ÖTV İndirimli Araç Almak İstiyoruz Evde Bakım Maaşımız Kesilirmi?

gani

Üye
Üye
iyi geceler. Annem ve babam evde bakım parası almakta. Göz nedeniyle her ikisinde %95 ve %94 raporları bulunmakta. Ötv İndiriminden araç almaya karar verdik ama dediklerine göre para kesilir dediler görevlilere sordum ya kesilebilir ya kesilmeye bilir. muallak cevaplar anlayacağınız kimse elini taşın altına koymak istemiyor. Konu hakkında bilgilendirme yapabilirseniz çok teşekkür ederim

Saygılarımla.

gülümse_hayata

Üye
Üye
ÖTV İndirimli araç almanız evde bakım maaşını etkilemez . Evde bakım maaşı aylık kişi başına düşen miktarda bir değişiklik olması yani kişi başına düşen miktar olan 448 tl geçmesi ve bakılan kişinin kendi özel ihtiyaçlarını yani temizlik banyo giyinmek gibi bunlarda bir iyileşme yoksa kesilmez.

ser7dar7

Üye
Üye
ötv indirimli araç alımlarında bakım maaşı kesilirmi

dedem bagkur emeklısı 800 tl maası var. kendısı %90 raporlu ve felçli. anneannemde bakım parası alıyor 730 tl ayda iki kere ile cıkmamız gerekiyor 100 km hastane için dedem felçli olduğu için zorlanıyoruz getirip götürmede . bız dedemin adına otv muafıyetlı arac almayı dusunuyoruz ve ödemesini tamamen biz torunu yapıcaz anneannemın bakım parasında herhangı bır kesıntı olur mu. aılede 2 kısı
yasıyor aracın ötv siz fiyatı 45000 bu konuda cok yorumlar okuduk bizi kesin olarak bilgilendirebilirmisiniz simdiden cok tesekkurler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evde bakım maaşında ön görülen kişi başı gelir aşılmadığı sürece bir sorun olmaz.

ser7dar7

Üye
Üye
peki bu kişi başi geliri nasıl hesaplayabiliriz halil bey arac alındığında bu gelir yükselmişmi olur

denizvmavi

Üye
Üye
ÖTV siz araç alımı sadece 2022 maaşı alanları kapsıyor...Evde bakım aylığı alanlar için ÖTV siz araç alımı aylığı etkilemiyor..

beyazkelebek

Üye
Üye
dedem bagkur emeklısı 800 tl maası var. kendısı %90 raporlu ve felçli. anneannemde bakım parası alıyor 730 tl ayda iki kere ile cıkmamız gerekiyor 100 km hastane için dedem felçli olduğu için zorlanıyoruz getirip götürmede . bız dedemin adına otv muafıyetlı arac almayı dusunuyoruz ve ödemesini tamamen biz torunu yapıcaz anneannemın bakım parasında herhangı bır kesıntı olur mu. aılede 2 kısı
yasıyor aracın ötv siz fiyatı 45000 bu konuda cok yorumlar okuduk bizi kesin olarak bilgilendirebilirmisiniz simdiden cok tesekkurler

Şu dünyanın haline bak yav kimisi evde bakım aylığı ile ev geçindirdiğini sölüyor bu para olmazsa açız gebeririz diyor. kimi aylık alanlarda daha ötv siz fiyatı 45 bin olan araba alsamda gezsem diyor. ötv siz fiyatı 15-20 bin tl olan arabaların suyumu çıktı ondan alın. sizin yüzünüzden evde bakım alanlar jiplerle geziyor diye adı çıkacak vallahi.

kaptan tito

Üye
Üye
2012 de ben bizzat kurumla bu konuyu en ince ayrınıtısına kadar sordum ve memurların söyledikleri gayet mantıklı

1:bakımparası alanın bakım parasını araç aldın diye kesme yetkisi var kim ne derse desin.memur şunu dedi bize başvuru yapmıyorlar bilgi almıyorlar kafalarına göre gidip araba alıyorlar.örn:12 ÖNCE BEYAN VEREN ve aracı olmayan biri 12 ay içinde 40-50 bin tl lik araç alıyor araştırıyoruz gelir dışını gelen kaynağı incelenir ve kesilir dedi fakat ÖRN:AİLE Yİ KONTROLE GİTTİGİMİZDE BEYANINDA 20 TL LİK ARAC VARSA BUDA BİZDEKİ KAYITLARDA GÖZÜKÜYORSA AİLE OARACI SATIP 40- BİN TL LİK ARAC ALIYORSA SORUN OLMUYOR ZATEN ARACI VAR GÖZÜKÜYOR ÜSTÜNÜ BİRİKTİRİP ALMIŞTIR DENİYOR.YİNEDE ALACAGINIZ ARACI DANISACAKSINIZ ONAY ALINCA ALACAKSINIZ

