ÖTV indirimli araç alımı için hangi yolu izlemem gereklidir...

kitreli34

Üye
Üye
Geçirmiş olduğum trafik kazası sonucu sağ kolumu kullanamadığım için %55 oranında engelli raporum mevcuttur. Yeni Engelli B ehliyetimi aldım.
Vergi muafiyetinden faydalanarak araba almak istiyorum.. (Otomatik vites bir araba sorunumu çözüyor.)

1-Özel Tüketim Vergisi ödemeden araç alabilmem için ne yapmam gereklidir?

2-Ekteki Ehliyet için aldığım raporla vergisiz araç alınabilir miydi?(Bu raporun aslını Nüfus Dairesi ehliyet alırken aldı)

Ekli dosyalar

• SKR-1.jpg
    SKR-1.jpg
    89.5 KB · Görüntüleme: 149
  • SKR-2.jpg
    SKR-2.jpg
    59.2 KB · Görüntüleme: 140

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici

kitreli34

Üye
Üye
Teşekkür ediyorum.. ÖTV indirimini hak edebilmem için tekrar Rapor mu almam gerekiyor peki.

mehata19

Üye
Üye
Bu raporla araç alamazsınız. Sağlık kurulundan alacağınız raporda ÖTV Muafiyeti kesinlikle Değerlendirilmiş ve evet yazıyor olmalı. Ehliyet raporunuzu tam anlayamadım ama o da yeni düzenlemeye göre h sınıfı değil B sınıfı sürücü belgesi için İl Sağlık Müdürlüğünce hazırlanmış ve üzerinde kodlar olan rapordan almış olmalısınız.

mehata19

Üye
Üye
Gündüz telefondan raporunuzu tam görememiştim.Şimdi PC den baktım.Tam teşekküllü devlet hastanesinden ÖTV İNDİRİM MUAFİYETİ değerlendirilmiş ve olumlu sonuçlanmış rapor alırsanız ki alırsınız ( bu mevcut rapora göre şahsi fikrim) bu rapordaki kodlara göre uyarlanmış araç alırsınız.Kodların açıklaması ;
47 İki tekerlekli araç kullanamaz
102. Ticari araç, resmi araç, ambulans kullanamaz
78. Sadece otomatik vitesli araç kullanabilir
35.03 Direksiyondan sol eli çekmeden kullanılabilen kontrol cihazları
40.11. Direksiyon simidinde yardımcı cihaz (topuz, direksiyon çatalı vb.)

Tekerlekli Sandalye