ÖTV indirimli araç alımında yaşadığım sorun

encila

Üye
Üye
Öncelikle merhaba arkadaşlar,
10 yıldır araç kullanıyorum ve yenisini almak için bayii'ye başvurdum sırasıyla;
Ehliyetimi değiştim ve yeni rapor aldım,
Eğitim araştırma hastanesinden aldığım Raporumda sadece %92 engel derecesi var,ehliyetimde de 102,47,33.02,10.02 kodları var ve B sınıfı... Ehliyet değişimi için il sağlık kurulunda heyete girdim ve bu kodların yanı sıra rapora "Özel tertibatlı araç kullanır" ibaresi yazıyo..
Aracımı almak için vergi dairesine başvuru yapıldığında Eğitim araştırma hastanesinden alınan raporda %92 engel derecesinin yanı sıra "özel tertibatlı araç kullanır" yazması lazım yoksa araba alamassınız dediler..Kocaelinde bulunan 3 tane devlet hastanesine gittim,kurul başkanı,doktorlar ve başhekimlerle görüştüm fakat 01.01.2016 tarihli tebliğe göre "özel tertibatlı araç kullanır" ibaresini biz hastaneler yazamıyoruz tek yetkili il sağlık kurulu cevabı aldım ve bunun üzerine vergi dairesine tekrar gittim bu sefer durumu vergi dairesi müdürüne anlattım ama oda devlet hastanesinden aldığım raporumda %92nin yanında özel tertibatlı araç kullanır yazmassa alamassın arabayı dedi...3 haftadır iki kurum arasından kaldım bilgisi olan yardımcı olsun lütfen

balkesli

Üye
Üye
il sağlık kurulu yazmış zaten ehliyet için aldığınız sağlık raporunda o raporu neden dikkate almıyorlar. il sağlık müdürlüğüyle görüşün onlar ne cevap verecek.

encila

Üye
Üye
İl sağlık kurulu ile görüştüm ve biz raporu verdik yapabileceğimiz bişey yok dediler,normal şartlarda bu raporlarla işleminiz yapılması gerekiyo ama vergi dairesi onaylamıyorsa bimer ve bakanlığa şikayette bulunun diye de eklediler

encila

Üye
Üye
Az önce vergi dairesi ve trafik ile görüştüm ve raporum %92 olduğu için aracı ben kullanamazmışım bu yüzden %89 yapmam gerekiyormuş,nasıl iş anlamadım gitti,forumda %90 üzeri olupta araç kullananlar var bildiğim kadarıyla

balkesli

Üye
Üye
vergi dairesi ve trafik buna karar veremez doktorlar kullanabileceğiniz yönünde karar verip size ehliyet alabilir araç kullanabilir diye rapor vermişler 90 üzeri raporu olanlarda araç kullanabilir. sizin görüştüğünüz memurların yasalardan haberleri yok kafalarına göre iş yapmışlar benim raporumda %92 daha yeni ehliyet aldım 90 üzeri kullanamayacak olsa ehliyet vermezler.
bimer e şikayet edin bencede bimerin geri dönüşü çabuk oluyor ve sonuç alınıyor ilgileniyorlar.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Halt etmiş size araç kullanamaz diyenler. İşte yönetici arkadaşımız canlı şahit. Ve yine oranı %90 ın üstünde olupta araç kullanan binlerce insan var.

encila

Üye
Üye
Bunları anlatamıyorum ne yazık ki dinlemiyorlar bile,bu kanunu yada tebliğ ve yönetmelikleri nerden bulabilirim bana yardımcı olurmusunuz?en azından elimde belgeyle konuşurum..Bu arada bimere şikayette bulundum,gelişmelerden sizi haberdar edeceğim

encila

Üye
Üye
Bugün trafik şube amiri ile detaylı bir şekilde konuştum ve rapor derecesi %90 üzerinde olan engellilerde araçta tadilat yapılmıyor bu yuzden kendim kullanmak için alamıyormuşum ama bedensel herhangi bir engelim olmasa (mesela diyaliz hastaları) %90 ve üzeriyle araç alıp kullanabiliyormuş..rapora il sağlık kurulundan itiraz ettim ve tarafsız bir hastanede tekrar kurul sevki verdiler onun sonucuna göre bakacaz artık ama tahminen 1 ay sürer dediler...Bu durumu yaşayan tek kişimiyim acaba?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şube amiri kendisiyle çelişiyor. Standart bir OF hastasına %90 üzeri rapor verilir. Bu kişi baçaklarını kullanamadığından aracın elle kontrolünü sağlayan tertibat yapılıp aracı kullanması sağlanır. Bu şekilde araç kullanan/alan binlerce insan var. Bu sorunu yaşayan tek kişi değilsiniz elbette. Bunun nedenide yasaları bilmeyen veya yasaları yanlış yorumlayan amir ve memurlar.

balkesli

Üye
Üye
yanlış bilgi veriyorlar size yanlış yönlendiriyorlar böyle olsa omurilik felçlilerinin hiçbiri araç kullanamaz hemen hemen hepsinin oaranı 90 ve üzeri %90 ve üzeri raporu olupta ehliyeti olanlar araç kullanır siz doktorlardan onay almışsınız ehliyetiniz var %90 ve üzeri raporu olanlar araç kullanamz diye bir yasa, kural yok

http://engelliler.gen.tr/f18/otv-indirimli-arac-almak-icin-yapilmasi-gerekenler-24126/ buraya bakın

rapora itiraz etmekte acele etmişsiniz. 444 0 189 u arayıp anlatın onlar ne diyecek bakalım.

encila

Üye
Üye
rapora itiraz ettim çünkü sonuçlanması yaklaşık 1 ay kdr sürüyomuş,aracım ağustos sonunda geldi ama alamıyorum bir türlü,delirttiler beni...444 0 189 u aradım bizle alakalı bir sorun yok,sizin sorununuz trafik mevzuatı ile alakalı dedi ve ekledi %90 üzeri derece ile araç kullanılamaz diye biliyorum ama net bilgiyi trafik verir...Ben bimerede şikayet etim 2 gün önce henüz cevap gelmedi,

Tekerlekli Sandalye