2::EN ÖNEMLİSİ ÖR:ORDAKİ BEYANINIZDA 800 TL BEYAN GÖSTERMİŞSENİZ ARACIDA KREDİLİ ALIP 1.200 TL ÖDERSENİZ SİSTEMDE GÖZÜKÜYOR ZATEN ANINDA MAAŞINIZ KESİLİR BU ZATEN DÜPE DÜZ KANDIRMACA.

KİM NE DERSE DESİN HAKİKAT BU BEN COK KESİLENİ GÖRDÜM
BULUNDUUN İLİN SOSYAL HİZMETLERİNE GÖRÜŞÜN ONLAR SİZİ YÖNLENDİRECEKTİR SİZ KENDİ KAFANIZA GÖRE 50--60 BİN LİK ARAC ALAMASSINIZ

denizvmavi

Üye
Üye
2012 de ben bizzat kurumla bu konuyu en ince ayrınıtısına kadar sordum ve memurların söyledikleri gayet mantıklı

1:bakımparası alanın bakım parasını araç aldın diye kesme yetkisi var kim ne derse desin.memur şunu dedi bize başvuru yapmıyorlar bilgi almıyorlar kafalarına göre gidip araba alıyorlar.örn:12 ÖNCE BEYAN VEREN ve aracı olmayan biri 12 ay içinde 40-50 bin tl lik araç alıyor araştırıyoruz gelir dışını gelen kaynağı incelenir ve kesilir dedi fakat ÖRN:AİLE Yİ KONTROLE GİTTİGİMİZDE BEYANINDA 20 TL LİK ARAC VARSA BUDA BİZDEKİ KAYITLARDA GÖZÜKÜYORSA AİLE OARACI SATIP 40- BİN TL LİK ARAC ALIYORSA SORUN OLMUYOR ZATEN ARACI VAR GÖZÜKÜYOR ÜSTÜNÜ BİRİKTİRİP ALMIŞTIR DENİYOR.YİNEDE ALACAGINIZ ARACI DANISACAKSINIZ ONAY ALINCA ALACAKSINIZ

2::EN ÖNEMLİSİ ÖR:ORDAKİ BEYANINIZDA 800 TL BEYAN GÖSTERMİŞSENİZ ARACIDA KREDİLİ ALIP 1.200 TL ÖDERSENİZ SİSTEMDE GÖZÜKÜYOR ZATEN ANINDA MAAŞINIZ KESİLİR BU ZATEN DÜPE DÜZ KANDIRMACA.

KİM NE DERSE DESİN HAKİKAT BU BEN COK KESİLENİ GÖRDÜM
BULUNDUUN İLİN SOSYAL HİZMETLERİNE GÖRÜŞÜN ONLAR SİZİ YÖNLENDİRECEKTİR SİZ KENDİ KAFANIZA GÖRE 50--60 BİN LİK ARAC ALAMASSINIZ

kardeşim,bizde ÖTV siz araba alımıyla ilgili ilçemdeki SYDV müdürüyle görüştük,Ki ben 2022 aylığı için sormuştuk aralık 2013 de..Müdür bile kesin bir cevap verip vebal altında kalmamak için bize danışmamız için SYDV ı avukatının tel.nu verdi.Avukat bize ÖTV siz araç alımında 2022 maaşının otomatikman kesileceğini fakat bakım aylığı alanların bu kesintiden muaf olduklarını söyledii..Arzu edersen avukatın tel.nu verebilirim,Ona sorabilirsin

kaptan tito

Üye
Üye
ben bakım parası ile olayları anlattım sizin şahsi meselenize girmedim.
beni pek entrese etmez şahsi sorunlar ben genel bilgi verdim bakım parası ve ötv li araçlar
ayrıca avukatı niye arayacam anlamadım aramamda
ben genel bilgi verdim isteyen istediğini yapar saygılar sevgiler

Tekerlekli Sandalye