye
merhabalar.
bırkac yıl öncesine kadar ötv indiriminden faydalanarak alınan araçların ruhsatlarında " sahibinden başkası kullanamaz " ibaresi bulnmaktaydı..bugün bir satış temsicisi arık ruhsatlarda saibinden bşkası kullanamaz ibaesinin azılmadığını bu ibarenın kaldııldıgıı söyledi..doğru olup olmadıın bilgisi olan forumdaki arkadaşlardan teyyid etmek istedim..bilgisi olan vasa ve lütfen paylaşırsa sevinirim...artık " sahibinden başkası kullanamaz ibaresi yazılmamaktamıdır ?

batuhan_06

Üye
Üye
Düzeltme :
başlık ÖTV indirimi olcaktı yanışlıkla TV indirimi olmş

Murat.Y

Üye
Üye
ÖTV indiriminden faydalanarak alınan araçlarda ''Sahibinden başkası kullanamaz''

KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİ derki..

1-11-10-tck.jpg

Özürlülere ait araçların trafik tescil kuruluşlarınca tescil işlemlerinin yapılması sırasında;

a) Bizzat kullanım amacıyla özürlüler tarafından ithal edilen özel tertibatlı otomobiller ile motosikletlerin tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup, ilgili gümrük müdürlüğünün izni olmadan devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

b) Özürlüler tarafından ithal edilen özel tertibatlı minibüslerin tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına "Araç sahibinin üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, ilgili gümrük müdürlüğünün izni olmadan devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

c) Özürlülük derecesi % 90’ın altında olan özürlüler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında tescil belgelerine, "İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

ç) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen araçların tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi özürlü kişinin kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, beş yıl içerisinde Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Ayrıca ithal araçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsa diğer şerhler de tescil belgesine işlenir.

d) Özürlüler tarafından ithal edilerek getirilen araçların, aynı durumdaki başka bir özürlüye devri veya bunların ölümü sonucunda varislerine intikali halinde, bu araçlar gümrük vergisinden muaf olup, devir ve tescil işlemi ilgili gümrük müdürlüğünün iznine bağlıdır.

e) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan özürlüler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine “İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

f) Özürlülere ait yurt dışından ithal edilmiş olan özel tertibatlı araçların Yönetmelikte izin verilen kişiler dışında başkaları tarafından kullanıldığının tespiti halinde; araç trafikten men edilerek bu hususta düzenlenecek bir tutanakla mer'i mevzuat çerçevesinde işlem yapılmak üzere Gümrük Müsteşarlığının ilgili birimlerine intikal ettirilir.

Buraya tıklayarak>>> KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİ sayfasını açabilirsiniz..

Benim kişisel fikrim yukarıdaki maddelere dayanarak özürlülük oranı %90 altında kalıyorsa "sahibinden başkası kullanamaz" ibaresi olmak zorunda.. Bu konu hakkında bilgisi olan diğer Yönetici arkadaşlar sana mutlaka yardımcı olacaklardır..

Hoş kalın..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Eksik bilgi verilmiş. Doğrusu şudur; ötv indirimli alınan araçta özel tertibat yoksa sahibi ve herkes, özel tertibat varsa sadece sahibi kullanır.

batuhan_06

Üye
Üye
sorum yanlış anlaşılmış sanırım .sormak istdiğim konu kmin kullanıp kullanamayacağıyla alakalı değildi...eskiden yazılan" sahibinden başkası kullanamaz " ibaresi yasal olarak kaldırılmış ? yanı engel oranı farktmeksizin bu ibareruhsatlara yazılması asal olarak kaldırılmış ? bilginiz varmı bunu sormak istemiştim..

Murat.Y

Üye
Üye
ÖTV İndirimli alınan otomobili sahibinden başkası da kullanabilir mi?

batuhan_06 sorunun cevabı sanırım Kara Yolları Yönetmeliği' nde verilmiş..
Halil beyin yazdığı gibi ''ötv indirimli alınan araçta özel tertibat yoksa sahibi ve herkes, özel tertibat varsa sadece sahibi kullanır.''
Dolayısıyla ÖTV indirimiyle alınan ve özel tertibatı olan aracın ruhsatında o "sahibinden başkası kullanamaz" ibaresi tescilede işlendiği için, olmak zorunda gibi gözüküyor..

Hoş kalın..

Tekerlekli Sandalye