ÖTV indirimli araç almak için %94 özür oranı yeterlimi dir?

denizgül

Üye
Üye
Merhaba, kardeşim zihinsel özürlü araç alımında ötv indirimi için bugün sağlık kuruluna başvurduk.psikiyatri doktoru rapora şunları yazdı
1- orta derecede retal % 70 işgücü kaybı var.
2- atipik psikoz, tedaviyle çalışma olanağı vermeyen % 80 iş gücü kaybı var.
Balthazarda göre toplam işgücü kaybı %94

hastalığı süreklidir
karar: ağır özürlü değildir..

Şimdi bu yazılar neyi ifade ediyor? ötv indirimi için bu oranlar yeterlimidir? Salı günü hyet toplanacağından bu oran yeterli değil ise diğer hastalıkları içinde başvuru yapmamız gerekebilir, bu yüzden acil yardımlarınızı bekliyorum. yeterli midir/ değil midir?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yeterlidir.
Sakatlık oranı, %90 ve üzeri olan kişiler adına ÖTV indirimli araç alınır, alınan bu aracı 3. dereceye kadar yakın akrabaları kullanabilir.

denizgül

Üye
Üye
Sayın: Halil Bey öncelikle çok teşekkür ederim. % 90 özür oranında indirim olduğunu duymuştum ancak raporda 1.nci hastalığına % 70 2.ncisine %80 vermiş,
daha sonra balthazarda göre %94 demiş.

% 70 ve & 80 nin oranlaması % 94 olabiliyor mu?
raporda ağır özürlü değildir demiş, bu ötv için indirimi etkiler mi?

Özürlü oranı Balthazard' da yazan oran mıdır?

Sorumu tekrarladığım için çok özür dilerim, ilkkez başvurduk ve konuyu hiç bilmiyorum, salı günü heyete gireceğinden eğer 70 ve 80 oranları yeterli olmazsa dahiliye ve ortopediyede başvurup diğer hastalıklarınıda işlettireceğim, kardeşim zihinsel engelli olduğundan gitmeye korkuyor gitmek istemiyor, eğer bu rapor sonucuna göre gerek yok ise onu hastaneye tekrar götürüp yormak istemiyorum, bu yüzden emin olmak için yardımlarınızı bekliyorum, sağolun.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Balthazard formulüyle olsun yada tek hastalıkta olsun verilen özür oranı %90 ve üzeri olursa hiç fark etmez ÖTV den yararlanırsınız. Ve ÖTV indirimli araç almak için "ağır özürlüdür/değildir" ibarelerinin hiç bir önemi yok. Bu arada balthazard formulü hesaplaması bana çok karmaşık geliyor. Bi türlü kafam basmıyor ona. :) Bauhaus arkadaşımız var sitede. O siteye gelince hesaplamanızı yapar.

denizgül

Üye
Üye
Sayın: Halil Bey, çok teşekkür ederim.
Bauhaus arkadaşımız inşallah okur ve sorumuzu netleştirir,

1nci hastalığına % 70 ikincisine % 80 oran verip balthazard'a göre % 94 yazıyor şimdi bu değerlerden hangisi kaile alınmalı.?
Şimdi bırada 2 hastalık oranı ve birde balthazard oranı var bizim için esas olan hangisidir?

iyi akşamlar diler tekrar teşekkürlerimi sunarım.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Balthazard formulünde yazan dikkate alınır. Şu an için sizin için bi sorun gözükmüyor yani.

denizgül

Üye
Üye
Sağolun gerçekten rahatladım çünkü hastaneye gitmek kardeşim için tam işkence oluyor, çok korkuyor. Eğer %90 dan az bir oran verselerdi bu kez diğer branşlardaki hastalıklarınıda ekletmem gerekecekti, buda onun için öyle zor ki. çok sevindim, iyi ki varsınız.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Rica ederim. Sonucu bizimle paylaşırsınız.

