ÖTV indirimli arabam var diye 2022 maaşım ve yeşil kartım iptal edildi!

gaggoş-yavuz

Üye
Üye
Sorunumu şöyle özetliyeyim.

Engellilere sağlanan Ötv indirimi sayesinde bir araba aldım ihtiyaç olduğunda ağabeyim beni bindirip götürüyordu örneğin hastaneye… Ben yatalak biriyim, bu durumda araba şart. Bunun için arabayı aldım ama almaz olaydım.

Engellilere verilen 2022 maaşını alıyordum bundan bir kaç ay önce engelli araban var gerekçesiyle 2022 maaşımı kestiler aracın varsa sen zenginsin demektir yani.

Bu durum yalnızca Elazığ valiliğince alınan bir karar mıdır? Yoksa Türkiye genelinde mi uygulanmaktadır?

Bu günde araban var diyip yeşil kartımı iptal ettiklerini öğrendim. Sosyal güvencem olmadan nasıl sağlık hizmetlerinden faydalanacağım bilmiyorum, üstelik ben 3 ayda bir botox tedavisi oluyorum. Bu iğnenin tanesi 450 TL bu parayı sosyal güvencesiz nasıl karşılayacağımı bilmiyorum.

Bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırsalar sevinirim ile.

F

Fırtına

Guest
yavuz,

son bir aydır üzerlerine araç kayıtlı olan engelliler bir de bu sorunla uğraşmaya başladı..!!! senin de 2022 maaşın kesildi ve yeşil kartın iptal edildi demek..!!! bu uygulamadan ötürü yetkilileri alkışlamak gerek...........bravo onlara (!) evet arkadaşım; araban varsa sen zenginsin..!!! sana verilen 3 kuruşun kesilmesi gerekiyor.. aldığın 3 kuruşu hak etmiyorsun..!!!

bu durum yalnız ca elazığ valiliğince alınan bir karar değil.. bu ayıp! haksız! uygulama türkiye genelinde uygulanıyor..

sayın yetkililer;

2022 maaşına, yeşil karta ihtiyacımız olduğu kadar, arabaya da ihtiyacımız var............hem de; engelsiz insanların olmadığı kadar çok ihtiyacımız var..................çünkü; biz engelliyiz............bilmem anlatabildim mi..!!!

http://engelliler.gen.tr/f43/uzerle...engellilerin-muhtaclik-maaslari-kesildi-7239/

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yeşil kart %100 iptal edilirde, son zamanlarda da 2022 maaşı iptal edilmeye başlandı. SGK şöyle bir gerekce öne sürüyor; 2022 maaşı alan biri muhtaçlık sınırında demektir, nasıl oluyorda muhtaçlık sınırında olan biri (ki bu sınır aylık 100 TL yi geçmemesi gerekiyor) otomobil alabiliyor.
Üzerine araç olupta 2022 maaşı kesilmeyenlerde var. Nasıl oluyorda oluyor diyecek olursan burası türkiye oluyor işte anlam vermek zor. Ama benim kişisel görüşüm şu yönde üzerine olan araç çok lüks sayılmayacak bir araç değilse sgk sorun etmiyor. Atıyorum araç 20-30-40 bin tl lik bir araç olursa o zaman direk iptal ediyor.

polo42

Üye
aslında aracı devlet tahsis etmeli engelli insanlara, kullanamıyorsa sürücü temin etmeli, avrupada böyle, madem avrupa standardı istiyoruz. işe engellilerden başlayalım ki dünya gıpta etsin ülkemizde engelli vatandaşlara tanınan haklarla. Tabiki yapılan güzel uygulamalarında hakkını teslim ediyorum. Ama daha humanist, daha şefkatli olmalı diye düşünüyorum Devletimizin. 2023 hedefi güzel ama engelliler 2023 ü görebilecekmi orası garanti değil. hala hayattayken görelim güzel şeyleri..

F

Fırtına

Guest
polo42, çok güzel dile getirdin.. sözlerine söz eklemek istemiyorum.. teşekkür ederim..

gaggoş-yavuz

Üye
Üye
sevgili arkadaşlar başbakanlık bimer merkezinde gelen cevaba bakın (May 12, 2011 5:33 Başkanlığımıza gönderdiğiniz çok sayıda ki mailleri aldık. İlgisi nedeniyle ilgili daireye gönderdik. İlgili daire tarafınıza bilgi verecektir. Bilginize.)

ilgili kurum okuyacakta cvp yazacakta bende ona göre hareket edecem şunu düşümen yok bu cvp gelene kadar benim olamadıgım tedavın acısı nolacak.

şu anda şunu yapmayı düşünüyorum aracın ruhsatını abimin üzerine geçirip yeşil kartımı almak en kısa zamanda.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Cevap bi gelsin ona göre bi yol düşünürüz bakalım gelen cevabı paylaş bizimle yavuz ona göre düşünür yardımcı olmaya çalışırız.

RK.209

Üye
Üye
RK. Bu konuya aldıgım cevap

Soru : 2022`den yararlanan engeliler araç sahibi olurlarsa (1,600, motor) 2022`den muaf mı olurlar?(maaşları kesilirmi?)
Cevap : Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.
İlgi bimer başvurunuzda 2022 sayılı Yasa uyarınca özürlü maaşı alan kardeşinizin üzerine kayıtlı olarak özürlü arabası alınması halinde aylığının devam edip etmeyeceğini sormakta iseniz de. 2022 sayılı kanunun 8.maddesinde;”Sosyal Güvenlik Kurumu, İl veya İlçe İdare Kurullarının alacakları muhtaçlık kararlarını esas alarak aylık bağlar. Kurum gerektiğinde, aylık almaya başvuranların gelir, yaşam düzeyi ve varlıkları hakkında, belirleyeceği yöntemlerle inceleme yapmaya ve yaptırmaya, resmi ve özel idare müessese ve ortaklarından ve şahıslardan bilgi ve belge istemeye yetkilidir. Aylık bağlanmasında İl veya İlçe İdare Kurullarının alacakları muhtaçlık kararlarıyla birlikte bu Kanunun gerektirdiği hallerde yetkili hastanelerden alınan sağlık kurulu raporları esas alınır. Aylık bağlanmasına esas belgelerin eksik olmaması halinde aylık bağlama işlemi yapılır.”denildiğinden. Bağlı bulunduğunuz Valilik/Kaymakamlık idare kurulu tarafından muhtaç olmadığına dair tespit yapıldığında almakta olduğu aylığı kesilir.
Bilgilerinizi rica ederiz.
Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
Bilgi Edinme Birimi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Her zaman ki gibi kurum, bir başka kuruma topu atmış.

gaggoş-yavuz

Üye
Üye
Sevgili dostlar bu durumdan kurtulamadım tek care kaldı arabanın tevrini abime verdim ve tekrar yeşil karta müracat ettim cuma gunu sonuc cıkacak inş.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Başka yolu yok zaten. SGK muhtaçlık kararının sorgulanmasını yerel yönetimlere bırakıyor. Muhtaçlık araştırması sonucu üzerine olan araba sıkıntı yaratıyorsa onu bir an önce bir başkasına devretmelisin.

Tekerlekli Sandalye