ÖTV indirimli araç alıp bakım maaşına başvursam sorun olur mu?

karahan

Üye
Üye
merhabalar eşimin %93 ağır engelli ve sürekli raporu var eşimin üzerine ÖTV indirimli araç almayı düşünüyorum araç alırsam evde bakım parası kesilirmi. daha bakım parası için başvurmadım ilk önce araç alırsam bir sorun teşkil edermi.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
2022 maaşı olsaydı sorun olurdu ama evde bakım ücreti için bir sorun olmaz. Rahatlıkla istediğiniz otomobili alabilirsiniz...

karahan

Üye
Üye
halil bey bir sorum daha olacak evde bakım parası için hangi evraklar gerekiyor.

Selamlar, ÖTV indirimli araç alındığı zaman engelli maaşı ve bakım maaşının kesileceğini yada kesilemiyeceğini garantili bir biçimde bize söyleyecek bir devlet kurumu varmıdır? Tşkler.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yapılacak en sağlıklı yol shçek'e yazılı olarak bu soruyu sorup yazılı yanıt istemektedir, eğer alınacak cevap araç alımında maaş kesilmeyecek olursa aracı alırsınız ilerde eğer maaşı keserlerse onların verdiği "kesilmeyecektir" yazısını gösterip itiraz edebilirsiniz.
Son olarak 2022 maaşında araç alımlarında çok sorun yaşanıyor çünkü 2022 maaşında kişi başına düşen gelir 100 lira ama evde bakımda araç alımında çok fahiş bir rakam degilse sorun yaratmıyor kurum örnegin 15-20 bin liralık araç için birşeyler olmayabilir ama 50 bin liralık bir araç alınınca ister istemez kurum açısından sorun çıkabiliyor.

Ben çok zenginim ve karşı komşumun hergün kızını kucağında sürüne sürüne hastanelere vs. götürmesine dayanamadım ve onlara sormadan 50TL lik aracı aldım Engelli üzerine hediye etti.Bu örnekler çoğaltılabilir.2 dayı, 1 abi birleşti engellinin istediği 50Bin TL lik aracı aldı hediye etti ona..Bu durumda saçma değilmi maaşını vs. kesmesi? Karşıda muhattap olunacak bir kurum bile yok ve çevremde o kadar çok insan varki bu durumdan yararlanamıyın anlatamam..Ne diye %90 üzerine ÖTV indiriyor anlamış değilim..

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yani haklı olabilirsiniz hatta yönetmelik geregi gelir durumuna bakarken kişi başına 400 lirayı geçmemesi şartı yeterli oluyor ancak X ilde aracı olan ve evde bakım parası alın engellinin maaşı kesilmezken başka bir ilde aynı durumdaki engellinin maaşını kurum gelir düzeyleri yüksektir bakım maaşı alması uygun degildir diyebiliyor sizin dediginiz olasılıklar çogaltılabilir, kuruma aracı almadan sormak mağdur olmamak en güzel yol yoksa maaşı alırken aracı aldıktan sonra maaş kesilirse araç satılamaz neticede 5 yıl içinde satmak ötv açısından maddi zarar yol açar, aracı almadan gerekli yazılı cevabı almak ona göre hareket etmek gerekli bu konuda shçek uzmanlarıyla görüşmekte yarar görüyorum.

shçek'na az önce online olarak bilgi edinme formu doldurdum ve yolladım.Aynende sordum hepsini..Bakalım ne cvp gelecek paylaşıcam sizlerle.

emre civan

Üye
Üye
slm ben ötv indirimi için başvurdum.geçenlerde raporu aldım yalnız rapor 3 yıllık bana sıkıntı çıkarırlar mı?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Ötv'den araç alabilmek için elinizdeki rapora 3 yıl sınırı koydularsa 3 yıl araç alabilirsiniz 3 yılın sonunda raporda süre oldugundan geçersiz kılınacaktır.

Pardon arkadaşlar ben anlamadım ?? Bu neyin raporu ve neye göre 3 yıl sınır koyuyorlar.Hangi kurum bu?

emre civan

Üye
Üye
slm ben ötv indirimi için başvurdum. raporun geçerlilik süresi 3 yıl yazıyor.bu raporla araç verirler mi?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bende anlamadım ötv raporuna nasıl "sene" ekliyorlar ki yani neden bir süre eklenmiş ki anlamış degilim

emre civan

Üye
Üye
a.slm ötv indirimi raporu aldım. raporun süresi 3 yıl yazıyor.sıkıntı çıkarırlar mı

emre civan

Üye
Üye
slm mehmet yalçın bende anlamadım ya. yalnız çocuğun yaşı ile ilgili olabilir mi?çocuk 4 yaşına yeni bastı

emre civan

Üye
Üye
slm herşey güzel olacak raporu şanlıurfa balıklıgöl devlet hastanesinden aldım

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yok yaşla alakalı oldugunu zannetmiyorum ilk kez ötv indirimi için alınan rapora süreli rapor olduğunu gördüm yani maaş raporu falan süreli veriliyor ama ötv raporlarında süre verildiğini hiç duymadım bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yine bizimle paylaşacaklardır bakalım tecrübe sahibi olanlar neler yazacak ögrenecegiz.

Emre Civan net birşeyler yazarsan yardımcı olabiliriz lakin ne yazdığının bir açılımı yoktur...

Tekerlekli Sandalye