İsen Buga

Üye
Üye
balthazar formulu uygulanacaksa en büyük işgücü kaybı baz alınır kalan boşluk yüzde ile bölünür. Sizinkini hesapladım tam %94 çıkıyor. ÖTV.siz araç için endişeye gerek yok. Vasi kim ise o işlemleri yapar.

denizgül

Üye
Üye
Çok değerli, Halil Bey- Bauhaus, şimdi rahatladım benim için sorun değil ancak kardeşim hastaneden çok korkuyor, o üzülüp korktukça ben on kat daha üzülüyorum,aslında zihinsel engelli grubu için % 90 (diğer engelliler için oranı bilmiyorum tahminimce onlarda yüksektir) çok büyük bir oran, bu oranların aşağı çekilmesi engelli arkadaşlarımızın en doğal hakkı olmalıdır, bu tür raporları almak hem hasta hemde hasta yakını için kolaylaştırılmalıdır. Bir hak tanınıyorsa bu hakkı almak isteyenlere bin engel çıkarılmamalıdır.Rapor için daha önce başka bir hastaneye gitmiştim, orada psikiyatri doktoru hastamıza bakmadan zeka testi istedi. Düşünebiliyormusunuz hastamız 30 senedir hasta kendisini kollayamaz,günlük işlerini ve bakımını yapamayacak durumda her dakika gözetlememiz gerekiyor. Ve böyle bir hasta için doktor zeka testi istedi, o an hazır oradayken yaptırayım dedim, kardeşime çarpım tablosunu,Türkiye'nin büyükşehirlerini, cumhurbaşkanın ve başbakanın isimlerini, bir labirent verdiler bir kenarında fare var diğer çıkışta peynir duvarlara çarpmadan yolu çiz dediler, bayrağımızda bulunan yıldızın kaç köşesi olduğunu, inşaat yapmak için hangi malzemeler kullanılması gerektiğini, balık isimleri gibi bir sürü soru, tabi %90 ını cevaplayamadı, çıkacağım diye bağırdı, ve en önemlisi bu tür soruların yanında hasata yakınına hastanın durumunu soruyorlar oda dinliyor ben zeka özürlü, temizliğini yapamıyor gibi cevaplar verirken oda dinliyor ve bana bakıyor, aslında bu duyduklarına içten içe üzüldüğünü biliyoruz ama hastanın yanında hastanın özellerini konuşmak hiç ama hiç doğru değil.

Zeka testi isteyen hastaneden bir hayır gelmez dedim sinirlendim işlemleri bırakıp, başka bir hastaneye gittim, oradaki doktor hastamızı gördü ve değerlendirmesini hemen yapıp rapor yazılması için kurula gönderdi. Diyeceğim şu ki, hastamıza doğru düzgün bakmadan zeka testi isteyen işi yokuşa süren doktorlar olduğu gibi, onu karşısına alıp konuşup durum değerlendirmesi yapıp işimizi kolaylaştıran doktorlarda var.Allah tüm engelli kardeşlerimize güç kuvvet versin ve onların ve yakınlarının durumlarını anlama yeteneğine sahip sağlık çalışanları versin.

Sizlere cevaplarınız için çok teşekkür ederim, sonucu salı yada çarşamba alacağım ve sizlerle paylaşacağım. Hepinize mutlu ve sağlıklı günler dilerim.

İsen Buga

Üye
Üye
Sayet dr bakmadan zeka testi yaptırırsa fırçala doktoru, ama uygun bir dille...
Tatlı söz doktoru insafa getirir..

yeni bir rapor olması gerekmıyor elinizde rapo varsa ve%90 üstü yazısı varsa işinize gelir...

denizgül

Üye
Üye
Kardeşim için ilkkez sağlık kuruluna başvurduk, ne için istiyorsunuz kısmına işaretlediğimiz kutu: ÖTV indirimi için.

Şimdi,

1- Mahkemeden vasi kağıdımız var ama süresi 2010 da bitti, vasi süresini uzatmak için giitiğimizde araç alımı yapacağız diye bilgi vermelimiyiz,
sürenin uzatılması için sanırım tekrar dava açmaya gerek yok, hakimliğe dilekçe yzarken kardeşimize araç alacağız desek hakim süre uzatımına bunu eklermi, yoksa araç alımları için tekrar dava mı açmalıyız, hem vasiliğin süre uzatımı hemde araç alımı için ne yapmalıyım, bir dilekçe ile her iki işlemide halledebilirmiyim?

2- Ötv indirimi alacağım sağlık raporuyla Engelli kartı alabilirmiyim bunun için neler yapmam gerekir?

Müsait olduğunuz zamanda yardımcı olabilir misiniz?

denizgül

Üye
Üye
Çok teşekkür ederim Halil Bey,
Diğer hususlarda yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa çok sevinirim.

1- Ötv indirimli araç alabilmek için mahkemeden izin almak gerekir mi?

2- Vasi süremiz 2010 da bitti, mahkemeye dilekçemizde hem süre uzatımı hemde araç alımı için tek dilekçe versek olur mu?
Önerdiğiniz bir dileçke örneği var mıdır?

3- İnternette okudum, bazı hakimler ötv indirimli araç almak için izin vermiyorlarmış, bu yüzden direkt notere gidin bir noter yapmıyorsa diğeri yapar diye yazmışlar, sağlık raporu ve kanunla engelliye böyle bir hak tanınmışken hakem reddedebilir mi? Bu nasıl bir anlayış ve zihniyettir ben mi yanlış okuyor yada yorumluyorum, kafam karıştı.

denizgül

Üye
Üye
Değerli Arkadaşlar bugün sağlık kurulu raporunu aldık ( zihinsel özürlü , özür oranı %94 ..)

Araç Alımı için mahkemeden izin alınması gerekir mi?

işlemler için, aracı alacağımız bayiye sordum sağlık kurulu raporu ve vasi yeterli dediler.
Daha sonra birde hakime sorayım diye adliyeye gittim
Sulh hukuk hakimi yerinde yoktu bunun yerine kalem'deki memura sordum mahkemeden izin almanız lazım dedi. ama bana pek emin cevap veriyor gibi de gelmedi.

iki arada bir derede kaldım, satan bayii diyorki, biz bu işi hergün yapıyoruz sizin vasi noterden vekalet ve muvafakat verecek biz sağlık kurulu raporu ve vekalt ile maliyeden ötv indirimi alacağız bunun dışında mahkemeden izin almanıza gerek yok diyor, izahat olarakta, vasinin kağıdında zaten kardeşinizin kendi işlerini yapmaktan mahrum olması sebebiyle vasi olarak atandığınız yazılı, arac alımı için tekrar mahkeme iznine gerek yok ama satış yaparken var dediler.

Mahkemenin kalem memuru bana hakimden izin alman lazım yoksa suç sayılır dedi.

Şimdi ne yapmalıyım lütfen bana yol gösterir misiniz?

denizgül

Üye
Üye
Peki efendim, mahkeme kalemindeki memur neden böyle söyledi, izin almazsanızç suçlu olursunuz dedi? benim araştırmalarıma göre,
araç alınırken mahkemeden izne gerek yokmuş ama satarken mutlaka gerekiyormuş ( noter izin kağıdı olmadan satış yapmışyormuş)

biz şimdi mahkemeden izin almadan aracı aldık diyelim 5-6 sene sonra satarken hakime izin için gitsek aracı alırken neden izin almadınız diye sorar mı?
Eğer izin almamız gerekiyorsa hakim bu izni hemen veriyor mu? Bayi gerek yok diyor, hakimin kalem memuru var diyor, gerçekten şaşırdım..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Zihinsel gerilikte mahkeme kararı şart diye biliyorum. Sizin aracınızda tertibat olmadığından satışta fazla bi uğraşa gerek yok. Noterden satış, ruhsat değişikliği yapmanız yeterli olacaktır.

denizgül

Üye
Üye
Merhaba Halil bey , yazınızdan aracı almadan önce mahkemeden izin almanız gerekir'i anlıyorum. İki gündür netleştiremedim, bayii zihinsel engelli dediğim halde gerek yok diyor, mahkemenin kalemi ise ( yarım yamalak dinledi, cevap vermekten kaçınır gibi davrandı, sinir etti beni ama ne yapayım öğrenmeye mahkumum), bir cevap verecekler burnumuzdan getiren tavırlar içerisine giriyorlar verdiği cevaptanda şüpheliyim..

İnşallah yazımızı okuyan ve başından bu işler geçmiş bir forumdaş çıkarda cevaplar, umutla bekliyorum..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Daha önce konuya dair tecrübesi olan arkadaşlar yazacaktır. Sizde lütfen bu konuya dair yaşadığınız süreçleri bizimle paylaşın ki bilmeyenlerde öğrenmiş olsun...

Tekerlekli Sandalye